Přístupy od 11.4.1999

Založeno v říjnu 1997
Last update:
20.12.1999, 11:30
Emulators CZ Logo, vytvorene Zdenkem Musilem

Tyto stránky by nemohly existovat bez pomoci firmy InterneXt 2000.

 

  

Novinky:
[Aktuální]
[Archiv novinek]

Ostatní:
[Links]
[Articles]
[Download]
[Game History Line]
[The Guardian]
-
Arcade Emulators:
[Callus]
[JAS-SYS1]
[M72]
[RAGE]
[Raine]
[System 16]

Home Computers:
[Amiga]
[Amstrad CPC]
[Commodore C64]
[Commodore C128]
[Commodore +4 (C16/C116)]
[Commodore VIC20]
[MSX]
[Sinclair ZX80/81]
[Sharp X68000]

Konzole/Handheld:
[Arcadia 2001]
[CD-i]
[Neo Geo]
[Gameboy]
[Gameboy Color]
[Sega 32X]
[Sega CD]
[Sega Game Gear]
[Sega Master System]
[Sega Saturn]
[PC Engine]
[Virtual Boy]

Kontakt:
  ICQ #2562871

  

Freedom of Speech
CLEAR - IDSA Boycott

Archiv news: 24.11.-19.12.1999

 

  17. prosince 1999
  New releases
Armorines_Project_SWARM_PAL-INC
Asteroids_Hyper_64_USA-MNC
Fighting_Force_2-KALISTO
Formula_One_99-KALISTO
Gauntlet_Legends_PAL-HS
Halloween_Racer_GBC-OS
Hello_Kittys_Cube_Frenzy_GBC-MNC
Parasite_Eve_II_JAP-KALISTO
Roadsters_Trophy_USA-MNC
RomCenter 1.80
Space_Invaders_USA-MNC
Tazmanian_Devil_Munching_Madness_EUROPE_GBC-HTS
The_Mask_of_Zorro_GBC-MNC
This_IS_Football-KALISTO
Vigilante_8_GBC-MNC
N64
N64
PSX
PSX
N64
GBC
GBC
PSX
N64
Util
N64
GBC
GBC
PSX
GBC
14 MB
6 MB
190 MB
354 MB
15 MB
245 kB
343 kB
956 MB (2 CD)
9 MB
540 kB
6 MB
407 kB
416 kB
171 MB
348 kB
  Velká středa 15.12. - splaslá bublina...
PZ velkých věcí, které se měly dít na scéně 15.12., se nakonec dělo velké p... se nedělo nic. Magic Engine byl o tři dny odložen (takže vyjde snad zítra večer). Ono hrozné tajemství z EmuCampu také po odtajnění nijak nešokovalo. Zdejší staff prostě založil dvě nové sajty. Emuspace by měl být čistě emulátorový portál, což samo o sobě není vůbec špatný nápad. Krom různých naprosto nesmyslných a shitoidních TOPxx stránek totiž jedinou možností hledání něčeho bylo prolézání Links na udržovanějších sajtách, či použití některého z obecných vyhledavačů (ovšem s mizivou úspěšností). Jenže bohužel - zatím na tom Emusapce není právě nejlépe. Po několika zkusmých hledání, kdy jsem na celkem očekávaná slova neočekávaně nic nenašel (pong), jsem se chtěl podívat kolik, a jaké sajty už jsou zindexovány. Nelze, tato informace není k dispozici. Jelikož formulář pro přidání stránek nefunguje (a co jiného by proboha na portálu mělo fungovat jako první), zřejmě se hledá jen v několika mál (max desítkách) největších sajt, a to ještě kdoví co z jejich obsahu je indexováno. O nějaké automatice asi nemají autoři ani tušení. Také prezentace výsledků hledání (pokud zadáte nějaké neobvyklé slovo, třeba NeoGeo či MAME, něco se totiž i najde [grin]) je ubohá, a neukazuje přímo na dokument, v němž bylo slovo nalezeno, ale pouze na defaultní stranu webu. Čili je to naprosto k ničemu, stejně jako zatím celá tato služba. Škoda.
Druhým novým webem je CENetworks. Ani ten ještě zcela neběží. Jak se zdá, cílem není vytvořit další news sajtu, ale web kde budou největší část náplně tvořit rozsáhlejší články, recenze na emulátory, jejich hodnocení (to sem zvědavej... většinou si nikdo nahlas netroufne odsoudit ani ten nejposlednější NES emulátor co podporuje jen mapper 0), a to vše by mělo vyvrcholit vydáváním tištěného čtvrtletníku. Emulátorová komunita je silná, a krom několika retročasopisů, vycházejících v malém nákladu, žádné periodikum nemá. Tudíž potenciální odbyt pro časopis tu jistě je. Nejsem si ovšem jist, zda někdo bude ochoten za to, co zatím z obsahu autoři nastínili... Předpovídám projektu zánik.
  Další soutěž - MAME Decathlon 2000
Prvním lednem nového roku začné další retro soutěž, kterou sponzorují (jak jinak) Twin Galaxies. V MAME Decathlon 2000 se bude soutěžit v 10 hrách, vybraných hlasováním během minulého týdne. Bohužel jsem sem nedal link, což mne teď sere, neb Centipede se mezi vyvolené nedostalo jen o jediný hlas - a vy byste určitě hlasovali pro Centipede, kdybch to doporučil, že... :-) Soutěž bude probíhat celý půlrok, ale přihlásit se je možné pouze do konce roku, takž neváhejte - ostatně přihláška je zdarma. Zatím se během dvou dnů přihlásilo 93 mých soupeřů :-), a to zase není tak moc - vždyť první cenou je úžasný Custom Arcade MAME Cabinet (ještě se neprodává, ale patrně se jeho cena bude blížit tisíci dolarů) včetně dopravy až do domu. Ceny pro další borce v pořadí budou ještě upřesněny později po zahájení soutěže.
Jak bude soutěž probíhat. V průběhu onoho půl roku musí každý účastník u každé z deseti her zaslat alespoň jeden svůj výsledek, a to ve formě screenshotu score a INP souboru. Celkový vítě pak vznikne procentuelním srovnáním výkonů, přesný algoritmus teď není důležitý - prostě když vyhrajete všechno, tak to máte... :-) Na výše uvedeném linku je nutné si stáhnout speciální soutěžní verzi MAME (disabled cheats apod), s jinou verzí hrát nelze. U každé hry je nutné dodržet její nastavení, která jsou v pravidlech na témže URL.
A nakonce těch deset vybraných her: Bubble Bubble, Burger Time, Elevator Action, Frogger, Joust, Ms. Pacman, Q-Bert, Tapper, Time Pilot, Track'n Field.
  RomCenter 1.80
Sice pořád dávám pro MAME přednost MAMEMerge, ale RC už dávno není jenom o MAME. Šíří své nabídky kontroly ROM se dostal jasně do popředí mezi obdobnými utilitkami, a tahle poslední verze to jen podtrhuje. Krom různých drobných změn a fixů, jejichž seznam si můžete prohlédnout na níže uvedné homepage, jsou totiž k dispozici nové datové soubory pro NES (2100 her) a SNES (3700 her). Nutnost pro každého sběratele.
Homepage.
  Krátce z domova i ze světa
Na ShinobiZ stránce (bývalého System16) se postupně rozšiřuje nabídka System32 ROM ke stažení. Vhodné ovšem jen pro optimisty, v emulaci System32 bych věřil tak možná koncem příštího roku...

Když se mi rozblikalo v NetLookoutu, že stránka RetroFX byla aktualizována, až jsem se zatetelil radostí že snad přece jen už je demo venku... A ono prdlajs. Jak se zdá, jedinou změnou je jiné logo, kde si pajďulák z Ghost'n Goblins nasadil červenou Santa Clausovskou čapku. Doufám že to znamená, že demo bude na vánoce... :-)

Skvělý server se screenshoty z her Gamepics už obsahuje více než 5000 her.

Po iRC letí fáma (?), že do deseti dnů bude venku "teaser" verze jednoho z nejočekávanějších emulátorů současnosti - The Impact. No, nejočekávanějšího... těmi co na to mají hardware pochopitelně, což já rozhodně nejsem. Ořezaná verze by snad měla podporovat jen asi 2-3 ze zatím dumpuntých ROMek. Hlavně doufám, že tento způsob distribuce přinese autorům více štěstí, než měli s podobným nápadem tvůrci Gekko Teaseru před rokem...

Na docela dobré stánce Mini Mania Magazine, kterou jsem až dodnes neznal, je rozhovor s člověkem, který pracuje na vlastním freeware emulátoru NGPC. Čtěte zde. Nejzajímavější je asi to, že emulátor určitě v první verzi nebude mít zvuk (stejně jako existující shareware NGPCEmu), pravděpodobně zatím nebude podporovat mono NGP, a dočkat bychom se ho mohli ještě před koncem roku.

 

  14. prosince 1999
  New releases
Catwoman_GBC-CPL
Deja_Vu_I_and_II_EUROPE_GBC-NFL
Donkey_Kong_64_PAL-SP
Fatal_Fury_Wild_Ambition-USA-ACC
Fifa_2000_GBC-CPL
Gex_3_Deep_Pocket_Gecko_GBC-MNC
GRAN_TURISMO_2_JAP-KALISTO
Grand_Duel_JAP_GBC-GBL
Konami_GB_Collection_Volume_1_GBC-CPL
Namco_Museum_64_USA_REDUMP-TC
Ready_2_Rumble_Boxing_PAL-INC
Road_Rash_64_PAL-NIL
ROADSTERS_TROPHY_GBC-HS
South_Park_Chefs_Luv_Shack_USA-MNC
The_Legend_of_Zelda_USA_v1.1-TC
WWF_Wrestlemania_2000_PAL-INC
GBC
GBC
N64
PSX
GBC
GBC
PSX
GBC
GBC
N64
N64
N64
GBC
N64
N64
N64
371 kB
483 kB
28 MB
462 MB
380 kB
501 kB
1035 MB (2 CD)
478 kB
357 kB
3 MB
31 MB
20 MB
281 kB
14 MB
28 MB
23 MB
  Gamespot Aptitude Test 99
Pokud si chcete zkrátit čas při čekání na zahájení Classic Gaming Gauntletu, můžete zkusit každoroční výroční znalostní test na Gamespotu. Psal jsem o něm už loni, kdy jsem z něj byl doslova nadšen, protože to bylo opravdu hodně těžké, a až do konce se mi nepodařilo dostat se přes 1400 bodů z 1600. No a letos... lehčí to není určitě... :-) Na první pokus jsem udělal necelých 1100, sice tady nemám zvukovku takže všechny hudební otázky jsem musel přeskočit, ale i tak jsem opravdu spoustu věcí střílel od boku - přece jen, tentokrát je orientace především na novější PC hry ještě výraznější než loni. Až se o zvládnutí testu budete pokoušet, nezapomeňte si vyhradit nějaký delší čas, protože těch 160 otázek vám minimálně hodinu dvě opravdu zabere... ;-) No a já si to jdu vytisknout, a potichu přemýšlet v které že to hře sakra zazněl výrok "Damn your eyes!"...

BTW když jsem opět zmínil Gauntel - bylo zveřejněno pár podrobností o jednotlivých kolech, a začínám být silně nasrán, protože se z announcované čistě znalostní soutěž klube nějaká pitomá reklamní hra... :-( To by si tedy u mne Monroe World pokazil reputaci.

  GameBoy News
Gameboy Mafia organizovaná na DMGICE, slibuje být v brzku dobrým zdrojem linků na GB web sajty, takže - bookmark. Oba linky, které tam jsou teď, jsou celkem slušné, a neznal jsem jsem je - Gameboy Online, Ichaelchu GB HQ. Na první jmenované se mi líbila přehledná stránka s linky na release date infos, odkazující přímo na stránky jednotlivých developerů.

Nintendo oficiálně přiznalo, že Miyamoto pracuje na pokračování Zeldy pro GBA. GBA bude v Japonsku k dispozici už v dubnu, zbytek světa si bohužel pěkně dlouho počká, optimistické odhady jsou podzim 2000.

paragon5musicdisc.jpg (23417 bytes)Vyzkoušel jsem vychvalovaný první GB musicdisk (download zde) od Paragon 5. A byl jsem překvapen opravdu příjemně. Rozhodně tak dobrá hudba není v žádné (afaik) komerční hře. První skladba "Teburg" je ovšem dost slabá. Trošku vypadá, jako by někdo nasadil rozjezd ala Popcorn, a pořád čekáte kdy to rozbalí... a nic... a furt nic... a vono tam fakt nic jinýho není. Prostě nic moc, i když ukazuje možnosti Paragoního trackeru. Druhá skladba "Shining Steel", to už je pane jiné kafe. Sice nosný motiv  písně "Já mám boty z umělý hmoty" nepatří k nejoriginálnějším :-), ale hlavní je, že je to přesně taková vypalovačka, jakou mám rád - včetně takového toho zoufalého kvílení výšek ve stylu AY či Adlib muzacs... No to se prostě musí slyšet. Třetí skladba "March" je krátká a o ničem, "Beyond reach" a "Festival" totéž. Na vině ovšem není zjevně hardware GBC, ani použitý tracker, ale spíš kvalita hudebníků... Škoda, z druhé skladby je vidět, že to jde.

Nové počtení o hrách:
NBA 3 on 3 Featuring Kobe Bryant (IGN - 6/10), Godzilla The Series (IGN - 6/10), Puzzle Master (IGN - 8/10), Survival Kids (IGN - 9/10, DMG - 100%), GTA (DMG - 95%, ICHA - 9/10), preview Dragon Warrior Monster (GO)

  MP3 soundtracks
O MP3 z her jsem se tu nezmínil už dost dlouho, byť rozhodně ne proto, že by nic nevycházelo. Překvapivě dokonce i grupa VFMP3, kterou jsem považoval za mrtvou, se znovu probrala, a jen za minulý měsíc jsme si tak mohli užít aranžované verze hudby z Tekken 3 a Salamander.
Osobně se mi ale z poslední doby nejvíc líbil soundtrack z jedné starší PC hry: 1209/Michael_Land-(LucasArts)-The_DIG-OST-(1996)-IDM
Hru jsem nějak vůbec nehrál, ale hudba je to opravdu pohodová - doporučuji.

Spoustu MP3 ze SegaCD a Sega Saturn her lze stáhnout na SegaXtreme. Krom kupy OST je k dispozici i několik aranžovaných verzí. Jinak samotné ISO image SegaCD her, které jsou vystaveny na stejném ftp, bych asi ke stažení nedoporučil, přece jen nejsou vyzkoušené, a těžko asi v brzku budou...

BTW jak mne správně kdosi upozornil emailem, CD Quake v Saturn verzi, které se za 15 Kč prodává v Levných knihách, obsahuje také 60 minut audiotracků - takže koupě je to veskrze výhodná i pokud nevěříte v brzkou Saturn emulaci... ;-)

  Krátce z domova i ze světa
Rozsáhlá aktualizace MAME WiP, bohužel jak se poslední dobu stalo zvykem - bez obrázků.

Pulstar NeoGeo CD je už online na mirrorech NeoGeo Team 2000, download 78mb, co nevidět ho bude následovat i Magician Lord.

Meka 0.31 RC1 je k dispozici zatím jen pro registrované uživatele. Seznam novinek se ovšem omezuje výhradně na celkem nezajímavé věci, takže asi není důvod tento emulátor 8bitových Sega strojů stahovat ani až bude přístupný veřejnosti...

Možná trochu offtopic, ale je to aktuální, a navíc to bude v brzké budoucnosti omluva pro dlouhé období bez aktualizace - Final Fantasy VIII pro PC se začne prodávat 25.1.2000.

Mezi novinkami v poslední aktualizaci Back to the Roots potěší zejména Heimdall a Reach for the Stars. Největší radost mi ale udělal link na novou sajtu World of Cracktros, sám mám doma celkem velkou sbírku ještě z dbo dávno minulých, a už se těším až bude PC sekce online (zatím je tam jen Amiga) a já si budu moct stáhnout pěkné chybějící kousky...

V Brazílii byl výnosem soudu v neděli zakázán prodej šesti her, které se nevešly do norem "akceptovatelné brutality" - Doom, Postal, Mortal Kombat, Requiem, Blood a Duke Nukem. Jak vidno, samé horké novinky... Zdroj.

Zatím, zdá se, stále platí, že zítry vyjde po dvou letech nová verze "nejdokonalejšího emulátolru na světě" Magic Engine. Krom toho bude ve dvanáct hodin (ovšem nějaké USTZ) na kanále #emucamp odhalen nějaký úžasný emulátorový projekt, nad kterým tamní staff tajuplně jásá už týden. Hmm. Nejpíš další NES emulátor podporující jen 5 mapperů... [grin]

 

  9. prosince 1999
  New releases
Armorines_Project_Swarm_USA-iNC
Castlevania_Legacy_of_Darkness_USA-TC
Deja_Vu_I_and_II_EUROPE_GBC-MNC
Game_&_Watch_Gallery_3_GBC-MNC
International_Track_and_Field_2000-KALISTO
Konami_Arcade_Classics_USA-KALISTO
NBA_3on3_Featuring_Kobe_GBC-MNC
NFL_Blitz_2000_GBC-MNC
Ready2Rumble_Boxing_GBC-MNC
Star_Wars_Episode_1_Racer_GBC-MNC
Stranded_Kids_GBC-NFL
Top_Gear_Rally_2_USA-MNC
Xena_Warrior_Princess_USA-MNC
N64
N64
GBC
GBC
PSX
PSX
GBC
GBC
GBC
GBC
GBC
N64
N64
14 MB
14 MB
491 kB
468 kB
174 MB
79 MB
565 kB
309 kB
1523 kB
685 kB
409 kB
11 MB
10 MB
  MAME 0.36 beta 11 screenshots
Opět ve stejném appletu jako minule, který ti šťastnější z vás vidí napravo (a tudíž pravděpodobně buď mají IE nebo štěstí), skrolují obrázky ze všech nových her poslední bety MAME. Co k tomu dodat. Krom Pole Position, které jsem sice na coinupu nikdy nezažil, ale za Sinclairu jsem tušil že celkem je o co stát, lze určitě doporučit Sky Kid. Malé, roztomilé, trochu mi bůhvíproč připomíná ChopLiftera, možná proto že se stejně dobře hraje. Dvě největší hry (co do MB na stažení) této bety, Cisco Heat a F1GP Star, vypadají sice opravdu dobře graficky, ale bohužel 3 FPS na K6/233...  ;-(
Kliknutím na právě zobrazovaný obrázek otevřete okno s jeho vzorem ve skutečné velikosti a rozlišení.
  GameBoy News
Včerejší utilitka GoodGB se ukázala zatím celkem dost nepoužitelná. Sice přejmenovává na opravdu pěkný LFN tvar, kde je mnohdy v názvu i lecjaká zbytečnost, ale bohužel - zatím databáze obsahuje pouze GB/SGB hry. Absence GBC (dle vyjádření autorů na iRC dočasná) bohužel není zmíněna v dokumentaci, a tak po prvním testovacím průchodu adresářem lze snadno utrpět malý šok, kolikže to sakra her mi ještě chybí...
BTW - včera vyšla od stejného autora obdobna utilita i pro Atari 2600.

GBC News - možná užitečný link pro ty, kdož mají nouzi o přístup k nejnovějším releasům...

Pokud se vám poškrábe nebo snad ještě nedejbože nějak hůře počkodí sklo na LCD displayi vašeho GBC, na IGN radí kde za 6 dolarů koupit náhradní i jak ho vyměnit. Mno, ja mám nonstop nasazenej Light Max 2, takže se mi nepoškrábe, a ani neodpauzuje když v přestupuju v tramvaji... ;-)

Hudba a zvuky vůbec nejsou zrovna silnou stránkou GBC. Respektive většinou opravdu nestojí za nic. Proto dost překvapí objevení vůbec prvního musicdisku. Můžete si ho free stáhnou na webu Paragon 5, skupiny která ho vydala. Obsahuje 11 skladeb, a rozhodně se NEdoporučuje poslouchat je v emulátoru. Což nebudu dělat ani já, a nechám si poslech na zítra. Pokud náhodou nemáte vlastní GBC, ve kterém byste si to vyzkoušeli, z existujících emulátorů doporučuji SMYGB - ač jinak kvalit nevalných, zvuk emuluje určitě nejvěrněji...

Žebříčky prodejnosti za poslední listopadový týden, vlevo USA, vpravo Japonsko. Gameboy pochopitelně opět kraluje... :-) Zdroj: Magic Box.

 1. Pokemon Yellow: Special (GB)
 2. Donkey Kong 64 (N64)
 3. Pokemon Red (GB)
 4. Pokemon Blue (GB)
 5. WWF Wrestlemania (N64)
 6. Pokemon Pinball (GB)
 7. NBA Live 2000 (PSX)
 8. Tomorrow Never Dies (PSX)
 9. Resident Evil 3 (PSX)
 10. Pokemon Snap (N64)
 1. Pocket Monster Gold (GB)
 2. Pocket Monster Silver (GB)
 3. Tokimeki Memorial 2 (PSX)
 4. Chrono Cross (PSX)
 5. Pachislot Arge Kingdom 2 (PSX)
 6. Maken X (DC)
 7. Dance Dance Revolution 2nd ReMix (PSX)
 8. Beat Mania GB2 GachaMix (GB)
 9. Jojo's Bizarre Adventure (DC)
 10. Medalot R (PSX)

Nové počtení o hrách: Polaris Snocross (info na stránce výrobce), Tonka Raceway (IGN - 5/10), Game & Watch Gallery 3 (IGN - 8/10)

  Back in Time 2 - aneb kterak evilmind platil až zaplatil...
Dnes je to už více než měsíc, co jsem na tomto místě mohl začít radostně jásat nad tím, že BiT2 se začalo po dlouhých průtazích konečně prodávat. Následovala přípravná fáze - uložení peněz na konto (3 dny), nalezení platební karty (2 dny), pokusy o zaplacení pres Netbanx (10 dní). Oněch vyčerpávajících 10 dní jsem trávil v smutném kolotoči - vyplnění objednávky, kliknutím na platbu kartou (v této chvíli se nepochopitelně objednávka odesílá), chvíle zkoušení různých formátů čísla karty (dohromady, s pomlčkama, s mezerama), odeslání nasraného mailu na Netbanx a omluvného Chrisu Abbottovi, který měl chudák plný mailbox mých objednávek. Po 10 dnech jsem to vzdal, upozornil Chrise že nastal čas zabalit mou kopii :-), a jal se zkoumat další možnosti platby. Z přehršle nabízených podivností jsem porozumněl jedinému - Bank Transfer. Odvážně jsem se tedy lognul do Expandie, asi hodinu pečlivě vyplňoval formulář, až jsem konečně zaznamenal první malý úspěch - po odeslání se mi zablokovalo 610 Kč, což těm necelým 13 librám celkem odpovídalo. Bohužel už druhý den bylo blokováno asi 950 Kč, což vydrželo plných 6 dní, načeš se tato čáska odepsala (a rozepsala - 200 Kč byl poplatek Expandii ;-( ), a za další 4 dny peníze opravdu dorazily do Anglie. Na koni bych tam byl dřív.
Ale strádání jsou zapomenuta, čert vem 1000 korun, hlavně že peníze dorazily k adresátovi:
Hi Zdenek,
Your bank transfer arrived, so all is fine!
Your CD will be posted out today!
Chris

Teď doufám jen, že nezapracuje ještě naše Pošta :-(, jinak už mi snad nic nemůže zabránit co nevidět tu BIT2 zrecenzovat...
  Krátce z domova i ze světa
Classic Gaming Gauntlet bude zahájen 21.12., ale už teď se můžete zaregistrovat - tak kdo si troufá soutěžit ve znalostech videoher o ceny, šupky hupky se zaregistrovat - zatím nás tam je jen 21... ;-)
V pravidlech soutěže byla provedena jistá aktualizace, která už trochu naznačuje o co v jednotlivých kolech pujde...

Hmm, koukám nahoru na obrazovku - to je zajímavý, kolik se mi toho podařilo naplácat, přestože se vlastně dneska na poli emulace vůbec, ale vůbec nic zajímavého nestalo... :-)))

 

  8. prosince 1999
  New releases
GoodGB 0.1 beta
MAME 0.36 beta 11
MAME Merge 2.42
MESS 0.36 beta 11
ZSNES 0.988
Util
Emul
Util
Emul
Emul
33 kB
1887 kB
324 kB
817 kB
341 kB
  MAME 0.36 beta 11
V noci se nečekaně (z neděle na pondělí obvykle nevychází) objevila další beta MAME. Už dlouho dopředu byla známa podpora #1 z request hitparády - obou dílů Pole Position. Krom nich jsou tu tyto nové hry: Dragon Buster, Sky Kid, Atari Soccer, Cisco Head, F1 Grand Prix Star, The Percussor, Turbo.
Zajímavý je nový commandline příkaz -verifysets, jak se zda, postupně asi chtějí autoři vytlačit ROM managery... ;-)

ROMS: EmuViews, MAME.DK, Emulition
Obvyklý fixfile ze SYS2064 tentokrát zahrnuje celkem hodně her, takže se vyplatí sosnout.

Vyšla i nová verze ROM manageru, který jako jediný z těch mnoha sám používám - MAME Merge 2.42.
Novinky:

 • fixed : RAINE long filename support for split / merged-split sets. (I packaged up the wrong binary when I released 2.41).
 • fixed : start button could be enabled even if the classic/neogeo checkboxes weren't checked.
 • fixed : rompaths commented out of mame.cfg are no longer added as source folders.
 • RAINE 0.27e resource file included in archive.
  GameBoy News
Zrovna včera jsem aktualizoval svou sbírku GB her na RW mediu, a hrozně mě rozčilovalo, jak špatně se v GBXTool vybírá, co poslat na kartici - přece jen je vidět jen filename, a to není příliš ideální. Pravda, exitují GBX utility, kde je k dispozici kompletní filemanager včetně zobrazení jména přímo z ROM, ale tam (zvláště u japonských releasů) občas také bývá nepříliš prospěšný řetězec znaků. Všechny archivační utilitky, které jsem tu kdy uváděl, uměli maximálně vytáhnout tohle jméno, a podle něj přejmenovat soubor. Takže nic moc. Utilitka, která se blíží tomu co bych si představoval já, se objevila až dnes - GoodGB. Obsahuje databázi cca 1500 GB her, podle které umí přejmenovat celou vaši sbírku na nějaký lidštější tvar. Momentálně sedím o PC bez CD, takže nemůžu okamžitě zkusit jak dobře funguje, ale zítra poreferuji.
BTW - od stejného autora existuje i verze pro NES, ovšem už při letmém pohledu do mého neutříděného NES adresáře se o mne pokouší depka, takže tohle testování nechám asi na někom jiném...

Na IGN překvapivě zrecenzovali poslední hardware od Bungu, Pocket Voice.

Podle zpráv na Nintendojo je v USA před vánoci velká sháňka po GBC, a nejsou! Jo, tak to se u nás stát opravdu nemůže. Na vině je údajně nedostatek LCD obrazovek, které se jako jediné dovážejí z Japonska.

I když sám zrovna něco taky smolím, přece jen nejsem moc výkonný, a tak jsem si řekl, že sem budu dávat i přímé linky na všech review/preview gameboy her - a že se jich bohužel na inetu moc nevyskytuje... :-( Pravidelné a dobré najdete na IGN a DMG Ice, většina dalších sajt buď není aktualizována skoro vůbec, nebo jen tragickými minireview (Daily Radar, bývalá FGN). Takže dnešní várka:
WWF Wrestlemania 2000 (IGN - 6/10), Starwars 1 Racer (IGN - 6/10), Space Invaders (EAGB - 4/5), Tonka Raceway (DR - 1/4).

Neuvěřitelně mnoho práce se musí skrývat nad návodem na Pokemon Gold/Silver na EAGB. Pokud to správně chápu, dokonce to ti blázni dohráli ač neumí japonsky. Mno... vypadá to zajímavě, ale myslím že si toho půl roku počkám na US verzi.

  MESS 0.36 beta 11
Původně jsem se o nové verzi tohoto multi konzole/hc emulátoru ani nechtěl zmiňovat, protože jeho nová verze pravidelně vychází spolu s MAME, a to nezávisle na tom, je-li něco nového. Což teda dost saje, že. Tentokrát je ale nových věcí opravdu hodně. Především je tu podpora hnedle devíti nových systémů: Coco 3, Oric 1, Oric Atmos, VIC 20, Vc 20, Commodore 16, Commodore Plus4 NTSC, VZ 200, VZ 300. Na homepage projektu už nějakou dobu není aktivní stránka s biosy, nutnými k běhu emulátoru, a tak se leckomu může hodit link na tuhle německou stránku - Olivers Emulatorwelt.
  ZSNES 0.988
I tentokrát vyšla nová verze SNES emulátoru nadvakrát, zde je ke stažení
Novinky:
 • Added some SA-1 speed hacks (Kirby DX/Parodius 3)
 • Implemented SDD-1 MMC. But none of the SDD-1 games run properly yet because of the compression chip.
 • Fixed up some slowdown problems in SA-1 games
 • Fixed up dirty CPUID fix for Cyrix CPUs so that you don't have to re-run Zsnes twice every time.
  Krátce z domova i ze světa
mahoudai_002.jpg (19509 bytes)Jedna chybějící hra pro nové Raine byla nakonec dumpery uvolněna ještě v neděli v noci - Mahou Daisakusen je ke stažení na J-ROM. Je to docela dobrá rychlá horizontální střílečka s pěknou grafikou, nic vyjímečného, ale neurazí.

Jak se zdá,  ani po pěti dnech není ještě Pulstar NeoGeo CD na mirrorech NeoGeo Team 2000... přitom jeden z těch mirrorů je skoro neustále up and rocking - 100k/s. Škoda.

V této tiskové zprávě 3Dfx bylo celkem překvapivě oznámeno, že Glide API se stává open source, což konečně povede k dekriminalizaci free glide wrapperů...

Na SegaXtreme si náruživí sosáci mohou užít. Je zde ke stažení množství SegaCD releasů, ovšem rychlost není nijak světoborná. Navíc zatím není k dispozici žádný emulátor, takže jak říkám - jen pro náruživé sosáky.

Ve Vertigo2099 databázi na Kinoxu je ke stažení poslední NES pack, a nový SNES dump Megama X2. Bohužel informace o znovuobnoveném Vertigo webu vWorld už není aktuální, stránka vydržela naživu bohužel jen necelý den... ;-(

Vyšlo třetí číslo docela zajímavého časopisu Bit Age Times.

Stále aktuálnější se jeví nutnost funkce SEARCH na tomto webu - přece jen občas sám něco hledám... :-) Všechny free služby tohoto typu, které jsem zatím nalezl, sice správně zindexují celý obsah, ale bohužel z nějakého nepochopitelného důvodu umožňují hledat pouze celá slova, což je pochopitelně k ničemu. Proto pokud prosím víte o nějaké normální službě, která umožňuje hledat i substring, ozvěte se plz do pošty. Hmm, což mi připomína, že muj mail na pech.net už zase od neděle nefunguje, neb doména tentokrát naprosto umřela - aktuální tedy budiž

 

  5. prosince 1999
  New releases
40_Winks_WORKING-KALISTO
Beatmania_GB2_JAP_GBC_Working-OS
Godzilla_The_Series_GBC-MNC
Muscle_Ranking_JAP_GBC-OS
Music_2000_PAL-PARADOX
OverBlood_II_PAL-PARADOX
Raine 0.27e
Supercross_2000_USA-TC
PSX
GBC
GBC
GBC
PSX
PSX
Emul
N64
404 MB
424 kB
483 kB
371 kB
359 kB
780 MB (2 CD)
859 kB
15 MB
  Raine 0.27e
ghox_001.jpg (13878 bytes)Alpha stadium posledního releasu opravdu nebylo planým strašákem - během včerejší noci se objevily další dvě verze, nejprve 0.27b, kde kupodivu krom bugfixů byla i nějaká ta vylepšení a dokonce jedna nová hra - Mahou Daisakusen. Jen o pár hodin později se objevila ještě jedna verze, 0.27e, která je tu i ke stažení, a kde jedinou změnou je podpora alternativních názvů archivů...

Z nových her, které jsem v noci konečně pořádně vyzkoušel, se jich dá několik opravdu doporučit.
Ghox je variace na Blockout (nebo chcete-li Arkanoid), a nutno říct, že je to variace opravdu zábavná. Chytře navržené levely, množství duchů, kostlivců a jiných bubáků, kteří překážejí kuličkám v cestě (to množné číslo je tam schválně, chvíle, kdy se pinká jen s jednou, jsou spíše výjimkou), docela vypracovaný systém prémií - prostě zaručená zábava.
eurofootballchamp_001.jpg (15494 bytes)Euro Football Champ. Arcade fotbálky mám rád. Bohužel doba poněkud pokročila, takže hodně starých her už dnes zaostává i tím, co je hnacím motorem retrogamingu - hratelností. To ale rozhodně není případ této hry. Jak je u coinopů zvykem, nějaké kličkování s míčem se příliš nekoná. Hra se přelévá ze strany na stranu především za pomoci přihrávek vzduchem, hráči efektně zpracovávají a co chvíli předvádějí nůžky či rybku. Fauly jsou patřičně brutální, a zkosit řádným kopancem ve výskoku lze i rozhodčího. Brankáři jsou nepřekonatelní prostou střelou, je nutné kombinovat či vytvářet závary před bránou. Podtrženo sečteno - není to FIFA 2000, ale rozhodně při hraní není nuda...
gunlock_001.jpg (14089 bytes)Gunlock. Jedna z "tajných" her minulé verze. Škoda, schovávat ji určitě není nutné. Je to výborná vertikální střílečka se skvělou grafikou. Na svou dobu neobvykle kvalitní jsou skrolující backgroundy. Dokonce tu najdeme i jeden nápad, který jsem snad jinde neviděl - pozemní cíle (tj. tanky či různé bungry a základny) nelze rozstřílet palubním kanónem, je nutno použít lasery (na obrázcích takové ty dlouhé modré křivky). Nejprve je nutné ale pozemní cíl zaměřit, jinak nelze z laserů vůbec střílet - a k tomu slouží zaměřovací kříž, umístěný asi půl obrazovky před   lodí, který po setkání se sestřelitelným pozemním objektem tento samostatně označí, a teprve nyní je možné na něj střílet. Je do docela super, vyhýbat se nalétávajícím raketkám a jejich střelám, a zároveň tagovat terče pro laser...
Jako vertikální střílečka vypadá na první pohled i Shippu Mahou Daisakusen. Ale jen vypadá, ve skutečnosti je to docela zábavná závodní hra, kde ovšem střelba a používání powerupů jasně převládá nad uměním pilotáže - ostatně jak by ne, jede se pořád rovně... :-) Krom ostatních závodníků v bizarních strojích se na trati vyskytují různé, převážně pohyblé překážky, nezřídka vybavené vlastní palebnou silou.
exzisus_001.jpg (8907 bytes)Exzisus je celkem klasická horizontální střílečka. Krom některých celkem pěkných poweupů zaujmou zvláště zajímavé algoritmy pohybu nepřátelských formací - hra není těžká, ale nedovoluje ani na chvíli si oddechnout. Výbornou zábavu jen podtrhuje skvělá hudba, i když se pořád nemohu zbavit dojmu, že jsem ji už někde slyšel...
solfigtr.jpg (15583 bytes)Solitary Fighter. Zklamání. Od docela nové hry jsem čekal víc, než jen opravdu veliké postavy bojovníků. Striktně 2D grafika, navíc prostředí boje většinou netraktivní, a především - chvaty dosti ubohé. IMHO nuda. Snad jediným zpestřením je občasné zapojení se do boje jedné z přihlížejících divaček...

Obrázky tentokrát nejsou v java appletu, protože s jeho použitím jsou spojeny různé nepříjemné problémy, které teprve řeším... proto jich tu je jen několik. Obrázky ze všech popisovaných her si můžete prohlédnout v seznamu na mojí Raine stránce.

ROMs: EmuViews, Arcade ROM Heaven. Bohužel jak se zdá, zatím nikde nejsou k dispozici tři hry - Grid Seek, Euro Champ 92 a njenovější přírůstek Mahou Daisakusen... ;-( Ve chvíli, kdy je dumpeři uvolní, se ale objeví určitě na všech romsajtech.

  VICE 1.2
Nová verze jednoho z nejlepších emulátorů C64. Jelikož velikost DOS a Win verze je dohromady 4mb, vystavím je tu k lokálnímu downloadu až v pracovní den, neb opravdu nemám trpělivost tahat hodinu tam a zpět... Nedočkavci mohou sosat zatím z homepage.
  Classic Gaming Gauntlet
Pokud vás nezaujala včerejší zpráva o Pac-Man soutěži, protože třeba nehrajete hry zase tak dobře (což je i můj případ), možná uspěju s dnešní, poněkud "méně" náročné soutěži. MonroeWorld pořádá výroční klání o docela zajímavé ceny, kde nepůjde jen o to, jak moc jste dobří, ale bude se cenit především inteligence a znalosti z historie videoher. V této chvili ještě soutěž nebyla zahájena, předběžně se očekává start 21.12. Zatím není možné se zaregistrovat, až to možné bude, jistě o tom zde budu informovat.
Vše potřebné k zapojení se najdete zde.
  Krátce z domova i ze světa
Zajímavá zprávička o tom, kterak japonská policie zabásla studenta, který vystavil na svém webu ROMky pro NES a GB, je zde.

Hafo nových Amiga her je v posledním update na Back2Roots - mj. Larry 1-5, Chuck Rock, Rise of Rabbits...

Emutech 2000 má novou zajímavou sekci Round Table. Každý den by u tohoto kulatého stolu měli lidé z pěti nejznámějších emulátorových sajt odpovídat na jeden dotaz.

Nová, "finální" verze Magic Engine 1.0 bude pravděpodobně vypuštěna 15.12. Full verze bude pro registraci používat keyfile v samostatném souboru, což je docela překvapivé - zjevně byla tato forma ochrany zvolena proto, aby si registrovaní uživatelé mohli snadno stahovat update binárních souborů... Takže asi "finální" nakonec nebude znamenat "konečná"... ;-)

Pěkná stránka s celkem reprezentativní sbírkou X68000 her je zde.

Beyond Emulation, jedna z lepších news page především pokud jde o nové konzole hry, už zdá se zase nějakou dobu funguje, přestože jsem ji už odepsal...

V únoru 2000 začne Sega v Japonsku distribuovat cca 300 her ze starých konzolí, které budou hratelné na Dreamcastu. Překvapivě nepůjde jen o hry z přechozích Sega konzolí, měly by se objevit i SNK střílečky z TG16 a možná ledasco dalšího... Hry budou pravděpodobně emulovány, přičemž platit se bude nejen za GD-ROM s emulátorem. Hry totiž bude možné stáhnout pouze na webu Segy přímo z DC, a za stažení se bude platit cca 1-3 dolary. Což je DOST, vzhledem k tomu, že stažené hry pochopitelně na DC není moc kam dlouhodobě uložit, takže bude nutné je sosat znovu a znovu. Sám bych tomuhle mlejnku na peníze předpověděl velkej neúspěch...

 

  4. prosince 1999
  New releases
Absolute_Football_PAL-ACC
Armorines_Project_Swarm_USA-iNC
Babe_and_Friends_GBC-MNC
Beatmania_GB2_JAP_GBC-OS
Fighting_Cup_Maniax_JAP-OS
Hamster_Club_JAP_GBC-OS
Hell_Night_PAL_MultiLanguage-KALiSTO
Killer_Loop_MULTIPAL-iNTERGANG
Marble_Madness_GBC-MNC
Ms_Pac-Man_Special_Color_Edition_EUROPE_GBC-GBL
NBA_Jam_2000_USA-MNC
Nuclear_Strike_64_USA-MNC
Pokemon_Snap_Station_USA-NDT
Puzzle_Master_GBC-MNC
Raine 0.27 alpha
REW 09LC
Ronin_Blade_PAL_MultiLanguage-KALiSTO
SAGA_Frontier_2_USA-PARADOX
Super_Smash_Brothers_PAL_MULTI-HS
Supercross_2000_USA-MNC
Survival_Kids_GBC-KEL
Top_Gear_Rally_2_USA-MNC
Turok_Rage_Wars_PAL-INC
Vandal_Hearts_II-KALISTO
PSX
N64
GBC
GBC
N64
GBC
PSX
PSX
GBC
GBC
N64
N64
N64
GBC
Emul
Emul
PSX
PSX
N64
N64
GBC
N64
N64
PSX
460 MB
14 MB
209 kB
425 kB
12 MB
489 kB
418 MB
453 MB
208 kB
84 kB
15 MB
19 MB
9 MB
199 kB
860 kB
91 kB
296 MB
276 MB
16 MB
8 MB
381 kB
11 MB
6 MB
138 MB
  GameBoy News
www.gameboy.cz, oficiální stránka nového místního distributora, firmy Conquest, už funguje! Najdete zde ceník GBC/GBP, příslušenství, a slušného počtu her. Ceny jsou takové, jaké jsem tu avizoval - tj. nijak nízké, ale zase ne přemrštěné, u her se dají najít docela laciné tituly... Dále jsou zde adresy prodejců v zatím sedmi městech, stručný popis GBP/GBC, a kupodivu také popisy několika lepších her. Informační hodnota webu je tudíž mnohem větší, než se kdy zdařilo firmě MPM na jejich obludáriu. R.I.P.
Pochopitelně popisy her je nutné brát s rezervou - obvyklé jásání bez stínu pochyb o kvalitách hry se ovšem dalo čekat. Všechno je ale lepší než nic, a navíc každý popis je provázen množstvím screenshotů, takže si o hře jakousi představu vytvořit lze. Navíc Conquest slibuje i stojany, obvyklé třebas u PSX, kde si bude možné hry vyzkoušet před zakoupením. Nevim, jestli zprovoznění webu znamená, že veškeré zboží už je skladem na prodejnách, ale rozhodně to BRZO zjistím... ;-)

REW je docela nový emulátor GB/SGB/GBC, běžící pod DirectX. Jeho autorem je tvůrce IMHO nejlepšího emulátoru DBoy, a to říká o kvalitě emulace vše. Sice DBoy funguje v DOS okně naprosto bez problémů, takže není důvod ho nepoužívat, ale i přesto - poslední verze REW je ke stažení v dnešních Releases.

  Raine 0.27 alpha
Snad vůbec poprvé bylo nové Raine vydáno v jakési alpha nestabilní verzi. Na homepage je to vysvětleno stávající velikostí projektu, kde testování trvá příliš dlouho - však internet je plný nadšenců, dychtivých testovat nové Raine celý den... :-) Podtitulem této verze je proto heslo "Better release something, or it will never get done".
Fakta. Je tu oficiálně 16 nových her, ovšem 7 z nich jsou jen klony či jazykové verze již podporovaných her, Gun Lock a Grid Seeker jsou navíc jen odtajněné easter eggs z minulé verze.
Z vylepšení programu je zajímavý nový parametr, umožňující uložit nastavení obrazovky u jednotlivých her (u víceobrazovkových stříleček se to dost hodí), screenshoty se  nyní ukládají pod přijatelnějším názvem.
Screenshoty ze všech her budou zítra.

Diky mému zpoždění v aktualizaci jsou už dokonce k dispozici informace o další nové hře z nové verze - skvěle vypadající střílečce Mahou Daisakusen.

  Levné knihy
Asi to bude vypadat, že opisuju, ale opravdu jsem už v úterý stejně jako MSoft navšívil dvě z pražských prodejen Levných knih (MSofte, pokud tě ze schodu srazil někdo v australáku a koženým klobouku, tak sorry, já nerad ;-) ). Že tam mají hry za směšné ceny vím už  nějakou dobu, ale protože pravidelně chodím jen do Jungmanky, kterou mám při cestě do práce, a tam se zrovna nabídka her omezuje na minimum prodávané přímo u pultu, dlouho jsem si nemohl najít čas k podrobnější návštěvě. Informace z minulého týdne o tom, že nabídka her se mění, se ovšem na pravdě příliš nezakládala. Alespoň mohu-li soudit dle dvou návštěv v rozmezí cca měsíce.
Velká část nabídky je naprosto nezajímavá - jde o hry za cenu přesahující 200 Kč, což sice pořád může být dobrá nabídka, ovšem za obdobné ceny můžu koupit notně staré či nezajímavé hry i v JRC. U her do padesátikoruny už je situace jiná - vyplatí se koupit i jen kvůli hezké krabici... :-) Ostatně jinou užitnou hodnotu prodávané Mac/PC hry v německé či francouzské verzi, či sbírky "neoficiálních misí" (čti - posbírané zadarmo na inetu) do starých her stejně nemají. A tak jsem si koupil:
Quake pro Mac za 30 Kč, kvůli krabici
Gabriel Knight pro Mac, anglickou verzi s francouzským manuálem na 6 CD za 50 Kč, kvůli fakt cool krabici s tím bezva obličejem pod prostěradlem
Doom a NHL Powerplay pro Sega Saturn po 15 Kč, kvůli tomu, že jsem optimista a věřím v budoucí funkční emulaci Saturnu... :-)))
  Pacman 100.000$ Contest
O zajímavé firmě Twin Galaxies jsem tu psal asi před rokem. Tehdy u příležitosti soutěže v hraní arkád, pořádané u příležitosti update jejich knihy světových herních rekordů. Jsem trochu líný hledat v archivu ;-), ale myslím že jsem tehdy určitě zmiňoval, že na tak prestižní záležitost se dostavila většina nejlepších i přesto, že nebyly udíleny žádné finanční odměny.
Mno, tak tentokrát už se o peníze hraje. O hodně peněz. Hlavní cenou je 100 tisíc dolarů pro toho, kdo dokáže předvést jak překonat 256tou obrazovku v Pac-Mana. Na níže uvedeném linku je docela zajímavá story o tom, co vlastně ten level 256 představuje za problém. Sice nechápu, jaktože se za ty roky, po které údajně je tenhle "problém" znám, nikdo nezeptal přímo programátorů. Sám si myslím, že vzhledem k číslu toho levelu, a popsanému stavu (rozsypaná polovina obrazovky), se patrně jedná prostě o chybu hry, a překonat to nejde.
Krom hlavní, zřejmě nedosažitelné výhry, je tu i několik menších. Tedy v uvozovkách. Cituji:
$10,000 prizes to the first persons to score over 1 million points on any of eight different games following Twin Galaxies’ official rules. The games are: Ms. Pac-Man, Carnival, Berzerk, Donkey Kong, Frogger, Rally-X, Hypersports and Tutankham.
Also, a further prize category promises $1,000 to the first players to break the world record on any of these fifteen games: Carnival 221,000, Crystal Castles 910,722, Berzerk 224,880, Dig Dug 4,129,600, Donkey Kong 874,300, Frogger 442,330, Hypersports 538,340, Joust 1,537,050, Kung-Fu Master 1,349,040, Missile Command 1,695,265, Ms. Pac-Man 920,310, Pole Position 67,310, QIX 1,666,604, Rally-X 250,160 and Tutankham 244,920.

Hmm. No, jak tak koukám na ten výběr her... vybírám nějakou oblíbenou... jdu trénovat Missile Command... :-) BTW případný rekord v MAME pochopitelně uznán nebude, pokud jste lačni po penězích a věříte si, bude vše muset proběhnout dle standardních TwinGalaxies pravidel, a výletu do USA se nakonec stejně nevyhnete.

Bližší podrobnosti na zdroji této zprávy.

  Krátce z domova i ze světa
NeoGeo Team 2000 se přesunul na nové URL. Přesně jak jsem předpovídal, hlavním problémem této stránky je, že nemá moc kde skladovat svoje releasy. Krom League Bowling teď vystavují i Ironclad a Pulstar, leč právě v této chvíli ani jeden z jejich mirrorů nefunguje. Je to prostě naivita, věřit, že ty tisíce zájemců nezahltní každý server, který NGT2k dokáží sehnat, během několika málo hodin... Na druhou stranu, sám jsem si od nich Ironclad asi po třech dnech snahy stáhnul, a onen fungující mirror jel do .cz přes 100k/s, takže se určitě vyplatí udržovat stránku v bookmarku. BTW - Pulstar byl přidán teprve včera, a zatím pouze pro mirrory, takže číhejte na jeho vystavení v dalších dnech...

Soudní spor mezi Sony a tvůrci Bleema zdaleka ještě neskončil, a zde na EliteGamer se objevil bezvadný příspěvek jednoho z oficiálních Bleem betatesterů, kde líčí své zážitky ze setkání s právníky Sony.

Oficiální MAME homepage se konečně přesunula na zapamatovatelnou adresu - www.mame.net. Aktualizována byla i MAME WiP, bohužel tentokrát ve čtyřdenním update nejsou žádné obrázky...

 

  27. listopadu 1999
  New releases
Bomberman_Quest_GBC-MNC
DBoy 0.55a
Hot_Wheels_Turbo_Racing_PAL-INC
Hu-Go 1.05
Monkey_Magic-KALISTO
Pokemon_Snap_Station_USA-NDT
South_Park_Chefs_Luv_Shack-KALISTO
Survival_Kids_GBC-KEL
Tomb_Raider_4-KALISTO
Turok_Rage_Wars_GBC-MNC
WWF_Wrestlemania_2000_GBC-MNC
ZSNES 0.987
GBC
Emul
N64
Emul
PSX
N64
PSX
GBC
PSX
GBC
GBC
Emul
310 kB
105 kB
13 MB
629 kB
271 MB
9 MB
336 MB
381 kB
537 MB
290 kB
224 kB
340 kB
  GameBoy News
Když jsem dnes po ránu vlezl na Croft Times, protože jsem hanebně zakejsnul v Tomb Rider 4 už v prvním levelu, objevil jsem skvělou novinku - info o chystané konverzi TR na GBC. Hra by měla být hotová už v březnu příštího roku. Žádné příliš podrobné info zatím bohužel není k dispozici, ten obrázek na níže uvedeném linku je určitě ilustrační fotomontáž. Autoří slibují na poměry GBC neobvykle velkou postavu hlavní hrdinky, a neobvykle velký počet animačních oken. Já ale  hlavně doufám, že z toho zase nevyleze jen další tuctová 2D jump'n run...  ;-(
Zdroj.

V novém, prosincovém čísle GameStaru je několik zajímavých věcí. Za prvné je to pochopitelně dvoustránkový článek o GBC, přičemž by tento neměl zůstat osamocen - na příště je slíben další článek, tentokráte o hrách. Na text se nabalilo i několik velmi zajímavých reklam. Celostránková reklama Conquestu prozrazuje vznik nové GB stránky - www.gameboy.cz. Bohužel momentálně obsahuje DNS server gameboy.cz jen NS a MX záznamy, takže zatím na link nema smysl klikat... ;-( Ještě je lepší je reklama Computer City na poslední straně - slibuje na příští rok GB párty, turnaje a soutěže v hraní her, a zajímavý hardware... Škoda jen, že v obou případech reklama předchází předmět reklamy... ;-(

  NeoGeo Color Emulator podruhé...
Carlos mne opět upozornil na existenci fungujícího NGPC emulátoru, tentokrát tedy včetně ovládání! No, ona je to vlastně stejna verze jako minule (0.1), ale registrovaná... Emulátor tedy bylo možno konečně možné zkusit. Na P200 běží naprosto v pohodě, fungovalo všech osm dumpů, které jsem měl k dispozcici. Chtěl jsem se hlavně podívat nakolik jsou NGPC hry zábavné, protože patrně ještě do konce roku bude možné si i u nás handheld koupit... No, z emulace je těžko soudit. Metal Slug pochopitelně nemůže mít ten grafický vtip z "velkého" NeoGeo, ale i tady se nepřátelští vojáci všelijak srandovně pitvoří. Ostatní hry mne moc nebavily - ale jak říkám, těžko soudit, GBC hry mne v emulátoru také příliš neberou...
Pozor na to, že je třeba mít nastaveny 16bit barvy ve windows. Zatím není emulován zvuk, a moc nepotěší ani fakt, že si nelze uložit nastavení.

Emulátor i nějaké NGP dumpy si můžete stáhnout na RS's place. Krom těch šesti barevných, které jsou všude jsou tu i dvě mono hry - Cherry Master a King of Fighters R1. To FTP je neskutečně slow, takže trpělivost... Alternativní link pro download alespoň těch dvou nových her může být tato japonská stránka.

  Hu-Go 1.05
Nová verze TG16CD emulátoru, tentokrát s vylepšeními na místech, kde je to opravdu třeba. Škoda, že v seznamu novinek (příliš dlouhém než abych ho tu pastoval celý) není přesněji rozvedeno, čeho se fixy týkají. Podle stavu compatibility listu na homepage ale soudím, že většina slibovaných věcí opravena byla, a po minulé verzi nefunkční ISO hry už zase jedou...
  Your Sinclair Rock'n Roll Years Movie
Původně jsem tenhle link chtěl dát jen do krátkých zpráv. Ale teď jsem si tenhle čtyřminutový filmeček pustil podruhý, a říkám si - kurňa, to by byla ale škoda, kdyby to nejaký sinclairista přehlédl, a okradl se o tenhle ve Flashi udělaný film s krtkem Montym v hlavní roli, a spoustou grafiky z dalších her uvnitř...
K vidění online i offline zde.
  Krátce z domova i ze světa
Nějak se mi zaboha nedaří přes Netbanx zaplatit za Back in Time 2... Dokonce mi už napsal i sám Chris Abbott, kterému neustále chodí mé platbou nepodložené objednávky. Za idiota jsem leckomu. Ale teď už za mezinárodního... :-( 

Na výše uvedeném linku pro NGPC je také ISO image NeoGeo CD hry Ironclad, což dle obrázků vypadá na dosti dobrou střílečku. Pro majitele velké trpělivosti nebo rychlých linek... Informaci zaslal Carlos.

Onehdá se mne někdo ptal (resp. každou chvíli se někdo ptá) na screenshoty z poslední verze MAME. Nejen obrázky z MAME, ale i z dalších arcade emulátorů a console her můžete najít na Gamepics - momenátlně je zde údajně cca 4000 her.

MAME WiP byla aktualizována o novinky za několik uplynulých dní. Neuvěřitelně dobře vypada zvláště F1 Grand Prix Star.

Nová verze Bleem 1.5b řeší jen jakýsi další nepodstatný problém, kdo bez Bleem nemůžete žít, stahujte z homepage.

Nové hry na Back2Roots: všechny díly Space Quest, Chuck Rock 2, Wicked, Furball a samozřejmě plno nových dem pro PC i AGA.

Na stránce Magic Engine, který já osobně považuji za historicky nejlepší emulátor vůbec, se objevila radostná zpráva - vývoj nové "dokonalé" verze byl dokončen, a už se jen tak dolaďují detaily. Když jsem četl dále, jak autor píše, že když kdysi prodával verzi 0.80 za 35 dolarů, tak dnes se doba už změnila... doufal jsem, že bude ME free. Bohužel nebude. To prozření bylo jen částečné, takže se cena snižuje na polovic, a ME tak i nadále zůstává jedním z mála nefree emulátorů. Navíc v současné době je situace opravdu naprosto jiná než před dvěma roky, kdy žádný jiný TG16 emulátor neexistoval. Škoda, rád bych legální kopii měl, ale kupovat ji nehodlám...

V novém čísle české mutace PC Gamer je docela dobrý článke o vlivu hraní her na vývoj člověka. Překvapivě je kladný - dokonce až podezřele ;-). Jeho autorem je psycholog, takže použité argumenty jsou celkem zajímavé a autoritativní. Jinak kompletní recenzi PCG 03/99 jsem zveřejnil na Guardianu včera. Proč se o tom ale zmiňuju. Podle této zprávy na ZDNetu se rozjíždí v USA další kolo kampaně proti násilí ve hrách. Krom samotného článku je zajímavá i rozsáhlá diskuse k němu. Jinak ovšem z obou stran padají ty samé argumenty, žádná novinka se nekoná...

No, není to zrovna aktualitka, ale přece jen - po půl roce bude zase aktualizován skvělý archiv Spectráských her na VOIDu, co je nového se můžete podívat tady.

 

  24. listopadu 1999
  New releases
40_Winks_USA-ACC
Dance_Dance_Revolution_2nd_ReMIX_Append_JAP-KALISTO
Donkey_Kong_64-USA-AGS
Mickeys_Racing_Adventure_GBC-MNC
Thrasher_Skate_and_Destroy_USA-ACC
ZSNES 0.986
PSX
PSX
N64
GBC
PSX
Emul
400 MB
423 MB
28 MB
1096 kB
286 MB
341 kB
  GameBoy News
Konečně se mi podařilo sesmolit úplně první GBC review na těchto stránkách, a dost možná první na českém internetu vůbec. Nadlouho osamoceno doufejme nezůstane...
Worms Armageddon [GameBoy Color] - stránka je také přístupná z navigačního menu Articles

Na IGN se dnes konečně objevilo bližší info o hře, o které se zatím jen nesměle šuškalo - Heroes of Might & Magic! Strategií pro GBC zatím příliš mnoho není, a těch dobrých je ještě méně. Nu, řekněme si to rovnou - dobrou neznám žádnou. HOMM je ale na PC moje oblíbená hra, a tak při pohledu na první obrázky pociťuji až překvapivě silné chvění ve slabinách... Grafika pochopitelně doznala značných zjednodušení, což se asi dalo čekat :), ale jinak hra vypadá opravdu velmi podobně PC předchůdci. Škoda že žádný obrázek není přímo z boje, ani zevnitř města - což jsou zrovna dvě části hry, kde muselo dojít k největším změnám v GUI. Slíbeny jsou čtyři typy hrdinů/hradů (Barbarian, Knight, Sorceress, Warlock), 24 map (z toho 6 stejných jako na PC, bohužel žádné info o tom, budou-li mapy spojené kampaní), 25 kouzel, 30 artefaktů, 28 druhů nepřátelských potvor.
Hra by se na trhu měla objevit na jaře 2000.
Zdrojový text na IGN je zde.

IGN dnes vůbec exceluje - zde je velmi zajímavý rozhovor s vývojáři Digital Eclipse, obzvláště mne zaujalo info o již hotovém 3D engine, který zatím rozumně nebyl použit, protože i když funguje, hra v něm by nebyla moc zábavná... Což zní neuvěřitelně rozumně... :) Mimochodem - už jsem to tu zmiňoval několikrát, ale nedá mi to - nechápu, proč u nás nikdo nedělá hry na GBC, nese to stejně jako na PC, a prosadit se je mnohem snazší... Kdyby autoři freewarových PC Berušek udělali GBC klon, do konce života by už nemuseli na nic máknout... ;-))

Z obdobného soudku, jako top50 GB her, na které jsem dával link minule, je i poslední IGN article, o kterém se dnes musím zmínit - toto doporučení jaký handheld a jaké příslušenství k němu (a pochopitelně hry) si nadělit pod vánoční stromek. Pokud firma Conquest dodrží své sliby, může být tenhle text zcela aktuální i pro české zájemce, protože si budou moci koupit za obdobné ceny VŠECHNO i u nás... A já doufám že je dodrží, protože chci kewl zelený Nintendo64 s Donkey Kongem, a chci Worm Light, a chci to všechno hned teď!

Po chvilce na uklidnění... co nás čeká a nemine... Porovnával jsem dnes release list s dupelistem, a vyhlížel, co pěkného by se ještě mělo do konce měsíce objevit (tedy ne že by nebylo co hrát :-) ). Docela zvědav jsem na Street Fighter Alpha, honosící se reklamním titulem "první opravdová mlátička na GB". Pravda, myslím že v tomhle typu her GB moc neexceluje, i když můj pohled je trochu zkreslený faktem, že mlátičky vůbec nehraju. Dále tu máme sportovní hity od EASports, které pro GBC konvertuje THQ - FIFA 2000, NHL 2000. Dočkám se konečně fotbalu, který není ani nudný, ani zoufale pomalý? Z plejády chystaných akčních her vypadá čistě podle názvu dobře Viewpoint, což je na jiných platformách bezvadná isometrická střílečka v Zaxxon stylu.  O odložení všech her od Capcomu na prosinec/leden už jsem se zmiňoval, nově mne nepotěšilo posunutí release date u Towers: Lord Baniff's Deceit, konečně opravdu klasického krokovacího RPG, až kamsi do roku 2000.

  Novinky a updaty
Odstranil jsem background image, protože byl fakt hroznej, pomalu scrolloval na slabších počítačích, a vůbec to byl od začátku pitomej nápad.

Java applet s obrázky, který je použit v předvčerejší novince o MAME, se, zdá se, osvědčil, a bude proto používán i nadále v co nejvyšší míře. To, že se osvědčil, tipuju dle nuly došlých záporných ohlasů. Což nechápu, v mém Netscape nefunguje.

Na Articles je krom výše zmíněné recenze na gameboyácké Wormsy i nová stránka s minirecenzemi na NeoGeo hry, které zaslal Carlos. Zatím je tam Pleasure Soccer a KOF99, komu se nechce klikat přes   Articles může přímo sem.

  ZSNES 0.986
Po týdnu nová verze SNES emulátoru s drobnějšími úpravami, kterým prd rozumím co znamenají. ;-)
V Releases je k downloadu C verze.
Novinky:
 • Re-added Sound Buffering. I was hoping to re-write it, but later found out that it wasn't worth the trouble.
 • Fixed some Triple Buffering bugs, but I can't figure out that flicker glitch on NVidia cards
 • Added Simulated Triple Buffering for cards without VESA 3.0 Hardware triple buffering. This method does some lose frames, but should be faster than v-sync. This only works on VESA 2.0 modes.
 • Fixed up directory sorting to always put ./.. at the top.
  Krátce z domova i ze světa
Pokud se divíte redumpu Donkey Kong 64 v Releases - sobotní TC verze nefungovala, v NFO téhle od AGS je VELMI autoritativní vysvětlení proč tomu tak bylo... ;-)

RomCenter 1.71, který jsem tu dával k downloadu předevčírem, obsahuje jakousi chybu, která za jistých okolností může způsobit smazání romsetu. Zlatej MameMerge. Fixující verzi 1.72 ani radši nevystavuji, kdo má zajem riskovat, může stahovat na RC homepage.

ROMLIST slaví druhé narozeniny. Cograts, guys... U příležitosti výročí byly fixed linky na Gunlock, a také byl uvolně zbrusu nový dump - Football Champ (2mb). Hra bude podporována v příští verzi Raine.

Abandonewarez stránek existuje celá řada, ale ať už se v jejich ospravedlňujících prohlášeních tvrdí cokoliv, je to pořád jen warez. Svolení vystavit nějakou starou hru má opravdu málokdo. I když najdou se firmy, které neváhají uvolnit své staré hry, jenž jim beztak žádný zisk nenesou - na PC to ovšem zvykem zrovna není. Proto příjemně překvapila Sierra, která svolila k vystavení všech svých Amiga her na Back2Roots (o tom jsem psal minulý týden), a nyní navíc na této finské stránce umožnila retrogamerům sosnout Heart of China a Rise of the Dragon, obojí nejen v Amiga, ale i PC verzi.

Do konce týdne by se mělo objevit nové Hu-Go. Z kusých informací na homepage se zdá, že tentokrát se žádná převratnost konat nebude, a   hlavním cílem je znovuzprovoznějí CD her, které přestaly fungovat v minulé verzi...

Jedna z mých oblíbených stránek, zabývající se historií videoher, byla po několika měsících opět updatovaná o skvělý article popisující (nejen) vznik a vývoj Electronic Arts. Čtěte na The Dot Eaters.

V NGPC části consoledev.com je ke stažení první NGPC debugger. Vzhledem k tomu, jaké pozornosti se momentálně NGPC dostává už nejen v Japonsku, troufnu si tvrdit, že do pul roku budeme mít funkční emulaci minimálně na úrovni emulace GBC.