Emulators CZ

Poslední update:
12.8.2001, 11:30

Přístupy
od 12.8.2001:

  

Bandai WonderSwan, WonderSwan Color
  Novinky

  Arcade emulátory

  Domácí počítače

  Konzole

  Handheldy

  Ostatní

  Kontakt
    ICQ #2562871
   
  Vyhledávání

Nic v menu nevidíte?  
Klikněte SEM!


Mohlo by se zdát, že pouštět se do boje s veleúspěšným Nintendo Game Boy, a zvláště ve chvíli, kdy vychází po dlouhé době čekání jeho barevná verze Color, může napadnout jen blázna. Game Boy přece v minulosti snadno převálcovat všechny svoje konkurenty, přestože byli barevní, podsvětlení, a s dobrými hrami (Atari Lynx, Sega GameGear). Lidé z hračkářského gigantu Bandai to přesto zkusili, a použili k tomu osvědčené zbraně samotného Nintenda. V březnu 1999 tak přichází v Japonsku na trh herní handheld Bandai WonderSwan za cenu 4800 yenů (asi 42 dolarů). Monochromatický přístroj na konci 20. století? Může to na první pohlhed vypadat šíleně, ale vždyť přece uživatelé Game Boyů dávali mono displeji přednost takžka 9 let! A tohle je kvalitní LCD, a díky výpočetní síle WonderSwanu (16bit CPU) se mohou dít na obrazovce věci dosud na handheldech nevídané... Krom toho skvěle padne do ruky, dobře se ovládá, díky dvojici directpadů je možné na něm hrát vertikální i horizontální hry, na jedinou AA baterii dokáže běžet úžasných 30 hodin, do EEPROM se dají ukládat pozice, a v neposlední řadě - přístroj i hry jsou ve srovnání s konkurencí velmi laciné.

A tak není divu, že k všeobecnému překvapení si WonderSwan vůbec nevedl špatně. Samozřejmě nemohl Nintendo, s jeho rozsáhlým portfoliem her, nikterak ohrozit, ale postupem času si získal poměrně slušných 10% japonského trhu. Bandai vsadilo na kvalitu - málo her, ovšem dobrých, a pokud možno právě takových, jaké mají japonci rádi. A tak WonderSwan nabízí především různé úchylné milostné simulátory, rozsáhlé RPG, bojové karetní hry, mahjonggy, a také Digimony - Bandai verzi Pokémonů. Tento výběr v podstatě odsoudil WonderSwan k tomu, aby nikdy nevytáhl do boje proti Nintendu za hranice Japonska. Několikrát sice bylo oznámeno, že se Bandai chystá (ve spolupráci s Mattelem) k prodeji svého handheldu i v USA, ovšem nikdy nedošly řeči až tak daleko, aby bylo zmíněno které konkrétní tituly budou přeloženy do angličtiny. WonderSwan totiž nemá dodnes (afaik) jedinou nejaponskou hru. Otázka prodeje v USA se periodicky vrací na přetřes vždy, když pro WonderSwan vyjde nějaká opravdu zajímavá hra, ovšem dnes je již možné tipnout, že WonderSwan, i jeho nástupce WonderSwan Color se nikam za oceán nepodívají. I přes touhy některých uživatelů, kteří kvůli tomu organizují i takovéhle petice.

Zmíněný WonderSwan Color, prodávaný od prosince 2000, byl logickým vyústěným úspěchu monochromatické verze. Technologické rozdíly mezi WS a WSC jsou zcela minimální, a dají se snadno přirovnat k rozdílům mezi GB a GBC. Design, barvy, rozšíření některých mezí (velikost cartridge apod.). Největším skokem je cena, 6800 yenů (cca 65 dolarů). I přesto se WSC prodává stále výborně - aby ne, když jednou z launch her byl také remake Final Fantasy 1 od Square...

Hardware
Hardware

LCD reflection (non-backlit) TFT Color liquid crystal
Obrazovka úhlopříčka 2.1 palců
Rozlišení 224x144 bodů
Barvy 241 z palety 4096 barev
CPU 3.072Mhz 16bit Bandai SPGY-1001
Paměť 512kb VRAM/WRAM
Zvuk Repráček (mono) /Sluchátka (stereo)
Link Play dva hráči
Napájení jedna AA baterie
Životnost AA baterie: 30 hodin
Velikost 74mm délka x 128mm šířka x 24mm tloušťka
Váha 93g bez baterie
Cartridge max 128MB/512MB

Jelikož Bandai nevyrábí žádnou stolní herní konzoli, vybrali si ke spolupráci Sony (které zase pro změnu nedělá handheldy). Svého času totiž byl mezi hráči poměrně značný tlak na to, aby handheld nějak mohl spolupracovat s konzolí. On vlastně ten tlak pořád je, ale po prozatímních nepříliš užitečných ukázkách jak by to asi mohlo fungovat už nikdo nechce něco takového za každou cenu - a tak plán na připojení WSC k Playstation 2 přes jeho USB port asi zůstane jenom plánem. Bandai slibovalo možnost stahování her z webu, ale projekt byl již několikrát o mnoho měsíců odložen.

Jako vůbec první herní handheld přišel WSC s možností připojení k internetu přes mobilní telefon. Potřebné zařízení se nazývá WonderGate, a krom něj uživatel potřebuje ještě mobil, a kupu peněz na poplatky za čas, trávený hraním WonderSwan multiplayer her... :-) Na tomto příkladu je pěkně vidět, jak přítomnosti i malé konkurence je prospěšná - Nintendo si okamžite pospíšilo, a začalo prodávat obdobné zařízení i pro GBC. Ovšem pouze v Japonsku, kde by mohlo ztratit další část trhu, uživatelé v Evropě a Americe se online připojení nedočkali dodnes...

Nejzajímavějším kusem hardware pro WonderSwan je bezpochyby zařízení s lákavým názvem Wonder Borg. Malý, programovatelný robot, není žádnou lacinou hračkou - má infra senzory pro osahávání světa kolem sebe, dotykové senzory, je citlivý na světlo, má senzory zkoumající podlahu pod ním (tj. nespadne ze stolu), počítá si kroky, má vnitřní hodiny, a vrcholem je zřejmě feromonový senzor! Dle tvrzení manuálu pomocí něj dokáže poznat vůni květin, případně jiného Wonder Borga. A kolik tahle hračka stojí? Akceptovatelných 200 dolarů! V případě Wonder Borga nejde ale jen o peníze - je to nesehnatelný hit, každá další edice je v podstatě okamžitě vyprodána, a v regálech obchodů ho ležet rozhodně nenajdete. Robot je napájen třemi AAA bateriemi, na které vydrží pobíhat až dvě hodiny.

Galerie
Galerie

Emulátory
Emulátory

Cygne
poslední verze: 2.1a (100 kB) z 12.3.2002
Homepage
Tak dlouho se objevovaly fámy a obrázky z mnoha emulátorů, vzniklých kdesi v Asii, a veřejná verze žádného emulátoru pořád nikde, až nakonec došla trpělivost programátorovi ze sousedního Polska. Nejprve vytvořil emulátor pouze monochromatické verze přístroje, a o 3 měsíce později, zaplaven emaily, obviňujícími ho z fakování obrázků barevných her z betaverzí, vypustil verzi 1.00. Současná verze 2.1a je verzí poslední, protože autor jejím vydáním oficiálně přestal na programu dále pracovat, a uvolnil také jeho zdrojové kódy. Emulace WSC je zatím velice pomalá - přestože není podporován zvuk, na PIII/500 se nedá skoro hrát ani s maximálním frameskipem. Ze základních emulátorových vymožeností - hru je možné uložit savestatem i na originální SRAM, romsety se dají otevírat i zazipované, rychlost ovlivní vsync (dolu) a frameskip (nahoru). Kompatibilita především barevných her je v poslední verzi docela slušná, a alespoň pár úvodních obrazovek většinou vyloudíte ze všeho. A pokud neumíte japonsky, tak se dál tak jako tak nedostanete... ;-)

WSCamp
poslední verze: 0.20 (280 kB) z 4.5.2002
Homepage
První WSC emulátor s podporou zvuku - a jelikož ho to nebrzdí ani v rychlosti emulace, je to jasná současná jednička. Veškerá dokumentace i menu jsou od verze 0.20 také v angličtině, takže už není nutné luštit ovládání z rozsypaného čaje.

OSWAN
poslední verze: 0.70 (206 kB) z 5.5.2002
V současnosti nejvíce aktualizovaný projekt, těžící očividně ze zdrojových kódů Cygne. Velice jednoduché GUI, s emulací zvuku, a rychlostně možná už o něco lepší než Cygne.

WonderScott ONLINE
poslední verze: 0.54b (194 kB) z 28.12.2001
Homepage
Jeho autorem je Gollum, autor slušného emulátoru GBA, ale bohužel na WSC mu zatím příliš času nezbylo. Emulátor je v JAVA, součástí archivu je vzorová html stránka a několik dem pro demonstraci běhu emulátoru. Kompatibilita s komerčními hrami je mizerná, zřejmě hlavně díky nějakému bugu v detekci WS/WSC.

Odkazy
Odkazy

Zdaleka nejjistějším způsobem, jak se dostat k hrám, je IRC. Vše potřebné o jeho používání se dozvíte zde.

Bandai Japan
Officiální WonderSwan stránka
Swan Song

| Evilmind |


Nahoru
© Emulators CZ - založeno v říjnu 1997. Grafický design - © Petrex Webdesign
Tyto stránky by nemohly existovat bez pomoci firmy InterneXt 2000