Emulators CZ Logo, vytvořené Zdeňkem EMH Musilem Přístupy od 27.3.1999


Index novinek: 24.2.-2.3.1999

2.března 1999, 14:07

HU6280
Nova beta skveleho PC Engine emulatoru HU6280 v1.89beta7. Link ukazuje na domovskou stranku. Bohuzel aktualizovana je jen Win32 verze, a navic autori maji na webu anketu zda-li jeste vubec nadale podporavat DOS verzi... :( Hlasujte. Jedinou novinkou teto verze je dle dokumentace PODSTATNE zvyseni rychlosti.

A-Saturn 0.13b
Nova beta stale nehotoveho, lec zatim nejnadejnejsiho pokusu o emulaci Segy Saturn. Zatim si nic nezhrajete, takze download pouze pro sberatele.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Dnes bez diakritiky, nebo pisu v telnetu na linuxu v krute inprovizovanych podminkach. Doufam to tu moc neponicim, v Lynxu vidim prdlajs jak to vypada. * * * * * Je nova verze UltraHLE Control Panelu - 1.3, ale bohuzel jen ve spanelstine tak snad zatim radeji zustaneme u 1.2. Udajne jedina zmena se stejne tyka jen pouzivani cheatu, coz je nezajimave. * * * * * Nejzajimavejsi v nove verzi BrSMS 1.8 je emulace noveho pocitace - Sega SC3000. Bohuzel na homepage projektu neni, neb autor zasila tuto verzi registrovanym uzivatelum a na web ji vystavuje az po tydnu. Registrace je zdarma pomoci zaslani vyplneneho formulare mailem, lec je to imho vopruz a proto ji bojkotuju. * * * * *

 

1.března 1999, 21:30

Zloději ze SCORE II.
Když jsem v příspěvku, popisujícím jak redaktoří Score ukradli freeware češtiny pro svoje cover CD k číslu 62, použil větu "Kurva chlapi, tak proč nejsou na cover cd i full warez verze her, však je to TOTÉŽ, ne?", ani jsem netušil, že jsem trefil do černého. Score na tomto cover CD totiž s velkým halasem přineslo dvě plné verze her z roku 1992 - Maupiti Island a Dungeon Master. Leč ouhla - Maupiti Island je vlastnictvím dnes již neexistující firmy... kdepak tedy asi vzalo Score práva k distribuci hry na cover CD? Nu, při bližším pohledu na distribuční balík je vidno, že jde o warez release TDT z roku 1992! Nemám žádné zkušeností s tím, v jakém formátu firmy povolují distribuci svých děl na cover CD, ale velmi silně pochybuji že by preferovali tento... [grin] Pojďme k Dungeon Master. Hnán podezřením vyhrabal jsem ze streameru warez verzi, kterou v roce 1992 releasli FLT. Jelikož originál hry neměl žádnou ochranu, kterou by bylo třeba cracknout, nelze bohužel nijak dokázat, že i v tomto případě Score použilo warez verzi. Lze jen spekulovat, proč je zeditovaný spoušťecí BAT soubor - který se od warez liší chybějícím řádkem TYPE FLT.NFO / MORE. No, asi ho někdo jen tak náhodou uložil... [evil grin] Mimochodem perlička na závěr - ač originál ochranu neměl, DM.EXE na Score CD už cosi směšného má... :-)) Na shledanou u dalšího cover CD.

Shark 3.0b
Nová verze docela dobrého DOS multiarcade emulátoru, je tu jedna nová hra - Rally Bike. Download z EmuNews.

MAME 0.35beta4
Na to, že bych si udržel nějaký přehled v aktuálních podporavaných romsetech do MAME jsem už rezignoval dávno. A proto MAME v podstatě nepoužívám. V nové betě je asi dvacítka nových her, vesměs nezajímavých - snad kromě Power Spikes. Download z EmuNews.

R80 Spectrum Emulator 0.08
Docela slušný emulátor ZX Spectrum 48k, 128k, +2 ,+2A, Pentagon 128 a Scorpion 256. V nové verzi je podstatně doplněn seznam podporovaných unofficial Z80 funkcí, emulátor nepostrádá žádnou z obvyklých vymožeností vyspělých Sinclair emulátorů. Já ovšem nadále zůstávám u X128.  Download z domovské stránky.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Dnes vyšla jakási beta Quake 3 Arena, vesměs všude ovšem NUKED. * * * * * Nové UltraHLE INI 1.00.10 tentokrát má smysl tahat, je tu nově podpora Aurogauge, což je docela dobrá, a hlavně krátká (3mb) hra, vhodná na testování emulátoru. * * * * * Jak se zdá, nejčerstvější informace o novinkách N64 emulace (čti kontakt přímo s autory) má momentálně EmuUnlimited. Jelikož Nintendo nepodniká žádné právní kroky proti autorům UltraHLE, a soustřeďuje se spíše na boj s webovskými sajtami nabízejícími N64 dumpy, autoři opravdu pracují na další verzi, která bude pravděpodobně releasnuta pod jiným názvem. Navíc by se co nevidět měl objevit zbrusu nový konkurent UHLE, údajně srovnatelných kvalit. * * * * * Sosnul jsem dnes konečně Sega Shash Pack (aneb zakuklený emulátro Genesisu KGEN). ISO verzi releasli CiFE a má pouhé dva patnáctimegové disky. Announcovaných osm her, přiložených k emulátoru, jsou: Super Shinobi, Vectorman, Altered Beast, Sonic Spinball, Columns, Outrun, Phantasy Star 2, Golden Axe. Asi zajímavější bude ovšem compatibility test, při kterém novému emulátoru doma o víkendu zkusím podstrčit ROMky, které v poslední verzi KGENu nefungovaly. * * * * *

 

28.února 1999, 23:59

MSKISS 0.2.0
Nová verze DOS emulátoru MSX, z nových věcí je určite nejzajímavější podpora MSX2. Download na této stránce. What's new:
- MSX2 emulation support.
- Screen 5, 6, 7 and 8 renderers implemented.
- Some V-9938 commands implemented, (many of them partially though).
- V-9938 Palette registers implemented also.
- Changed the noise sample.
- Z80: Fixed EI opcode.
- Screen 3 renderer strongly corrected/rewritten.
- ALT+F12 now saves a 99% valid BRMSX.STA file.
- Mega-RAM 256 KB primitive support added.
- Optimized and corrected SEVERELLY IN/OUT functions.
- 16x16 and 8x8 sprites (without zoom) renderer optimized.
- Bug corrected in PSG noise channel 1 (GUS only).
- Key '+' of the num-pad mapped.
- Improved debugger... Well, in fact, TOTALLY REWRITTEN debugger.
- BASIC cartridges support added... ("Ligue-se ao Expert" now works).

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Emulation Never Dies je teď  tady. * * * * * UltraHLE Control Panel 1.2e je docela zajímavá utilitka, umožňující komfortně editovat INI, používat glide wrappery, nastavovat UHLE parametry... Download zde, link vede na jinak vcelku nezajímavou UltraHLE Support Page. * * * * * JROK konečně vytvořil jakous takous homepage pro svůj System1 emulátor - zde. Krom tří obrázků z Pacmanie tam ale není nic co by nebylo v originální dokumentaci. * * * * * Zítra ráno patrně skončí má týdenní pracovní neschopnost, takže četnost aktualizace těchto stránek téměř jistě poněkud poklesne.  * * * * *

 

28.února 1999, 15:00

JROK's Namco System1 Fix
Nová verze 1.1b emulátoru pouze opravuje chybnou detekci VESA modu na Matrox kartách. Což byl i můj případ, ale v pure DOSu mám SDD v autoexecu takže jsem si toho ani nevšiml... :))

New UltraHLE INI
Nový den, nové UltraHLE INI 1.0.08 na Arcade@Home. Přidány dvě nová, pro normálního smrtelníka nepoužitelná rozlišení, počet zcela plně hratelných her se zvýšil na 44. Finta s tím, že u Bio FREAKS je třeba čekat půl minuty, ale hra se pak rozběhně, je fakt dobrá, a opravdu to funguje. Škoda jen že je asi lepší zrovna tuhle hru hrát v native PC verzi.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * O asi zatím nejlepší připravované české hře Hidden and Dangerous už se píše i ve světě. Sám jsem na ni docela zvědav, protože Rainbow Six se mi líbil. * * * * * Definitivní technické parametry PSX2 by mělo Sony oznámit 3.března v Tokyu. Z toho, co už na veřejnost prosáklo, je ovšem jasné že autoři emulátorů zatím nemusejí ztrácet čas marnými pokusy... :)) Navíc datum zahájení prodeje je v nedohlednu, všeobecně se pokládá za realistickou druhá čtvrtina roku 2000. Sony zřejmě vůbec nevzrušuje, že tou dobou bude už dávno na trhu Dreamcast... * * * * * Jsou tři hodiny odpoledne CET, a Breed zatím nevyšel.  * * * * * Smash Brother pro N64 jsou DOST zábavnou podívanou, kde se utkávají nejznámější postavy z Nintendo her! Doporučuji, můj oblíbenec je Donkey Kong. V emulátoru hra bohužel nefunguje.  * * * * * Arcade ROM Heaven jsou teď tady, i když v poněkud omezenějších podmínkách než tomu bývalo v minulosti.  * * * * * Na Brian's Coinop History Page se objevil rozhovor s Ed Loggem, který pracoval na vývoji takových her jako Asteroids, Xybots, Centipede či Gauntlet. Read now* * * * * Virtual-E je emulátor Visual GameBoye, zatím ve velmi ranné fázi vývoje. Na homepage projektu je sice už sice alfa verze k downloadu, leč zatím program pouze nahraje ROM. Funkční emulace bude v první beta verzi.  * * * * *

 

27.února 1999, 23:50

I need help!
Pro novou část této stránky bych potřeboval znát některá význačná data z nedávné historie českých her. Pro jednoduchost postačí měsíc/rok zahájení prodeje jednotlivých her, případně měsíc/rok jakékoliv jiné zajímavé tématicky související události. Jakákoliv pomoc je vítána , a bude odměněna mnoha díky v credits budoucí stránky.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Již za deset minut budou moci někteří z Vás zahájit bujaré oslavy výročí Vítězného Února. Blahopřejeme.* * * * * Další zajímavé compatibily listy -  N64 Chart 0.84 uvádí 61 working titles, nicméně zřejmě počítají i public domain a dema. Mnohem zajímavěji od téhož autora vypadá SNES Chart 1.80, kde je označeno jako funkční v emulátoru téměř 1600 her z 1740 testovaných. To množství her mne nejprve zcela šokovalo, ale po letmém porovnání s mým seznamem opět vypadlo obrovské množství public domain her a všelikých japonských podivností. * * * * * Na SNES9x download page se objevila dnes nová verze 1.18d - bohužel pouze pro Unixy. Seznam novinek je poměrně rozsáhlý, já hlavně doufám, že DOS verze vyjde co nevidět. Z nových věcí zaujaly některé fixy v emulaci zvuku, SuperFX, a zmínka na konci o využití 3DFX pro bilineární filtering v dalších verzích. Pokud výsledkem toho všeho bude větší kompatibilita SuperFX her, jsem pro... * * * * * Opět nové INI pro UltraHLE - 1.0.07b. Nepodstatné změny. iRC jde fáma, že jelikož Nintendo zatím nepodniká, a patrně ani nebude podnikat žádné právní kroky proti autorům UHLE, ve vývoji se bude pokračovat a nová verze se objeví příští týden. Začala fungovat další dobře vypadající NEoficiální stránka - ultrahle.com. * * * * * Další fámou je, že Bleem, hypovaný emulátor PSX, vyjde zítra. No, o tom se za pár hodin všichni přesvědčíme... :) Na bleem.com ovšem nic nového zatím není. * * * * * Po delší době se objevila nová verze jednoho z nejlepších emulátorů Atari 2600: Stella 1.1. Jako obvykle release zahrnuje verze pro DOS, Linux a zdrojový kód. Většina novinek nové verze se vztahuje právě k Linux. Autoři Stelly se také připojili ke stránkám opouštějícím classicgaming.com a tak je jejich homepage teď  tady* * * * * EmuNews obnovuje provoz na této pěkně zapamatovatelné doméně. * * * * *

 

27.února 1999, 2:36am

JROK's Namco System 1
Pacmanie bezici v System1 emulatoru (15261 bytes)Očekávaný emulátor nakonec vyšel o den déle než bylo oznámeno, nicméně to vůbec nevadí a navíc na vině také bude divná časová zóna autora... :) Úvodní public verze má označení 1.0b, běží pod čistým DOSem nebo W9x DOS boxem a emuluje zatím jedinou hru - Pacmania, v japonské i US verzi. Program vyžaduje MMX, Vesa 2.0, a pro plnou rychlost PII/350. Huh. Na iP200 v čistém DOSu s vypnutou emulací zvuku se rychlost blíží nějaké snesitelné hranici, ale nic moc. Se zapnutým zvukem nehratelně pomalé. Na druhou stranu dlužno dodat, že System1 board je vcelku našlapaná záležitost, takže rozhodně JROK odvedl kus dobré práce. V delších verzích se můžeme těšit na takové hry jako je Galaga '88, Dragon Spirit, Tank Force či Blast Off, navíc při letmém pohledu do dump dupelistů je vidět, že cca třetina System1 ROMek je už dumpnutá... Více podrobností a lokální download emulátoru na mojí JROK's Namco System1 page.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Na webu iRC kanálu #rareroms se dá občas stáhnout opravdu něco, co jinde není. * * * * * Víte, jaký  zásadní rozdíl je mezi pojmy videogame, a computer game? Tady je odpověď. Obdobných stránek, zabývajících se videohrami na čistě vědeckém základě, exituje vícero, a většinou se věnují zajímavějším (byť teoretickým) tématům než u nás oblíbenému  vlivu hraní her na nebohé nevinné caparty. * * * * * MEKKA má údajně být nejlepší, nejrychlejší, nejkompatibilnější SMS emulátor. Mno, jak jinak :), nicméně první public release by měl být do měsíce, tudíž se každý bude moci přesvědčit sám.* * * * * Při dnešním ranním brouzdání jsem náhodou narazil na slušně vypadající webovský chatter - here. Ačkoliv  ani zdaleka nedosahuje velikosti Magea, jednotlivé diskuzní skupiny mají moderátora, a to ve mě, ačkoliv jsem při jen letmém pohledu neviděl nikde známky jeho činnosti, vzbuzuje naději, že výskyt náctiletých hlupáčků by tu mohl být výrazně nižší než na výše zmíněným Mageu. Z nabídky diskusních klubů zaujalo Nintendo64 se slušným trafikem, a také Počítačové právo... Try it. * * * * *

 

26.února 1999, 9:00am


Update
Krom malých změn na stránkách System 16 a Download je tu především drobnější věc, která, jak tak sleduju dění kolem sebe na iRC i různých webovských chatech, se rozhodně neztratí přestože jsem to sesmolil už před půl rokem. Takže - několik obecných rad na téme Jak se nestát lamerem na emulátorové scéně.
Množství podnětných příspěvků, které dorazily k včerejší stránce o Amstrad CPC bude přepracováno do updatu o víkendu. Díky všem. BTW že Amstrad je zkratka Alan M. Sugar Trading jsem opravdu  netušil... :)

Classic Gaming Expo '99
Každoroční skvělá událost, věnovaná všemu co souvisí s retrogamingem, se letos opět koná v Las Vegas. A stejně jako loni mi nezbývá než konstatovat, že beze mne... Trochu z ruky, nicméně na příští rok si dovolenou v USA plánuju, tak uvidíme. Letos tak bohužel přijdu o Nolana Bushnella, zakladatele Atari a tvůrci jedné z prvních videoher na světě - Pong. Alespoň tedy já se domnívám, že informace uvedená na Zophar Domain je mylná, IMHO první videohrou, o několik měsíců starší než Pong, je Computer Space od Nutting Associates - jejímž designérem je ovšem taktéž Nolan Bushnell.
Akce se koná 14-15.8., bližší info na tomto webu, bohužel já ho zatím neviděl neboť z Cesnetu dnes večer no chance... :(

Kallus 2 - fake?
Atilovi z Retrogames se včera podařilo na iRC získat betaverzi Kallus 2, všeobecně pokládaného za fake - především díky tomu, že problémy ležící před autory skutečného emulátoru jsou celkem jasně definovány, a autor Kallusu 2 nebyl schopen nikdy ani naznačit jak se mu podařilo obejít encryptované ROMky. Takže Atilův verdikt - Kallus je pouze funkční CPS2 romloader, což ovšem není nic světaborného a především použitelného. Opravdu šokující ovšem je, že autor drze uvolnil "beta" verzi, patrně v bláhové naději že když to "něco dělá", nikdo nic nepozná. Nestranému českému uživateli je to ovšem jasné - co čekat od člověk s nickem Jakesh? :-))

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Včera mi z druhé části příspěvku o UltraHLE vypadlo několik linků na compatibility listy. Jeden vcelku rozsáhlý (225 her) v textovém tvaru je tady, další včetně obrázků, doporučující 31 téměř dokonale hratelných her je zde, přičemž jeho samostatnou část tvoři seznam her ne zcela kompatibilních, leč "cosi" dělajících - zde. BTW - poslední N64 release z předevčírem, Snowbow_Kids_2_JAP-Sage, jsem zkoušel anefunguje také, netřeba zatím sosat. * * * * *  Včera jsem už nemohl po týdnu nemoci vydržet bez pošty, a protože doma poštu nečtu a mám jen ořezané verze všech browserů, odhodlal jsem se sáhnout k programu, doporučovanému mi okolím již delší dobu - The Bat. Zrovna včera náhodou vyšla verze 1.22, tudíž jsem ji stáhnul, nainstaloval, úspěšně vysosal všech svých 329 zpráv z pech.netu, pročetl, odpověděl, vyzkoušel pár featur... A Netopýra mohu vřele doporučit, není to takový žrout všeho jako Outlook či podobné hrůzy, navíc je to snad první inet mail program který alespoň trochu umožňuje rozumné quotování. BTW - taky vyhazujete došlé maily, které quotují celý předchozí thread ZA odpovědí, pokud možno ještě duplicitně v HTML, rovnou bez čtení? Shareware verze je ke stažení na www.ritlabs.com, poslední dvě verze se serialem releasli MAGNUM a DARKSTAR, nicméně co jsem včera letmo zkusil tak serial je u obou stejný a nefunguje. * * * * * Jak se zdá, druhým cover CD Levelu č.50 bude Cover Ops, což je s jistotou nejzajímavější titul, který kdy byl zdarma příložen k nějakému českému časopisu. To Score, které právě vyšlo, je na tom o poznání hůře, a i na dalších CD budou sice skvělé, leč poněkud postarší tituly - Jagged Alliance, Ishar, Space Questy... Upřímně - jediné staré PC hry, které hraju, jsou Civ 1 a NHL Hockey 93, a to ještě nejsem zrovna typický průměrný uživatel. Score je zase jako obvykle poněkud mimo, což ostatně dokumentuje už i jen letmé prolistování posledního čísla. Typickým znakem je recenzování buď her mnoho týdnů starých, nebo naopak takových které mnoho týdnů ještě nikdo neuvidí. Podtrhnuto sečteno časopis k ničemu. * * * * * Z PC her, které během dneška vyšly (nic nestojí za zaznamenání do tabulky zajímavých releasů), vypadá zajímavě Extreme_Bullrider-PARADiGM (37mb), což je simulátor corridy. Olé ole. ISO téhož nápadně malé délky releasli CiFE. * * * * * Na stránce Arcade @ Home se dnes objevil nový UltraHLE INI file 1.0.07. Krom velkého množství cheatů, opravených popisek a různých podobných nepodstatností obsahuje podporu pro několik dalších her, leč žádná není zcela hratelná. Velikost INI se tak zdárně přehoupla přes 50kb.* * * * * Low Level Technical N64 Hardware Docs - pro zájemce o napsání vlastního UltraHLE..* * * * *

 

25.února 1999, 8:45am

Update
Zbrusu nová stránka o Amstrad CPC.

UltraHLE News
V podstatě každý den se objevují nové beta, častěji však alpha verze různých glide wrapperů. Protože nehodlám dělat TNT poradnu, nebude se už o nich více zmiňovat. Postižení nešťastníci mohou zkusit najít pomoc na Unofficial UltraHLE nebo UltraHLE Again. Bez glide stuffu zůstává nejzajímavější dnešní novinkou tento UltraHLE INI tutorial. No, taky nic moc, že... :-) Jak vypadají zuřivé snahy o debuggování UHLE lze shlédnout zde.
Během posledního týdně jsem vyzkoušel téměř 200 her v UHLE, a musím říci že to bylo činnost zhola zbytečná - smyslupně fungují opravdu jen ty, které jsou všeobecně doporučovány na různých N64 stránkách. Nejrozsáhlejší compatibilty test, který jsem zatím zaznamenal, zahrnoval asi 250 her (URL jsem bohužel někde potratil), přičemž na N64 podle posledních warez dupelistů existuje cca 350 her. Doporučuji tedy nemrhat časem a ani penězi při sosání nefunkčních her, a zkoušet jen to co doporučuje na svých stránkách Prozac.

Lazarus Reincarnation
Ne, pokud někdo z titulku odvodil, že Lazarus zase běží - není tomu bohužel tak. Nicméně pokud jste nestihli tuto legendární nejlepší amigáckou sajtu zmirrorovat, máte možnost sosnout: Lazarus.Amiga.Archiv.CDs-NGIT. Dvoucédéčkový ISO release patrně nepotěší majitele dialupu, ale i to se dá... :) Takže - hurá na ISO sajty sosat nejvyšší rychlostí, protože imho to je jasný kandidát na nuke.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * The Next Tetris pro PSX mne, jako Tetris maniaka docela zaujal. Jako obvykle stránka hýří superlativy, nicméně ten nápad s otáčením hrací plochy při hře dvou hráčů proti sobě, který je vidět na posledním obrázku, je prostě super! * * * * * Krátká ale zajímavá zpráva o zařízení, umožňující majitelům N64 připojení k inetu je zde. * * * * * M72, nadějný multiarcade emulátor který se nedočkal nové verze za celý čtvrtrok co jsem byl mimo, prochází drsným přepisováním z C do ASM. * * * * * EmuNews na staré AOL adrese zatím nebylo aktualizováno, na IRC se povídá že ani nebude a stránka se s novým designem a na novém URL objeví ještě do konce tohoto týdne. * * * * * EmulatorUnlimited má zajímavé interview se Steve Snakeem, autorem KGENu a také komerčního emulátoru SMASH (viz. včerejší news).   * * * * * Na MAME WiP se zpětně objevilo několik dní updatu, hafo nových obrázků, a žádná zajímavá informace, zatím je tu období jásání nad aktuální betou MAMENetu. * * * * *  Stránka s místními odkazy byla lehce aktualizována o spoustu nových linků, vymazání těch starých neaktuálních bude muset počkat, neb trpím už týden nemocný doma u dialupu, a můj domácí ISP rychlostně poněkud saje. Zároveň malá výzva - pokud znáte nějakou další českou stránku, sem s ní!. * * * * * 

 

25.února 1999, 1:00pm

CLEAR
Za zkratkou CLEAR se skrývá Campaign to Leave Emulation Alone + R :). Hnutí vzniklo v listopadu loňského roku, krátce poté co se IDSA na několik dní podařilo uzavřít Dave's Classic. Vřele doporučuji jejich web k návštěvě každému, kdo se alespoň trochu zajímá o legalitu emulace. Z množství zajímavých materiálů obzvláště vyniká rozhovor s představitelem IDSA, z něhož nemohu než zacitovat:
Q: Has IDSA's recent crackdown on emulation sites been prompted by specific demands from its members, or have you simply not had the resources to tackle the issue before now? (Since sites like Dave's Videogame Classics have been operating with a high profile and mentioned in numerous magazine and newspaper articles for almost two years.)
A. We've been steadily working to shut down the emulation scene for over a year.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Sega Smash Hits, kompilace osmi starých Sega klasik z Genesisu, která by se měla v prodeji objevit co nevidět,  obsahuje novou verzi dříve free emulátoru KGEN. Sony to sice veřejně nepřiznali, nicméně hlavním programátorem je Steve Snake, autor KGENu, a v EXE jsou viditelné texty "KGen Ultra / Sega Smash Pack / Snake KML 1999 ". No, co dodat... * * * * * Arcade Emulator News jsou teď  tady. * * * * *
GayGames - emulace pro zasmání (nebo k pláči?). * * * * *  Od akcí IDSA proti emulátorové (která neustále vykřikuje že jedná v zájmu svých členů, softwarových firem), se již distancovaly dvě členské firmy - Crystal Dynamics a Fox Interactive. * * * * *  Podle čeho si vybíráte 3D akcelerátor? Já osobně si ho kupuju pro hry, a proto volím takový, který má nejširší podporu v nových hrách. Mám 12MB Voodoo2. Leč jsou i tací, kteří se řídí všelijakými "testy rychlosti", a povětšinou tedy mají doma něco s TNT chipem. No budiž jim to přáno, čas strávený sháněním různých patchů, fixů apod. jistě nelze považovat za úplně ztracený. Jelikož oněm nešťastníkům nefunguje ani UltraHLE (respektive nevidí správné textury), doporučuji k návštěvě stránku -->Glide Underground -->, kde si mohou vybrat z široké nabídky Glide wrapperů. * * * * *   Screenshoty z Pacmanie běžící v novém emulátoru Namco System 1 jsou zde. Public verze se očekává pozítří. * * * * *  MAMENet, projekt síťového MAME, o kterém jsem krátce informoval na podzim před odmlkou, se od té doby ale vůbec nehnul z místa. První betaverze byla odeslána MAME32 teamu teprve včera (=nic k public downloadu). Osobně od toho moc neočekávám, zatím žádný emulátor se síťovou podporou se nedočkal žádného dlouhodobějšího radostného jásotu, patrně proto že jsme takoví tišší samotářští blázni... :) * * * * *

25.února 1999

Update
Jak si jistě každý všiml, tabulka v horní části stránky doznala nějakých podstatnějších změn. V levé části bude vždy výpis toho nejzajímavějšího, co se v herním světě objevilo k downloadu BEZ ohledu na platformu. Nejzajímavějšího pochopitelně pro mne, v žádném případě nechci konkurovat jaydeemu, jde jen o subjektivní názor. Pravá část tabulky zůstala beze změn, v dolní, momentálně prázdné části, budu občas cítit potřebu vyjádřit se k nečemu, co se světem emulátorů a her zase až tak úplně nesouvisí, jako např. že ve SCORE kradou nebo že stupidní ISP smetli Internet99, pro mne tak výhodný.
Na stránce Articles je aktualizována Emu Necropolis o stránky, o kterých jsem psal včera, plus je zde link na poněkud delší úvahu na téma Kam kráčí emulátorová scéna.
Můj oblíbený web browser je stále Netscape, nicméně dnes jsem omylem pustil IE, a je naprosto neuvěřitelné jak rozdílný výsledek jsem dostal při pohledu na tuto stránku. NAPROSTO jiná velikost pisma, druh písma, mnohdy i barva (!). Nějaké sjednocující úpravy jsem provedl, nicméně rezignuji na dokonalou optimalizaci pro oba prohližeče, protože bych se asi zbláznil. Po pravdě řečeno je ovšem mnohem blíže tomu, co vidím ve FrontPage, Netscape. Zvláštní, ne? Stále trvá nutnost používat style sheets.

 

24.února 1999

Back in Action
Tyto stránky byly down (mno, lépe řečeno bez aktualizace) více než čtyři měsíce. Nepochybně prvnotním důvodem zastavení práce bylo to, že jsem vcelku zásadně změnil své koníčky, ubylo mi mnoho času, a na emulátory všeobecně mi nezbýval čas. Poslední zoufalý pokus o aktualizaci byl učiněn 4. listopadu, s příslibem "a další update se tu objeví ještě dnes večer". Neobjevil. Dokonce jsem pro samou lennost ani neuploadnul pěkný obrázek s nápisem THE END, který už jsem měl na disku připraven, ani zaslané Amiga materiály (free88kb, send it again plz, potratil jsem vše i s tvoji adresou), ani dlouhá úvaha o budoucnosti scény, smolená v průběhu posledních 14 dnů.
Ve chvíli, kdy to vypadalo, že bych přece jen trochu času po práci vyšetřil, se najednou objevily technické problémy - na původním serveru www.jaap.cz odešel divným způsobem disk, postupně odumřeli všichni daemoni krom httpd, takže se nedalo nalogovat, a první výpadek proudu přesahující možnosti UPS odeslal Emu CZ definitivně do věčných lovišť. Dostat svá data z mirroru na pech.net je skoro nemožné - jak jistě může potvrdit každý, kdo zná místního správce Jirkana, tvora ještě línějšího než jsem já. Protože se mi už nechce čekat až se mu podaří zatarovat obsah mého adresáře, provedl jsem jakousi prvnotní aktualizaci s vědomím, že ne vše asi bude fungovat jak by mělo.
V žádném případě stránka nebude aktualizována každý den - není v lidských silách jediného člověka udržovat takovýhle web. Maximální touch interval by ovšem neměl rozhodně přesáhnout 3-4 dny.
Počítadla na všech stránkách nefungují a fungovat nebudou do doby, než zkompiluju příslušný program na nějakém dosažitelném stroji, totéž různé "TOP" služby, pravděpodobně jsou poněkud zmateny změnou URL.

Co všechno se nám vyrojilo v novém čísle zlodějského časopisu SCORE
SCORE si již několik posledních čísel nekupuji - po návratu dua Andrew/ICE do redakce šla kvalita prudce dolů, a časopis dnes oslovuje především náctileté venkovské prosťáčky, reagujicí na kouzelný příkaz "utikejterychledoobchoduaťvámtonevyprodaj". Na občanské upozornění anonymního dobrodince (hele vole to kup, budeš čumět) jsem ovšem u čísla 62 udělal výjimku a zakoupil jeden exemplář včetně CD. Nu, zklamán jsem tedy opravdu nebyl - na cover CD jsem nalezl to, co jsem hledal - adresář s češtinami do cca 40 her, mimo jiné také UKRADENÉ VŠECHNY MOJE ČEŠTINY (přesněji řečeno vytvořené ve spolupráci s DOGSOFTem).  Krom toho jsou v adresáři i všechny čestiny vytvořené Kybsem, který výslovně v archivech uvádí že NEsouhlasí s takovýmto způsobem šíření svého díla. Tato krádež je v časopise prezentována v úsměvném tónu, spolu s poděkováním "českým nadšencům" za jejich snahu, míněna je patrně snaha podpořit prodej jejich mizerného plátku, a to poměrně vydatným způsobem - cena SCORE cover CD je 90 Kč.
Bohužel, české překlady jsou defacto hackem originálních her, tudíž neexistuje právní prostředek umožňující SCORE za krádež postihnout. Nicméně člověk se nepřestává divit, co všechno jsou ti lameři ochotní podstoupit aby si trochu zvýšili prodej - hacky her, warez scene trainery, recenze z piratských verzí her... Kurva chlapi, tak proč nejsou na cover cd i full warez verze her, však je to TOTÉŽ, ne?
Pokud nesouhlasíte s tím, aby SCORE kradlo české amatérské překlady her, zašlete prosím protestní email na adresu , vítány jsou také bitmapy zobrazující co pěkného byste přáli redaktorům časopisu.

Co nového na emul scéně za dobu výpadku Emu CZ
Nepochybně hlavní novinkou je existence funkčního emulátoru N64 - UltraHLE. První verze, která se objevila cca před měsícem, způsobila doslava pozdvižení. Kvalita emulace byla na první release doslova úžasná, přestože podporována byla cca jen dvacítka her (emulátor včetně výběru fungujících her byl dokonce releasnut jako warez, přestože Prozacova kompilace byla jasnej NUKE, mnoho sites ji ponechalo online - i to dokládá vyjímečnost prvního N64 emulátoru. Na některých sites okamžitě vznikla N64 section, osobně mohu ovšem doporučit pouze DLD, kde se pravidelne objevují nové věci, jinde je vesměs jen bordel. Ideální je proto zapomenout na warez sites a používat osvětčené scéne zdroje - Profit, Black Lotus, Naadral či WOPREMU maji velmi slušný archiv N64 ripů. Existence emulátoru ovšem samozřejmě vzbudila i pozornost firmy Nintendo - BigN okamžitě začala velkohubě prohlašovat jak autory zažaluje, čemuž se opravdu nelze než z plna hrdla zasmát, ty pravé páky na autory se budou jistě ubírat poněkud jinými cestami. Jen tak pro zasmaní jeden argument: "have widely distributed a product designed solely to play infringing copies of copyrighted works developed by Nintendo and its third-party licensees". V podstatě okamžitě po prvním releasu bylo ohlášeno, že další práce byly ukončeny (čemuž nevěřím). Každopádně vývoj se zastavit nedá - UHLE dissasembluje mnoho lidí, a už se objevily některé docela zajímavé hacky. Více o tom v dalších dnech. Každopádně negativním přínosem UHLE je *OBROVSKÝ* příval teenage lamerů, toužících si zahrát N64 hry na svém nadupaném PC od tatínka. Obzvláště console scene people jsou bez zebe štěstím z neschopných idiotů, nonstop loudících ROMky.
Počet momentálně podporovaných her: 45.

NEOGEO: funkční emulace zvuku přinesla s sebou to, co jsem předvídal - množství sound fixů na existující dumpy, tudíž si pečlivě vytříděné a na CD vypálené rok staré kompilace můžem všichni nabouchat... :-) Zcela nových dumpů překvapivě zase tak mnoho nevyšlo.

PSX: warezem proletela stealed copy of Bleem. Nic moc, oficiální stokrát odložená beta se očekává do měsíce. PSEmu po odchodu dalších dvou programátorů (Doodie/Kaz) stagnuje, v teamu zůstávají už jen tragédi z PSYKE. Connetix's Playstation Emulator je jen takový test co si vlastně Sony dovolí podnikat proti emu scéně. Po pravdě řečeno - koho zajímá lame PSX, když máme emulaci N64? ;-)

MAME: poslední public beta je 0.35b3. MAME WiP se přesunula na retrogames.com. Úděsným nápadem jsou FixFiles. Existuje už asi pět NeoGeo only verzí MAME. [GRIN]

Musím říci, že mne vcelku překvapilo, že se v průběhu mé pauzy neobjevila jiná česká emulátorová stránka - tedy alespoň já jsem žádnou neobjevil... Any idea?

Emunews, nejdůležitejší news page, přišla o své místo na classicgaming.com a je teď tady - mno, imho na AOL se tedy emulátorová stránka rozhodně dlouho neudrží - přestože na stejné AOL adrese byla Emunews cca rok před posledním přesunem. Jak se zdá, příčinou všeho byla snaha majitelů classicgaming.com trošku profitovat na úspěchu Emunews zaregistrováním domény emunews.com a jejím přesměrováním na svou index page. Dead je momentálně jako po většinu času také Lazarus, bonzáci opět slavili úspěch (zdravíme Petra NAZIR Vorálka). Podrobnosti viz Necropolis. ROM Archive News - dead.  Arcade Rom Heaven - closed.

Emulátor Combat School, který měl být out už někdy v listopadu, koukám ještě furt není - mám se smát či plakat?

Pac-X je remake PacMana do first person shooteru - zajímavá idea, ne? Homepage.

JROK dokončuje emulaci Namco System 1 boardů, první verze zbrusu nového emulátoru vyjde ještě tento týden.

Emulace CPS-2 se stále ještě nepohnula z místa - Kallus 2 je imho jasnej fake.

Komu se líbí Hubbardova audio CD, zkuste se podívat sem. Sice už to není přesně ono, nicméně autor v sobě nezapře bývalého amigáckého hudebníka. Ke stažení je několik skladeb v MP3 v plné délce.

Boycott Site. IDSA jsou zbabělí zločinci, schovávající se za nedokonalé a nemorální zákony. Ani dolar za software (u nás to půjde snadno... ;-))) ). BTW je zajímavé, kolik firem se dokáže uživit na boji s větrnými mlýny, krom IDSA je tu i BSA (neškodná), ELSPA (na tu se brzo podíváme blíže, je agresivnější než IDSA a působí v Evropě)...

 


(C) 1998 , Všechna práva vyhrazena
Tyto stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 800x600, NN 4.xx a IE 4.xx, a povolené užívání CSS