Emulators CZ Logo, vytvořené Zdeňkem EMH Musilem Přístupy od 11.4.1999


Index novinek: 27.3.-10.4.1999

 

10.dubna 1999, 23:30

Megasis 0.003
Japonský emulátor Sega Genesis/Megadrive pro Win9x (menu jsou v angličtině a uvnitř archivu je i anglický překlad dokumentace). Krom celkem velmi slušného zvuku zaujme zejména naprosto neuvěřitelnou pomalostí - doporučení P2 v readme.txt není asi náhoda, na P200 je to ZHOLA nepoužitelné, na je program vcelku nestabilní. Download.
What's new:
- Fixed 68000 CPU bug.
- Fixed Z80 CPU bug.
- Fixed Sprite priority.
- Fixed Sound routine. (Change 16bit sound form 8bit sound.)
- Fixed YM2612.
- Fixed PSG.
- Implemented Shadow,Hilight effect.
- Implemented SpriteOverEmulation.
- Implemented Controler 2 (Player 2)
- Implemented YM2612 Logging.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * The Best Game Music in the World je sice poněkud honosný název pro stránku, kde je jen asi necelá dvoustovka her,  nicméně narozdíl od jíných stránek, nabitých tisíci MIDy, zde jsou použe MP3/MOD - což se originálu většínou blíží mnohem více.

9.dubna 1999, 23:30

Sony vs. Bleem!
S žalobami velkých firem se v posledních dnech roztrhl pytel, tentokrát podle tohoto zdroje nakonec přece jen Sony zkouší zabránit zahájení prodeje Bleemu. Program se měl začít distribuovat příští týden, těžko nyní odhadnout zda-li právní kroky Sony toto datum nějak ohrozí... Další info o celé kauze je zde.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Ještě dva dny by mělo být na  tomto URL ke stažení ISO TG16 CD verze Draculy X. Sice je to stupidně balené po 3mb, nicméně funkční, a těch 300mb jistě stojí za download - přece jen se TG16CD nevyskytují příliš běžně. Navíc audiostopy jsou opravdu skvělé. * * * * * Skvělý článek o (nejen) N64 pirátství v HongKongu je zde. * * * * * Emulatioin Nation Speaks Out. * * * * * Na MAME WiP jsou mimo jiné po dnešním update i obrázky z Prehistoric Isle, a vypadají fakt, FAKT dobře... * * * * * Vyšla další verze DBoye - 0.48a, jak se zdá oproti včerejší verzi je jedinou opravou: "corrected timer bug". * * * * * Nová kompilace UltraHLE-Z v2.6 zvíci 1mb obsahuje uvnitř:  UltraHLE 1.0.0, UltraHLP 2.31, UltraINI 1.2 Cheat Editor, ByteSwap 1.1, UltraHLE Sidewinder Profile, INI 1.0.14, a hafo cheatů... Aneb nic pro ty kdož už UHLE mají, a jednoduchý způsob získání startovního balíku pro začátečníky. * * * * *

 

8.dubna 1999, 19:10

3Dfx proti glide wrapperům
Jak se zdá, Voodoo3 2000 se neprodává tak jak asi někdo čekal (co taky s ním), a 3Dfx už zoufalstvím neví kudy kam. Jak jinak si lze vysvětlit mail, který došel na adresu provozovatelů -->Glide Underground --> od právního zástupce 3Dfx.
We represent 3Dfx Interactive in its intellectual property matters.
We are contacting you because the web site
http://www.glideunderground.com/ links to several files stored on
your server at http://www.ece.mcgill.ca/~kshaikh/files/. 3Dfx's
analysis has determined that the following files (various versions)
were developed using the Software Developer's Kit for Glide(R) 2.x:

               [ následuje dlouhý výčet glide wrapperů ]

Each of these files allow software written with 3Dfx's proprietary
graphics language, Glide(R), to be run on third party graphics
hardware. 3Dfx Interactive reserves the rights in its intellectual
property, and considers the use of the SDK to prepare emulators for
third party graphics hardware an infringement of those rights.

Accordingly, 3Dfx Interactive notifies you that the above identified
files infringe its intellectual property rights and requests your help
in removing these files from your site. If you have any questions
regarding this matter, please contact me.

Sincerely,
Nathan Koenig


Celé to na mne působí až neuvěřitelným dojmem (ale pravda to je, na GU přitom nebyl ani jeden soubor, všechny souborové odkazy poukazovaly na jiný server, který je od rána down), a moje další grafická karta s jistotou nebude V3. Co s kartou, kterou nebude nikdo podporovat, neb si nelze pomocí LEGÁLNĚ vlastněného SDK napsat vlastní software...?

MAME 0.35 beta 10
Na MAME WiP se už včera objevila aktualizace za devět dní najednou (myslím že už to takhle udělali podruhý, lenoši), docela zajímavě vypadaly screenshoty ze hry Senjyo. A ejhle - neuplynulo ani 10 hodin, a je tu nový release zdrojového kódu. K hlavním novinkám patří 7 nových her (z čehož ovšem 2 nefungujou) plus jeden klon. Senjyo fakt rulez, na to že má jen 50k...
Download (zkompilovaná verze).

DBoy 0.48
Nová verze jednoho z nejlepších emulátorů GameBoye. O víkendu jsem opravdu důkladně testoval všechny momentálně aktualizované emulátory, a DBoy má (především u nových GBC her) o mnoho lepší kompatibilitu než třebas 35$ shareware VGB.
What's new:
-Drawing order, via VBlank value, corrected
-STOP cpu call corrected
-Addition of two pj options ( -2pj )
-Changed button positions when used with -joyb
-Palette renewal process changed

Download. Hned si ho můžete vyzkoušet na pd GBC remake JetPacku, i když IMHO je to trošku moc rychlý... (možná to jen neumím).

Arcades_Greatest_Hits_The_Atari_Collection_2-CLS
Tento už podle názvu kewl vypadající release se objevil dnes dopoledne. Obsahuje celkem 6 her: 720°, Paperboy, Vindicators, Gauntlet, Marble Madness a RoadBlasters. Poměrně proto překvapí velikost 120mb packed, když jsou navíc vyripovány movies a většina velkých wavu je převedena na MP3. Zvuky i přesto zabírají značnou část ze 150mb, které vše zabere po nainstalování. Nicméně jak je u takovýchto výběrů již obvyklé, je tu plno zajímavých historických informací - dobové reklamy, návody, fotky coinop boxů. Cool. Samotné hry jsou naštěstí emulovány, žádný trapný remake. Přestože všechny jsou už podporovány ve freeware emulátorech, tahle komerční kompilace není vůbec špatná. Obzvláště Vindicators, skvělá hitovka ze Zeleninové tržnice :-)), nad kterými jsem v té rychlosti strávil nejvíce času, jsou opravdu skvěle hratelní, a určitě rychlejší než v MAME.
Následujících pár obrázků je poněkud zpitvořeno zmenšení, stačí je zobrazit v samostatném okně.

Marble Madness (19053 bytes)720 (43619 bytes)Vindicators (11093 bytes)
Gauntlet (19152 bytes)RoadBlaster (17235 bytes)Vindicators (14182 bytes)

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Frank Petro strikes again - jeho typický humor v komentáři k válce v Kosovu. Ač humor, je pravdě patrně blíže než demagogické žvásty o zlých Srbech a hodných albáncích, chrlené na nás všemi českými TV kanály. * * * * * Polská emulátorová stránka emul8 - není sice zas tak moc dobrá, ale pěkně srozumitelná i neaglicky mluvícím... * * * * * Docela zajímavě vypadá i Advert City, page věnovaná dobovým reklamám na arcade/konzole hry. * * * * * Petice k vyjádření nesouhlasu postupu Sony proti Dave's Classics je zde. * * * * * OperatioN2000 je sajta, věnovaná nové herní konzoli Nintenda, a zatím vypadá opravdu velmi dobře... * * * * * Xena, princezna bojovnice, má oblíbená TV postavy s čestným titulem "nejlepší kozy na nedělní obrazovce", nevypadá vůbec špatně ani na obrazovkách herních - byť je to zatím "jen" PSX... Screenshoty.

 

7.dubna 1999, xx:xx

Bleem update
Ač na oficiální stránce o tom není ani zmínky, všude se šíří jakási novější verze podporující USB update W95, a přínášející tím pádem zrychlení na AGP kartách, lepší práci s virtuální pamětí apod. Hmm. Z bezpečnostních důvodů zůstávám u původní verze, nicméně download...

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Back to the ROOTS je opravdu výborná page s AGA demy - v novém WinUAE mnohá z nich fungují, a vypadají i zní opravdu MOC pěkně. * * * * * Dave's Classics znovu down. Natrvalo? Opravdu výborný komentář k žalobě Sony (napsaný ještě před druhým zmizením stránky) je zde* * * * * Naopak zpět je jedna z historicky nejlepších sites - Atmospherical Heights. Skončila po sporu s ISP v únoru 1998, a nyní se vrací v poněkud odlišné podobě... ač překvapivě u stejného ISP. Hlavní náplní stránky je nyní emulace PSX, a na první pohled to vypadá opravdu pěkně. * * * * * Screenshoty z nově podporovaných her v Raine - Arkanoid 2 a Don Doko Don. Don Doko Don vypadá fakt super! * * * * * Nová verze cheat.dat souboru, korespundujícího s aktuální verzí MAME - 7.6e. * * * * * Nemu64 0.02. * * * * * Universal VideoGame List - nejsem si přesně jist, jestli za touhle skvělou stránkou stojí stejný team, jako za obdobnou která z ničeho nic zmizela na konci loňského roku, nicméně vzhledem i obsahem ji velmi připomíná. Minimálně použitá databáze vypadá od oka velmi podobně. * * * * *

 

5.dubna 1999, 19:00

Nový design příští týden
Nakonec jsem nestihnul co jsem stihnout chtěl (především protože při předělávání taky aktualizuju a občas testuju hry... ;-), ale alespoň mohu zatím apelovat na všechny, kdož tu mají vystavenou nějakou stránku (posílal jsem i emaily, ale nevím nakolik aktuální mám adresy), aby se pokusili ji předělat/aktualizovat. Pokud nebudete mít čas, nevadí - vystavím zatím stránky tak jak jsou. Thnx.

WinHU6280 v1.89 beta 9
Nová verze win portu PC Engine emulátoru. Bohužel nepřináší žádné vylepšení hlavního problému windoze portu - rychlosti. Stále je to o něco pomalejší než DOS verze, o Magic Engine ani nemluvě. What's new:
- Fixed a bug in ASM cpucore that stopped beball,coryoon,chasehq,xevious and others from working...
- Improved cpu timing, this results in lots of games glitching less, and lots of games don`t slow down as much anymore... (hero tonma,raiden,magical chase etc.)
- Converted some more of the cpucore into x86 ASSEMBLER.

Homepage.

N64 News
Na oficiální UHLE stránce se objevily dvě nové sekce o UltraHLP a editace INI souboru.
UHLE Support Page na EmuHQ udržuje seznam her, hratelných pomocí UltraHLP ve dvou hráčích.
UltraHLE INI 1.0.14 - umožní hrát Snowbord Kids a Cruisin' USA, u dalších her alespoň částečná podpora, plus obvyklé cheaty.
Ultra Fractic je UltraHLE s debuggerem, tato verze byla vypuštěna jen o několik hodin později než původní UHLE, což ale vzhledem k rychlému stažení emulátoru z webu způsobilo, že v podstatě několikaminutový výskyt souboru málokdo zaznamenal... :)
Všechny downloady jsou z .

MEKA v0.11
Lehký bugfix update, reagující na množství připomínek od uživatelů. Program se opravdu přestal hroutit se zapnutým zvukem na hrách, kde se v0.1 hroutila. Takže teď by se imho autoři měli zaměřit na optimalizaci, rychlost je poslední věc dělící MEKU od trůnu nejlepšího Sega 8bit emulátoru. What's new:
- Fixed sound crashing bug fixed sound emulation
- improved FM emulation.
- Mapped start/pause to joystick.
- Fixed Orguss (SG-1000)
- Fixed Power Strike (SMS)

ClrMAME v1.32
Utility snažící se řešit bordel v MAME ROMkách povětšinou ignoruji, neb to považuji za boj s větrnými mlýny. Myslím že jsem tu zmínil jen MAME ROMManager, který sice funguje dobře, ale prostě nestíhá. ClrMAME mne zaujal tím, že se nová verze objevuje okamžitě po nové betě MAME. A tak jsem se rozhodl využít toho, že dnes v noci vyšel další update, a trochu ji vyzkoušet na mém tragickém MAME adresáři. No, a nevypadá to vůbec špatně, asi 3 ROMky mám ok :-), a myslím že tohle je přesně ten program, umožňující vypálit celou MAME sbírku na CDRW a pak po releasu nové verze přehrát na disk, pustit ClrMAME, a vypálit zpět...
Na homepage projektu jsou přímé linky na pár DLL vyžadovaných programem, infozip asi přece jen každý nemá nainstalován...

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Skvělá stránka s PC klony klasických arkád je zde. Už jsem ji kdysi zmirroroval, ale pak jsem ten link ztratil, takže si ho sobecky dávám do newsů, aby se už podobná nehoda neopakovala... ;-) * * * * * Už tři dny je venku nová verze SGD (Spectrum Games Database) - 2.02, vesměs reagující na změny v  ZX 4.00 z minulého měsíce. Homepage. Mimochodem, taky se vám zdá, že skoro všechny "velké" emulátorové weby ignorují ZX Spectrum, a zmiňují jen ty nejzákladnější releasy a to ještě s velkým spožděním?? * * * * * Spectrum 128  v3.05 - jediným updatem tohoto skvělého ruského emulátoru je kompletní překlad dokumentace do angličtiny. Link směřuje na Void. * * * * * Asi 2 hodiny jsem dneska hrál Flipshot pro NeoGeo. Zná někdo nějakou strategii jak hrát, a převším jak nějak efektivně používat special moves? Počítač vždycky hraje hrozně mizerně do chvíle, kdy mu zbývá k obraně poslední balonek, ale ten pak hájí jaké bůh. Podařilo se mi vyhrát jen jednou, což mne poněkud frustruje. Help!! * * * * * A-Saturn 0.14 - vývoj tohoto (i všech dalších) emulátorů Saturnu postupuje vskutku pomalu. Jedinou novinkou této verze je implementace dalšího malého kousku hardware, k možnosti hraní  her se projekt ještě ani neblíží... Homepage. * * * * * Celkem zajímavá stránka s hernímy manuály pro různé konzole se přesunula sem. * * * * * RockNES 0.81a - třetí verze ve třech dnech, tentokrat je v novinkách pouze lakonické "Just redownload it.." LOL! * * * * * NeoMAME Pocket Sized je docela zajímavě zkompilovaná NeoMAME. Cílem bylo přiblížit se představě autorova vzhledu her na NeoGeo Pocket, čehož je dosaženo údajně zajímavě vypadajícím blur efektem...Neviděl jsem.  Download ze stránky autora. * * * * * Multiarcade emulátor Shark má konečně svoji homepage, i když krom downloadu emulátoru tam není zhola nic... * * * * * Právě mě napadlo, že jestli dnešní den nebude počítat jako svátek, moc mi z další výplaty nezůstane... Brrr. Jediný ISP působící v mém zapadákově se totiž ještě stále nezmohl na Internet99. * * * * * Veselé velikonoce! And kill the fucking rabbit this year! * * * * *

 

4.dubna 1999, 14:15

MEKA 0.10
Dlouho očekávaný release (ostatně co není dlouho očekávané?) multikonzole emulátoru, podporujícího: Sega Master System (SMS), Sega Game Gear (GG), Sega Game 1000 (SG-1000) a Sega Computer 3000 (SC-3000). Řekněme si to na rovinu - emulace není nic moc. Defaultně se pouští bez zvuku, a autor moc dobře ví proč - s povoleným zvukem se emulátor hroutí jedna radost. Na druhou stranu kompatibilita je docela slušná, součástí archivu je compatibility list udávající cca 90%, což považuji celkem za fair odhad. Nový update S8C listu z minulého týdne, kde byla zahrnuta i neveřejná alfa Meka, na cca jedenapůlnásobném počtu testovaných her dosáhla nejlepšího výsledku - 97%, lehce lepší než dosud vládnoucí BrSMS a Massage. Rychlost emulace není z nejlepších, na P200 to bylo tak na hranici hratelnosti, což je proti BrSMS dost bída, se zapnutým zvukem bída s nouzí.
A tak se zdá, že většinu programátorových schopností pohltilo vypiplávání GUI, které je opravdu skvělé, a plnění programu různými žertíky:
nes_suck = 1 v konfigu zobrazí při pokusu o spuštění: Fatal error, user likes Nintendo!
v menu Ttools ->Ttech info, v novém okně kliknout na číslo 1800 a spustí se jednoduchý Arcanoid klon
v menu "Machine" -> "Power" -> "On", tlačítka 1+2 zároveň nahoru by mělo spustit nějakou další hru, ovšem to mi nefungovalo - na klávesnici to nešlo a gamepad se mi v emulátoru rozchodit nepodařilo (dokumentace říká že podporuje pouze dvoutlačítkové, zkoušel jsem odstranit svůj 8mi tlačítkový driver a nahradit ho default windoze, ale stejně to nešlo, v DOSu taky ne...).
Oficial homepage, a přímý download z ní.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Už jen 6 dní  zbývá do zahájení prodeje full verze Bleem! * * * * * Nové verze několika NES emulátorů - myslím že nestojí za zmínku, NES emuluje na PC cca 30 programů, a tyhle všechny do špičky určitě nepatří (i když RockNES není špatný): RockNES 0.81, FCE Ultra 0.12, LoopyNES, DarcNES 990314. Všechny linky vedou na domovské stránky jednotlivých projektů.
* * * * * Nový projekt emulace Virtual Boye - zde. Download zatím nepoužitelné verze 0.2b - hry ještě nejsou hratelné, i když několik z nich se už dá spustit. * * * * * NeoMAME zkompilovanou s podporou včera releasnutého Flipshotu si lze stáhnout zde z Retrogames. * * * * * Dalším ze serie "nocash" emulátorů je po NO$GMB a NO$CPC nový NO$MSX. Na homepage projektu jako obvykle není příliš informací, nicméně ač zatím emulátor (download) nepodporuje MSX2, nepochybně se brzo stane jedním z nejlepších MSX emulátorů... * * * * * Ačkoliv si pořád myslím, že válku nové generace herních konzolí mezi Segou, Sony a Nintendem rozhodně nevyhraje DreamCast, přece jen jako jediný už opravdu existuje a některé  hry opravu nevypadají špatně - Cool Boarders, Metropolis Street Racer. * * * * *

3.dubna 1999, 19:30

Dave's Classic Back
Navzdory mým pochmurným předpovědím se asi nejznámější emulátorová stránka znovu objevila na původním URL. O důvodech skoro týdenního výpadku sám udržovatel stránek nuceně mlčí, nicméně onou "hardwarovou firmou", která hostitele webu o zrušení stránek požádala, byla překvapivě Sony! Překvapivě proto, že dosud Sony takhle razantně proti emulátorovým stránkám nepostupovalo. To se teď ovšem má změnit - jak si můžete přečíst na gamecenter.com, Sony, v rámci nové kampaně proti emulátorům PSX všeho druhu, zažalovalo firmu ActionWorld, která vlastní firmu UGO Networks, hostitele mnoha herních stránek a mj. i Dave's Classic. Předmětem žaloby je vystavení PSX BiOSu k downloadu. Pravda, byl tam, přestože dnes už není k ničemu třeba - jak Bleem! tak VSG ho ke emulaci nepotřebují. Sony se patrně bude snažit prokázat, že právě disassembling jejich BiOSu pomohl autorům emulátorů k tvorbě produktu na něm nezávislých... Jakkoliv si myslím, že autoři Bleem/VSG se nemají zatím čeho bát, nad Dave's Classic se asi stahují temná mračna...

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Čtvrtým emulovaným strojem Moonrise multikonzole emulátoru bude GameBoy. Možná namísto halasného ohlašování každé další podporované konzole (naštěstí už zbývá jen jedna, ó jak jsem nedočkavý vědet co to bude) by bylo možná záhodno věnovat energii programování. Projekt patrně nebude freeware, a jestli tohle má být finta jak udržet pozornost budoucích zákazníků, tak, obávám se, pomalu přestává zabírat. * * * * * Emu Sites je docela slušně vypadající search page pro vyhledávání emul/ROM web sites. * * * * * NeoCharity releasli soundfix pro Operation Ragnagard (7mb), a po dlouhé době zbrusu novou NeoGeo hru - Battle Flipshot (ěmb). Ke stažení z mirrorů na jejich webu. * * * * * Při psaní druhé části Who Is Who (objeví se až v novém designu webu) jsem při hledání fakt o smrti Gumpei Yokoie (Nintendo designer, mj. tvůrce GameBoye) našel zajímavou stránku - Ralph's Mysterious Video Game Deaths. Obzvláště příběh spolutvůrce Tetrisu (o jehož existenci jsem dosud neměl vůbec tušení), který umlátil kladivem svou ženu a dítě a pak spáchal sebevraždu, mne opravdu dojal. Navíc by šla tato stránka pěkně použít pro podporu argumentů lidí, jenž kážou o škodlivosti hraní videoher na vývoj dítěte. Minulý týden byl zrovna jeden takový pěkný štvavý článek v MFDnes, autor v něm téměř dokázal, že videohry jsou v podstatě totéž co výherní automaty. A vůbec, hraní her je špatný a kdo je hraje je blbej hippie, jak říká přítel Eric Cartman. * * * * *

 

2.dubna 1999, 22:20

HOT NEW
Pravě se mi tu rozblikalo radostně světélko na mailcheckeru, což značí že někdo patrně zaplatil a já opět můžu na server... Update will follow.


31.března 1999, 19:20

Host problems
Jak to tak vypadá, můj hostitel www.intell.cz je down od pondělního rána. Dnes jsem konečně zastihnul nějakou odpovědnější osobu, a jak se zdá, opakuje se situace z poloviny loňského roku - oficiální majitel serveru nezaplatil BohemiaNetu, a tudíž byl odstřižen... Poněkud rozdíl je v tom, že tehdy mi tento server sloužil jen jako mirror, teď je to muj jedinný hostitel... :-(((((((   A navic na něm končí veškerá pošta, a jak tak koukam do DNS kde je jediný (!) MX záznam, všechna moje pošta jde nejspíš do pryč... Pokud jste mi tedy něco v uplynulém offline období posílali, zkuste to prosim znovu.
Celá situace by se měla dle slibu, který jsem před chvílí dostal, vyřešit ihned po velikonočních svátcích. Ostatně, tyto řádky čtete pouze pokud se opravdu vyřešila.
Každopádně otázka jiného hostitele se stala rázem nečekaně aktuální. Bohužel není snadné někoho najít, buď vadí velikost (v této chvíli 50MB, předpokládaný finální rozsah 300MB) nebo zmínky o warezu. Bohužel v Chotěboři neexistuje žádný opravdový ISP, který by poskytoval pomalejší pevnou lajnu za akceptovatelnou cenu - jo bydlet tak o 30km dál v Jihlavě, už mohl být server dávno doma...

WinUAE 0.8.8 Release 1
Po delší době update windoze verze Amiga emulátoru. Na oficiálním serveru se kupodivu objevila až 3 dny poté, co už byla ke stažení na iRC  filebotech, což mi přišlo dost zvláštní, ale není to fake. Výčet bugfixů a několika málo nových featur z readme je příliš dlouhý, a celkem nezajímavý. Údajné desetiprocentní zrychlení je imho pouhým oken neznatelné. Download.

New page design - HTML sux!
No, jelikož na ukázku nového designu mi nepřišly ani negativní, ani pozitivní ohlasy (vzhledem k host problems ani nemohly), odsouhlasil jsem si ho sám, využil neplánovaných dvou dní dovolené, a v přestávkách mezi usilovnou jarní prací na zahradě postupně předělávám jednotlivé stránky. Musím, jako už několikrát, říci, že vzhled v FP98/IE4/NN4.06 se může lišit opravdu neuvěřitelným způsobem. Několik příkladů:
1. CSS - naprostá anarchie. Nemám chuť obětovat čas na hledání ve specifikaci co je správně, nicméně IMHO by formátovací příkazy měly mít před CSS přednost. Tj. když mám styl pro

, můžu uvnitř něj FONT tagem dělat cokoliv. V IE to dokonce většinou i funguje, v NN ovšem jen zcela výjimečně, občas použití FONT zruší formátování až do konce textu, občas se pro změnu ignoruje... hrůza. Od CSS odstupuji.
2. v následujícím kusu html

nadpis  
podtitul

který je vcelku běžným příkladem toho co leze z FP98, způsobí zařazení ukončení STRONG až za další FONT to, že v NN se FONT ignoruje, a vše se zobrazí v defaultním písmu. WTF!
3. prázdný řádek v tabulce s nastaveným pozadím zobrazí IE jako čáru, NN nezobrazí nic. Což je poněkud fatální pro vzhled celé stránky, tudíž suma sumárum - NN nepoužívat!!! Je to shit všech shitů, padá jako hruška, neumí pracovat pořádně offline, a tak nějak všeobecně mě sere, ač dosud to byl muj prohlížeč číslo jedna. A vůbec, jdu se uklidnit prací na zahradu.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Nofrendo page moved. * * * * * Nový projekt emulace N64, Global64, vypadá docela dobře, nicméně zatím nemají nic k předvedení. * * * * * Všechny nové a změněné romky do poslední bety MAME jsou zde. * * * * * UltraHLE Control Panel 1.7, několik nepodstatných bugfixů. * * * * * Objevila se další česká emulátorová stránka - zde. Těžko nějak hodnotit po prvním dnu provozu, sice mi MSoftův sloh naprosto nesedí, a připadá mi takovej... hmm... dětskej?... ale zase asi bude o něco pracovitější než já, a bude tu víc aktualizací... ;-) * * * * Bludr zaslal tento link, kde je pěkná ukázka dopisu, které NOA rozesílá zejména udržovatelům malých amatérských webů a jejich ISP - bohužel jim to pěkně funguje... * * * *

 

29.března 1999, 23:00

HUWin 6280 v1.89 beta 8
Nová windoze verze emulátoru PC Engine. Vyšla v noci ještě než jsem odjel do Prahy, takže jsem si s ní nad ránem chvíli hrál, a musím říci že avizované zrychlení je oproti minulé betě opravdu značné. Osobně ovšem stále preferuji DOS verzi.
Homepage.

New design
První betaverze nového vzhledu stránek je k nahlédnutí zde. Komentáře a nápady jsou vítány . Vše vypadá výrazně lépe v IE, NN nepodporuje ani fixed background, hamba.

Dave's Classic v problémech...
Ode dneška tato jedna z nejznámějších emulátorových stránek (jakkoliv je určena, hmm, řekněme spíše pro širší veřejnost, a scénou je považována za spíše podprůměrnou, především proto že Dave 99% emulátorů nikdy neviděl a proto sežere každou kachnu) nepřístupná, redirect na jejího hostitele zobrazuje tuto zprávu:
Attention Dave's Classics Readers:
Due to recent legal action from a video game hardware manufacturer, UGO must temporarily suspend the service of the Dave's Classics website and FTP server. Unfortunately, until we have resolved this situation we may not be able to comment or update you on the situation.
We know that many of you depend on Dave's for the latest in retro-gaming and regret any inconvenience this may cause. We are working for a speedy resolution to this matter.
Please go directly to the Dave's Video Game Classics Discussion Forum.
Pokud jde o aprílový žert, je skutečně velmi povedený... :-) Pokud o žert nejde, bude se Dave vracet IMHO velmi těžko - přece jen většina ISP nestojí o extremně úspěšné weby, které je zahltí trafficem, a 50000 hitů denně už je na provozu lajny určitě znát.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Tak nakonec Meka včera nevyšla, ještě probíhají nějaké závěrečné úpravy GUI a další pevný termín releasu je 3.dubna. * * * * * Zato ovšem vyšla další beta MAME - 0.35 beta 9. Je tu pár nových her (Sindbad Mystery, Gaplus, Super Burger Time, Van Van Car, Super Locomotive), pár nových klonů a obvyklá sprška fixů. Download binary. * * * * * Stránka Sparcade, celkem dobrého leč dnes v podstatě mrtvého multiarcade emulátoru, se přesunula sem. * * * * * Trocha pověstí o specifikacích nové Nintendo konzole (oficiálně se ještě nic neví) je zde. * * * * * Apríl se blíží, a proto doporučuji nestahovat žádné nečekané finální verze úžasných produktů, nevěřit bombastickým zprávám atd. ;-) * * * * *

 

28.března 1999, 13:30

Come Back 64 0.99
Nová verze DOS emulátoru C64, what's new:
- 6510 processor (90% done)
- SID soundprocessor (75% done)
- VIC II videoprocessor (75% done)
- CIA1&2 I/O controllers (75% done)
- 1541 disk drive emulation (temporary)
- Joystick emulation (100% done)
- Keyboard emulation (100% done)
- Cartridge emulation (65% done)
- Command line support for joystick/autoload program

Mimochodem naprosto skvělý vyhledávací engine pro C64 hry je tady.
Download.

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Bleem page update o nové download mirrory a především anketu, do  které můžete psát názory na novou betu. * * * * * Dvouleté výročí existance Emulation Campu udržovatelé stránek oslavili vystavením nového dumpu pro SMS - Power Strike 2, a také dlouho očekáváným releasem multikonzole emulátoru Meka. Ten bohužel v této chvíli zatím stále není vystaven. * * * * * Včerejší Ninja Master Sound Fix pro NeoGeo obsahuje chybu, nevybalujte soubor v2 - správný je ten co už na disku máte, ne ten ve fixu. BTW k použití posledních čtyřech updated NeoGeo romsetů (Pulstar, Ninja Star, KOF98, Waku Waku 7) budete potřebovat tento neogeo.drv. * * * * * Po neoficiální MAME32, kterou předevčírem jakýsi nadšenec zkompiloval, a kterou jsem neuznal za hodnou zmínky, vychází konečně i oficiální MAME32 0.35beta8.   * * * * * Nové UltraHLE ini 1.0.13, k zajímavějším novinkám patří dvě zcela hratelné hry, zrychlení v několika dalších a spousta "částečných úspěchů" jako viditelné intro apod. Tj. tentokráte rozhodně více než obvyklá sprška cheatů. * * * * *

 

27.března 1999, 16:10

Warez okénko
Zatímco se mi tu posílal update webu na server, brouzdal jsem po iRC a jak tak koukám, vyšlo mnoho opravdu zajímavých ISO věcí, které si zaslouží zmínku. Především je tu Lands.of.Lore.III-RAZOR, čtyřcédéčkový gigant, na který se určite vyplatí obětovat těch 200Kč za média. Bohužel tento RAZOR release je nuked - overburn.   Druhá sosací jistota je Silver_ISO-PARADiGM (2CD), další skvělé RPG, a zvláště při čtení what's ripped v 50ti diskovém rip je ISO jedinou volbou. Krom toho je tu tolik dalších ISO/PSX releasů (některé viz tabulka nahoře), že se nelze divit proč jsou ted CDR media tak drahá, při té poptávce... :-)

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Na jaydee.cz je review Need for Speed 4 běžícího na bleemu. Sám jsem ho před chvílí zkusil, a funguje opravdu bez problémů, i když na mém P200 se tedy hrát opravdu nedá. * * * * *

27.března 1999, 14:10

DBoy 0.47
nová verze emulátoru GameBoye, o kterém jsem se tu zatím vůbec nezmínil, ač nová verze vychází skoro každý týden. Důvod? GB je emulován poměrně dobře mnoha programy, tudíž jsem DBoy zatím ignoroval, navíc veškerá dokumentace je japonsky. Nicméně chtěl jsem zkusit pár nových GameBoy Color releasů, a na iRC mi byl právě tento emulátor pro GBC doporučen jako nejlepší. Nu zkusil jsem - a mohu říci, že z posledních cca 20 releasů pro GBC i GB jsem nenarazil na žádný, který by nefungoval. DBoy je free, beží pod DOSem i v okně windoze i na slabších Pentiích, krom GB/SGB/GBC emuluje i Virtual GameBoy (i když Marat Fayzullin tvrdí, že jen díky ukradenému zdrojáku jeho VGB - ať si ho nabouchá, shareware), a určite se vyplatí ho zkusit.
Lokální download.
What's new:
- Changed how DBOY auto-recognizes a SGB cart. (rom)
- Changed SGB coding , GB drawing timer (a display method)
- Corrected history in Dboy.txt
(pochopitelně japonsky)

Vzpomínáme...
Dnes je tomu přesně na den rok, co se IDSA podařilo uzavřít Genesis sekci na nejlepší stránce své doby - The Dump.

Snůška nesmyslů ze Score č.64
Po minulém příšerném čísle "nejprodávanějšího českého časopisu" jsem si říkal, že teď už není co zkazit. Omyl. Toto číslo je ještě mnohem horší. Těžko říci, na kolik kvalitu ovlivnilo to, že jde o aprílové číslo, tradičně spojené ve Score s tzv. vtipy. Na první pohled tu do této kategorie spadá recenze na Dungeon Master 3, reprint recenze na Red Hell (ač je opravdu skvělá), a anketa "Jak hodnotit hry" na straně 14. Zde obzvláště zaujal výrok Jan Eislera (známého tím že když se mu zaplatí, hitem čísla se stane cokoliv): "Nedávat se při hodnocení ovlivnit čímkoliv je výsadou slabých nebo podplácených". Jak pravdivé, obzvláště při pohledu na jeho recenzi na Wages of SiN na straně 80. V tomto případě patrně spíše než nějaké finanční tlaky zapracovalo jeho ego, kdy datadisk který je MNOHEM lepší než původní SiN prostě asi nemohl dostat dobré ohodnocení, když kritika SiNu je ve Score podávána jako důkaz objektivnosti recenzentů... Škoda, možná by recenze měl psát někdo, kdo ty hry opravdu hraje.
Dalším patrně aprílovým pokusem je recenze (??) na Hidden & Dangerous na straně 62. Těžko ji nějak komentovat, to se opravdu musí přečíst. Autoři hry jsou za tuto reklamu jistě vděční.
Následuje recenze na HOMM3 na straně 70. Je skoro neuvěřitelné, že ve Score klidně otisknou 4stránkovou recenzi na hru, co vyjde až za půl roku, a na pecku co se už prodává pouze tuhle dvoustránkovou SLÁTANINU. Recenze působí dojmem překladu z nějakého reklamního materiálu, naprosto tam nejsou zmíněna nová báječná vylepšení... Autor prostě tu hru VUBEC NEHRÁL, což se zjevně ukazuje na výroku: "Draci jsou báječní jako v předchoyíchh dílech. Dokonce jim zůstala absolutní imunita proti magii" provázející obrázek červených draků. Boha jeho takovýhle nesmysl přece nemůže napsat někdo, kdo hru hrál aspoň hodinu, a tudíž ví že červení draci jsou imunní jen proti kouzlům do třetí úrovně. Pravda, kdo hru nehrál, neví ani že nějaké úrovně kouzel existují...
Na konec tu máme cosi, kde opravdu nejsem schopen rozlišit, jde-li o apríl nebo ne - Pařbu století na straně 16. Příklady pokusů o dosažení "rekordu" by jednoznačně nasvědšovaly tomu, že o vtip jde, nicméně další informace (i na webu) vypadají věrohodněji. Pokud to vtip je - dostali jste mě. Nicméně pokud by náhodou o vtip nešlo, preventivně tuto akci trošku zkritizuju. :-) Tak za prvné - silně pochybuji, že Guiness Book of Records uznává ještě v dnešní době vytrvalostní rekordy. Za druhé - co to proboha je, jenom vydržet hrát BEZ nutnosti dosáhnout nějakého výsledku, navíc s desetiminutovými přestávkami???? To je zase nějaká úlitba tomu, aby se mohli soutěže zúčastnit náhodně vybraní blbečci z řad čtenárů Score? Můj osobní rekord je něco kolem 60 hodin (CIV1 v roce 1991), a i v současnosti se o víkendech běžně dostanu na 40 hodin vždy, když vyjde něco opravdu zajímavého, ale vůbec si nemyslím, že jsem nějak dobrej. Jediný smyslupný rekord může vzniknout hraním arkád na jeden život, jeden čtvrťák, bůra - prostě jedna hra, když umřu, pokus končí. Cokoliv jiného je lameřina pro malé děti, aneb v podstatě soutěž jak dlouho vydržím nespat. A že i při takovýchto pokusech se dá dosáhnout výkonů, o nichž se účastníkům Score akce může jen zdát se lze snadno přesvědčit zalistováním v historii videoher:
Asteroids coinop (na jeden čtvrťák)
5.9.1982, Lonnie J. Cancienne z Lousiany - 30,000,000 za 52 hodin a dvě minuty
23.10.1982, Dennis Hernandez z New Yorku - 30,100,000 za 50 hodin a 12 minut
13.11.1982, Scott Safran z Pennsylvanie, 16 let - 40,336,440 bodů za 53 hodiny a čtyři minuty
Missile Command coinop (na jeden čtvrťák)
4.4.1982, Walt Stewart z Californie - 52,454,815 za 40 hodin a 12 minut
20.6.1982, Ron Kussman z Californie, 20 let - 63,983,475 za 45 hodin a 30 minut
23.12.1982, Victor Ali z Californie, 19 let - 80,364,995 za rovných 48 hodin

Celkově v tomto Score má smysl čísto pouze to, co psal Rybka nebo (překvapivě) Andrew (plusové body získává za recenzi na Landera). Jelikož Rybka už ve Score není, opravdu nevím co přijde v přístím čísle, kdy navíc nebude možné se vymlouvat na apríl...??! Možná Score-Speciál, kde budou jenom dopisy nadšených čtenářů... [grin]

Krátce z domova i ze světa
* * * * * Sega DreamCast by se měla začít prodávat v USA každým dnem za 199 dolarů. * * * * * Sound fix pro Ninja Masters a Punkstar je ke stažení na NeoCharity, obé zvíci 7mb. * * * * * Objevila se fake verze Bleem Final, nestahovat. Uvnitř je zaheslovaný zip, v něm bůhvíco ale s jistotou ne plná verze, neb ta ještě neexistuje. * * * * * Veškeré ohlasy na konverzi stránka do java only podoby byly, s odvoláním na nejrůznější technické/etické důvody, negativní. Momentálně na mne tedy v sousedním adresáři mrká jiný design, počítající se zrušením frames a nahrazením levého pruhu navigační tabulkou, která bude na každé stránce. Bohužel přepsat veškerá html si vyžádá jisté nezanedbatelný čas...   * * * * *

 


(C) 1998 , Všechna práva vyhrazena
Tyto stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 800x600, NN 4.xx a IE 4.xx, a povolené užívání CSS