Emulators CZ - Logo vytvořil Zdeněk Musil

Poslední update:
5.11.2000, 23:30

Přístupy
od 21.5.2000:

  

NeoGeo Pocket / NeoGeo Pocket Color
  Novinky

  Arcade emulátory

  Domácí počítače

  Konzole

  Handheldy

  Ostatní

  Kontakt
    ICQ #2562871
   
  Vyhledávání

Nic v menu nevidíte?  
Klikněte SEM!

 

NeoGeo logo

Na podzim roku 1998 se v Japonsku začal prodávat NeoGeo Pocket - handheld od tvůrců velmi oblíbené konzole NeoGeo, od SNK. Přitom se zdálo, že firmě v té době docházel dech, a pokus konkurovat Nintendu na jím takřka stoprocentně ovládané části trhu byl do jisté míry překvapivý. Ovšem tak jako stalo v historii vícekrát - lepší prohrál. Hardwarové parametry NGP nedokázaly nikdy vyvážit v rozhodování hráčů obrovskou nabídku her pro GB/GBC. Ani uvedení barevné verze NGP na jaře 1999 na tom nic nezměnilo. Do dnešního dne vznikla pouze necelá stovka her, a přestože některé z nich jsou opravdu dobré, na více než 1-3%ní podíl na trhu to stačit nemohlo (údaj z počátku roku 2000).
Mezi hlavní trháky NGPC patří konverze úspěšných SNK her z NeoGeo. Metal Slug, Last Blade, King of Fighters, Fatal Fury - tyhle tituly mluví za vše, především příznivci bojovek by neměli váhat, protože na GBC prostě hry tohoto typu nejsou...

Hardware
Hardware

NeoGeo - Stone BlueHardware
CPU: 16-bit  TOSHIBA TLCS-900h na 6.144 Mhz, plus Z80 na 3.072 Mhz pro zvuk
rozlišení: 160x152 bodů (45x48mm)
barvy: 146 z palety 4096
zvuk: 12bit DAC, 6ti kanálový PSG, stereo
media: cartridge, max 16MBit
výstup: seriový, 19.2kbps
napájení: dvě AA baterie vydrží údajně na 40 hodin hry

Mono i barevná verze vzájemně kompatibilní téměř zcela. Pouze některé nejnovější NGPC hry už na NGP nefungují (Sonic), ostatní se bez problémů spustí i bez barev. Japonské i USA verze her lze používat bez omezení, SNK sice o region locku uvažovalo, ale v praxi ho nikdy nezavedlo.

Srovnání s GBC
Kdyby se člověk díval jen na hardware parametry, nebylo by co řešit.  NGPC má 16bit procesor, ovšem na hrách to příliš vidět není. Zajímavé by bylo rovnání portů stejné  hry, bohužel ale zatím existují jen hry podobné... Víc už je znát čistá výpočetní převaha na zvuku. NGPC má i nepatrně větší display, a jeho TFT LCD má i trošku lepší obraz, i když také není podsvícený. Navíc obsahuje jako součást systému hodiny, budík, kalendář a horoskop. Vydrží v něm o moc déle baterie. Ovládací "minijoystick" je po delším hraní o moc příjemnější než Directpad u GBC. Možnost připojit GBC k N64 vyvažuje NGPC propojením s DC, zřejmě v budoucnu is PS2. Na straně GBC tak je jenom již zmiňovaná široká základna her, ale jelikož o hry tu jde především - volba je jasná, GBC vítězí...

ngp-32m.jpg (4341 bytes)Kde ho vzít
U nás se bohužel NGPC neprodává. Naštěstí není třeba spoléhat na zdejší tupé dovozce, a je možno snadno nakoupit v jednom z mnoha online shopů. Dobrá cena je kolem 60 dolarů, hry stojej cca 30 dolarů za kus. Pokud se to snese s vaším svědomím, můžete za hry ušetřit nákupem NGPC Pocket Linkeru, a za 110 dolarů (včetně 32MBit cartridge) mít hry všechny...

Galerie (další obrázky naleznete v sekci Hry)
Galeriee

Metal Slug
Samurai Showdown
Metal Slug 1st Mission
Samurai Shodown
Dark Arms
Biomotor Unitron
Dark Arms
Biomotor Unitron
Hry
Hry

Emulátory
Emulátory

NGPocket
poslední verze: 0.0.1213 (90 kB) z 16.12.1999
Homepage

Nejlepší NGPC emulátor. Ostatně také jako jediný vyšel ve více než jedné verzi... :-) Pokud si chcete NGPC hry vyzkoušet, jinou volbu než tento program ani nemáte. Je zdaleka nejrychlejší (k plné rychlosti bude stačit i nejpomalejší Celeron), nastavitelné NGP/NGPC, běží ve fullscreenu ve spoustě rozlišení, lze si zvolit i region (i když netuším k čemu). Zatím nelze hry ovládat jinak než klávesnicí.
Ve "full" verzi emuluje i zvuk - program je jakýmsi podivným způsobem shareware, ale jelikož to není přliš jasné, a jelikož neexistuje žádná verze z dokumentací, která by licenční podmínky definovala, zde vystavená verze je ona "full".
Existuje i modifikovaná verze emulátoru pro japonské a pro čínské verze windows, samotný program je ale stejný.

Rather A Pokemon Emulator (R.A.P.E.)
poslední verze: 0.1a (32 kb) z 14.1.2000
Homepage

Na to, že jde o první public verzi, velmi dobré. Bez problémů emuluje většinu her ve snesitelné rychlosti - tedy minimálně se o to pokusí. Bohužel občas (často) padá, neemuluje zvuk, nepodporuje mono verze her, ovládat lze pouze předdefinovaně na klávesnici, a nic, naprosto nic krom velikosti okna se v něm nedá nastavit.

NeoPocott
poslední DOS verze: 0.38b (141 kB) z 26.12.2000
poslední W9x verze: 0.38b (301 kB) z 26.12.2000
Homepage

Po pravdě řečeno nebýt toho, že NGPC emulátory zatím existují jen dva, a budoucnost obou není příliš jasná, nikdy bych s tímhle programem neztrácel čas. Zatím je ovšem nutné sledovat každou naději... Oproti oběma svým konkurentům zaostává Pocott naprosto ve všem - v rychlosti, kompatibilitě, neemuluje zvuk a problémy má s mono NGP.

Odkazy
Odkazy

NGPC Emulation - ke stažení všechny dosud vydané hry
NGPC Roms
NGPS Shock - seznamy her, aktuality, emulátory, scany originálních obalů
NGPC Zone - novinky, recenze
NeoworM - všechny NGPC releasy, archiv grafiky, ikon, wallpaperů apod.
Official NPG UK Page
Powerfull Pocket Gaming
NGP Central Msgboard - nejfrekventovanější diskusní centrum, tady se vám dostane určitě odpovědi na každý dotaz
Kazuya NGPC Site - recenze, novinky, emulace
NeoGeo Pocket Compatibility List - podrobný test funkčnosti všech NGPC her na všech emulátorech
NeoGeo Pocket SNK - oficiální japonská homepage výrobce (i v angličtině)

| Evilmind |


Nahoru
© Emulators CZ - založeno v říjnu 1997. Grafický design - © Petrex Webdesign
Tyto stránky by nemohly existovat bez pomoci firmy InterneXt 2000