Přístupy od 3.6.1999

Založeno v říjnu 1997
Last update:
30.5.2000, 15:40
Emulators CZ Logo, vytvorene Zdenkem Musilem

Tyto stránky by nemohly existovat bez pomoci firmy InterneXt 2000.

 

  

Novinky:
[Aktuální]
[Archiv novinek]

Ostatní:
[Links]
[Articles]
[Download]
[Game History Line]

Arcade Emulators:
[Callus]
[JAS-SYS1]
[M72]
[RAGE]
[Raine]
[System 16]

Home Computers:
[Amiga]
[Amstrad CPC]
[Commodore C64]
[Commodore C128]
[Commodore +4 (C16/C116)]
[Commodore VIC20]
[MSX]
[Sinclair ZX80/81]
[Sharp X68000]

Konzole/Handheld:
[Arcadia 2001]
[CD-i]
[Neo Geo]
[Neo Geo Pocket]
[Gameboy]
[Gameboy Color]
[Sega 32X]
[Sega CD]
[Sega Game Gear]
[Sega Master System]
[Sega Saturn]
[PC Engine]
[Virtual Boy]

Kontakt:
  ICQ #2562871

  

Freedom of Speech
CLEAR - IDSA BoycottArchiv novinek: 7.5.-28.5.2000

 

  28. května 2000
  New releases
MAME 0.37b3
VAntAGE 1.0
Emul
Emul
2002 kB
120 kB
  MAME 0.37 beta 3
Po delší době mohu říct, že jsem novou betou MAME docela nadšen. Ne snad že by autoři ze samé nudy začali optimalizovat, nebo že by tu bylo tolik nových úžasných featur. Nadšen jsem z nabídky 26 nových her, mezi kterými je několik opravdových skvostu.

Oh My God. Až překvapivě zábavný logický rychlík. Klasický princip ala Colors s vybouráváním tří koulí stejné barvy vedle sebe v libovolném směru byl velmi šikovně doplněn tím, že koule nepadají shora ve statickém tvaru tvaru, se kterým se dá tak maximálně otáčet. Koule jsou spojeny do hada, se kterým se můžu libovolně pohybovat, přičemž ovšem had stále padá dolů. Snadno tedy mužu vytvářet opravdu smrtící komba - ale pozor, vůbec to není jednoduché, ba právě naopak. Had se časem prodlužuje, rychlost stoupá, a nechat kousky hada na prostředním sloupci se rovná jisté smrti. Tato velice kewl záležitost je doplněna vskutku povedenými zvukovými efekty, ostatně podle toho při Game Over má i hra jméno...

ohmygod.jpg (14281 bytes) ohmy0000.jpg (13684 bytes)

Ataxx. Desková logická hra, kterou bych na coinopu opravdu  nehledal. Zaboha si nemůžu vzpomenout, jak se normálně jmenuje... Je to docela zábava, i když omezení časem se mi moc nelíbí.

ataxx.jpg (13995 bytes) indyheat.jpg (16416 bytes)

Indy Heat, Ironman Super Off-Road + Track Pack, Redline Racer.
Na předem avizované závody miniautíček jsem se moc těšil. Bohužel ne vše je tak jak jsem si představoval na  základě obrázků... Ze čtyř podobných her se mi nejvíc líbil Indy Heat. Grafika je sice opravdu titěrná, a autíčko se spíš po dráze posunuje než že by jelo, ale to vše je vynahrazeno ubýváním paliva (a tím nutností zastavovat v boxech). Pokud používáte turbo, ubývá palivo znatelně rychleji, takže je při závodě opravdu nutné taktizovat.
Oba díly Ironmana jsou sice docela fajn, ale zrovna tahle hra existuje i v PC verzi, a svého času jsem ji na 486ce opravdu hodně hrál. Nevím jestli je to vina MAME, nebo jestli PC verze byla tak dobrá, ale prostě se mi to už teď po letech nelíbí.
Redline Racer je vyložená hloupost, v porovnání s ostatními hrami nenabízí nic.

offroad.jpg (11397 bytes) redlin2p.jpg (10683 bytes)

Ashura. Klasická vertikální střílečka, která je už podporována v Raine. IMHO má dost nepřehlednou grafiku.

Mayhem 2002 - něco mezi SpeedBallem a Xeno :-). Do oválovité arény je vhozen míč, a cílem je chytit ho a dopravit do jednoho z otvorů na okraji arény. A o totéž se snaží i počítačový protivník (v mém případě je to naopak - ja se snažím, on dopravuje).

mayhem.jpg (7155 bytes) magix.jpg (10928 bytes)

Magix. Nudná a neoriginální variace na tetris. Je tu víc kostek (takže už to vlastně není Tetris), na pozadí se odkrývá obrázek polonahé ženštiny, a do toho hrajou k uzoufání provařené fláky. Nebrat.

Celkem je třeba připravit se na download cca 22MB, přičemž pomůže jako obvykle fixfile ze Sys2064 (i když tentokrát jen trochu), romset Ashura si můžete vzít z Raine. Obvyklou jistotou se správnými romsety je MAME.DK.

  Nové zdejší downloady
VAntAGE 1.0 (Vertical Antiquated Arcade Game Emulator)
úplně nový multi arcade emulátor. Ano, to je přesně ta kategorie emulátorů, kde už dnes v podstatě přežívá jen "dokumentační projekt" MAME. Tvůrce VAntAGE by chtěl oproti MAME nabídnou především rychlost, a také přesnost zobrazení her běžících v originále na vertikálně orientovaném arcade monitoru. Což se, mohu-li soudit, docela daří. Především rychlost je skvělá, u některých her dle až 10x větší než v MAME (dle dokumentace). Na rychlých PC je to pochopitelně k ničemu, ale VAntAGE díky své optimalizaci běží v pohodě ina slabších 486kách (opět dle dokumentace - 40-140fps na 486/sx25)!
(hmm, já ještě pamatuju dobu, kdy bychh na konec této věty vykřičník nedal, protože tehdy bylo normální že program na 486 běžel v plné rychlosti...).
Tato první verze podporuje 23 her, všechny jedou na Z80 hardware, a vesměs jde o časem prověřené tituly jako Bomb Jack, 1942, Donkey Kong či Phoenix. Úmyslně není emulován zvuk (z důvodu rychlosti), program používá pouze samply. Zajímavý je parametr -precalc, který způsobí při prvním startu hry převod grafiky do jakéhosi, hmm.. "rozbaleného" formátu, takže emulace je potom rychlejší. Spotřeba místa je dost hrozivá (cca 30-50x více než unzipped romset), a údajný nárůst rychlosti jsem na testovacích konfiguracích nepozoroval (P200, 486/66). Možná ještě na něčem slabším?

Plus: rychlost, podpora MAME romsetů, podpora zazipovaných ROM, redefinice klaves, podpora joysticků, skvělé možnosti volby zobrazení
Minus: zvuk jen přes SB a jenom samply, jiný formát samplů než v MAME
  Game Music News
Kupodivu nevyšlo za poslední měsíc žádné zajímavé komerční album (snad krom orchestrální a piano verze FF8 soundtracku), a tak bylo třeba poohlédnout se po něčem free (pokud linky přímo na soubor vedou mimo Emulators CZ, je v popisu celé URL).

Díky Last Ninja 2 Remix Competition, o kterém jsem psal asi před měsícem, a které poněkud, ehm, krachlo na neschopnosti organizátorů, jsou teď k dispozici opravdu dobré downloady. Osobně se mi nejvíc líbí Into The Ninja Hood, i když vybrat co je nejlepší opravdu není jednoduché. Super jsou také oba Putziho remixy, které jsou ke stažení na jeho homepage. Když už tam budete, tak si stáhněte i jeho další dílka (R-Type, Monty on the Run).
Delta beta 3 - http://www.pcuniversum.de/puffy_-_delta.mp3 - rozpracovaná verze remixu hlavního tématu ze hry Delta. Je to trošku tvrdší rock (tedy pro mne jako folkaře :-), ale kupodivu je to i tak super, prostě na Hubbardovi není co zkazit, a ty 3mb downloadu stojí za to, byť mp3 není dokončeno.
Black Lamp (XM)
http://lightning.prohosting.com/~pdreams/anvil/blacklmp.zip
Několik kvalitních kusů MP3 lze najít i v tomto adresáři na českém serveru. Už od pohledu se tu sešla kvalitní společnost - David Whittaker, Rob Hubbard, Chris Huelsbeck.

Dnes končí Radwar Party, commodorácká záležitost pro mne zajímavá tím, že zde bude (vlastně už asi bylo) představeno nové CD Nexus 6581. Tracklist jsem sem postoval už před hodně dlouhou dobou, zatím se snad nic nezměnilo, a tak se můžeme těšit na moc fajn záležitost se skladbami Bena Daglishe (Deflektor), Martina Galwaye (Yie Ar KungFu) či Roba Hubbarda (Int Karate +). V prodeji ale bude CD až příští měsíc, prodávat ho bude C64Audio, a nebojte se že to prošvihnete, určitě o tom budu včas informovat... MP3 ukázky všech 11 tracků vás určitě přesvědčí že tohle album si prostě musíte koupit, zatím jsou neveřejné, ale ještě před zahájením prodeje bude mít Nexus vlastní homepage, kde už samozřejmě budou.

Krátce:
- několik pěkných nových remixů je i na OverClocked (MegaMan, Super Mario).
- Anime MP3 pokračuje v náhodném vystavování hodnotných kusů, částečně ne příliš legálních, ale kdo příslušné album nemá, jisttě to ocení.
- výborné Ashovo FTP, zaměřené na MP3 z videoher, už opět běží, a je přístupné všem návštěvníkům #emuroms na Efnetu.
- C64audio nemá žádnou oficiální aktualizaci, ale úplně neoficiálně se můžete na nové příspěvky podivat v adresáři http://www.c64audio.com/newmp3/. Není sice nalinkován nikde z webu, ale protože prošel C64remix mailinglistem, tak mne snad Chris nezabije... :-)

  Odkaz dne

Dance Dance Revolution Video Collection Room
http://members.xoom.com/ddr_video/video_eng.html

Taneční hry, a vlastně hudební hry vůbec do českých heren ještě nedorazily. Pravda, jejich cena je poněkud vyšší, ale přece jen už to není taková novinka aby se nějaká "zámožnější" pražská herna neodhodlala. Já myslím že úspěch by to mělo.
Na URL výše se můžete podívat na několik filmů, kde je vidět že člověk  při hraní her může i dobře vypadat - když se to teda umí.

  Krátce z domova i ze světa
Na mame.dk je možno se nyní zaregistrovat (jen nickname a email), přičemž v budoucnu by údajně zaregistrovaní měli užívat jakýchsi blíže nespecifikovaných výhod. Ať už to bude cokoliv, mame.dk je kvalita, tak proč ne?

 

  27. května 2000
  New releases
Ages 0.19a
Meka 0.53c
Prototype D-006
TRWin 2.31
WinFellow 0,4a
ZSNES 0.991
Emul
Emul
Emul
Emul
Emul
Emul
92 kB
515 kb
37 kb
120 kb
245 kB
333 kB
  Update
 • opět aktualizován seznam her na stránce o Raine (především o nové obrázky, doplněny některé chybějící údaje).
 • zbrusu nová stránka o NeoGeo Pocket / NeoGeo Pocket Color!
 • GoodUtils aktualizovány o nové verze Good7800, GoodGBX, GoodGen, GoodGG, GoodSMS a GoodN64. Zejména GoodGBX doporučuji, všechna jména byla zkrácena pod 64 znaků, takže je možné snadněji sbírku vypálit (btw zrovna teď   se těch 3900 her přesně vejde na jedno CD).
  Nové zdejší downloady
ZSNES 0.991
seznam novinek nejlepšího SNES emulátoru je poměrně rozsáhlý, většina z nich se týká technických vylepšení kolem emulace zvuku.

Ages 0.19a
Bohužel žádná dobrá zpráva o optimalizaci - emulátor Sega 32x je stále poměrně zoufale pomalý i na hodně silných strojích. Od minulé verze pouze funguje navíc několik her (Virtua Fighter, Pitfall), a několik jich funguje lépe (Kolibri, Space Harrier).

WinFellow alpha 0.4.991205
to číslo u verze win portu tohoto Amiga emulátoru opravdu je datum. Více než pět měsíců stará verze byla vypuštěna až nyní proto, že se opět jedná o budoucnosti emulátoru, na jehož vývoji by se měl nadále podílet jiný tým programátorů než dosud. Distribuční balík neobsahuje žádnou dokumentaci, a jeho stahování nedoporučuji.

Meka 0.53c
Nová verze jednoho z nejlepších SMS/GG emulátorů. Jelikož program samotný je už téměř bez chyb, většina novinek se věnuje odstraňování problémů s kompatibilitou u těch několika málo jednotlivých kokrétních titulů, které zatím nefungují.

Prototype D-006
O tomhle GBC emulátoru jsem se tu ještě nezmínil. V podstatě jde o windoze port nejlepšího DOS programu - DBoye. Zatím ale není důvod k žádnému jásání - emulace je znatelně pomalejší (plná rychlost tak od 300MHz), nedá se skoro nic nastavit, některé hry nefungují vůbec. Projekt se ale určitě vyplatí sledovat.

TRWin 2.31
nová verze N64 emulátoru by měla mít vylepšenou detekci a podporu zvukových karet, a bezproblémově fungovat ve Win2000. Pěkný compatibility list pro novou verzi (je jen špatně nadepsanej) je na Myzaru.

Komerční PSX emulátor Virtual Game Station ve verzi pro PC byl aktualizován na verzi 1.4. Z pochopitelných důvodů ho nevystavím zde, ale ke stažení je na mnoha místech, například zde.

  Gameboy News
Datum zahájení prodeje GBA v Japonsku se údajně posune ze srpna až kamsi na listopad-prosinec. Důvodem má být předpokládaný nedostatek LCD displayů.

Zpráva z pruvodce.cz:
Conquest (24. 5. 2000 - 10:27)
Launch nekolika titulu v CR: Pokemon Trading Card (pro GB) - 11 mesic Banjo Tooie - 10 mesic Mario Tenis - 10 mesic Legend of Zelda II (majora's mask) - 11 mesic Conker's Bad Fur Day - 11 mesic Pokemon Puzzle League - 12 mesic

  Odkaz dne

shockwave.com

Ne, to opravdu není offtopic. Před pár týdny konečně na Shockwavu spustili deset starých Midway arkád, hratelných v jejich pluginu! Stahování nejnovější verze pluginu, které vás zřejmě nemine, sice není nic příjemného, ale tak úplně ztracený čas to určitě není. Všechny hry jsou emulovány, takže je zaručena původní kvalita. Přidán je ovládací panel s nápovědou, a docela stylovým vhazováním mince. Jediným problémem, který jsem zaznamenal, bylo obcasné nepříjemné zaswapování, a následná cukatura hry - přičemž se mi tohle dělo i po ukončení všech ostatních aplikací. Ale jak už asi každý ví - moje PC není z nejvybavenějších...
A co že si to vlastně můžete zahrát: Defender, Joust, Spy Hunter, Rampage, Robotron 2084, Defender II, Sinistar, Bubbles, Tapper nebo Satan's Hollow.

  Krátce z domova i ze světa
Chachá - nenáviděné NoA (Nintendo of America) je žalováno za porušení autorských práv. Jason Paige, nějaký zpěvák o kterém jsem v životě neslyšel, a který nazpíval část znělky pro animovaný seriál o Pokémonech, chce 120 milionů dolarů za neoprávněné použití jeho hlasu v reklamě na další Pokémoní výrobky...

Tak už se   nám objevily "emulátory" PS2. Za poslední týden tři. Vždycky po pár hodinach na iRC, neustále otravován blbci co lezou na #retrogames nebo #rareroms pro nový PS2/DC emulátor, začínám chápat, co lidi vede k tvorbě těhle trojanů. Kdo existenci takového programu uvěří, tak si nezaslouží nic jiného než pořádnou destrukci svých dat.
Typická stránka "skoro hotového" PS2 emulátoru - zde.

Nové číslo Retrogaming Times - 33.

Nový časopis Syzygy (takhle se puvodně měla jmenovat společnost, kterou asi dnes každý spíš zná pod názvem Atari) se slibuje věnovat dění kolem coinop, počítačových a konzole her, historie videoher a vůbec všemu co k tomu patří. První číslo se ale objeví až v červenci.

Takhle vypadá od včera homepage Amiga emulátoru WinUAE:

WinUAE Home Page (discontinued...)

If you want to support UAE, think about purchasing Amiga Forever, and helping a long-time Amiga software company (Cloanto).

NOTE: WinUAE versions after 0.8.12 will not be maintained/ported/supported by me.  As for the release of WinUAE 0.8.12, beta-testing is still ongoing.  It will be released "when its ready", and not until then.

Thanks, and so long...

Offtopic na závěr - takhle má vypadat správná homepage... ;-)

 

  19. května 2000
  New releases
Handy 0.72
Hu-Go 1.23
Magic Engine 0.97 beta 2
RealSpectrum beta 6 (pentium optimalizace)
RealSpectrum beta 6 (i686 optimalizace)
TRWin 2.30
Emul
Emul
Emul
Emul
Emul
Emul
325 kB
700 kB
413 kB
352 kB
342 kB
142 kB
  Down? Damn NO!
Pokud se vám snad zdá, že je web nedostupný, na vině je (jak také jinak) jako obvykle váš studentský, samospádem běžící ISP TEN155, a jeho veselé náhodné routování.
Trasování směrování k emulators.cz [212.111.0.83]
1 [censored]
2 [censored]
3 1 ms 2 ms 2 ms atmporta-1.pasnet.cz [195.113.68.153] 
4 3 ms 2 ms 3 ms ten155.pasnet.cz [195.113.69.106] 
5 11 ms 12 ms 5 ms czpra301-ta-s5-0-0.ebone.net [192.121.157.101] 
6 * * * Vypršel časový limit žádosti.
7 czpra301-ta-s5-0-0.ebone.net [192.121.157.101] počet zpráv: Cílový hostitel není dostupný.
Trasování bylo dokončeno.
  Nové zdejší downloady
Handy 0.72
nejlepší emulátor Atari Lynx 

Magic Engine 0.97 beta 2
nová beta shareware TG16 emulátoru má údajně vylepšenou podporu CDROM emulace, znovu obnovenou podporu starého formátu backup SRAM z verzi starších než 0.91, lepší nastavování audioCD... Verze ke stažení je demo se všemi shareware omezeními.

RealSpectrum beta 6
Nová verze kontraverzního ZX Spectrum emulátoru přináší řadu docela zajímavých novinek.

 • zvýšení rychlosti o 30%. Jelikož emulátor je (alespoň na všech konfiguracích kde jsem ho testoval já) minimálně o řád pomalejší než libovolný jiný program, 30% nemusí být dost. A taky že není.
 • podpora dalšího hardware: modelů 16k, +2A, +3, Scorpion 256 a Kempston Mouse. Díky tomu ovšem musíte znovu sosnout balík systémových romek, nejlépe přímo z homepage uvedené níže.
 • další úpravy v emulaci "48K multicolor timings" a "contended memory", což jsou věci díky nimž (údajně) dosahuje emulace dostatečné přesnosti na kvalitní zobrazení multicolor nebo border efektů. Osobně jsem měl už dlouho podezření, že právě diky tomu je emulace tak nechutně pomalá. Naštěstí novinkou této verze je možnost vypnutí contended memory. Vyzkoušel jsem to tedy opět na souboru demu BOBERING, které ve starší verzi RealSpectrum vypadalo vskutku hrozně, neustále se zpomaloval obraz i zvuk apod. Ani v nové verzi není patrné žádné zlepšení (konfigurace PIII/600MHz,RAM 128MB). Stačilo ovšem vypnout volbu "contended memory", a jaký to zázrak! Vše je rázem krásně plynulé.  
 • možnost nahrávat zvuk do YM neb AZX formátu. To je super.
 • ukládání screenshotů do 4 různých grafických formátů. To šlo ale přes debugger i předtím.
 • Homepage

TRWin 2.30
N64 emulátory v poslední době vskutku vynikají stručností dokumentace pokud jde o seznam novinek, takže si můžeme odfajfknout obvyklé: vyšší rychlost, lepší grafika, lepší kompatibilita, čili především podpora více her. Zajímavější bude asi příští verze, která bude obsahovat DirectX plugin kompatibilní s dalšími N64 emulátory (Cron, 1964, TR64 -autoři dll) - na screenshoty se můžete podívat už teď.

Corn 0.30
Původně na tomto místě měl být popis novinek (no i když spíš jen takový jako u TRWin). Bohužel než se mi podařilo proboxovat tenhle update online, situace kolem Corn 0.30 se dosti změnila, což nejlépe dokumentuje vyjádření autora:
This is funny. As I said before, there exists no Corn0.3 yet. The Corn0.3 in my mind should have a completed new core and far better compatibility. However, since I won't be able to develop Corn for 3 months, I built a WIP based on my current work, called Corn0.3-. Most Corn0.3- testers suggested that I'd release it because 3 months is too long. I agree. Why let people wait 3 months if they can enjoy Zelda right now? So, it's decided to be released. However, there are bugs/problems (which you may have encountered). I squeezed some time out of my busy schedule before my departure to fix them, to add the support for the common plugin interface to be used by TRWin, 1964, TR64 and other projects, and just to find out that even Corn0.3 has been released! I don't know what I am doing. Making Corn0.3- when people are running Corn0.3 (and reporting problems)? Really funny!
Note1: This is by no means a fault of EmuHQ. Somebody faked email from me and sent it to bwb, asking him to release the beta he has. We all know it is fairly simple to fake email sending from any address.
Note2: Great thanks to the guy who faked the email, I thought I'd not be able to go to sleep tonight before 5 or 6 am. You are so considerate to let me have a good sleep for tomorrow's trip. I have been lack of sleep for months, you cured me! Good night!
Z pochopitelných důvodů tedy Corn 0.3 nevystavuji k downloadu.

Hu-Go 1.23
novinkou této verze výborného TG16(CD) emulátoru by měla být synchronizace titulků s hudbou. Zřejmě jde o problém ISO releasů s audiotracky v MP3, což program emuluje, ale já se s ním tedy ještě nesetkal. Druhou větší změnou je odstranění otravného rescanování zazipovaných her při volbě souboru.

  Gameboy News
Na polské stránce zmiňované v posledním updatu GBX i karty mají, leč na dobírku zasílají pouze v Polsku. Pro našince tak připadá v úvahu pouze bankovní převod, nebo polský kamarád...

Z velkého počtu GBC her (cca 150), předváděných na E3 se ne všech dočkáme už v nejbližších týdnech. Na některé ale opravdu stojí za to si počkat. 

Můj zrak směřuje dychtivě především k 3DO. Gameboy verze Heroes of Might and Magic vypadá opravdu moc moc dobře - krom screenshotů z mapy, které jsou venku už od prvních preview z počátku tohoto roku, se konečně objevily i obrázky z těch částí hry, kde si vtěsnání všeho potřebného na malou LCD obrazovku dokážu stále jen těžko představit. Kupodivu ale přehled zdrojů, nastavení hry, výběr scénáře (smutná zprávou je potvrzení informace, že ve hře opravdu nebude žádná kampaň) apod. vypadají naprosto v pohodě. Konečně se také objevily obrázky ze dvou důležitých částí hry - hradu, a samotného taktického boje. I zde vypadá vše ok, takže nyní bude jen třeba čekat do podzimu, kdy se má hra objevit na pultech. V té době také 3DO budou mít již jistě dokončen
Army Man Air Combat, který vypadá velmi slaďounce, což můžete z přiložených obrázků posoudit sami. O něco déle (do vánoc) budeme muset čekat na RPG hru ze světa M&M (!!!!!!) - Warriors of Might and Magic.

O některých hrách od Nintenda jsem se zmínil už minule. Skoro všechny jejich budoucí tituly vypadají opravdu slibně - krom Pokemon Gold/Silver a Pokemon Puzzle League vyjde letos pokračování Zeldy (finální jména všech třech nových dílů budou Legend of Zelda: Mystical Seed of Power, The Legend of Zelda: Mystical Seeds of Courage a The Legend of Zelda: Mystical Seeds of Wisdom), barevná verze Donkey Kong Country (ta vypadá fakt úžasně), Perfect Dark, Pocket Soccer (fotbal co vypadá docela hrozně, ale hraje se prý skvěle, já viděl jenom video a už teď je mi jasný, že GBC ko-neč-ně má výbornou fotbalovou hru), Warlocked (realtime strategie dost podobná Warcrafu) a pár dalších titulů které také mohou příjemně překvapit.

Z tvorby menších (no, v uvozovkách) firem si určitě zahraju Carmageddon 2000 od SCI (i když závodní hry na GBC většinou jsou hrozné), remake božích stříleček SWIV a Thunderbirds od stejné firmy, cartoonové Wacky Race (snad první auto závody, co se mi od pohledu líbí). Skateboardové, snowboardové či jiné xtreme sportovní hry považuju všeobecně za nudný brak, ale série chystaných MTV her alespoň na obrázcích vypadá neobvykle dobře (jeden tu snad někde okolo je vidět). Konečně snad brzo (v červnu!) vyjde i mnou toužebně klasický čtverečkový dungeon Towers: Lord Baniffs Deceit, který je neustále odkládán už od loňského listopadu (už je potvrzeno že ho bude možné hrát ve dvou po kabelu kooperativně, mňam). To příznivci RPG japonského stylu na jediný titul rozhodně čekat nemusejí - Legen of River King 2, Survival Kids 2, Harvest Moon 2, Lufia: The Legend Returns nebo naprosto neuvěřitelně vypadající Star Ocean: Blue Sphere jsou jen některé ze spousty jistě dobrých titulů žánru, který je na GBC tradičně zastoupen v dostatečné míře. Trochu méně klasickou hrou (pro GBC) i více klasickou (z PC) je hra Rune Lords, která připomíná Baldurs Gate (máte přece sakra trochu představivosti a hodně fantazie, ne? :)).

Spousta her vychází zároveň s verzí pro PC/DC/PSX, byť asi ne vždy se bude jednat o žánrově podobné hry - takže se můžeme těšit na hafo akčních hopsaček či divných RPG... :-) nebo spíš :-( Námatkou třeba Daikatana, Alone in the Dark 4, Animorphs nebo Buffy the Vampire Slayer.

Ze všech zmíněných her a některých dalších jsou tu obrázky, jelikož jich je více než čtyřicet nechal jsem je raději kolovat v appletu. Sníženou kvalitu některých z nich je nutno přičíst na vrub mpegu, ze kterých pocházejí.

Na E3 se předváděl i nový hardware. Shark MX asi pro našince nebude moc zajímavý. Poznámkový blok, kalkulačka, adresář - asi jen úchyl by na GBC vyťukával directpadem texty, a navíc tohle všechno existuje i jako public domain (pokud samozřejmě máte GBX). Raritou je ovšem email. Zařízení bude mít v sobě vstup pro telefonní šňůru, a kliknutím na příslušnou položku menu se pokusí připojit na amerického ISP (zde se skrývá důvod, proč se to u nás asi moc nechytne :-), a standardně přes POP3/SMTP vyměnit poštu. Prvních 30 minut připojení by mělo být zdarma, další za příplatek. Jelikož cena Shark MX byla předběžně stanovena na necelých 30 dolarů, nemusí ta půlhodina být tak výhodná jak se zdá. V cartridgi totiž krom všeho potřebného software zjevně musí být i modem, a jelikož propagační materiály o jeho rychlosti velmi taktně mlčí, nebude to asi žádné dělo... :-)
To další nová GBC periferie, Lookabout, ta už vypadá použitelněji. Promění vašeho miláčka v realtime videokonferenční systém! Sice jen pro dva uživatele, ale s anténou s dosahem slušných 150 metrů, a se všemi možnostmi obvyklých "dětských" vysílaček - samozřejmě plus obraz. Kvalita zřejmě bude na úrovní staré známé GBCam.

Euro-Asia Gameboy, jeden z těch mála opravdu dobrých zdrojů objektivních informací, se přesunul na vlastní doménu http://www.eagb.net/.

Do nové programátorské soutěže GBDev 2000 se můžete přihlásit zde. Jak je v těchto případech obvyklé, ceny pro vítěze jsou různé GBC periferie (s GBX v čele), a tentokráte volitelně i obdobné kousky hardware pro NGPC.

  Odkaz dne

XBOXIGN - http://xbo.xign.com/

IGN, imho nejlepší a nejobjektivnější herní sajta (alespoň pokud jde o konzole, její PC část nečtu), už spustila sekci o XBoxu. Byl jsem docela překvapen kolik už tam je informací, obzvláště v porovnání s poměrně tragickou (byť hezky flashem našlapanou) oficiální stránkou xbox.com. Především doporučuju stáhnou si technology dema, která se předváděla před pár týdny vývojářům - to s robotem nebo boxerem opravdu bere dech...

  Krátce z domova i ze světa
NeoGeo Team 2000 releasnul ADK World, což je jejich už šestnáctý release a po delší době konečně stojí za to - tahle hra totiž v jiné než CD verzi nevyšla.

Update MAME WiP je tentokrát rozsáhlejší než obvykle, se spoustou fajn obrázků. Obzválště slibně vypadají nové závodní hry Offroad (i když ta je i na PC), Indyheat nebo Redline Racer. Říkal jsem že o ArcadeROMHeaven se už nezmíním, ale nějak jsem to dlouho nevydržel - na jejich stránce s romsety pro příští verzi MAME už všechny tyhle hry jsou, a tak doporučuji si je stáhnout okamžitě - protože až MAME vyjde, magoři tuhle stránku zruší a rozhází jednotlivé hry podle abecedy na svoje reklamou nabité stránky...

Staré novinky za poslední měsíc byly nemilosrdně odsunuty do Archivu.

 

 

  13. května 2000
  New releases
XTender2 beta 9 Emul 216 kB
  Update
Na zdejší stránku o Raine jsem experimentálně nasadil nový applet, od kterého si slibuji řešení problému se zobrazením větších seznamů her. Přestože stránka teď obsahuje info o všech 263 hrách v poslední verzi 0.28g, je (včetně 30kb appletu) o polovinu kratší než předchozí html verze, kde navíc bylo jen 170 her z 0.27e. Tou špatnou zprávou je, že kdo nemá zapnutou javu, neuvidí teď nic, a i když ji zapnutou má, není výsledek přesně dán. Dle mých testů by vše mělo bez problému fungovat s IE4+. Netscape v závislosti na verzi občas nezobrazí navigační ikony appletu (což zas tak moc nevadí), a občas applet ani nespustí (což vadí dost). Uvítal bych proto mailem informaci, v které verzi jakého prohlížeče applet nefunguje, a jak se to konkrétně projevuje... Pokud nebude negativních ohlasů mnoho, objeví se tento applet i na dalších stránkách, a to zřejmě i když se mi ho nepodaří rozchodit v NN. Za poslední rok se dle zdejších logů poměr použití browserů změnil z přibližné rovnováhy na 95 ku 5 procentům ve prospěch IE...
  Fámyzdat - Metal Slug 3, Bleemcast
Metal Slug 3 je stále téma dne. Jelikož na něj zas tak moc nadržený nejsem, tak situaci příliš nesleduju, a proto jsem první info "že se něco děje" dostal až mailem:
Mam tu kratky prispevek do news>
Bohuzel Metal Slug 3 si asi nezahrajeme nikdy. Romky MS3 jsou sice dumpnuty,
ale pouzivaji 64-bit sifrovaci algoritmus, ktery nezvlada zadny z
emulatoru.....takze smuula :o(((
CarloS

Tahle informace v týdnu proletěla všemi emulátorovými stránkami, ale její zdroj je zřejmě na tomto japonském webu. Překlad této novinky přesně říká (převzato ze Sys2064):
Many people have been waiting for the news for a long time. Now many rumors are spreading on the net. One of them says it is already dumped but has graphic glitches, and requires patches on P2 and S1 files. If you believe rumors like that, you're fooled... :p Yes Metal Slug 3 is already dumped, but MS3 is compressed with 64 bit method, so no emulator is capable of playing it... :p (NeoRageX doesn't support 64 bit compression) We have to wait for the next version of NeoRageX or modify MAME ourselves... :p It is said that the next version of NeoRageX may not be released to public.(This is not confirmed) Be there any further news I'll tell you folks. I'm too busy on my job... :~(
Billy Jr.
BTW - BillyJr je docela známý ROM dumper, takže není důvod mu nevěřit.

Dnešní fámy jsou vůbec velmi důvěryhodné, protože jakou druhý v pořadí tu máme Bleemcast. Nový produkt tvůrců Bleemu by měl dělat v podstatě to, co se o něm provalilo už před E3 - emulovat PSX na Dreamcastu. Prodávat se bude zpočátku ve čtyřech verzích. Každá verze obsahuje GD-ROM, který umožní nabootovat 100 PSX her (pochopitelně každá verze jiné) - což mi zní jako fajn mlejnek na peníze, kdo by si nekoupil všechny čtyři? Emulace údajně vypadá graficky moc pěkně. Krom toho, že DC samozřejmě v pohodě stíhá vždy stejně rychle, běží vše v 640x480 (místo originálního PSX 320x240), a obraz je antialiasován podobně jako při hraní PSX her na PS2. Odpověd na důležitou otázku zní - ANO, Bleemcast bude podporovat i přepálené kopie.
Prodej by měl být zahájen už v červnu za dost směšných 20 dolarů. Ke konci roku se navíc začnou prodávat ještě Bleempad a Bleempod. První je imitací DualShocku, a druhý obsahuje adaptér pro připojení jiných ovladačů, paměťovou kartu, a především - podložku pro ovládání tanečních her. Nice.

  Nové zdejší downloady
Xtender2 beta 9
jedinou novinkou této bety ZX81 emulátoru je podpora nového klonu ZX81 - Lambda 8300.
  Gameboy News
Na Latoru se objevily dva články související s GBC. Témata jsou sice zajímavá (jak Nintendo likviduje klony GBC a o pirátství v Hong Kongu), bohužel jsou zpracována IMHO zbytečně stručně a fádně. A tak víc zaujme, že Lator prodává backup unit z jejich vlastního článku o pirátství (jelikož ovšem je určena pro kopírování originálů, tak asi nic pro nás), a také Game Axe - pirátský handheld kompatibilní s NESem, který se v poslední době objevil ve vícero online obchodech. Zdejší cena 65US$ je ovšem bezkonkurenčně nejnižší.

Bludr zaslal link na tuto docela hodnotnou polskou GBC stránku. Krom nových releasů zde obzvláště zaujme informace o možnosti koupit GBX v Polsku. Distributorem Bungu je jeden ze zdejších velkých emulátorových webů, a prodává jejich produkty na dobírku! Zde.   Web se nijak nezmiňuje o tom, jak jejich činost ovlivnilo ukončení výroby GBX, takže je nutné se nejprve informovat mailem. Což jsem učinil a poreferuji - ceny se totiž zdají být celkem příznivé (64mb za 500 zlotých), a tak je to zajímavá alternativa Lik Sangu...

Jen tak mimochodem - když už jsem lozil po polských webech, prošťoural jsem je opravdu důkladně. Oproti poměrně ubohé nabídce emulátorových zdrojů v Čechách je opravdu na co se koukat - přihodil jsem si do bookmarku cca 20 stránek, a několik z nich se mi líbilo opravdu moc. Poláci mají dokonce vlastní emulátorový portál Emusearch na fajnovém URL http://emulatory.najlepsze.pl.

Předevčírem začalo E3. Herní weby doslova chrlí informace, a v záplavě PC, PSX/2 a DC nesmyslů se občas objevují i zprávičky z mnohem zajímavějšího světa handheldů:

 • Pokemon Gold i Silver už v angličtině existují - ve formě hacku na japonskou verzi. Zkoušel jsem, a kvalita se mi nějak nepozdávala. A tak si raději počkám na originál, který se na E3 vůbec poprvé předváděl. Prodávat se ale začne až 16. října. Hrůza. Krom těhle dvou RPG Nintendo prezentuje i zbrusu novou hru v sérii - Pokemon Puzzle League. Sbírat Pokémony tentokráte budeme v logických rychlících ala Tetris či Puzzle Bobble...
 • GBA na E3 s jistotou předváděn nebude. Zato ale s jistotou bude na srpnovém Nintendo Space World, kde už zřejmě bude muset být hotov i finální design. Však jeho prodej v Japonsku bude zahájen jen o pár týdnů nato...
 • Konami oznámilo, že už v srpnu začne prodávat Dance Dance Revolution ve verzi pro GBC! Ovládat se prý bude speciálním "finger dancing pad", což si sice neumím moc představit, ale bude to určitě super.
  PS2 swaping snadnější... #2
Po více než týdnu existence PDX swapovacího patche je už jasné, jak bude situace na PSX scéně vypadat. Část sites povolila PS2 releasy do samostatného adresáře, ostatní mají PSX i PS2 pohromadě, a jen opravdu nejzavilejší PS2 nukujou. Jelikož PDX knowhow zatím nijak neprosáklo ven, hlavní hráč na scéně zůstává jen jeden, jak dokládá přehled releasů za posledních pět dní:

200- /PSX/Tekken_Tag_Tournament_PS2_SWAP_Patch-PARADOX (3F/0.0M/5d 22h)
200- /PSX/Driving_Emotion_Type-S_PS2_SWAP_Patch-PARADOX (2F/0.0M/4d 18h)
200- /PSX/Driving_Emotion_Type-S_JAP_PS2-KALISTO (29F/527.2M/3d 2h)
200- /PSX/Primal_Image_1_JAP_PS2-PARADOX (23F/268.0M/2d 18h)
200- /PSX/Primal_Image_1_JAP_PS2_SWAP_Patch-PARADOX (2F/0.0M/2d 17h)
200- /PSX/Skysurfer_JAP_PS2-PARADOX (20F/342.6M/1d 17h)
200- /PSX/Skysurfer_JAP_PS2_SWAP_Patch-PARADOX (3F/0.0M/1d 7h)
200- /PSX/Fantavision_PS2-NIL
200- /PSX/Golf_Paradise_JAP_PS2_SWAP_PATCH-PARADOX (2F/0.0M/22h 15m)
200- /PSX/Gradius_III_and_IV_Revival_of_the_Myth_PS2-NIL (25F/437.0M/18h 57m)

Zajímavým releasem minulého týdne byl také PNESX_70_GAMES_USA-PARADISO, kompilance NES emulátoru a balíku her. Mezi majiteli PSX asi příliš příznivců retrogamingu není, ale třeba se někdo chytne...
  Odkaz dne

Toaplan.com - http://www.toaplan.com/

Sajta, věnovaná všemu co se jen dá zjistit o Toaplan arcade hrách. Krom krátké historie firmy tady najdete informace o použitém hardware, opravdu zajímavý seznam samostatně prodávaných audiotracků , a především velmi podrobné informace o všech existujících Toaplan hrách. Většina z nich je emulována v Raine a MAME, takže si nezapomeňte přečíst tipy a triky a vyzkoušet je v praxi...

  Krátce z domova i ze světa
EngineShock je nová subpage na GeoShocku, a jak je vidět z názvu - bude tu vše o PCEngine. Vzhledem ke kvalitám aktualizací GeoShocku je v tom to případě vložení do bookmarku jistě dobrou investicí.

Jeden z mých připravovaných Linků dne, BurnKnuckle, je bohužel od středy dead. Škoda, byl to opravdu dobrý server o všem od SNK, s downloady všech NGPC releasů a většiny NeoGeo her...

Nové URL Emulation Never Dies.