Přístupy od 18.7.1999

Last update:
18.7.1999, 12:50
Emulators CZ Logo, vytvorene Zdenkem Musilem

 

  

Novinky:
[Aktuální]
[Archiv novinek]

Ostatní:
[Links]
[Articles]
[Download]
[Game History Line]

Arcade Emulators:
[Callus]
[JAS-SYS1]
[M72]
[RAGE]
[Raine]
[System 16]

Home Computers:
[Amiga]
[Amstrad CPC]
[Commodore C64]
[Commodore C128]
[Commodore +4 (C16/C116)]
[Commodore VIC20]
[MSX]
[Sinclair ZX80/81]
[Sharp X68000]

Konzole/Handheld:
[Arcadia 2001]
[CD-i]
[Neo Geo]
[Gameboy]
[Gameboy Color]
[Sega 32X]
[Sega CD]
[Sega Game Gear]
[Sega Master System]
[Sega Saturn]
[PC Engine]
[Virtual Boy]

Kontakt:
  ICQ #2562871
evilmind@pech.net

  

Freedom of Speech
CLEAR - IDSA Boycott

Archiv novinek: 7.6. - 10.7.1999

 

  10. července 1999
  New releases
BLEEMv.1.2.FULL-CRACKED-iND
GBX-Tool_v1.3-EURASIA
LameIPS_v1.0-EUR
YuGiOh_Dark_Duel_Stories_2_Duel_Monsters-JAP-GBC-NIL
Emu
GBX
Util
GBC
1039 kB
51 kB
18 kB
2056 kB
  GameBoy News part II.
Úspěšně jsem znovu stáhnul 10mb GBC releasů, takže můžeme pokračovat.

Především bych se rád zmínil o dvou nových utilitkách, hlavně nové verzi nejlepšího GBX programu - GBX Tool 1.3. Krom nepodstatností typu nového loga jsou tu dvě nová užitečná vylepšení - nastavení vyšší priority programu, takže by už v pitomé windoze parodii na multitask nemělo tak často docházet k chybám při posílání, a nově je tu i build-in podpora IPS (všech běžně používaných formátů).
Pro práci s IPS je určena i další dnešní utilita - LameIPS 1.0. IPS patcherů existuje celá řada, ovšem nová verze žádného z nich nevyšla už celé roky (prostě proto že to není potřeba). Jelikož bez IPS patcheru se žádný příznivec emulátorů neobejde, a protože letmý pohled do místních downloadů ukázal, že tu překvapivě žádný ke stažení nemám, využil jsem příležitosti a vystavuji tu tento. Nemá žádné speciální funkce, prostě funguje. IPS formát je standardní, takže  se program pochopitelně dá použít k aplikaci libovolného IPS patche, nejen pro GBC.

Pojďme ke hrám.

YuGiOh_Dark_Duel_Stories_2_Duel_Monsters-JAP-GBC-NIL je zajímavě vypadájící RPG s prvky RPG karetních her, bohužel kompletně japonsky. Jejích 32M mi nedovolilo zkusit ji na opravdovém GBC, nicméně v emulátorech bez problémů funguje.
Holy_Magic_Century_GBC-CPL je celkem dost nezajímavá záležitost ala Pacman na obrazovkách s BoulderDash pravidly. Omrzí hned.
Noobow-jap-gb-new - chodící důkaz toho, že pro GBC se prodá opravdu všechno. Určitě nejhorší shit co jsem zatím viděl s nechutně blikající a rozsypanou grafikou (v GBC, ne emulátoru). Fuj fuj fuj.
ROX_GBC-EUR-NFL - variace na Tetris s dominovými kostkami. Nuda.
Splitz-jap-gb-new - konečně kvalitnější titul. Pustím, koukám co se děje na obrazovce... Lincoln? Abraham Lincoln? A ten duhový létající čtverec... otvírající se a zavírající dvířka na všech stranách obrazovky... krom kousků prezidenta vypadávají i různé prémie... běží čas... no to vypadá... hrozně známě... to jsem přece hrál... v tom jsem byl SAKRA dobrej... jak se to jen... na Sinclariu... JO! No vždyť to jsou kurva Spitting Images!!! Jmenuje se to sice jinka, ale opravdu - tahle hra jakoby spectráčské bombě z oka vypadla. Dokonce jsou tu naprosto stejné bonusové kostky, naprosto stejné zlomy ve stěnách, které kostky odrážejí, naprosto stejný blikající čtvereček označující kam ta která kostka v obrázku patří. Potřebný grif jsem, jak léta běžela, už sice potratil, ale pořád je to stejně zábavné jako dřív. Doporučuji. Japonština nevadí, neb v celé hře není ani slovo psaného textu, a to že je to jen mono - who the fuck cares? Na GBC je to samozřejmě colorované.
Spy_vs_Spy_GBC-MNC - další skvělý hit známý z osmibitů. Vyšla i multilanguage verze s osmi světovými jazyky - je jedno kterou si seženete, angličtina je samozřejmě v obou. Pokud by se snad našel někdo, kdo SpyVSSpy nezná (slyším smích? jo jasně, já vím že to není pravděpodobné), hra obsahuje velmi pěkný tutorial, kde se v deseti praktických lekcích hráč naučí jak se pohybovat budovou, sbírat věci, klást a odstraňovat pasti, zneškodňovat nepřítele. Po rychlém osvěžení už pak lze ve třech obtížnostech (liší se časovým limitem) vychutnat záludnosti celkem čtyř kampaní, osm misí každá. Přístup  ke každé misi je chráněn heslem, takže je možné ve hře kdykoliv snadno pokračovat.
Díky bohu autoři nepokoušeli štěstí s nějakými vlastními nápady, a je tu jen to, co tu být má - souboj černého a bílého špióna, čtyři předměty a jedna brašna ve které se dají odnést, první kdo je má všechny prchá z domu a vítězí, čtyři druhy pastí, čtyři druhy obran proti nim, jako výzbroj jeden nůž a jedna tyč. Veškerá akce se samozřejmě odehrává ve splitscreenu, kde je teoreticky (ehm ehm :-) ) možné sledovat protivníka. Co úžasně bavilo před lety, nezklame ani dnes.

spyvsspy1.jpg (21870 bytes) spyvsspy2.jpg (21397 bytes) spyvsspy3.jpg (19926 bytes)
Spy VS Spy - výběr mise, právě jsem zabil soupeře :-), a vítězství v prvním levelu

Yannick_noah_tennis-int-gb-new - nic moc, síla GB je imho jinde než v podobnách hrách...
Chessmaster_GBC-MNC - kolorovaná verze staré GB hry, přidáno i několik nových funkcí (back move) a voleb, údajně i s vylepšeným algoritmem hry.
World_Soccer_GB_2-JAP-GBC-NIL - zatím se mi nelíbil žádný fotbal na GB, a tenhle to bohužel také nevytrhne. Japonština se dá překousnout, samotná hra je zhruba na úrovni ISS99, ale... zábava se prostě nedostavila, alespoň v mém případě ne.
NHL_Blades_of_Steel_GBC-MNC - hokej je na tom u mne na konzolích ještě hůř než fotbal, myslím že jsem snad nikdy neviděl žádnou akceptovatelnou verzi. A tahle je shit shit shit, nic na tom nezmění oficiální NHL licence.
Track_and_Field-JAP-GBC-NIL - konečně sporotvní hra, kterou se má cenu vůbec zabývat. Konverzi známého arcade hitu jsem vyhlížel nedočkavě už dlouho, a musím říct že nejsem zklamán. Jedinou nepříjomností je, že hra nevyšla v anglické verzi (a ani nevyjde), ale dá se to přežít. Hra pochopitelně obsahuje všech deset disciplín desetiboje, jediné problémy jsem měl s výškou a tyčkou, kde jsou pravidla poněkud divná a navíc se dost špatně odhaduje vhodné místo k odrazu. Pokud se vám atletické hry líbí, zklamáni nebudete.
Rtype_dx-USA-EUR_NFL - jeden z nejočekávanějších GBC releasů letošního léta. Hra obsahuje oba původní mono díly, oba tytéž v color remake, a navíc speciální DX verzi. Grafika je na GBC poměry opravdu skvělá, někteří závěreční bossové se mi zdáli dokonce hezčí než v arcade verzi...
Disneys_Tarzan_GBC-MNC - roztomilá skákačka s Disneyovskou grafikou, animace Tarzana i nepřátelských zvířátek jsou opravdu skvělé, a levely celkem nápadité. Bohužel se mi nepodařilo típnout žádné obrázky, v emulátoru se mi hra hroutí v průběhu intra.
Pokemon_Pinball_Eng_MNC - ačkoliv jsem k této hře, kvůli hype který provází všechny Pokemon hry, byl předem skeptický, a navíc pinbally nemám moc rád, musím přiznat že jsem byl příjemně překvapen. Ve hře jsou dva stoly - červený a modrý. Každý z nich je přímo nabit spoustou vychytávek pro znalce Pokemonu, ale základní fintou je dostat všech 150 potvor. Při samotné hře stůl zabírá dvě obrazovky, a dynamicky se přepíná dle polohy míčku - trochu zmatené, ale dá se na to zvyknout. Hra i mě dost chytla, takže  předpokládám že pokud někdo má rád pinball, může ho to opravdu bavit hodně dlouho.
F-1_Grand_Prix_GBC_Multi-PDX - sice oficialně licencované formule, ovšem stejně nezajímavé jako všechny ostatní předchůdci. Statické pozadí působí hodně strojeně, soupeři jsou mizerní a auto jede skoro samo. Shit.
Caesars_Palace_II_GBC-MNC - soubor hazardních her v casinu, jediným zajímavou věcí na této hře je, že nefunguje v emulátorech bey aplikace Caesars_Palace_II_Emulators_FIX_from_EUR-NFL.

Pokemon_Pinball_Eng_MNC.jpg (21582 bytes) Rtype_dx-USA-EUR_NFL.jpg (21491 bytes) Track_and_Field-JAP-GBC-NIL.jpg (17841 bytes)World_Soccer_GB_2-JAP-GBC-NIL.jpg (24864 bytes) Splitz-jap-gb-new.jpg (15467 bytes) Holy_Magic_Century_GBC-CPL.jpg (26110 bytes)

  Krátce z domova i ze světa
Podle očekávání prošly všechny bety Bleema bez povšimnutí cracking scény. Full verze 1.2 ovšem už nikoliv (i když UCF dodrželi slib a ignorovali ji), a tak se objevila včera brzo ráno cracked verze, vydaná jako iND. Zkoušel jsem, funguje - v rámci možností Bleemu. PSX sux anyway.

 

 

  9. července 1999
  New releases
V-Rally_2_WORKING_UNCRACKED_PAL-KALISTO PSX 1 CD
  Excalibur 71
Tentokrát se trochu blíže podívám na poslední číslo Excaliburu. Upozorňuji ty, kdož mi vyčítali, že kritika Score na emulátorovou stránku nepatří, aby  následující řádky přeskočili - nebude se jim to líbit... ;-)

První český, a dlouhou dobu i jediný=nejlepší časopis je poslední rok dva po krk ve sračkách (pardon my french) a především nevychází příliš pravidelně. Teď ovšem vyšlo několik čísel v celkem rozumných intervalech, a navíc ta velkohubá prohlášení -ml- na mageu... No prostě jsem se musel přesvědčit sám, jestli Excalibur stojí za přečtení.

Zakoupil jsem za lidovou cenu necelých třiceti korun poslední číslo (bez dvou CD), a muj finální verdikt zní: pokud vám není deset, nebo nejste mentálně narušení, těch třicet korun za to nestojí. Z časopisu přímo čiší amatérismus na všech úrovních. Design je příšerný, lámání všech článků do třech sloupců důsledně i s obrázky působí IMHO hrozně staticky, navíc většina obrázků je divně rozmazaných, a típaných snad ve 320x200 (třeba str.26).  No ale v oblasti DTP jsem méně než laik, možná je to dnes normální.

S jistotou ale není normální sloh všech autorů bez výjimky. I když dle výsledků jakési ankety je průměrný věk čtenáře Excaliburu pouhých 15 let, přece jen co je moc, to je moc.
Strojené věty s rádobyvtipem, opakování stejných slov i několikrát ve dvou větách následujících za sebou, obsahová prázdnota článků, faktické nepřesnosti místy hraničící až s trestuhodnou neznalostí - to vše se vyskytuje v hojné míře. Zajímavý je i výběr recenzovaných her, přece jen recenzovat půl roku staré hry (Myth 2, SBMD)... Hmm.

Pojďme ke konkrétním případům (šedivě citace, žlutě komentář).

Už na straně pět, kde je pouze popis obsahu CD, jsem se opravdu dobře bavil při čtení popisků k jednotlivým demům. Trochu to připomíná popisy z pirátských seznamů z roku 1990... :-))
Commandos: Beyond the Call of Duty - Commandos se stávají klasikou. Zabijte ty fašouny!
Quake 3 Arena
(žeby další český časopis co ukradl Q3Test? CD nemám, takže nevím jestli opravdu měl vydavatel tu drzost)
Toca 2 - Závody aut. Hrajte a uvidíte, že jsou super.
Venice under Glass - To musíte vidět. Průvodcem Benátek se stává medvídek.


Recenze na Rage of Mages 2: RoM2 se podobá Diablu, ale po krátkém bližším seznámení se s hrou poznáte, že spíše vzdáleně.

Na str. 39 se Excalibur připojil k časopisům, které drsně odsoudily naprosto skvělou arkádu Live Wire. Smutné. Z recenze je navíc vidět, že autor hru vůbec při hraní nepochopil, a dokonce to sám přiznává. Že by snad zmínil ideu Qixe,  to už vůbec - ostatně nic bych za to nedal, že v době vzniku Qix ještě ani nebyl na světě... :-)) Jinak ovšem rubrika Mimo Zájem (kam je recenze na Live Wire zařazena) obsahuje opravdu docela reprezentativní výběr shitu, a je to jeden z mála dobrých nápadů v časopise.
V listárně na str.64 se dozvíme, že:
rubrika se na oficiálních místech společnosti JRC nesetkala s tak příjemným ohlasem. JRC se nám rozhodlo nasadit nůž na krk, že pokud rubriku nezrušíme, odmítají nás zahraniční firmy podporovat = zapůjčovat hry k recenzím.
Mno, zajímavé.

Na str.46 začíná rozsáhlý article "Dívčí hrdinky ve hrách", který je typickým představitelem hrůzu nahánějící přehnané vtipnosti. Ale možná jsem na ty vtípky jen moc starej. Článek zmiňuju především proto, že samotná jeho idea je opravdu dobrá, a zasloužil by si jistě fundovanější zpracování v jiném časopise.

Str.54 - Underground. Jeden z "vrcholů" čísla - sice nejde o materiál původní, nicméně redakce by měla mít rozum. Většinu zabírá popis války hackerů USA a Jugoslávie, přičemž hackery jsou zde honosně nazýváni (sami sebou pochopitelně) lidé, kteří poslali na gov.yu tisíce emailů. Ehm ehm. Jeden z nich se neopomněl zmínit, že by se i naboural přimo na server, ale jeho ISP mu díky jeho floodu zrušil konto... :-))
Poslední sloupec této strany zabírá tzv. Užitečný slovníček. Citace snad není třeba komentovat :
Phreaking - O téhle oblasti moc nevím. Je to "hackování" telefonních systémů. Můžete si užít dost srandy, když jste dobrý phreaker.
Cellular - Tohle je něco jako phreaking. Kromě cellulárních telefonů. Volat zadarmo atd.
Linux a Unix - To je mnohem pokročilejší operační systém než Windows 95 nebo MS-DOS. Je to nejlepší OS přístupný všem lidem, protože je ZADARMO.
MP3 - Typ kompresních souborů s hudbou. MPEG audio layer 3, abych byl přesný. Jsou většinou používané na pirátskou hudbu.
Piracy or Pirate - Nelegální kopírování, nebo-li porušování copyright. Tohle se samozřejmě netýká pouze počítačů. Jsou to i videokazety, knihy nebo hudba. Pro některé lidi je to běžná činnost, ale když to přeženete, můžete z toho mít pěkný problémy.


Zde je malá pauza... aby smějícímu se čtenáři neunikly další řádky...

OK, pojďme dále.

Protože mne ve slovníku zaujala definice MP3, pozorně jsem si přečetl i hned vedlejší stranu, která je MP3 věnována celá - ostatně, proč nevyužít plně redakční odborníky? Obzvlášt silné hlášky lze nalézt v články v pravém horním rohu s fialovým podkladem, při jeho čtení se mne trochu zmocnila nostalgie - použitý sloh velmi připomíná můj vlastní, kterým jsem psal ve čtvrté třídě dopisy domů z pionýrského tábora.
Nemohu než kousek zacitovat (z článku, ne z mého dopisu):
[..]
Podstata MPEG formátu je jednoduchá. Jedná se v podstatě o obrovskou kompresi cca 10:1.
[..]
Nejdříve nahrajete hudbu do známého formátu WAW a poté vše zkompresujete
do MP3. Pokud budete software používat správně a nevadí vám chvíle čekání, můžete
se těšit na výsledek, který je srovnatelný s originální nahrávkou. Existuje sice i možnost
komprese do MP3 přímo z CD, ale vyžaduje výkonný počítač. Tento způsob
ale není moc využívaný. Samozřejmě vždy bude záležet na softwaru. V této rubrice vás tedy
postupně seznámíme s nepoužívanějším softwarem. A budete mít jasno.

No, já moc jasno nemám, ale v příštím čísle, které si určitě koupím, se snad dozvím více... :-))

Strana 60 - HARDSEKTOR, aneb Přehled nejlepšího hardware pro váš počítač. Při prvním listování časopisem jsem tuto stránku hloupě přeskočil, neb jsem ji mylně pokládal za pouhý reklamní ceník. Po zkušenostech s MP3 a Underground jsem se ale rozhodl pročíst i všechny neherní rubriky - a nelitoval jsem! Autorem je redakční odborník na MP3 (a jak teď vím i na hardware) Michal Strnad. Citace:
Intel Pentium III/500, 28000.-, Horká novinka na trhu. Velké změny ale nepřinese. Počkáme, jak se uplatní a také až klesne cena.
SIMM 32MB EDO, 2000.-, Nejpoužívanějsí paměť. Doporučujeme kupovat minimálně 2 kusy, což je 64 MB.
(Michal je i talentovaný matematik)
DIMM SDRAM 64MB, 3000.-, Doporučená koupě, která se jistě vyplatí, ale hlavně u nových počítačů, kde stejně nemáte na výběr.
Joysticky: Doba hrani her na klávesnici je už dávno pryč. Nové hry mají tolik funkcí, že je opravdu nutnost vlastnit nějaký ten joystick nebo joypad. Akční hry vyžadují kvalitu.


Aby moje kritika nevyzněla tak negativně, na konec jsem si nechal dva hodnotné články - ovšem ani jeden se netýká her, což je pro herní časopis poměrně smutná vizitka. Str.56 je věnována robo-psovi AIBO, který mne vyloženě nadchnul, a dosud jsem o něm jinde nečetl. Škoda jen té ceny, 100k Kč, to
myslím dokážu sousedy ohromit i za levnější peníz. Ostatně hned na na straně 59 je pak popis sortimentu www.distefano.com, kteréžto URL jsem potratil už před několika lety, takže se rád podívám co mají nového... No ta ruka! Tu tam tehdy neměli! A jenom 125 dolarů... A Vánoce
skoro na krku...

Na shledanou u dalšího Score/Excaliburu.

  GBC News part I.
Kandume_Monsters_GBC-EURNFL.jpg (25056 bytes)OK, takže jak jsem slíbil, alespoň lehce se zmíním o všech GBC titulech, releasnutých za uplynulý teď již téměř měsíc. Jelikož rozhodně je o čem psát, vynechám tentokráte japonské hry s nečitelnými menu, kde stejně nejsem schopen pochopit o co go.
Bomberman_Collection_SGB_JAP-EUR_NFL - japonská kompilace 3 starších her, Bomber Boy, Bomberman a Bomberman 2. Každý ví o co jde, nic nového, nic překvapivého, poctivá zábava, ale už to trochu nudí.
Kandume_Monsters_GBC-EURNFL - tak ta nudí už od začátku, variace na Tamagotchi jsem nikdy v počítačovém/herním zpracování moc neopěvoval. Nicméně vypadá hezky a japonština výjimečně nevadí, kdyby snad někdo měl zájem...

Hmm, a nyní nastává poměrně překvapivý konec první části, neboť se ukázalo, že mé přenosové CDRW neobsahuje to, co by mělo... :-( Jdu sosat, update zítra.

  Krátce z domova i ze světa
Včera NAZ redumpnul Alpha MIssion 2. Jde spíše o kosmetickou změnu, hra fungovala bez problémů i se dvěma špatně dumpnutými romkami.

Skvělý DOS emulátor Amigy Fellow se už nevyvíjí, a tak nezbývá než alespoň smutně sledovat vývoj win verze...

Spirit in Contraption, jedna z historicky nejlepších ROM websajt, je zpět zde.

High Voltage SID Collection má update 17, jasný nutný download...

Po delší době ticha po pěšině se objevilo nové info o Moonrise, NES a GB část emulátoru by měla být dokončena co nevidět. Od jejich flamewar s konkurenčními N64 emulátory ovšem nevzhlížím k jejich pochybné nafoukané firmě s nějakou velkou nadějí na slušný produkt, už se těším na jejich první public verzi, jak nebude stát za nic... :-)

Na UNAE je v předvčerejších news k downloadu nová verze PC konverze BeatManie. Leech it now.

 

 

  8. července 1999
  New releases
NO$GMB 2.2
ZSNES 0.915
Emu
Emu
119 kB
312 kB
  GameBoy Pre-News
Pre-News proto, že tu zatím nezmíním nové hry - na to bude čas až o víkendu... ;-)

Koncem minulého měsíce Nintendo oznámilo plán na prodej zařízení pro připojení GBC do Internetu. JAK to udělat je hodně mlhavé, nutnost vlastnictví mobilního telefonu a zároveň podpora poskytovatele připojení - no, to zní u nás jako sci-fi. Navíc PROČ to dělat asi samotné Nintendo moc neví, download backgroundů, postav do RPG her, sram apod. - no to nezní moc zajímavě. Což takhle Netscape for GBC?? :-)) Nintendo patrně muselo rychle reagovat na WonderGate od Bandai (pro WonderSwan), který má ovšem obsahovat interní prohlížeč kompatibilní s HTML 3.2, což zní poněkud zajímavěji než neurčité prohlášení bigN. On totiž, WonderSwan, ač na to nevypadal, ukousl Nintendu v Japonsku cca jednu třetinu trhu - především díky rozsáhlé nabídce původních šílených japonských RPG...
Celé by se to každopádně mělo rozběhnout už počátkem příštího roku.

Microsoft ohlásil do konce roku pět her pro GBC. WTF???!!!

Nintendo válku pirátům, profitujícím na jejich Pokemon serii. Důvod neuvěřitelné obliby Pokemon her mi neustále uniká, obzvláště když, jak se teď ukázalo po zahájení prodeje Pokemon Pinball v USA, se takhle manie neomezuje jen na Japonsko. Pokemon Pinball mi byl nicméně doporučen jako opravdu výborná hra - zkusím...

Za poslední měsíc vzniklo/zaniklo několik zajímavých GB sajt, tudíž moje links nejsou příliš aktuální. Trošku jsem to tento t7den prolezl, a momentálně stojí za pozornost následující weby:
GBC EUROASIA - zdroj velmi hodnotných oficiálních i neoficiálních informací, úzkostlivě legální, nicméně jelikož 99% console releasů jsou store supply, stránka bez problémů drží v rychlosti informací o nových hrách krok s warez sajtami.
GBC DOJO - taktéž pouze legální info, občas trošku výpadky v aktualizaci, jen málokdy mají zprávu, která se ještě neobjevila na výše uvedené stránce. Hodnotný je často aktualizovaný release list (rozuměj kdy se hry dostanou do obchodů).
100% COLOR - snad nejstarší GBC scene site, aktuální info o releasech, ke stažení trainery, GBX utility, GBX fixy. Vypadá že na prázdniny poněkud umřela.
SUBPORT - GBC odnož nejlepšího N64 scene webu, Dextrose. Stejně jako Dextrose ani zde nejsou zrovna vítáni pouzí majitelé emulátorů. V poslední době je  aktualizace warez releasů velmi rychlá. K downloadu nejsou žádné hry (což jistě značně přispěje k tomu, že tu stránka bude dlouho), pouze trainery, patche, dema, a GBX utilitky. S několikatýdenním spožděním se k novým hrám objevují minireview se screenshoty, bohužel zatím nepříliš kvalitní.
GBC French - jediná stránka v tomto výčtu, kde jsou ke stažení nové hry. Není zrovna 0sec, a ani se zde většinou neobjeví všechno, ovšem zásadní tituly jsou tu vždy a nemáte-li přístup na nějaké hodnotné emulátorové ftp, pak by tohle měla být vaše volba.
GB7.ORG - relativně nová stránka, trošku postrádající pravidelnější aktualizaci.

  Arkády na PC
Minulý týden se objevily dvě nové retrogaming kompilace pro PC.
Atari Arcade Hits Volume 1 (rip CLS, iso RAZOR) obsahuje Asteroids, Tempest, Super BreakOut, Centipede, Pong a Missile Command , v Namco Colletion I (ISO TEAMiSO, jako rip nevyšlo) se skrývaji Final Lap Twin, Sky Kid DX a Legend of Warcule - bohužel Namco je japonsky, což je v našich podmínkách poněkud naškodu.
Zatímco Namco jsou v podstatě jen a pouze hry, Atari zabírá celé CD a je zde množství docela zajímavých filmů. Především tu jsou AVI ukázky z remaků všech her na CD, které se objevili či objeví v brzké době pod hlavičkou Hasbro. Ač jsem byl původně skeptik, musím říct že především Missile Command, Pong a hlavně Q-Bert vypadají v novém 3D kabátku opravdu skvěle. Hlavně ten Q*Bert, mňamky... ten si o 3D podobu vždycky zrovna říkal. Dále je na CD cca deset filmů, kde Nolan Bushnell hovoří o historii Pongu, historii Atari, o jeho oblíbených hrách apod - docela zajímavé, ale hroyně mumlá :-). Velkou část CD pak zaplňují různé historické materiály (grafika arcade boxu, historické reklamy, originální obaly her) v šesti sekcích, opět věnovaných všem hrám na CD. Takže - pokud vás historie videoher zajímá, určitě se tohle CD vyplatí sehnat (nepředpokládám že by ho k nám JRC dovezlo).
Samotné hry jsou samozřejmě emulovány (a to skvěle), k dispozici je i pro každou z nich enhanced režim s lepší grafikou - crap, no need.

  Krátce z domova i ze světa
Legacy of Kain 2, halasně recenzovaný ve Score, byl přeložen na podzim, možná až vánoce.
Too fast Score guys, as obvious... [grin]

Na homepage Impressions Games je ke stažení zdarma první díl PC hry Caesar. Enjoy.

Další verze ZSNESu, jednoho ze dvou nejlepších SNES emulátorů - už třetí za poslední týden. Je pěkné videět, že po půl roce odmlky se práce rozběhly, nicméně - žádná zajímavá vylepšení. Download v releases.

Tamtéž je k downloadu nová verze no$gmb, nejlepšího emulátoru GB a jednoho z nejlepších GBC. Osobně mám k němu averzi (shareware), nicméně jisté kvality mu přiznat musím. Dokumentace postrádá info o novinkách, na webu je hodnotné sdělení že jsou tam "fixes". No asi jo.

Objevila se hacked verze Callusu, podporující Street Fighter Zero. SFZ byl největším překvapením final verze MAME 0.35, protože je to CPS2 hra. Chvíli bylo plno jásání nad zlomením CPS2 kódu, až se ukázalo, že jde o nějakou speciální ořezanou verzi pro CPS1 hardware. NO, každopádně hacked Callus (Callus Zero) je lame, a je ke stažení jen na lame sajtách.

 

 

  7. července 1999
  New releases
Arkanoid_2000_JAP-Accession
Caesars_Palace_II_GBC-MNC
Chessmaster_GBC-MNC
ClrMAME 1.40
Command_and_Conquer_3D_USA-PDX
Disneys_Tarzan_GBC-MNC
Driver_USA-KALISTO
F1_World_GP_2-PAL-EURASiA
F-1_Grand_Prix_GBC_Multi-PDX
Flying_dragon_pal-NIL
Holy_Magic_Century_GBC-CPL
Lode_runner_3D_pal-NIL
Mario_Golf_Jap-Sage
MOMOTETSU_JUNIOR_GB-OS
NBA_Pro_99_PAL-PARADOX
Pokemon_Pinball_Eng_MNC
Quake2-USA-TC
Quake_2_PAL-SP
Rtype_dx-USA-EUR_NFL
Rugrats_Scavenger_Hunt-USA-TC
SNEsSe 1.27b
Spy_vs_Spy_GBC-MNC
StarShot_Space_Circus_USA-TC
SUPERMAN-64_PAL-NBC
Tarzan_USA-Kalisto
Top_Gear_Pocket_JAP_GBC-MNC
Track_and_Field-JAP-GBC-NIL
World_Soccer_GB_2-JAP-GBC-NIL
ZSNES 0.910 ASM version
PSX
GBC
GBC
Emu
N64
GBC
PSX
N64
GBC
N64
GBC
N64
N64
GB
PSX
GBC
N64
N64
GBC
N64
Emu
GBC
N64
N64
PSX
GBC
GBC
GBC
Emu
1 CD
389 kB
64 kB
125 kB
14 MB
983 kB
1 CD
10 MB
569 kB
10 MB
78 kB
7 MB
17 MB
328 kB
1 CD
319 kB
12 MB
12 MB
495 kB
13 MB
284 kB
238 kB
12 MB
6 MB
1 CD
134 kB
364 kB
264 kB
312 kB
  Zpět v akci
Takže, po včerejším "oživovacim" update, věnovaném výhradně MM7, jsem zpět téměř v plné síle. Nemá cenu se nějak obšírněji vracet k releasům uplynulých třech týdnů, příslušné informace byly jistě lehce k nalezení na známých english webech. Nejzásadnějším releasem asi byla FINALNI verze MAME 0.35, ovšem je bohužel zásadni pouze číslem verze... No a potom také full v1.2 Bleemu, pokud o ní snad někdo stojí.
Novinky console scény (resp. většinu zajímavých) lze shlédnout nahoře v Releases, ke GB/GBC věcem se ještě obšírněji vrátím patrně někdy o víkendu, kdy znovu vytáhnu svůj notně již prachem zanesený GBX.
BTW: muj mailbox na pech.net postihují pravidelně morové rány, při kterých některé mé maily končí patrně v /dev/null, takže pokud jsem vám neodpověděl na mail, není to proto, že vás ignoruju. Některé.
  Krátce z domova i ze světa
V reakci na zahájení prodeje DreamCastu by ceny PSX měli v srpnu spadnout na 99 dolarů.

Dvě historicky nejlepší NeoGeo dumperské sajty, Romlist a NAZ, obnovily svoji činnost. No jestli jsem to neříkal... :-) Sympaticky obě sajty při příležitosti návratu releasly dvě nové NeoGeo hry: P-47 Aces (8.5mb) a Virtual Racing (11mb).

ClrMAME ve verzi 1.40 nabízí především podrobnější popis chyb při -listinfo, což se mi osobně celkem hodí.

Emulátorová zpráva na www.bonusweb.cz, ale jak vidno z níže uvedené citace, nemá hlavu ani patu.
Známý emulátor Bleem!, o kterém se v poslední době hovořilo tím způsobem, zda-li
vůbec existuje, se dostal na pulty počítačových obchodů v USA. Bleem! emuluje stovky
her, které byly vyvinuty "for PlayStation only" na PC, prozatím pouze pro operační
systémy Windows 95 a Windows 98. Emulátor umožňuje zavedení 3D akcelerátorů do
hry, proto se můžete dostat do rozlišení, které by žádný jiný emulátor nesnesl.
Výrobcem Bleem!u je společnost Navarre Corporation.
Musím říct, že takto okomentovat vystavení nového EXE v1.2 na webu... mno... profesionálové se nezapřou, snad ani jediná věta není pravdivá či přesná.
BonusWeb je jinak docela zajímavý webzin, aspirující tvrdě na konkurenta ťištěných časopisů, a občas tam opravdu jsou celkem zaíimavé a především aktuálni novinky. Bohužel redakce je věku poněkud pubertálního, a tak se tam poměrně často objevují obdobné (ne)skutečné bláboly a desinformace. Poměrně humorná je sekce herní klasiky, kde lze nalézt i pouze tři čtyři roky staré hry. Ehm ehm. Každopádně stojí BonusWeb za občasnou návštěvu, procento původního materiálu je tu poměrně
vysoké - a to je oč tu běží...

E.N.D. se znovu vrací (po kolikáté už ?) na tomto novém URL.

 

 

  6. července 1999
  New releases
many, but will be listed later
  Might and Magic 7 pokořen!
To, co způsobilo umrtvení Emulators CZ na téměř měsíc, je konečně za mnou. Ono to po pravdě řečeno netrvalo tak dlouho, opravdu jsem hrál jen o víkendech, ale volný čas ve dnech pracovních jsem trávil v přínosných debatách na #mm7. Ještě je přede mnou porovnání konečného score s ostatními hráči, plus jeho případné lehké vylepšení - mám několik dalších splněných questů, jejichž splnění jsem prostě ještě neohlásil zadavateli. Nicméně od příštího týdne EmuCZ pojede zase jako dříve.
MM7 mohu všem vřele doporučit, i když to přece jen není hra pro každého. Pokud se vám líbil libovolný předchozí díl, je sedmička prostě nutnost. Je docela zajímavé, co drobných vylepšení (mno, možná by bylo spíše někdy na místě říci změn) se dá ve hře najít. Především ovšem zapomeňte na hroznou Eislerovu "recenzi" ve Score, kde vyšla v době, kdy žádné hratelné demo ani neexistovalo - prostě další Eislerova kvalitní recenze ze screenshotů.
Takže jak je to doopravdy.
Příběh: imho velmi kvalitní, v porovnání s předchozími dily jsem se   tentokrát za celou dobu  hraní neztratil v přehršli subquestů. Cca v polovině hry je nutné zvolit si, zda pokračovat za dobro či zlo, následující questy jsou sice za každou stranu jiné, ale zase takové rozdíly tam nejsou. Technicky laděný konec ve světě fantasy už je v MM tradicí, poměrně chytře je tentokrát hráč donucen používat laserové blastery v misi pod vodou, kde prostě jiná zbraň k dispozici není.
Grafika: podpora 3D grafických karet hodně, opravdu hodně chyběla v předchozím díle, kdy v některých architektonicky velkoryseji pojatých lokacích moje P200 zpomalila na nehratelnou úroveň. V MM7 ovšem takové lokace nejsou, a jelikož je akcelerovaná grafika veskrze hnusná, celou hru jsem hrál se software verzí. BTW opravdu nechápu, jak někdo, kdo ješte před pár měsíci vychvaloval grafiku českého shitu Brány Skeldalu, má tu drzost MM7 vyčítat nepřátele ze sprajtů ???
Mucac: tak jako v MM6, i zde audiostopy nemají chybu, a CD2 si proto vysloužilo své místo v mé příruční krabičce zásobující discmena.
Chyby: nepříjemné je občasné zamrzání při hraní Acromage, což je oficiální chyba, a určitě  bude opravena prvním patchem - každopádně před vstupem do hospody zatím savovat. Neviditelný quest 'O' v seznamu je detail. Totální rozsypání grafiky, které mne postihlo několikrát, povětšinou při otáčení na schodech, se dá také překousnout.Ze všeho nejvíc mi osobně vadilo, jak se mé skutky opravdu pramálo promitají do popularity. Přece jen, z předchozích dílů, kdy bylo pro master úroveně v bílé magii nutné být hodný jako andílek, jsem byl zvyklý na cosi hodně jiného. Tady, ač jsem se OPRAVDU snažil, byl můj největší úspěch status 'Liked'. Při cvičném vyvražddění celého města hromadnými kouzly se změnil jen na 'Neutral', a zpět na puvodní oblibu jsem se dostal hravě vhozením několika mizerných grlšů do místní chrámové pokladnice. WTF!!! Odfláknuté.
Hratelnost: celková rozloha hry je dle mého odhadu o dost menší než u dílů předchozích, ale jelikož hra je o něco těžší, nemá to žádný negativní vliv na samotnou délku hraní. Většina lokací je přístupná od samého začátku - což ovšem IMHO není zásadní chyba, jak jsem si mohl také přečíst v jednom českém časopise, ale normální stav, který byl k vidění i v předchozích dílech. S tím rozdílem, že tam mne v ulicích ihned zabili, tady jsou města relativně bezpečná, chráněná vlastními strážemi, a pokud využívám jen služeb dostavníku/lodi, mohu bezpečně cestovat všude od počátku hry.
Naprosto nespokojen jsem byl s kvalitou dungeonů (ovšem stejně jako v dílech předchozích). Všechny byly nenápadité až běda, dobrou hádanku aby hledal s lupou, a pokud tam byla, nápověda k řešení ve značně polopatistickém podání se nikdy nepovalovala daleko (slunce/měsic/hvězdy v Temple of Light, Telekinesis svitky v Temple of Moon). Je to docela škoda, v poslední době je tahle degradace vidět i v dalších hrách, proč se přizpůsobovat tupým američanům a hráčům 3D stříleček??? Ti se stejně nedostanou z prvního ostrova... [grin]
Magie. Alfou a omegou pro zábavu v předchozích dílech vždy bylo, jak rychle získám kouzla Town Porta/Lloyd's Beacon, umožňující bezproblémový pohyb světem. MM7 byla v tomto ohledu doslova šokem (obzvláště poté, co jsem po přečtení manuálu začal dvakrát hrát znovu od začátku, abych měl kouzelnicky co nejvyváženější partu). Opravdu zajímavá kouzla jsou k dispozici až na Master/GrandMaster úrovni, kteroužto je možné získat v podstatě velmi blízko ke konci hry... Nakonec jsem za celou dobu nepoužil ani JEDNO silné (M/GM) útočné kouzlo, cestovatelská kouzla jsem nezískal VUBEC (dohrál jsem hru s Water Magic na úrovni Expert), a pod tlakem těchto zkušeností si nyní myslím, že default parta Knight/Thief/Cleric/Sorcerer je opravdu nejvhodnější. A to by se nad přítomností Sorcerera mohlo ještě debatovat - jediná jeho užitečná kouzla (krom ochranných, které ale umí Cleric později v rámci Light Magic také) jsou Torch, Fly (Jump) a Invisibility. Jsem přesvědčn, že hra se bez Earth-Air-Fire-Water magie dá dohrát - což naopak nelze říct k magii kněžské, nevěřím že je možné zabít třebas Tolbertiho bez GrandMaster úrovně Protection from Magic.
AI nepřátel - hrůza. Na hratelnosti to hře ale neubírá, obzvláště u velmi silných potvor, kde si člověk říká "tak jsem na něj vyzrál", a přitom vlastně jen využívá chyby v programu. Mezi ty obzvlášť zjevné patří obligátní zasekávání o zeď, hloupý a několik dílů stejný algoritmus pohybu (kroužení v kruhu u longrange attacking potvor), možnost zasáhnout nepřítele mimo dosah (Titan's Stronghold - i když já používal na titány paralýzu), malé rozdíly v rychlosti nepřátel (ani v sedmém díle není žádná potvora, které by nešlo utéct, divné). Zvláštní kapitolou jsou přátelští NPC, povětšinou se vyskytující v městě, jejichž hlavním cílem je překážet. Zvláště bych rád upozornil na toho zasranýho trpaslíka (pardon my french) na první křižovatce severně ve Stone City, moje trpělivost přetekla, když jsem šel kolem asi podesáté a ZASE musel čekat až laskavě uhne - a zabíjel jsem ho proklatě pomalu, mizeru...

Doufám, že nic z těch drobných nedostatků a dojmů, které jsem výše sepsal, nikoho neodradí od hraní tohoto dungeonu, nejlepšího z těch, který se dnes dá koupit... Enjoy.

MM7_Win.jpg (57042 bytes)

 

  14. června 1999
  New releases
Driver's Dream PAL-Paradox
Kandume_Monsters_GBC-EURNFL
MAME 0.35 RC 1
Mario_Golf_Jap-Sage
Mystical_Ninja_2_PAL_Multi-PDX
NeoRageX 0.6
Raine 0.23
RomCenter 1.50
Three_Lions_NTSC-CARNaGE
PSX
GBC
Emu
N64
N64
Emu
Emu
Emu
PSX
1 CD
257 kB
1458 kB
18 MB
14 MB
454 kB
718 kB
484 kB
1 CD
  NeoRageX v0.6
Nová verze emulátoru NeoGeo krom níže uvedených nepodstatností podporuje nové dumpy, Metal Slug X je opravdu skvělý...
 • Major Changes in the drawing routines (faster and more accurate).
 • Optimised ADPCM decoding.
 • Sound drop bug fix (first boss in Aero Fighters 2 etc).
 • 44khz sound output.
 • VSYNC option if Tripple buffering enabled.
 • Interpolated Sound option (44khz/MMX only).
 • Possibility to record sound into wave file while playing(Output format will always be 22khz).
 • Frameskip option (AUTO/0-11 out of 12).
 • Full throttle mode supported (only if VSYNC is turned off) have always been there but undocumented.
 • Option to show Frames/Sec.
 • Volume +/
 • buttons remaped to '5' & '6'.
 • Preview shot save (8-bit mode only) have always been there but undocumented.
 • Faster loading times.

popnbnce1.jpg (10593 bytes) shocktr21logo.jpg (15315 bytes) shocktr23.jpg (11876 bytes)
Pop' Bounce a dvakrát Shock Troopers

mslugx1.jpg (8831 bytes) mslugx2.jpg (11376 bytes) mslugx5.jpg (13499 bytes)
Metal Slug X

  Raine 0.23
Celkem překvapině nová verze Raine, a dokonce snad úplně první release kde nepřibyla žádná nová hra...
Novinky:
 • Added support for 12 buttons on each joystick.
 • Added new default joystick settings: button 9 = player start (this button is the 'start' button on a sidewinder) button 10 = player coin slot (this button is the 'mode' button on a Sidewinder) It's great, now I can play on raine without leaning over the keyboard =).
 • Fixed sidewinder in allegro (added a second copy of the code as 'sidewinder b').
 • From what I can tell, the 'sidewinder b' should function the same as the system16 driver... BIG THANKS to Paul G. for the sidewinder gamepad :).
 • Added Player 3 and 4 Controls in Snow Bros 2, Hit the Ice.
 • Fixed Taito Tetris romlist (2 of the listed roms were unused).
 • Fixed tripple buffer interfering with frame skip radio buttons in gui.
 • Fixed most sprite sync in Tatsujin 2.
 • Fixed most priorities in Master of Weapons, Ashura Blaster.
 • FG0 banking in B-System (eg. screen clear in Rambo 3, FBI logo in Violence Fight).
 • Updated translation template.cfg (oops, forgot).
 • Changed Frame Skip option in gui.
 • Replaced Tripple Buffer scroll routines, so they (should) work with vbe/af.
 • Added Combatribes player 3 controls and dsw to activate them (thx mayuga).
 • Changed TNZS guide url in cheats.txt (thx chris).

 

  MAME 0.35 RC1
Po dlouhé, dlouhé době je v číslování cosi, naznačující možné ukončení dlouhé vlády 0.35 beta verzí. Je tu 18 nových her, a 14 klonů, tentokrát mne žádná nová hra příliš nezaujala (nejspší proto že podvědomě přemítám nad tím, který že MM7 quest budu plnit nejdříve po návratu domů).
  Krátce z domova i ze světa
Přesně podle předpokladů mne MM7 baví víc než emulátory, takže následujících pár víkendů - sorry. BTW to bylo přínosem - vždycky když to tři dny nesleduju, vyjde víc věci než za předchozí měsíc.

Koupil jsem si dnes nový díl příběhů mého velkého životního vzoru, kocoura Garfielda - Garfield se užírá. Vřele doporučuji...

Nový NeoGeo dump - Super Dodge Ball, credits jdou do #neogeocountryz.

Zítra nebo pozítří bude další Bleem beta.

 

 

  10. června 1999
  New releases
Bleem 1.1b2
Game_Boy_Camera_GOLD_SGB_USA-EUR_NFL
KBMAME (ASM)
Shadowgate64_USA-TC
Star_Ocean_The_Second_Story_USA-KALISTO
Emu
GB
Emu
N64
PSX
366 kB
402 kB
385 kB
14 MB
2 CD
  Bleem! 1.1 beta 2 (build 22126)
Nová betaverze opět vyžaduje CD key - žádné překvapení. Přesně podle mých předpovědí poslední beta zůstala nedotčena pozorností warez group, a tak to bude patrně i teď - jestli ten šmejd chcete, tak si to kupte... ;-)
Novinky z homepage: (zkráceno o část žvástů - divné, emulátory které opravdu fungují, okecávat každý bugfix nepotřebují)
This beta fixes one BIG problem for a SMALL number of users, and one SMALL glitch for a LARGE number of users.
1. CD-ROM access - Grrr. A number of users - maybe 3-5% told us they were having a heck of a time reading the bleem! Key CD. They'd insert it and it would just spin and spin, or it would take forever to get to the "Welcome to bleem!" screen. We were able to identify and fix the problem for a number of
users with more info:
a. DVD-ROM drives: we were told that a number of DVD drives did NOT completely support the CD-ROM standard with their retail drivers. Updates and, according to reports from Microsoft beta testers, the 98SE update helped for many people, and we passed that along.
b. CD-R drives: There appeared to be a problem with some CD-burning software wherein it removed a file your system needs to properly read bleem! By reinstalling the file, many users fixed the problem.
  NeoGeo News
Ač každý zuřivě brojí proti posledním třem NeoGeo releasům, jejich podpora je nyní skoro ve všech emulátorech - aktualizované KBMAME nahoře v downloads, NeoMAME, AMAME, PMAME na svých homepage, NeoRageX vyjde co nevidět, i když použitelná je i poslední verze. Hlavním důvodem nesouhlasu je celkem oprávněná obava, že SNK přestane vyvíjet hry na home verzi NeoGeo... V této chvíli už totiž zbývá dumpnout pouhých posledních 8 her (Bust-A-Move Again aka Puzzle Bobble EX, Captain Tomaday, Crystal Legacy aka Fight Fever, Mahjong Story, Master of Syougi, Pleasure Goal aka Futsal, Super Dodge Ball a The Irritating Maze), krom nich ještě dosud nevydané Musashi Ganryuki a King of Fighters '99.
  Krátce z domova i ze světa
Hlavní, ač neemulátorovou, zprávou dne je, že vyšel Might and Magic 7, tudíž o víkendu nebude s největší pravděpodobností žádný, nebo jen velmi stručný update.

Homepage StellaX je teď tady.

Projekt PSEmu byl znovu ukončen (pokud dobře počítám tak už potřetí). Tentokrát znovu někdo z betatesterů (proč to neříci, byl to na iRC známý lamer Nintenda - jeho page) releasnul nonpublic betu (následující build po tom, který byl ukraden před několika dny a o kterém jsem se tu také zmínil).

Dva nové SMS dumpy na SMS Power - Sports Pad Soccer a World Soccer (dvě verze téže hry).

Sega údajně začne prodávat v USA DreamCast už v červenci, namísto plánovaného září, byž jen v jakési speciální edici se třemi přiloženými hrami. Trochu mi uniká smysl akce, protože Sega již dříve ohlásila, že v USA už má 2.4 miliónu objednávek, ovšem do března 2000 kvůli problémům se součástkami uspokojí jen asi dvě třetiny zájemců...

Archiv VOiDdu se v newsech chlubí, že vyřešili problémz s routingem (takže nejsem tak blbej a nebzl to jen můj problém), musím zaklepat, opravdu to zatím běží znatelně lépe.

The Little Green Desktop, nejlepsší AtariST site, má nový pěkný design.

 

 

  8. června 1999
  New releases
Bomberman_Collection_SGB_JAP-EUR_NFL
CapTsubasaJ2_SlamDunk2-V1CardFix-EUR_NFL
Croc II USA-DVNpSX
Emu+ DOS 0.35b13
Momotaro_Collection_SGB_JAP-EUR_NFL
GBC
GBC
PSX
Emu
GBC
393 kB
11 kB
1 CD
1621 kB
343 kB
  Emu+ DOS 0.35b13
Docela zajímavá MAME kompilace (CPU overclocking, autofire), především už podporuje unreleased NeoGeo games. Novinky:
 • Overclock in now in the GUI. Just press TAB to access the overclocking menu
 • Added Category and Version Added (the version when a game was added to MAME) info to ALL games (see readme for more on this)
 • Added display of Category and Version Added info to the Game Information panel
 • Added possibility of changing category information in a emuplus.cfg (see readme for more on this)
 • Added the 3 new NeoGeo games quizdais, quizdai2, neocup98 (thanx to BMan2 for helping with the drivers, and NeoCharity for releasing them)
 • Added Shock Troopers 2, shocktr2.
 • Added Pop and Bounce, popnbnce.
 • Removed -list commands. Breaking A@H and other frontends (clrmame also)
  Krátce z domova i ze světa
Zpráva z mageo.cz:
MSOFT [8.6.99 - 01:10]
ALL> Pokud mate zajem o to vlastnit doma Automat tak me nechte zpravu v poste nebo na brzak@seznam.cz cena pod 20 tisic podle typu.
Sounds good, už jsem vznesl příslušný dotaz...

Co nevidět by měla vyjít nová veze NeoRageX s podporou všech tří nových oficiálně unreleased her - Metal Slug X, Shock Troopers 2 a Pop'N Bounce (Shock Troopers 2 ale funguje i v té stávající, nějaké problémy s blikající grafikou tu jsou, nicméně to nemusí být nutně vina emulátoru). Kolem dumpnutí těchto tří zcela aktuálních novinek (Metal Slug X vyšel v home verzi teprve tento měsíc) je hodně zlé krve, a Naz a Apollo69 ohlásili že opouštějí NeoGeo scénu, která se tímto příliš blíží warezu... Nicméně oba se už jednou nechali uprosit, takže uvidíme...
Jinak nové hry nejsou nic pro majitele dialupů - MSX a ST2 30mb, PNB jenom 3mb. Jejich nalezení na iRC je záležitostí spíše vteřin, než minut... ;-)

Quote of day - tentokrát nikoliv z iRC, ale opět z magea, kde se zástupci SCORE vkusně a decentně brání nařčením z četných krádeží na jejich cover CD, vztekle přitom kolem sebe kopajíce (doporučuji i tento vkusný obrázek):
TOMIKZVEL [7.6.99 - 22:49]
WOTANE TY SVINE...jestli tu chces znevazovat praci vsech, ktery kdy na score pracovali a to jen kvuli tomu, zes
odsad byl vyhozen se zbytkem svy party kvuli tem zlodejnam, tak jses svine a nema cenu se s tebou bavit. Bludr alespon trochu vypadal, ze po te spine, ktere jste tedy zanechali, vcetne ukradenych 15 her, nekolika prepsanych faktur na pripravu tveho SCORE CD a schvalne smazanych pocitacu, vcetne totalne rozeraneho webu, spytuje svedomi. ty vsak spinis dal, i po te co jste ukradli drakenovi cheater a mnoha lidem vice nez 120 navodu. Brzy vjde najevo i dalsi spina, kterou pripravujete, a o ktere vim diky "kontaktu v IDG, ale Otmar to neni" a ktera vas definitivne odsune na treti kolej. Karel Papik zrejme nema svedomi, jinak nechapu, ze tak moralne zhyralou redakci muze vest, Wotane, jsi prase, jsi prase, jsi hovado..

TOMIKZVEL [8.6.99 - 13:31]
Navic jsem napocitaci LUC nalezl v adresari MY DOCUMENTS pokyny krala papika, pro poskozeni povesti Score pred jejich odchodem do IDG, ktery, jak vypliva z tohoto dokumentu byl uz dlouhodobe pripravovan. Nektere citace jsou vazne prekvapujici, napriklad "ctenari za nami pujdou jak ovce" ci "skutecne dulezite je zpusobit co nejvetsi skody u zahranicnich firem." Dokument dam v nejblizsi dobe volne k dispozici.

 

 

  7. června 1999
  New releases
NBA Power Dunker IV JAP-TEAMiSO
Raine 0.22
PSX
Emu
1 CD
709 kB
  GameBoy News
Během víkendu se objevilo nebývalé množství her, takže bez se na ně bez otálení pojďme stručně podívat.
Bust_A_Move_4_GBC-AGS - konečně barevný remake skvělé logické hry! Bust-a-Move (na některých platformách známý též jako Puzzle Bobble) je jeden z mála logických rychlíků, který nevychází z idei Tetrisu. V této poslední CGB verzi jsou konečně symboly na kuličkách nahrazeny barvami, takže hra je mnohem přehlednější. Všechny druhy her vycházejí z předchozího mono dílu, a bohužel i některé obrazovky jsou stejné. Naopak ale přibylo několik opravdu dobrých nápadů, především levely s koulemi zavěšenými na vahách, kdy je třeba krom odbourávání také udržovat rovnováhu... pohoda... (viz první obrázek)

b-a-m4_1.jpg (13280 bytes) b-a-m4_2.jpg (16627 bytes) b-a-m4_3.jpg (26717 bytes)


Katou_123_GBC-EUR_NFL je nějaká pravděpodobně strategická desková hra, japonština nedovoluje bližšího pochopení.
Paperboy_USA_GBC-MNC - další color remake v dnešní nabídce, a musím říci že mne opravdu zklamal. Barevná grafika působí podivným dojmem, barvy jsou takové moc křiklavé, navíc hra je divně lehká - především pohyblivé překážky na silnici působí oproti všem jiným platformám podivně nehybně. Škoda, čekal jsem víc.
VRally_99_GBC-AGS. Graficky docela pěkně vypadající autozávody. Docela dobře se i ovládají, ale jinak je to hra IMHO veskrze nudná. Protivníků je málo, jejich AI je nulové, kdyby nestartovali o 5 minut dřív, neměli by šanci. Občas jsou na cestě rovné úseky bez stromů/keřů/kamenů na krajnici, což pak vypadá jako kdyby se hra na chvíli zastavila. Nebrat.
ClassKing_Yamazaki_GBC-NIL - další divná japonská asi-RPG. Nehratelné.
Jinsei_tomodachi_gbc-os - totéž co v předchozím případě.
Pachi_pachi_pachisuro_gbc-os - jednoruký bandita, vhodné pro gamblery, jenž bez něj nevydrží ani chvíli, a trocha té japonštiny jim nevadí...
Asterix_Obelix_GBC_PDX - tuctová hopsačka, navíc je barevná verze v podstatě shodná s mono. Nevěřím že by mohla v té či oné verzi někoho pobavit.

asterixlogo.jpg (25793 bytes) asterix.jpg (21299 bytes) paperboy.jpg (16999 bytes)

Golf_de_ohasuta_gbc-os. První z následující přehršle sportovních her. Tentokrát japonština nevadí, textových voleb je minimum. Bohužel, hra samotná je poněkud blbá. Grafika je i na poměry GBC až příliš schematická, mířit se díky tomu pořádně nedá, o patování raději ani nemluvím. Doufejme že chystaný Mario Golf bude o několik řádů lepší hrou...
All_Star_Baseball_2000-MNC - tahle hra nevyšla tento víkend, je už o něco starší, ale nezmínil jsem se tu o ní, a dnes je vhodná příležitost to napravit při srovnání s konkurenčními baseballovými hrami. Musím říci, že jsem byl celkem překvapen, že baseball na GBC může nabízet všechny možnosti, které lze vidět v obdobných hrách na PC. Je tu možnost exhibičního zápasu, celé sezony, playoff, či soutěže kdo dá víc homerunů. Program je licencován MLB, takže se zde setkáme se skutečnými teamy i jmény hráčů. Nejdůležitější je ovšem hratelnost - a ta je skvělá. U baseballových her je velmi důležité, jaká část ovládání zůstane na hráči, a co bude dělat počítač. Autoři zvolili cestu nechat toho na počítači co to jen půjde - při hře v poli tedy hráč přebírá ovládání až ve chvíli, kdy počítač chytne odpal. Osobně tomu dávám přednost, přece jen při danné velikosti displaye hledat kam mi zrovna spadnul míček... Asi jediným negativem, kterého jsem si zatím všiml (krom toho že se mi moc nedaří homeruny :-) ) je divná moc aktivní AI - když mám hráče na metě, který není tlačen hráčem za sebou (tj. např obsazena první a třetí meta) - po odpalu se hráč rozebíhá na další metu i když nemusí. IMHO chyba.
Zatím jsem odehrál 15 zápasů s bilancí 6/9, a tohle bude určitě hra, která proteče mým GBX mnohokrát.

allstar2000.jpg (13571 bytes) allstar2000_2.jpg (21809 bytes) vrally99.jpg (16886 bytes)
dvakrát All Star Baseball 2000 a V Rally 99

Ken_Griffey_Jrs_Slugfest_GBC-AGS. Další baseball, na rozdíl od předchozího se o něm mluví již delší dobu (pravda, především o verzích na jiné platformy - N64), a tak jsem byl zvědav. Zklamán jsem rozhodně nebyl - grafika je mnohem lepší než v předchozím případě (v emulátoru je trochu poničená grafika v menu a napálce), druhy her jsou zhruba stejné, navíc je jen World Serie. Hráči jsou mnohem větší, takže hra je malinko nepřehlednější (obzvláště když je i rychlejší), ale jde jen o zvyk. Velký rozdíl je na pálce, nadhazovač nemá ani zdaleka takové možnosti jako u AllStar 2000, a možná proto je mnohem lehčí kvalitně odpálit. Aktivita CPU v poli je naštěstí volitelná v menu, takže se dá těžkému hledání míče v poli čelit zapnutím stejné automatiky jako v AllStaru. AI obecně je určitě horší - hráči naprosto nevyužívají  možnosti krást mety, ba dokonce ani jasný dvoumetový odpal nechají mnohdy bez povšimnutí. Škoda, že se na 16MB kartu nevejdou obě tyhle hry najednou... takhle to bude těžká volba...
Real_baseball_gbc-os a Real_baseball_pacific_league_gbc-os jsou hry pouhým okem nerozeznatelné. Ostatně není divu, když i filecompare ukáže opravdu jen pár set bajtů rozdílu. Obě dvě jsou plné divné japonské dětské grafiky, mnoha nesrozumitelných dialogů, vyskytujících se často na místech, kde by spíše měla být nějaká akce. Hráč do hry zasahuje opravdu jen sporadicky, počítač si (po navolení ve 20 dialozích) sám nadhodí odpálí homerun, oběhne mety, další směna. Ve chvíli, kdy se hraje v poli, je vidět úzký výsek hřiště bez možnsti sledovat, co se děje na metách, jestli někdo utíká se můžu jen dohadovat... Tahle hra by nestála   za nic, ani kdyby jiný baseball pro GBC neexistoval, což naštěstí existuje... Nebrat.

Golf_de_ohasuta_gbc-os.jpg (16402 bytes) Ken_Griffey_Jrs_Slugfest_GBC-AGS.jpg (12101 bytes) Ken_Griffey_Jrs_Slugfest_GBC-AGS2.jpg (13639 bytes)
Golf de Ohasute na greenu (hrůza, co?), 2x Ken Griffey Baseball

Gameboy_Charts_Issue_April-May je shrnutí všech releasů za poslední dva měsíce s lehkým popisem, dobře že po pauze po březnovém charts se toho opět někdo chopil. Download v txt zde. Když jsem byl v tom testování sportovních her, všimnul jsem si v chart rozporuplných reakcí na ISS99 (o té jsem se tu také nezmínil). Jedni tvrdí, že je to nejlepší fotbal na GB, druzí že nehratelný shit. Vyzkoušel jsem, a plně si stojím za tím druhým názorem - tak pomalou hru jsem opravdu na GBC ještě nehrál, hráči se pohybují jako mátohy, bránkář skáče jako klokan ale chytí prdlajs, pořádně si přihrát skoro nejde. Fuj fuj fuj.

Kreslený průvodce s fintou jak se dostat do Super Player Levels v Super Mario Bros DX je na EurAsii.

Včerejší nová verze GBXTool 1.2 jistě potěšila každého majitele GBX, neb ač je to program malinký, pro GBX není lepší utilitky. Novinky od verze 1.1:

 • You will get an error if you try to write a multicart with games using more SRAM than what is actually available on the card. If you already have a flashed card with this fault, it will be rejected by the SRAM manager.
 • Checks for the correct filesize when selecting and sending a menu file.
 • If you have _ONLY_ old (black & white) gb games in your cart layout, then the GBC flag will be removed from the menu and your games will be assigned a better palette than if you would run them in GBC mode. (You can also select your own color palette on startup, see your GBC manual for details).
 • Data load/save from the GB Pocket Camera is now possible.
 • Fixed a problem which made the sram manger hang on some original games (according to some people, also worked before with all my carts).

 

  Raine 0.22
Thunder Dragon (8050 bytes)Naprosto nečekaně se v noci objevila nová verze skvělého multiarcade emulátoru (ještě někdy v 22:00 tam nebylo nic). Krom dvou hidden her z poslední verze (Atomic RoboKid a Puzznic) je tu ještě devět dalších: Bomb Jack Twin, Thunder Dragon + bootleg, Omega Fighter, Insector X, Pop'N Pop, ChaseHQ + jap, Silent Dragon (ta jedina nebyla announcovaná předem). Krom nových her je tu spousta fixů/vylepšení, nejzajímavější vypadá: commandline parametr pro testování ROMek, CRC info pro všechny ROMky, zvuky v Snow Bros 2 (plus lepší zvuk snad ve všech hrách).
ROM page na EmuViews.
  Krátce z domova i ze světa
Obliba hudebních arkád ala BeatMania je opravdu velká, na léto se chystá konkurence Konami Guitar Freaks - Namco Guitar Jam. Stejně jako Freaks je hra ovládaná skutečnou kytarou, tentokrát je umožněna i hra dvou hráčů, což je myslím dost cool. Představa dvou šílenců, so proti sobě pařej arkádu zběsilým hraním na kytaru... rád bych se na to podíval... :-) Krom této hry by se měl v hernách objevit už koncem tohoto měsíce (u nás pochopitelně ne) Tekken Tag Tournament.

Společnost Songbird Production zkupuje práva na unreleased hry pro Atari Jaguar a Lynx, a hodlá je začít prodávat, první tituly by se měli objevit už příští měsíc - IMHO sebevražedný projekt, každý majitel Jaguaru už určitě má doma konkurenční konzoli... I další společnosti ohlašují projekty pro Atari Jaguar - zajímavé co udělalo uvolnění práv Hasbrem z minulého měsíce.

Nemu64 je zase zpátky. Jestli jsem to neříkal... [grin]

Zajímavý rozhovor s Jay Fentonem, který povolil šíření své hry Robby Robo (viz včerejší news) je na EmuUnlim.

Co nevidět se objeví další beta Bleem, s údajně odstraněnými všemi problémy s různými typy CDROM - s problémy které by nevznikly, nebýt ochrany proti kopírování...

Rozhovor s jedním z autorů Bleemu se objevil o víkendu na GameSpotu.

VoiD, největší archiv ZX Spectrum her, pomalu ale jistě získává svolení k vystavení her od většiny majitel práv - včera se podařilo přemluvit Tima Follina... Velká část archivu ještě stále není tak úplně legální, nicméně po odstranění všech hacků a bootlegů minulý měsíc je to procento celkem slušné (ve srovnání s ubohými pár desítkami free her na ostatní osmibity...).

Novinky 23.5.-6.6.1999 byly přesunuty do archivu.