Přístupy od 11.4.1999

Last update:
6.6.1999, 16:30
Emulators CZ Logo, vytvorene Zdenkem Musilem

 

  

Novinky:
[Aktuální]
[Archiv novinek]

Ostatní:
[Links]
[Articles]
[Download]
[Game History Line]

Arcade Emulators:
[Callus]
[JAS-SYS1]
[M72]
[RAGE]
[Raine]
[System 16]

Home Computers:
[Amiga]
[Amstrad CPC]
[Commodore C64]
[Commodore C128]
[Commodore +4 (C16/C116)]
[Commodore VIC20]
[MSX]
[Sinclair ZX80/81]
[Sharp X68000]

Konzole/Handheld:
[Arcadia 2001]
[CD-i]
[Neo Geo]
[Gameboy]
[Gameboy Color]
[Sega 32X]
[Sega CD]
[Sega Game Gear]
[Sega Master System]
[Sega Saturn]
[PC Engine]
[Virtual Boy]

Kontakt:
  ICQ #2562871
evilmind@pech.net

  

Freedom of Speech
CLEAR - IDSA Boycott

Archiv novinek 23.5.-6.6.1998

 

  6. června 1999
  New releases
Asterix_Obelix_GBC_PDX
ClassKing_Yamazaki_GBC-NIL
GBX_Tool_v1.2-eur
Golf_de_ohasuta_gbc-os
Jinsei_tomodachi_gbc-os
Just For Fun 0.22
Ken_Griffey_Jrs_Slugfest_GBC-AGS
Ken_Griffey_Jr_Slugfest_Working_Crack-CZN
Megasis 0.04
Pachi_pachi_pachisuro_gbc-os
Real_baseball_gbc-os
Real_baseball_pacific_league_gbc-os
SNES9x 1.19a Win
GBC
GBC
GBX
GBC
GBC
Emu
GBC
N64
Emu
GBC
GBC
GBC
Emu
481 kB
304 kB
34 kB
139 kB
392 kB
51 kB
534 kB
92 kB
177 kB
294 kB
189 kB
189 kB
561 kB
  Just for Fun v0.22
Tři nové hry: Butasan, Valtric a Nova 2001. A to je tak vše, alespoň podle dokumentace. Valtric je docela zajímavá a v rámci své kategorie i originální vertikální střílečka, Butasan je takovej divnej deatmatch s prasátkama :-)) ale Bomberman, a Nova 2001 je taková celkem šílená arkáda trochu (jen principem) podobná Astaroids, jako jediná má i zvuky.
Verze 0.22 určitě stojí za download, minimálně kvůli Valtric.
  SNES9x Win 1.19a
Poslední port nejlepšího SNES emulátoru, který byl aktualizován na poslední verzi. Všeobecně se předpokládalo, že to tak dlouho trvá proto, že autoři pracují na nějakých windoze only 3dfx vychytávkách... Ovšem asi ne, protože nyní jasně prohlašují že tu vůbec nic pro 3dfx není...
  Krátce z domova i ze světa
Nová várka obrázků z připravovaných her další verze Raine - Thunder Dragon, pěkně vypadající vertikální střílečka, a Pop'N Pop, trochu infantilní logická hra ve stylu Bust-a-Move/Colors.

Po DOS/DirectX zdrojácích System16 z minulého týdne je tu pro zájemce tentokrát kompletní zdrojový kód Project Unreality, canceled projektu emulace N64. Sosejte z homepage.

Jsem celkem žádostiv co chytají autoři do nové verze ZSNES, protože z informací, které se tento týden objevily na nové homepage vyplývý, že nic, ale naprosto nic z chybějících důležitých věcí (FX chip, network, 16bit gfx) žádných vylepšení nedoznalo...

Metal SLub X byl přece jen dumpnut, a když zatím není podporován žádným emulátorem, a IMHO si to autoři hodně rozmyslí, jestli podporu zcela aktuální hry přidad - neuškodí mít ho připravený na disku... Dump.

Roby Roto se stává snad první hrou, kterou si v MAME můžete zahrát legálně. Jay Fenton, který je momentálně vlastníkem práv, v tomto dopise povolil její šíření...

Na této stránce by měla být lehce ke stažení většina NeoGeo releasů.

 

 

  4. června 1999
  New releases
BrSMS 1.21
Bust_A_Move_4_GBC-AGS
Katou_123_GBC-EUR_NFL
Legacy_Of_Kain-Soul_Reaver_BETA_USA-Accession
Live_Wire_Retail_ PAL-Interpol
Paperboy_USA_GBC-MNC
VRally_99_GBC-AGS
ZX Plus 0.10
Emu
GBC
GBC
PSX
PSX
GBC
GBC
Emu
111 kB
204 kB
63 kB
1 CD
1 CD
97 kB
188 kB
127 kB
  ZX Plus 0.10
Nový emulátor ZX Spectra pro Windows. A nejde o žádný zázrak - podporuje jen 48kb verzi, pouze formáty SNA a Z80, a to ještě z naprosto nepochopitelných důvodů starou verzi formátu Z80... pffff... crap. Nejlepší je na něm asi menu co se objeví po stisku ESC, vypadá to pěkně [grin].
Autoři mají v plánu přidat v dalších verzích nejen nutný 128k režim, ale také emulaci SMS a GB...
Závěr: nemá smysl stahovat, ale opatrně z povzdálí sledovat vývoj projektu se snad v budoucnu vyplatí...
  BrSMS 1.21
Nová verze nejrychlejšího emulátoru SMS (+ jeho předchůdců). Novinky:
 • fixed a problem in video cache (CV "Artillery Duel","Tapper" are faster)
 • added "-res 8" (512x384x15 with 2xSaI engine)
 • added an auto-framerate renderer
 • added a fps counter on the 7th bar of the "-cpugraph"
 • improved Z80 initialization (SMS "Shadow Dancer")
 • support to 6Mbit games (SMS "Street Fighter 2'")
 • fixed a minor border bug in the intro of GG "Power Strike 2"
 • improved lightgun support (SMS "Rambo 3")
  Krátce z domova i ze světa
Aktualizována MAME WiP.

Update Back to the ROOTs. několik cool dem pro Amigu/PC.

Raine Cheat Page.

Na SMS Power je nový dump, tentokráte pro SGC-1000, předchůdce SMS. H:E.R.O. jsou hratelní v MEKA nebo BrSMS, bohužel ale musím říci, že se imho ani ZDALEKA nevyrovnají skvělé verzi ze Sinclaira, ta grafika je taková přeplácaná, pajdulák moc velkej, a vubec Speccy owns...

Betatesteři Jagulatoru už by teď o víkendu měli dostat první neveřejné bety...

ZSNES je teď tady na vlastní doméně. BTW informace o tom, že ZSNES koupilo AOL, která byla zveřejněna na

Na MadMans Cafe je info o dalším pokračování King of Fighters serie, které bz se mělo na automatech objevit v létě. Těšíte se? Já ne.

Na stránce N64 emulátoru Pagan je ke stažení release 1, zatím v něm funguje jen cca 30 dem, a to ještě nepříliš dobře, i když se zvukem... Podle dokumentace to asi ani lepší jen tak nebude, projekt vypadá dost amatersky... :-(

Po inetu pobíha ukradená nonpublic beta PSEmuPro, většina lidí tvrdí že jde o trojana - kecy, funguje, vypadá docela cool, minimálně R-Type DX mi běží, a v poslední public verzi ne. Nicméně je fair nechat na autorech kdy se sami rozhodnou pro release, takže počkejme na oficiální verzi...

 

 

  2. června 1999
  New releases
Bee_maya_and_friends_gbc_os
Bleem! Beta v22113
Conker_pocket_tales_GBC-EUR_NFL
Kokiatsu_boy_sgb_os
Lunar_The_Silver_Star_Story_Complete_USA-Kalisto
SGD 2.02
Superman_Palfix-Valshare
GBC
Emu
GBC
GBC
PSX
Util
N64
305 kB
362 kB
920 kB
264 kB
2 CD
346 kB
89 kB
  HotRod
hotrod.jpg (14553 bytes)Společnost Hamaho, výrobce kabinetů ke coinopům, se rozhodla expandovat na trh PC a bude prodávat joystick HotRod, který už svým vzhledem nezapře inspiraci v obvyklém automatovém designu... Na fanoušcích arkád ostatně výrobce založil celou svoji obchodní strategii. Defaultně jsou tlačítka mapována tak, aby odpovídala rozložení kláves v MAME. Joystick se bude prodávat s CDROMem obsahující MAME, arcade@home frontend a kompilaci LEGÁLNÍCH her od Capcomu, od kterého Hamaho získalo licenci. Zatím bohužel nebylo zveřejněno které hry v kompilaci budou.
Zatím existují dvě verze - classic, co je na obrázku vlevo, s 10ti tlačítky, a special s 16ti. Krom toho oba modely mají samozřejmě dva 8mi směrové kniply a startovací tlačítko pro každého hráče (umístěné na boku, na obrázku není vidět).

Podrobná recenze z dojmů v praxi je zde.

Objednávky na joystick se přijímají od dnešního dne, distribuce by měla být zahájeno poslední den v měsíci. Podotýkám že je nutné mít v počítači ps/2 port a klávesnici (připojuje se do průchozího HotRodu).
Cena není z nejnižších, ale zase je to kvalita - necelých 200 amerických dolarů za dražší ze dvou modelů (classic verze 180), plus 20 dolarů poštovné/balné. Ani nedoufám, že by to snad u nás prodával někdo z místních tupých posunovačů krabic, takže to vypadá že budu muset co nejdřív uložit několik svých tisícikorun do Expandie... :-) Každopádně ale ještě počkám, ve vývoji jsou verze s programovatelnými tlačítky (což je imho nutnost) a s autofirem (ten bych lehce oželel).

"It's just like your Keyboard... On Steroids!

  Bleem! Beta v22113
S dnešní novou betou Bleem! se ukázalo, jakže to vlastně autoři mysleli s tou full verzí pro všechny - je to beta, ale vyžaduje CD Key. Docela pochybuju, že se s tím bude někdo crackovat, protože jako beta to bude s jistotou nuked. Jediným smyslem této nové strategie bude zřejmě snaha zaplácnout ústa těm, co zaplatili, a teď jim to nefunguje - tak jim dáme novou betu, třeba pomůže, a když ne, reklamace na betu se nepřijímají... :)
Novinky z homepage:

Woo! It's STILL June! Do you know what that means? Absolutely NOTHING... Here are some updates I made. Added a bit more to the Video/D3D Support Section, including a LONG explanation of why bleem needs so much VRAM. Although I did this a few days ago, I forgot to mention it... I posted some screen shots of bleem and video card configurations under the Video/D3D section. I also fixed the message board which was having some small problems. Well that is it, have a nice night.. oh wait! I posted the beta version of bleem too (get it in the DOWNLOAD/FULL section) :) CD-ROM and SOUND support sections still being worked on, coming soon.

Novinky přímo k této betě:

Here it is, the BETA engine. You still need the CD-Key to use this. Be warned, while we have tested this version we will *NOT* take any reports about this version. Feel free to talk about it in the bleem!BETA forum in our message boards but *DO NOT* email support about it.
Here is what we have been working on :
- Removed MANAGED TEXTURES. It is no longer needed for Voodoo 2 (or other cards).
- Memory Cards. Many OLD memory card errors have been eliminated.
- General Speed/Compatibility Issues.

  GameBoy News
GBC news už tu dlouho nebyly, páč jsem za prvé línej, a za druhé obě moje EURASIA sites byly down... Nebudu se vracet k vynechaným releasům minulého týdne, stejně nevyšlo nic zajímavého (stále marně čekám na Spy vs Spy), a plynule přejdu k dnešku.
Conker_pocket_tales_GBC-EUR_NFL mi nefungoval v žádném emulátoru, všude pouze blank screen. Naštěstí to mi teď už nemusí tak vadit  :-), použil jsem GBX (hra se přesně vejde na 16MBit kartu) a chvíli popařil. Mezinárodní verze nechá vybrat ze 3 jazyků, intro je lehce kýčovité. Ostatně jako celá hra, přece jen - veverka hledající ukradené dárečky + kamaráda z oslavy, pobíhající po lese házeje kolem sebe žaludy/kaštany... z toho už jsem vyrost'. To vše v pseudo 3d pohledu, typickém spíše pro RPG hry. Moc mne to nebavilo, i když grafika je opravdu pěkná...
Kokiatsu_boy_sgb_os - ani tohle mi nefungovalo v emulátorech, ale nokonec DBoy zabral (pro změnu to ovšem naprosto nejede v GBX). Tradiční bariéru neporozumnění tu vystavěla japonština, patrně se jedná o nějakou variaci na karetní hry stylu Magic the Gathering.
Bee_maya_and_friends_gbc_os. Nejkvalitnější release dne, ač hra na motivy i u nás známé postavy včelky Máji u mne předem budila antipatie. Naštěstí nejde o nějakou přihlouplou hopsačku, ale naopak o hru logickou. Ovládání tří přepínatelných postav (Mája, Vilík a luční koník cojávímjaksejmenoval), kde každá má nějaké zvláštní schopnosti silně, ale opravdu velmi silně připomíná The Lost Vikings. Autorem hry jsou Crawfish, kteří také dělali GBC verzi Bust-a-Move, což vzbuzuje mnohá kvalitní očekávání. Típnutý obrázek je z prvního levelu, kde mne zatím při každém z pěti pokusů zabil zlý pavouk vlevo nahoře, nicméně hru si odnáším domů na kartě, tak se uvidí nakolik je to hra logická...

maya.jpg (5668 bytes) mayalogo.jpg (7398 bytes)

Pokud chcete zbohatnout na tvorbě nových her pro GBC, může se vám hodit stránka Gameboy Programming for Begginers. Věřte tomu, že to není tak špatný nápad, programování v ASM je hodně podobné ZX Spectru, her nevzniká ani zdaleka tolik co na PC ale počet prodaných kusů může s PC hravě soutěžit, navíc i cena je zhruba odpovídající... A stačí k tomu jen znalosti, free soft z inet, GBX z Bung a nápad...

  Krátce z domova i ze světa
Betatesteři dostali novou betu NeoRageX... Snad se brzo dočkáme i my.

Cena Segy Dreamcast v Japonsku bude od 24.6. snížena téměř o 10000 yenů na 19900, což je cca 160 amerických dolarů.  Připomínam že DC se začne prodávat v USA za 199 dolarů, a v Evropě za 199 liber...

Komerční Macintosh simulátor Fusion se začal prodávat ve verzi 2.0, warezem zatím neprošel...

Další skvělé screenshoty z chystaného Pac-Man World 20th Anniversary na PSX jsou na Gamefanu. Věsměs jsou to jiné obrázky než ty, na které jsem tu dával link před týdnem. Hasbro nehasbro - tentokrát to vypadá na kvalitní hru...

Přišla mi mailinglistem nová verze SGD 2.02 (Spectrum Game Database), k nejzajímavějším novinkám patří podpora emulátoru Z80 4.00, a podpora .DSK souborů.

Ode dneška se na SNK v USA prodává NeoGeo Packet Color, cenou pod 70 dolarů se lehce podbízí potencionálním zájemcům o GBC... :) Škoda, že na něj zatím není zas tak moc her, jsou celkem drahé, nejsou k dispozici na žádné pirátské platformě (afaik), a seznam titulů na mů vkus obsahuje příliš klasických mlátiček, ostatně to se dá od SNK čekat.

Velký, čtyřměsíční upgrade archivu Voidu zde zahrnuje 650 nových her pro ZX Spectrum, čímž je zde celkem vystaveno cca 10000 her. Ten server mívá často divné výpadky, tak se nenechte odradit když se nepůjde připojit napoprvé.

 

 

  1. června 1999
  New releases
GunGage_JAP-KALISTO
Hu-Go 0.94
System16 Source Code
Win TrueReality
Wwf_attitude_gbc_mnc
PSX
Emu
Emu
Emu
GBC
1 CD
338 kB
593 kB
511 kB
397 kB
  GBX
Díky mnoha nešťastným náhodám a mojí neschopnosti se mi až dnes podařilo shromáždit na jednom místě GBX, GBC, lpt kabel a zdroj s tou pravou koncovkou, takže jsem KONEČNĚ mohl vyzkoušet GBX, které mám už od čtvrtka, v praxi. Program dodávaný na disketě od výrobce je poměrně shitoidní, jak v čistém DOSu tak v DOS okně neustále hlásil chyby zápisu. Nechápu, proč na disketě není windoze verze, která je ke stažení na webu, a má jen 30k.
Funguje to skvěle, na 16MB kartu si můžu hodit 4 hry (pochopitelně příslušné velikosti), po zapnutí  GBC se mi pak objeví jednoduché menu. Plných 16MB je nahráno na kartě za cca minutu. Krom samotného programu pro posílání dat, případně zpětného stažení savestate, je k dispozici množství utilit pro všemožné mergování/editovaní/ořezávání/organizování dumpů, se kterými se lze vyblbnout dosyta. Jakmile je všechny vyzkouším, kvalitní tu vystavím na GBX stránce...
Na cestu domu jsem si přichystal kombinaci Klustar / Tetris DX / Rampage World Tour, ale... ještě to není ono, zítra vyberu něco lepšího... ;-)
  Hu-Go 0.94
Nová verze PCEngine emulátoru, různých vylepšení se dostalo lecčemu, jen ne samotné emulaci. Novinky:
 • Big changes in the philosophy of Hu-Go!, now you will also find features for PC Engine game creators. But don't worry, the main goal is still to run most roms as well as I can ;)
 • So now, there's a disassembler and a RAM editor.
 • One can freeze a value in RAM
 • A new section 'Options' where you will find all available options.
 • Now, messages are available in English, French and Spanish...
 • Pictures has been placed in a single .DAT file
 • New option for faster (but a bit less acurate) drawing of sprites (exact_draw)
 • Better commented and better divided sources
  Win TrueReality
Konečně vyšel nový win port unix emulátoru N64, a stal se historicky druhým windoze N64 emulátorem, na kterém běží komerční hry - konkrétně by měl fungovat Mario Kart 64, Mortal Kombat Trilogy, Wave Race 64 a pravděpodobně i další. Zkoušel jsem několik posledních N64 releasů, bez grabnutelného úspěchu, vesměs jsem získal zrnící obrazovku vkusně doplněnou počítadlem fps...
Každopádně to NENÍ ten TRWin, ze kterého byly zveřejněny obrázky na Dextrose, ale pouze port samostatného GNU projektu, byť vyvíjeného téměř stejným autorským týmem.
  Krátce z domova i ze světa
Na Raine page jsou screenshoty z ChaseHQ, což bývala má oblíbená hra na Sinclairu, arcade verze vypadá také opravdu dobře. Mimochodem - na podzim by měl vyjít remake ChaseHQ pro GBC se SPOUSTOU vylepšení...

Nová verze Bleemu zatím nevyšla, countdown se posunul o dalších 48 hodin, přičemž už teď je slíbeno odstranění všech závažných problémů: nefunkční copy protection (to nás netrapí, grin), blbý zvuk, mizerná kompatibilita, GPF na různých místech, především pri ukončování programu, občasný zátuh na tvrdo... no jsem zvědav.

Dle informací na ZD se stále pracuje na ZSNESu, jednom ze dvou nejlepších emulátorů SNESe. Projekt idluje už opravdu hodně dlouho, a i když předběžně to vypadá, že nových potřebných věcí (chtěl bych hlave lepší emulaci FX chipů) tam nebude mnoho, slibovaná podpora zipped ROM u poměrně velkých  SNES dumpů potěší.

Nahoře v releases je k downloadu zdroják skvělého multiarcade emulátoru System 16. Bohužel, na projektu se už dále nepokračuje, a proto byl uvolněn jako open source. Je to určitě škoda, ačkoliv nepochybuji že se kódu někdo chopí. Zběžně jsem nahlédl do dokumentace, a zdá se že některé hry co dřív chodily teď nejdou, některé naopak nově částečně fungují - zdroják je z poslední unpublished bety, takže binary 0.82 bych rozhodně nezahazoval... ;-)

 

 

  30. května 1999
  New releases
AllstarBaseball2000-PAL-128mbit-NBC
UltraHLE INI 1.0.16
N64
Emu
16 MB
35 kB
  SCORE číslo 66
Po minulém příšerném čísle jsem nečekal, že by to mohlo být ještě horší, a má naivita byla tak opět konfrontována s krutou realitou.

Pojďme nejprve ke cover CD. V posledních několika číslech Score vždycky něco ukradlo, případně alespoň zničilo přiloženou full verzi hry vyripováním. Tentokrát je dominantou cover CD do češtiny přeložený Albion, jeden z nejlepších dungeonů minulých let. Je to zatím jasně nejlepší hra, jaká se zatím na českém cover CD objevila i když patrně ne na dlouho - v brzké době dostane těžkou konkurenci ve full verzi Falloutu na cover CD Levelu. Podle ohlasů uživatelů jsou s počeštěnou verzí trochu problémy, sem tam zamrzá, ale vzhledem k nízkému průměrnému IQ čtenářů Score bych tuto informaci nijak nepřeceňoval. Albionem výčet dnešních kladů pomalu končí, a dostáváme se k aktuálnímu zlodějskému kousku Score. Na druhém CD je totiž technology demo Quake 3. ID soft ale Q3TEST výslovně zakazuje šírit jinak, než na Internetu, o čemž ve Score pochopitelně vědí. O této neuvěritelně drzé krádeži, zdaleka významem přesahujícím předchozí warez Maupiti Island či vyripování Battle Isle 3, už jsem neprodleně mailem uvědomil ID, a pokud vím tak rozhodně nejsem sám. Doufejme že to k něčemu bude.
Dle informací na Mageu jsou v některých SCORE dvě stejná CD s Albionem, tj. CD č.1 chybí. Pokud máte smůlu - máte prostě smůlu.. :)

K samotnému časopisu.
Str.12 - na příštím cover CD by měla být kompletní trilogie Ishar. Nutno uznat, že jde o další chválihodný počin. Je ovšem záhodno podotknout, že chvástání nad tím, že Ishar bude na  CD najednou, ne po dílech, je poněkud účelové, neboť hry se prodávají v balíku už pěkných pár let.
Str. 14 - Pařba století. Přesně podle předpokladů jde o popis plný superlativů, doporučuji si znovu přečíst vylíčení akce z pohledu vítěze, jak to popsal vlastními slovy na Jaydee (link v archivu news). Srovnání s časopisovou verzí je pak opravdu srandovní. Pokusil jsem se na Mageu zjistit, jak že je to s tou "světovostí" rekordu (pořád tvrdím že o žádný světový rekord nejde a Score lže). Dostalo se mi odpovědi, že ve skutečnosti je to nějak tak, že jakási česká agentura zajistí zapsání výkonu do Guinessovy knihy, ovšem jelikož tato agentura obhospodařuje jen českou verzi, nemá naprosto žádný vliv na to, co z českých výkonů bude uznáno do světové verze... No co k tomu říct. Podvod.
Str. 18 - Pařanský Maxikvíz. Objektivně musím říct, že jde určitě o nejhodnotnější znalostní test v českém časopise. Oproti obvyklým reklamním otázkám JRC, navržených tak aby i největší debílek mohl vyhrát některou z jejich předražených her, je to jasný krok vpřed. Vyvolává vzpomínky na skvělý loňský 150+ otázek test na GameSpotu (nebo to bylo jinde??), či na pravidelné soutěže v polských časopisech Bajtek a Top Secret (v dobách kdy měly ještě jakousi úroveň). Jediným stínem kvízu tak zůstává obrázek vpravo nahoře s titulkem Pong, který mne opravdu sundal ze židle. Zobrazená hra se sice MOŽNÁ na nějaké platformě jmenuje Pong, ale opravdu nic  nemá společného s Pongem z otázek kvízu. Na stránku ho nejspíš připlácnul nějaký opravdový idiot.
Po celkem kvalitním přehledu novinek z E3 následuje na straně 39 Odchyt Duší, kde se jakousi náhodou ocitl můj známý z úterních pivoconů, MK. Zmiňuji se o tom jen proto, že ty divné barevné skvrny, jasně viditelné v obličeji na fotografii, v reálu opravdu nemá... :-))))
Str. 50 - recenze na Starwars 1: Racer. Ta hra je opravdový shit, a tento můj názor se v podstatě shoduje s názorem autora recenze. Přesto dostala hodnocení 7/10, což mi přijde opravdu zvláštní. Žeby se SCORE posílalo kamsi, kde nerozumí někdo česky, ale hodnocení chápe? [grin]
Str. 80 - Bomb Jack v sekci Klasika. Největší shit čísla. Idea "pronajmutí" této rubriky dobrovolníkům z řad čtenářů není možná tak špatná, bohužel výběr byl poněkud podivný (bylo-li vůbec z čeho vybírat). Autor recenze je už od pohledu (pokud je ta fotka jeho) trošku, jak to říci slušně... hmm, méně chytrý. Ostatně je to čtenář SCORE. Nechme stranou fakt, že popisuje hru pouze pro ZX Spectrum, bez zmínky o ostatních platformách. Nechme stranou výrok "hlavní hrdina dokáže skákat přes celou obrazovku, což činí hru velmi zábavnou a dynamickou", patrně vycházející z autorových zábav ve volném čase, hop hop hop. Nemohu ale opravdu přejít to, že autor článku NEVÍ, ba přímo naprosto NETUŠÍ jak se hra hraje. Vůbec nepostřehl, že bomby se sbírají v určitém pořadí, vždy nejprve ta u které hoří doutnák, což je potom i patřičně bodově ohodnoceno. Pochopitelně lze hrát hru i tak, jako on popisuje, ale to je přece NUDA. Právě v umění unikat potvorám aniž bych sebral bombu, která právě nehoří, je skryta ta neobvyklá porce zábavy Bomb Jacku. Potom tu máme popis příšery nazývané "fták". Ehm. Kecy o tom, jak kdesi hlídkuje, mi přijdou až neuvěřitelné, jeho algoritmus ho vede přímo k hráči, jeho pohyb je předvídatelný, a právě jeho postupným zrychlovaním, a pak přidáním druhé potvory stejného druhu se balancuje obtížnost hry ve vyšších levelech. V těch co je autor článku nikdy neviděl.
Str. 105 - úvaha nad konkurenčním objem časopisů, velmi zmatená, divná a o ničem. Specialitou je černá barva podkladu, která je lehce stíratelná (vyskytuje se na více místech časopisu).

Závěr: v každém případě se SCORE kupte, Albion za to stojí. Tištěnou přílohu Albionu ovšem můžete s klidným srdcem vyhodit.

  Krátce z domova i ze světa
Nadějný projekt emulace N64, sixtyEMUfour byl pravděpodobně ukončen v důsledku nějaké akce Nintenda... :-((

A-Saturn 0.14c - změny oproti poslední verzi jsou tak nepatrné, že ho sem ani nebudu dávat k downloadu, navíc v něm stále nelze spustit žádný program...

Další beta Bleem by měla být k dispozici pravděpodobně v úterý.

UltraHLE INI 1.0.16 přidává podporu jedné nové hry - Superman.

V novém čísle časopise GameStar je článek o emulaci hi-end konzolí, na kterém jsem se také podílel (i když míra mých zásluh je poněkud malá)... Tak si ho přečtěte. Jinak jsem v celém GS nenašel skoro žádné chyby, nesrovnalosti či podivná hodnocení, pořadí kvality herních časopisů minulého měsíce je tedy: GameStar, těsně za ním Level, s odstupem Score.

 

 

  29. května 1999
  New releases
All-star_baseball_2000_gbc-mnc
BeatMania_Append_Gottamix_STANDALONE_JAP-Kalisto
Burger_Pocket_JAP_GBC_OS
ClrMAME 1.38
Fighting_Force_64_USA-VGA
Hello_Kitty_Magical_Museum-JAP-GBC-MNC
HiVE 1.03
ISS_99-GBC-EUROPE-QUASAR
Joyce 1.33
Last_Legion-X_JAP_AGS
MAME32 0.35b13
MAME Merge 2.30
Shadow_Madness_USA-KALISTO
Shadow_Madness_Collector's_Limited_EditionUSA-DVNpSX
Star_Wars_Episode_1_Racer_PAL-SP
Super_Breakout_MULTI_GBC-OLDSKOOL
Superman_USA-TC
GBC
PSX
GBC
Emu
N64
GBC
Emu
GBC
Emu
N64
Emu
Emu
PSX
PSX
N64
GBC
N64
291 kB
1 CD
447 kB
121 kB
11 MB
284 kB
240 kB
149 kB
462 kB
8 MB
2225 kB
306 kB
2 CD
3 CD
26 MB
283 kB
6 MB
  ClrMAME 1.38
Jedinou změnou v této verzi MAM utilitky je:
fixed bug: 'history.dat' causes a parser-crash. Also known as the blaster/stargate problem.
Což bohužel můj osobní problém neřeší, neb se mi program hroutí až kdesi koulem písmene P. Also known as evilmind's 'P' problem.
  MAME Merge 2.30
Nová verze utilitky pro MAME, určené pouze k mergování/splitování romsetů. Musím přiznat, že jsem ji předtím neznal. Navíc jsem se pořáda ještě nerozhodl, jestli se víc vyplatí mít na disku všechno splitnuté (kterýžto stav jsem si kdysi navodil ClrMAME), nebo mergnuté...  Každopádně jelikož RomCenter merge/split nemá,  a ClrMAME se mi hroutí, může se tahle jednorázová utilita celkem hodit. Zatím ovšem poslouží spíše pro generovaní smutné statistiky:

Classic : 214 of 1230 sets are missing or incomplete.

 

  HiVE 1.03
Nová verze multiarcade emulátoru, zaměřená na rychlost emulace, přináší především podporu dvou nových her, a tím i další zvýšení chaosu v tragickém GUI. Teprve teď jsem si, postižen náhlou myšlenkou, s hrůzou všiml, že to pitomé okno s výběrem her nejde maximalizovat. No, jen doufám že jak budou hry přibývat, autor sám uzná že ikonka pro každou hru je pěkná věc, ale prostý seznam je přehlednější.
Novinky:
 • Fixed two player controls in Mario Brothers.
 • Fixed video problem in Donkey Kong and DK Jr
 • Added Phozon - a Namco molecule puzzle/action game.
 • Added SkyKid - an aerial shoot-em-up.
 • Added preliminary PacLand driver.
 • Double-clicking a game icon will now start the game playing.
  Krátce z domova i ze světa
Za předvčerejší pauzou v aktualizaci stojí opět mé pracovní vypětí tohoto týdne, za tou včerejší tragikomická příhoda, kdy po příjezdu z Prahy domů byla mnou neopatrně odložená zavazadla naložena do automobilu jedoucího vstříc akci Otvírání Studánek v Litomyšli spolu s další bagáží skutečných jejích účastníků... A tak tu zůstávám bez disket s připravenou aktualizací, bez peněz, bez dokladů, bez klíčků od auta, bez mobilního telefonu, bez GBX (@#$%#$^$%&^#$) které jsem ještě vůbec nevyzkoušel, bez nového čísla Score kde zase ukradli co mohli, bez VCD verzí Beowulf, Star Wars Phantom Menace a Army of Darkness (na které jsem se tolik těšil), a bez všech svých ostatních věcí, a zůstal mi je pomalu vyprchávající vztek na toho, kdo tohle všechno zavinil... Snad někoho alespoň napadne přivézt mojí batožinu zpět...

Vyšla oficiální beta 13 MAME32 - see releases.

SNES Emulation Center končí... :-( Naopak snes9x.com je zpět zde.

Nová verze CPC emulátoru Joyce (1.33), ač následuje tři měsíce po předchozí, nepřináší nic zajímavého:
Included NSJOYCE, a DOS version without COM port support;
this may avoid memory locking error messages.
Bug fix in file selector code.

Za ty dva dny samozřejmě vyšly další tři verze DGenu, poslední 1.10. Myslím že nemá smysl stahovat novou verzi nedokonalého produktu každý den, takže DGen stejně jako před ním N64 emulátor 1964 odkládám k ledu...

Ultimate Patchers aktualizovali MAME cheat.dat na verzi 8.3b (234 kb). Je tu většina nových her z bety 13.

Nové screenshoty z připravovaného emulátoru System32 se objevují skoro každý den. Myslím ale že projekt je natolik vzdálen dokončení, že nemá smysl kolem něj už v této chvíli vytvářet nějaký hype.

Podle již potvrzených informaci na GameSpotu začne Sega portovat svoje hry na handheldy konkurenčních firem - především GBC a WonderSwan. První hrou pro GBC byl měl být Sakura Taisen na konci tohoto roku.

Z aktualizací na Bleem page, kter0 se tu nadvakrát objevily, úplně čiší jací jsou autoři amatéři... Koho kurna zajímá že si jeden z autorů koupil nové PC, nebo co hodlá dělat... Jednou je to komerční projekt a tak by to podle toho mělo vypadat. Bleem SUXXX...

 

 

  26. května 1999
  New releases
Bloody_Roar_2_USA-Kalisto
DGen 1.07
PSX
Emu
1 CD
243 kB
  Bleem! News
Homepage akutalizována obvykou dávkou slibů a planých žvástů. Nejzajímavější informací se zdá být to, že nová verze FULL by měla být very soon a přístupná public coby betaverze... Přesně to nechápu, nejspíš chtějí vypouště demoverze bez omezení a oficiální full verze jen pro majitele Full CD občas - ostatně, právě funkce v demu vypuštěné, které neprošly testem tisíců uživatelů, ve full naprosto nefungovaly...
  DGen v1.07
Po včerejší 1.05 se v noci objevila 1.06 následovaná 1.07... Konečně se dostalo i na optimalizaci, jsou zde dvě verze, ta rychlejší (lež jinak horší) je už docela akceptovatelná.
Novinky obou nočních verzí:
 • More accurate FM timers.
 • The amount of games with music and sound has gone up from about  50 to 99%! Yey!! - if you had a game without sound, try it again under DGen v1.07.
 • Also because of the cycle-accurate cpu emulators the music is unlikely to slow down or speed up unpredictably. (e.g. in Thunderforce III under Genecyst, the music slows down as you fire, whereas this is fixed under DGen.)
 • Made split_screen off the default. Turn it on for Sonic2/3
 • Added SIX-BUTTON support. Not sure how it compares to Genecyst so let me know.  You can redefine your keys/buttons now (in the Input menu)
 • Added the Musashi 68000 C emu by Karl Stenerud, which is lower but more accurate. You can pick between the StarScream (very fast and the default) and Musashi. Mushashi fixes playability problems with Rolling Thunder 2 (sprite reverse), Eternal Champions (jump), and Columns (ridiculous scores).
 • Many, many, many options now in the menu
 • Version select / Auto-version
 • Sonic 1 level 4 now seems okay (apart from raster effects)(not sure when this started working!)
 • Slightly faster CTV (15/16-bit)

 

  Krátce z domova i ze světa
Na této stránce je funkční Super Mario RPG pro SNES, afaik všude koluje jen verze stažená z VS která funguje jen ze savestate, a jenom někdy. Sosejte rychle, ZIP je sice přejmenovaný na JPG, ale i tak to na GeoCities asi dlouho nevydrží...

Jdou po iRC fámy, že je dumpnutý Metal Slug X pro NeoGeo... Ať je to pravda, ať je to pravda...

The Register zveřejnil odpověd bývalého ISP domény snes9x.com na jejich předchozí article. Víceméně jediné, co z nich vypadlo, je že mají ve smlouvě právo kdykoliv tuto vypověděť. Což bude nepochybně pravda...

Na linku publikovaném včera už jsou všechny ROMky do nové verze MAME, nicméně pro jistotu - jsou i tady, včetně všech změněných setů (já dávám přednost SYS2064 fixfiles).

Na GameSpotu je seznam 30 her, které by se měly začít prodávat po uvedení Segy Dreamcast na evropské trhy (v září).

Na Euro-Asii je srandovní article o tom, kterak se dá koupit nová Pokemon hra, za kterou se skrývá stará Infogrames hra - aneb o pirátech z HongKongu a Singapuru. BTW to nadšení z každé hry Pokemon serie naprosto nechápu, všechny mi přijdou jako velmi blbé, navíc postavičky hlavních hrdinů jsou neuvěřitelně infantilní. V Japonsku a okolí je všichni ale hrozně žerou, dokonce nedávno, když si kdosi dovolil v jednom s/m fanzimu uvěřejnit porno comix s Pokemon partou, byla autorka fanzinu uvězněna, téměř celý náklad časopisu zabaven, a aféra dosáhla málem celonárodního významu (ukázky z onoho comixu bohužel nikde nebyly ;-) ).

 

 

  25. května 1999
  New releases
DGen 1.05
EX68 1.06 english patched
MAME 0.35b13
Retrocade 1.2b2
SpecBASE 1.6 English
Emu
Emu
Emu
Emu
Emu
174 kB
1003 kB
1445 kB
789 kB
173 kB
  MAME 0.35 beta 13
Asi jsem to trochu tím voláním po tom, že už dlouho nebyla nová beta, trochu přivolal... Je tu 26 nových her, povětšinou těch, které se objevily na MAME WiP v minulých dnech. Obzvláště doporučuji Truxton, Ramparts a BadLands. Krom nových her je tu ovšem jako obvykle cca 20 nových klonů, které spolehlivě opět trochu zamotají hlavu ROM Managerům. Doporučuůji si nové klony stáhnout jako FixFiles na SYS2064 .
Většina ROM je ke stažení na společné stránce SYS2064 a Dumps from Spain, chybějící se tam jistě brzo objeví.
  Retrocade 1.2 Beta 2
Kolem tohohle multiarcade emulátoru je vždycky víc humbuku než za co stojí (IMHO). I tentokrát už se celé týdny objevovaly informace cože nového skvělého v dalším public releasu bude... Seznam vylepšení od v1.1 je poměrně dlouhý, nejzajímavější je asi: 8 nových her (1942, Blaster,
Dig Dug 2, Mappy, Mario Bros., Mr. Do!, Toobin', Vulgus), další hry mají zvuky (k tomu je ale třeba sosnou příslušné PAK soubory, nesmyslné řešení...), malé zrychlení Z80 core, a tuna drobných bugfixů...
Verdikt: tuctový multiarcade emulátor, nenabízející nic, co by už nebylo jinde a lépe. Jeho jediným kladem je poměrně slušná rychlost.
  DGen v1.05
Nová verze nicmoc Genesis emulátoru, tentokrát byla aktualizována pouze WIN verze. Novinky:
 • Lots of stuff in the GUI! Check it out.
 • Joystick support.
 • DirectInput support thanks to Steve Snake!
 • Hid the mouse in fullscreen (thanks to Steve Snake again!) Yes, it was the uncunningly disguised
 • ShowCursor(FALSE) function... doh!
  Krátce z domova i ze světa
Včera se, snad poprvé za poslední dva měsíce, nekonal update - v práci krom mne jen jeden další kolega nepadl na nějakou nemoc, tudíž má vytíženost je poněkud hektická...

Plasticman Emulation Zone je docela dobrá page s ROMkami pro Genesis/SNES. Link jsem ulovil na Mageu...

Tři nové NeoGeo dumpy na NeoCharity - NeoGeo Cup 98 (10mb), Quiz Daisousasen 1 (2mb) a Quiz Daisousasen 2 (3mb). Zároveň se zde objevilo info o tom, že jde o (nadlouho) poslední update, bez udání dalších důvodů... :-(

PC Arcade je teď tady.

Nové URL má také Dave's Classics, i když to staré by mělo stále ještě fungovat.

Dle neověřených, leč důvěryhodných zpráv již dorazilo z HongKongu moje GBX, a zítra si pro něj poběžím... Už zítra... :-)

Na mé oblíbené Namco's Page, přežívající na GeoCities jako zázrakem celé měsíce, jsou dvě ROMky z arcade boardů System32 - Spiderman a RadMobile Deluxe. Vývoj emulátoru je sice teprve v plenkách, ale proč si nenasyslit dopředu... ;-)

Na Back to the Roots je opravdu skvělý Amiga compatiblity list. Get it now...

Na Japanese Computer Emu Centre se asi po 100 letech konečně objevil patch na poslední verzi X68, umožňující spuštění emulátoru v nejaponských windows.

Amiga Emulation Zone je opravdu moc pěkně udělaná stránka, s hezkým oddílem věnovaným začátečníkům na poli emulace Amigy.

Bleem Support Page na EmuHQ se celkem rychle stává hodnotným zdrojem screenshotů a savegames...

 

 

  23. května 1999
  New releases
ComeBack 64 WIN32 Beta 1
Hu-Go 0.93
UltraHLE INI 1.0.15b
Emu
Emu
Emu
48 kB
302 kB
42 kB
  Hu-Go v0.93
Bugfix release emulátoru PCE, s nezajímavými změnami.
Novinky:
 • The fileselector display full name of the rom if recognized
 • Format of the INI file changed, plus more some options there
 • A new section 'Projects' where you can find what will soon change, or if you're a developper, you will find interresting parts to tackle
 • Code source is better splitted for a better control of optimisation so...
 • Better sound quality on small machines
  UltraHLE INI 1.0.15b
Tentokráte oficiální release INI souboru pro UltraHLE, s následujícími změnami:
 • Several patches corrected/optimised for better or same results (such as Silicon Valley, Multi Racing, F-ZeroX, ... ). (THE COMPANY)
 • Comment added to Ken Griffey Jr and Pokemon Stadium II. (THE COMPANY)
 • Pokemon Stadium II Patched (Intro starts then freezes). (THE COMPANY)
 • Pal/Ntsc or Copy protections statements added. (THE COMPANY)
 • ZELDA French option !! (DED)
 • INI file translated in French by DED
 • INI file translated from French to English by LUIGI
  Krátce z domova i ze světa
Prozatímní stránka informující o stavu snes9x.com byla aktualizována o info, že se našel jiný hostitel domény, takže by se stránka měla v brzké době objevit online.

Jediná novinka včerejší verze DBoy 0.50a zní po překladu z japonštiny:
Updated Color Gameboy cartridge auto recognition
MarioDX opravdu už neni třeba spouštět s parametrem -cgb.

Na E.N.D., stránce kterou jsem pro trvající neaktuálnost nedávno smazal z links, se objevily aktuální Vertigo NES Packy - pokud tady budou i další packy, do links se stránka brzo vrátí, protože co je down Ihor, žádný jiný public zdroj neznám...

Na MAME WiP je rozsáhlá dvoudenní aktualizace s opravdu mnoha obrázky z nových her - dobře vypadají Extermination a zejména Badlands...

Upřesnění informace o ME - chystaná 1.0 bude stále shareware, ale zároveň s jejím vypuštěním bude uvolněna 0.8 jako freeware - což je fair, i v téhle verzi je ME nejlepší PCE emulátor...

Na Ultimate News je nový kompletní set songů do PC verze BeatManie.

Nová verze oficiálního comp.sys.sinclair FAQ. Offline verzi se mi ovšem nepodařilo stáhnout, ftp voidu je začarované už několik týdnů, a ruský mirror má zatím starou verzi z března.

Nintentium64 je další vznikající emulátor N64, a na homepage je dokonce k downloadu verze 0.01. Nemá smysl to ale tahat, jde pouze o ukázku GUI - no myslím že pokud někdo píše program tím stylem, že se nejdřív kreslí s GUI, těžko kdy program dodělá...

Oficiální stránka efnetového kanálu #retrogamers je tady.

Odpoledne vyšla první beta CB64 pro windows, download nahoře v releases.

Novinky od 16.5. do 22.5. byly přesunuty do archivu.