Emulators CZ - Logo vytvořil Zdeněk Musil

Poslední update:
25.4.1999, 18:30

Přístupy
od 25.4.1999:

  

Nintendo Gameboy
  Novinky

  Arcade emulátory

  Domácí počítače

  Konzole

  Handheldy

  Ostatní

  Kontakt
    ICQ #2562871
   
  Vyhledávání

Nic v menu nevidíte?  
Klikněte SEM!


Následující popis GB jsem úmyslně ponechal v nostalgickém původním znění z poloviny roku 1998, i když čas se na něm již řádně podepsal, zejména na části o připravovaném GBC... V té době jsem ani sám GB ještě neměl, stejně jako GBX. Tato stránka již nebude aktualizována ve své emulátorové části, vše potřebné ale lze najít ve vedlejší sekci Game Boy Color, a všechny tamní emulátory také podporují i původní GB.

reklamni foto GB (9517 bytes) Začal se prodávat v roce 1989. Oproti svým největším konkurentům, Atari Lynx a Sega GameGear, má jednu nevýhodu - mono LCD display (4 stupně šedi), která je ale zároveň i jeho největší předností. Na čtyři tužkové baterie totiž vydrží fungovat 6x déle, než jeho konkurenti se šesti bateriemi. Navíc jsou body na jeho LCD displayi o něco menší, takže i bez barev výsledný obraz vypadá mnohdy lépe. Další výhodou je jeho velikost - pohodlně se vejde do kapsy, což je u přenosné konzole IMHO dost důležitá vlastnost.
Je to, pokud vim, jedna z mála 8mi bitových konzolí, ktere se ještě stále prodávají, a co víc, na které stále vycházejí nové hry! Sice je jich opravdu velmi málo (cca 2-5 měsíčně), ale i tak... GB, který se prodáva dnes pod názvem Game Boy Pocket, se od původního v detailech liší - má jiné barevné kombinace a o něco větší display. Především je však samožřejmě zcela kompatibilní, a lze si na něm tudíž zahrát všech cca 1500 her, které pro GB dodnes vyšly...
U nás se dá původní GB celkem běžně sehnat v bazarech s elektronikou za ceny něco málo přes 1000.-Kč, jednotlivé cartridge s hrami stojí okolo 300.-Kč.

Tvůrcem designu GB byl Gumpei Yokoi, o němž se lze více dozvědět v druhém díle mého seriálu Who Is Who...

Game Copiers
zařízení, sloužící k přetažení dat z herních cartridgí na nějake 'kompatibilnější' ;-) medium. Pro GB existuje SmartCard Copier, umožňující stáhnout data na PC přes paralelní port a uložení až 4 her na 4MBit flash-RAM cartridge. Údajně take existují GameBoy adaptéry pro další známé kopírky - MultiGameDoctor II, MultiGameHunter, SuperWildCard, SuperComPro... V Japonsku se potom prodává zařízení, umožňující zkopírovat hry na magnetické karty vzhledu kreditek. Bohužel, u nás se patrně nic z toho sehnat nedá - kdyby snad náhodou někdo vědel o možnosti, jak se k výše zmíněným zařízením dostat, byl bych velmi rád kdyby mi napsal...
Okrajová poznámka, týkající se legality takovýchto zařízení - domnívám se, že samotné vlastnictví kopírky není v rozporu s žádným zákonem, dokonce i akt zkopírování cartridge, kterou vlastním, je zcela jistě v mezích autorského zákona. Nicméně firma Nintendo je poněkud jiného názoru, a vede několik soudních sporů proti vyrobcům kopírek (i když ne na GB, ale na N64).

Klony
Nejvíce klonů GB se vyrábělo v Asii - většinou se lišily pouze nápisem na krabičce a její barvou - WonderBoy, Sunny apod. V Rusku se prodával další klon - Bitman2000. Bližší informace o něm bohužel nemám, takže ani nevím je-li to klon, nebo neco prodávaného v licenci Nintenda...
Zajímavým kusem hardware je také Super Game Boy - přídavný hardware pro SNES umožňující hrát GB hry, obsahuje i některá rozšíření pro podporu kolorování her...

Color
Nintendo mělo svého času údajně v úmyslu na přání mnoha hráčů začít prodávat Super Game Boye, který by byl zpětně kompatibilní a predevším barevný. Občas se tahle informace znovu vynoří, ale na oficiálním webu Nintenda nic takového není, a před nedávnem zmizelo i to málo informací, které tam o projektu byly. My, kteří hrajeme hry v GB emulátorech, máme tudíž proti realtime hráčům jednu výhodu - většina níže uvedených emulátorů umí grafiku hry primitivním způsobem obarvit. Neznám algoritmus, podle kterého to dělají, ale místy to vypadá docela slušně (asi jako horší hry na Speccym). Zvláště, pokud se použijí tyto připravené barevné konfigurace. Jsou pro VirtualGB, ale daji se zkonvertit i pro Gameboy97.

Novinka, 9.3.1998: Tak nakonec patrně bude Nintendo přece jen prodávat GameBoye s barevným LCD displayem. Na trhu by se měl objevit v říjnu 1998 pod originálním názvem Color Game Boy za cenu cca 70$. No, tak za tu cenu bych si ho snad koupil také, zvláště bude-li (jako že bude) zpětně kompatibilní...

Hardware
Hardware
Barvy najednou
Paleta barev
CPU
RAM
VideoRAM
Obrazovka
Audio
ROM Cart
Napájení
Síť
4
4
8mi bitový skoro Z80 na 1.05MHz
8kb
8kb
160x144 LCD,  uhlopřícka 2,6 palců
4 stereo kanály
256kBit, 512kBit, 1MBit, 2MBit,  4MBit a 8MBit cartridge
4 AA baterie, které vydrží až 35 hodin provozu
interní seriový port rychlosti 8kb/s

Galerie (další obrázky naleznete v sekci Hry)
GalerieNa prvním obrázku je dungeon Sword of Hope 2, na druhém titulní screen Godzilly, a na posledním Kirby 2 v SGB verzi.

Emulátory
Emulátory

Gameboy97
poslední verze: 2.937 (xxx kB) z 1.7.1997
Homepage
Tenhle emulátor vzniknul v době, kdy o GBC ještě nikdo nic nevěděl. Ve své době patřil k nejlepším a i dnes se neztratí, pokud člověk nevyžaduje podporu GBC. Je napsán v 32bit ASM, a běží bez proglémů plnou rychlostí na slabších pentiích.

no$gmb
poslední verze: 2.5 (145 kB) z 24.7.2000
Homepage
Jeden z nejlepších a především nejrychlejších emulátorů, kompletně v ASM, běžící bez problemů i na 386kách. Bohužel, ač jeho název naznačuje něco jiného, je to shareware.

Odkazy
Odkazy
Oficiální stránka Nintenda
Beercan's Pub GameBoy - základní info o emulátorech, několik ROMek
Gameboy Backups - spousta ROMek
GameBoy Gamez - několik her

| Evilmind |


Nahoru
© Emulators CZ - založeno v říjnu 1997. Grafický design - © Petrex Webdesign
Tyto stránky by nemohly existovat bez pomoci firmy InterneXt 2000