Emulators CZ - Logo vytvořil Zdeněk Musil

Poslední update:
11.6.2000, 18:30

Přístupy
od 11.6.1999:

  

Atari Lynx
  Novinky

  Arcade emulátory

  Domácí počítače

  Konzole

  Handheldy

  Ostatní

  Kontakt
    ICQ #2562871
   
  Vyhledávání

Nic v menu nevidíte?  
Klikněte SEM!

 

Atari Lynx Logo (5210 bytes)

V roce 1987 dva pracovníci firmy Epyx (D.Needle a R.J.Mical, oba později spolupracovali na vývoji Amigy) sestrojili prototyp prvního barevného handheldu na světě. Říkali mu prostě "Handy". Epyx neměl ale sám prostředky na nákladné rozjetí seriové výroby a nastartování reklamní kampaně, a tak prodal práva tehdy ještě mocnému Atari... Prodej byl zahájen v roce 1989 za cenu těsně pod 100 dolarů (125 dolarů v bundlu s jednou hrou).

Lynx-Comparison.jpg (17019 bytes)Základní systém byl ve výrobě brzo nahrazen modelem "Lynx II", který reagoval na nejpalčivější připomínky uživatelů. Spotřeba baterií nepatrně (údajně o 15 procent) poklesla, přibyla možnost vypnout podsvícení displaye ve chvíli zapauzování hry, nová power LED signalizovana docházející baterie. Výstup na sluchátka povýšil z mono na stereo (dokonce některé hry stereo využívají - Roadblasters). Vše doplnil nový design.

Těžištěm úspěchu Lynxe (pochopitelně relativního, proti GBC neměl šanci) jsou myslím především velmi dobré hry. Některé konverze arkád jsou opravdu skvěle provedeny - Toki, Raiden, Xybots, Klax - ale najdeme tu i hry původem z domácích počítačů - Shadow of the Beast, Eye of Beholder, Desert Strike. Celkem pro Lynxe vznikla necelá stovka her, a opravdu jen o malokteré se dá říci, že je vyloženě hrozná.

lynx-marblefree.jpg (28505 bytes)Zajímavostí je, že pro Lynx ještě stále nové hry vznikají . Firma Songbird Production si vytkla za úkol zajistit přežití Lynxe a Jaguara i do příštího tisíciletí, a tak produkuje několik nových titulů ročně za nadšeného jásání příznivců Lynxe, a naprostého nezájmu zbytku světa. Několik vesměs IMHO nezajímavých titulů už vyšlo v loňském roce (Lexis, Ponx), další se chystají. A samozřejmě jako pro každý "mrtvý" vznikají i free hry, vytvářené nadšenci s programátorským talentem - jednu z nich si můžete stáhnout zde - klasiku Marble Maddness.

Výhody Lynxe proti GBC:
- multiplayer. Technicky umožňuje Lynx hru až 18 hráčů zároveň. V praxi ovšem hry podporují max. 8 hráčů, ale i to je dokonce i na dnešní dobu hodně (podpora 4 hráčů je jedním z trumfů GBA, které se objeví v roce 2000, o 11 let po Lynxu...).
- podsvícený display. Kdo má GBC, ví jak je nepoužitelné pokud není nablízku zdroj dostatečně ostrého světla. Na druhou stranu tahle vlastnost nakonec stála za neúspěchem Lynxe - podsvícení žere baterie neuvěřitelným tempem. Nintendo se z chyby Atari poučilo, a v žádné ze svých handheldů podsvícení nepoužilo, a zatím se zdá že ani v budoucnu nepoužije.
- možnost propojení s Atari Jaguar. Dnes běžná vlastnost handheldů, před deseti lety kuriozita. Navíc ani afaik nikdy neexistoval žádný software, který by této možnosti využil, takže kuriozitou i zůstane.

Hardware
CPU: M65C02 na 3.6MHz
barvy: 16 z palety 4096
zvuk: 4 kanály mono (u verze II stereo)
display: podsvícený LCD s rozlišením 160x102
pamět: 64kb
media: cartridge s max kapacitou 8MBit
napájení: 6 AA baterií vydrží pouhé 4 hodiny, dobíjecí baterie údajně jen necelé dvě hodiny

Kde ho vzít
Lynx se už nevyrábí. I přesto se dá ještě stále koupit i nový přístroj, cena ale není příliš příznívá - kolem 75 dolarů bez příslušenství (třeba zde). Hry stojí od 30 do 50 dolarů, ale v různých bazarech a online aukcích (eBay) se dají koupit i za zlomek ceny, stejně jako komplet handheld s příslušenstvím.

Galerie (další obrázky naleznete v sekci Hry)
Galeriee

lynx-xybots.jpg (19429 bytes) lynx-zarlormercenary.jpg (23339 bytes)
Xybots a Zarlor Mercenary

  lynx-xenophobe02.jpg (21640 bytes) lynx-malibu.jpg (25743 bytes)
Xenophobe a Malibu Bikini Volleyball

Hry
Hry

Emulátory
Emulßtory

Handy
poslední verze: 0.90 (610 kB) z 18.6.2001
Homepage

Nejlepší, neb v podstatě jediný emulátor, ostatní emulační pokusy opravdu nestojí za řeč (MetaLynx). Dosahuje skoro stoprocentní kompatibility, emuluje zvuk, umožňuje ovládaní joystickem nebo předefinovatelnou klávesnicí, beží v několika velikostech okna nebo ve fullscreenu. Fajn volba je automatická detekce orientace hry (horizontální/vertikální), ale pochopitelně lze obrazem otáčet i ručně. Od verze 0.73 běží v plné rychlosti i na slabších pentiích. Takže chcete-li zkusit Lynx hry, není momentálně jiná volba.
Součástí archivu je i fake bios, se kterým nelze program spustit, a musíte ho nahradit skutečným dumpem originálního biosu. Tímhle.

Odkazy
Odkazy
The Lynx Domain
Atari Lynx
Atari Lynx Lagoon - mj. cca 80 her k downloadu
Atari Lynx Reviews - review mnoha her
Emuviews - ROM page s 80 hrama
Lynxworld
Digital Relicts - minireview všech Lynx her

| Evilmind |


Nahoru
© Emulators CZ - založeno v říjnu 1997. Grafický design - © Petrex Webdesign
Tyto stránky by nemohly existovat bez pomoci firmy InterneXt 2000