Přístupy od 11.4.1999

Založeno v říjnu 1997
Last update:
12.1.2000, 20:40
Emulators CZ Logo, vytvorene Zdenkem Musilem

Tyto stránky by nemohly existovat bez pomoci firmy InterneXt 2000.

 

  

Novinky:
[Aktuální]
[Archiv novinek]

Ostatní:
[Links]
[Articles]
[Download]
[Game History Line]
-
Arcade Emulators:
[Callus]
[JAS-SYS1]
[M72]
[RAGE]
[Raine]
[System 16]

Home Computers:
[Amiga]
[Amstrad CPC]
[Commodore C64]
[Commodore C128]
[Commodore +4 (C16/C116)]
[Commodore VIC20]
[MSX]
[Sinclair ZX80/81]
[Sharp X68000]

Konzole/Handheld:
[Arcadia 2001]
[CD-i]
[Neo Geo]
[Gameboy]
[Gameboy Color]
[Sega 32X]
[Sega CD]
[Sega Game Gear]
[Sega Master System]
[Sega Saturn]
[PC Engine]
[Virtual Boy]

Kontakt:
  ICQ #2562871

  

Freedom of Speech
CLEAR - IDSA Boycott

Archiv novinek: 20.12.1999 - 19.1.2000

 

 

  12. ledna 2000
  New releases
Bitfreaks_Oldies_Collection_Volume1-WLiSO
MagicEngine.v0.96-GLoW
MAME 0.36 beta 14
The_Legend_of_Soukoban_GBC_JAP-OS
Uno_GBC-OS
Win64.Professional.v1.1.Win9xNT-EViL
PCISO
PC
Emul
GBC
GBC
PC
730 MB
397 kB
1858 kB
153 kB
261 kB
435 kB
  Dopis od čtenáře - zážitek z Conquestu
Sám jsem na Gameboy už týden ani nesáhnul, ani do Nuselské ulice na nabídku Conquestu jsem se sám nebyl podívat, ale mám tu za sebe jiné... Byť pro GBX bych tam tedy určitě nešel. :-)
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
From: "Net-X"
To:
Subject: Conquest
--------------------------------------------------------------------------------

Hi,
mam tu malou osobni zkusenost:

Utery 4. 1. 1999, 16.50 hod., brnensky hlavni stan firmy Conquest na ulici Koliste 9. Vstupuji do liduprazdne prodejny, nateseny na vsechno okolo Gameboye. Za pultem sedi (zady ke mne) mladinky prodavac, nohy ma nahore na jakemsi regale a spokojene pari NHL 2000 na jakemsi PC. Pristupuji k pultu a ocima bloudim po poloprazdne polici s gameboy hrami. Prodavac si me konecne vsimne, s nevrlym mlasknutim zapauzuje hokej, vstane a co ze prej si preju.
"Shanim GBX - takovy zalohovaci zarizeni na gameboye..." placnu nesmele a samozrejme cekam zamitavou odpoved, ale prodavac kyvne a otoci se k regalu s Gameboy prislusenstvim. Zatmi se mi pred ocima - GBX se uz nejakej ten den snazim pres internet koupit v Hong-Kongu, a oni ho maj tady v Brne! A za kacky, zadny HK$!
Jak jsem byl naivni a hloupy! Prodavac se otoci, v jedne ruce krabici s externim napajecem a v druhe s dobijeckou akumulatoru. "Prosim, vyberte si..." strka mi nerozhodne krabice pod nos a ocima silha po rozehranem hokeji.
"Ach ne, prominte, asi jsem se spatne vyjadril... Myslel jsem takove to zarizeni, co se pripojuje k PC a umoznuje pracovat s daty ulozenymi na Gameboy kartridgich..." omlouvam se, vysvetluji, rozhazuji rukama, ale chlapek na me jen tupe zira.
"Vite, neco takoveho, jak vyrabi trebas firma Bung, znate, ne?" uz nevim jak dal...
"Nezlobte se, pane..." di prodavac a vrhne naprosto znechuceny pohled na umasteneho gameboye upevneneho v zeleznem stojanu v rohu prodejny, "...ale me ten gejmboj tak nejak vubec nenadchnul, takova hracka..." odfrkne a meri si me pohledem jako sestiletyho haranta, co furt otravuje svyho starsiho brachu.
"Ano... tak dekuji a nashledanou!" stydim se, ze se ve svych triceti zabyvam takovou "hrackou" a radeji padam pryc. Tak tady si uz urcte nic nekoupim, to radeji pujdu pesky do Hong-Kongu! Jeste nez za mnou zaklaply sklenene dvere, podařilo se prodavaci dat gola...

Petrex

Já bych k tomu jen dodal - taky mi bude třicet, a reklamní kampaň s dvojsmyslným titulním sloganem "vyndej ho a hraj", zjevně zaměřená na školáky, mi leze nesmírně na nervy. A to se s reklamou Conquestu v herních časopisech minimálně letos budeme setkávat pravidelně... :-(
  Krátce z domova i ze světa
Není na nic čas, moc práce, moc zábavy, a především taktizování nad znovu běžící českou online multiplayer strategií Red Dragon. Máte-li IE5, můžete se k dosavadním třem stovkám hráčů připojit zde. Ostatně i proto lze nějaký kvalitnější update očekávat až o víkendu.

CherryROMs, jedna z těch lepších ROM sajt, je zpět na vlastní doméně. Zatím ovšem pochopitelně celkem zeje prázdnotou.

Lik Sang, jeden z inet obchodů nabízejících různý "neoficiální" hardware, už má v nabídce modchip pro Dreamcast, umožňující hrát všechny regionální verze her. Zatím ještě není možné ho objedna, nicméně v ceníku už je, a stojí 17 Euro. Komplet DC s modchipem přijde na něco přes 200 Euro. Mimochodem ten obchod je obecně celkem laciný, spolehlivý, a nabízí i různé backup units pro GBC/N64.

Po roce opět funguje oficiální UltraHLE stránka. Velmi příjemně zní potvrzení informací, že se nakonec přece jen chystá nová verze nejlepšího N64 emulátoru. Horkou novinkou webu je patch pro staré UHLE, umožňující použít Rumble Pack (additional hardware needed).

Vyšlo nové MAME 0.36 beta 14, ale protože jsem neměl čas na nic víc než ho uploadnout na ftp, zkuste ho zatím sami. Obrázky a popis nových her o víkendu.

Zde jsou BIOSy pro nové stařešiny v posledním MESSu... ;-) BTW v nové verzi bude patrně i GBC a Atari ST driver.

Update Back2Roots se tentokrát nese ve znamení dem z The Party 99.

Nové hry v Raine: Armed Police Batrider (dost zběsile vypadající vertikální střílečka), Truxton (další horizontální střílečka, nicméně už je emulován i druhý, a pravděpodobně lepší díl) a Rambo 3 Release 2.

 

  5. ledna 2000
  New releases
Densha_De_Go_JAP-OS
Hot_Wheels_Stunt_Track_Driver_GBC-MNC
Pocket_Billiard_JAP_GBC-OS
Silhouette_Mirage-KALISTO
GBC
GBC
GBC
PSX
1111 kB
306 kB
84 kB
587 MB
  Novinky ze světa game soundtracků
Protože na Impact dneska nebyl čas (i když se kolem něj rozhodně událo pár zajímavostí), téma dne bude jiné - herní soundtracky. Už pár dní mi v inboxu visí dopis z mailinglistu C64 Audio, ve kterém je pár zajímavých nových informací.

Chris má na skladě posledních 100 kopií prvního dílu Back in Time, i když kdo váhá zda objednat, nemusí ještě nijak spěchat. Letos určitě vyjde dotisk s novým coverem, a ještě není jasné zda také s novou studiovou úpravou. BTW - po pár týdnech střídavého poslouchání obou CD musím říci, že se mi jednička zamlouvá o dost více.

Internetový obchod C64 Audio má dva nové přírůstky - Amigácké CD Immortal, o kterém jsem se tu už zmiňoval, a "The Wanderer" od Jogeira Liljedahla, což ovšem AFAIK není nové album. Především jsou zde ale nabízeny různé výhodné bundly, všech 6 CD dohromady (včetně CDROM deluxe addonů k BIT1/2) přijde na 45 liber.

Z informací o chystaném BIT3 je tu seznam "jistých" (to jsou ty, co se mění každý měsíc ;-) ) skladeb: Agent X 2, Ghouls and Ghosts #7, Arcade Classics, Zoids, Phantoms of the Asteroids a Wizardry (all themes). Když se to dá dohromady s tím, co je na přebalu BIT2, a s podzimními informacemi z webu, jasně je vidět, že ať už na CD bude cokoliv, převažovat bude Hubbard a Follin. Což potěší... :-)

Pro mne novou informací je další chystané CD, zacituji:
Reyn Ouwehand will hopefully be releasing a C64 themes album through C64Audio later on this year, which will feature his Last Ninja 3 music, and an oriental megamix of themes based on the IK+ groove (licencing permitting!!). Should be awesome.
CD by se mělo začít prodávat na konci května na Radway Party 2000, a jak jste si mohli přečíst výše, bude možné ho koupit přes C64 Audio. Zatím nemá jméno, ale už je přesně známo, co na něm bude:

1. Last Ninja 3 intro - Reyn Ouwehand
2. Shape - Johannes Bjerregaard
3. DMC IV part 2 - Johannes Bjerregaard
4. Enlightenment: Druid II - David Hanlon
5. Flimbo's Quest - Reyn Ouwehand
6. Dutch Breeze: Flip the Flop - Reyn Ouwehand
7. Deflektor - Ben Daglish
8. Ghouls'n Ghosts - Tim Follin
9. Special Agent - Johannes Bjerregaard
10 Blue Meanies part 1 - Steve Barrett
11. Asian Legends
12. Aztec Challenge - David Hanlon


Track číslo 11 je kompilací následujícího:
Yie Ar Kung Fu - Martin Galway
Yie Ar Kung Fu II - Martin Galway
Legend of Kage - Fred Gray
the Last Ninja - Ben Daglish
the Last Ninja 2 - Matt Gray
the Last Ninja 3 - Reyn Ouwehand
the Last Ninja Remix - Reyn Ouwehand
International Karate - Rob Hubbard
the Way of the Exploding Fist - Neil Brennan
Fist II: the Legend Continues - Neil Brennan

Na tomto URL si můžete stáhnout originální SID verze některých skladeb, a také přímo MP3 ukázku z CD. V necelých čtyř minutách jdou skladby za sebou v pořadí: 1, 3, 7, 6, 9, 2, 4, 10 a 12. Chce to trpělivost, server je hrozně pomalej a navic nepodporuje resume... ale je to jen 3.5mb. Po prvním poslechu to každopádně vypadá na další jasnou koupi.

Nelze si ale koupit vše (BTW - OST z FF8 stojí neuvěřitelných 48 dolarů, tradiční Piano verze včetně notového partu (vyjde koncem ledna) těsně pod čtyřicet... pffff), a tak zaujmou i některé MP3 releasy z posledních 14 dní:

Psygnosis_-_Lomax_in_Lemmingland-1996-VF
Konami-Gradius_Gaiden_OST-VF
SonyMusic-Tenchu_Stealth_Assasins-VF
VA_-_Fifa2000_the_Album-1999-NBD

FIFA album je jen 2CD kompilace nepříliš tématických skladeb známých vesměs pop zpěváků, oba japonské releasy jsou takovou klasickou směskou, která se na v Japonsku na velmi populárních herních audio CD vydává, s hojně používanou orchestrální úpravou titulních melodií. Velmi příjemně překvapilo starší album Psygnosisu, které je sice děleno velmi zřetelně žánrově (středověk vs western vs techno), ovšem skoro všechny melodie jsou opravdu svižné a neotřelé.
Vše pochopitelně názor po pouhém prvním přeposlechu, takže nutno brát s rezervou, navíc vkus mnohých soudruhů je jiný, že...

  Krátce z domova i ze světa
tvnova.jpg (11238 bytes)Možná už to víte, ale já to tedy zjistil až dnes. TV N@VA vysílá od 1. ledna u ISP online, takže pokud máte ve woknech poslední Media Player, stačí vložit toto URL: mms://212.65.214.10/livenova. Jak můžete vidět po zvětšení obrázku napravo, kvalita není bůhvíjaká, určitě by neškodil nějaký lepší režim pro majitele rychlejších připojení...

Mnoho i neherních českých sajtů informovalo o prodeji Amigy společnosti Amino. Povětšinou ty informace nebyly moc přesné, ale co také chtít od pouhých majitelů automatického translátoru, že... :-) Já se o tom dosud nezmínil úmyslně, neb to nepovažuju za nic zajímavého - Amiga se coby vedoucí herní platforma prostě už nikdy nevrátí, takže není třeba živit plané naděje. Že ale i dnes vznikají pro AGA docela zajímavé hry, se lze přesvědčit pohledem na Amiga Flame's Top 10 Games of 1999.

Na Moonlite je rozhovor s novým programátorem Sunrisu (to je ten kuriozní N64 projekt, u kterého už vyšly 4 verze, a každá další je STARŠÍ než ta předchozí, protože první neveřejná verze byla uplně nejlepší). Snaha emulovat hry, které konkurence nezvládá, je sice chválihodná, ale obávám se, že nebude snadné tohle předsevzetí naplnit. Cokoliv, co je spojováno s Moonlitem, vždycky krachlo, a můj tip je, že ani Sunrise nedopadne lépe...

Retrostore je zajímavý internetový obchod, který se specializuje na remaky klasických arkád pro různé systémy (PC/N64/PSX/GBC). V nabídce je i nějaké to příslušenství a knihy.

 

  4. ledna 2000
  New releases
Good2600 0.96 (811 her)
GoodGBC 0.93 (370 her)
GoodGG 0.1 (258 her)
GoodPCE 0.1 (642 her)
N64 Rom Renamer 1.0
Util
Util
Util
Util
Util
19 kB
14 kB
11 kB
20 kB
95 kB
  Impact - druhé dojmy...
I dnes je Impact jasným tématem dne na celém inetu, a tak se mu věnuje leckde velký prostor. Dobrá recenze je na EmuSphere, včetně nějakých nicmoc tipů a slušných screenshotů. Užitečný neoficiální FAQ je zde.

Impact homepage byla aktualizována o dva nové soubory, které by měly vyřešit problém uživatelů vlastnících karty se slabším OpenGL. Direct3D Renderer ovšem pravděpodobně vyžaduje DirectX 7. Který ze tří rendererů bude lepší/rychlejší závisí vyloženě na vaší videokartě, nutno zkusit, a může se to lišit i u jednotlivých her... Obecně ale majitelé Voodoo asi budou nejspokojenější s Glidem (a zatím dle ohlasů je Impact přes Glide asi nejrychlejší vůbec), kdo ví, že jeho karta má dobré OpenGL nechá si default konfiguraci, a ostatní halt vezmou zavděk Direct3D. Opravdu výborné tipy, jak si pohrát s nastavením jednotlivých grafických karet píše Ivilded (jeden z autorů) přímo na Impact webu zde.

Citace z webu k rendererům:
"These are the first Public versions of Impacts Direct3D and Glide renderers. Documentation will be added later. Just replace the file "renderer.ipc" in your Impact dir with the renderer you want to use. Don't forget to configure the new renderers before you use them."
Direct3D Renderer 1.7 (67kB) a Glide Renderer 1.1 (67kB)

Hroutící se Impact ještě před samotným spuštěním GUI způsobuje patrně   (tohle se mi stalo jen na mém domácím počítači, takže zkusit zda to pomůže mohu až v sobotu) stará verze MFC42, Impact vyžaduje 6.x, a bez ní se nespustí. Lokální download DLL zde (618kB). Pokud máte Windows 2000, nepomůže vám nic, Impact v nich zatím prostě nefunguje.

Některé weby nabízejí ke stažení nekompletní či nesprávné Impact romsety, vesměs pocházející z prehistorických časů. Ostatně hláška "Missing important ROM file" vás rychle upozorní na to, že není všechno ok. Jediné a správné soubory mají vypadat takhle (správný soubor = stejné CRC jako tyhle):

Battle Arena Toshinden 2, dirname: TS2J
Length Method Size Ratio Date Time CRC-32 Name
------ ------ ----- ----- ---- ---- -------- ----
4194304 DeflatN 1706591 60% 09-25-99 10:40 d7a505e0 TS2-01
131072 DeflatN 37798 72% 09-25-99 11:01 2f45c461 TS2-02
4194304 DeflatN 2036919 52% 09-25-99 10:20 7f4228e2 TS2-05
2097152 DeflatN 855384 60% 09-25-99 10:59 ad90679a TS2-10
524288 DeflatN 142530 73% 09-25-99 11:00 4aba8c5e TS2J-04
4194304 DeflatN 1826391 57% 09-30-99 12:47 cd7e0a27 ts2-06m
4194304 DeflatN 1841682 57% 09-30-99 12:47 b1f7f115 ts2-08m
------ ------ --- -------
Velikost: 19529728 bajtů, ZIP: 8447295 bajtů

Psychic Force, dirname: psychic force
Length Method Size Ratio Date Time CRC-32 Name
------ ------ ----- ----- ---- ---- -------- ----
2097152 DeflatX 1551049 27% 10-04-99 19:13 03b50064 Psychic Force 2
2097152 DeflatX 1444339 32% 10-04-99 18:57 dfead588 Psychic Force 5
2097152 DeflatX 863702 59% 10-04-99 19:45 8372f839 Psychic Force 3
2097152 DeflatX 1218199 42% 10-04-99 20:30 397b71aa Psychic Force 4
131072 DeflatX 30306 77% 10-04-99 20:41 739af589 Psychic Force 6
1048576 DeflatX 548468 48% 10-07-99 13:05 304c8e51 Psychic Force 1
------ ------ --- -------
Velikost: 9568256 bajtů, ZIP: 5656063 bajtů

Rival Schools / Justice Gakuen, dirname: rvschool
Length Method Size Ratio Date Time CRC-32 Name
------ ------ ----- ----- ---- ---- -------- ----
4194304 DeflatN 2208400 48% 04-05-99 16:09 9a7c98f9 jst-01m
131072 DeflatN 25820 81% 04-05-99 16:11 7809e2c3 jst-02
131072 DeflatN 7520 95% 04-05-99 16:12 860ff24d jst-03
524288 DeflatN 113558 79% 04-05-99 16:13 034b1011 jst-04a
4194304 DeflatN 2749884 35% 04-05-99 16:16 723372b8 jst-05m
4194304 DeflatN 3279055 22% 04-05-99 16:19 4248988e jst-06m
4194304 DeflatN 2452291 42% 04-05-99 16:22 c84c5a16 jst-07m
4194304 DeflatN 1813348 57% 04-05-99 16:25 791b57f3 jst-08m
4194304 DeflatN 3133368 26% 04-05-99 16:28 6df42048 jst-09m
4194304 DeflatN 3223582 24% 04-05-99 16:31 d7e22769 jst-10m
4194304 DeflatN 3165031 25% 04-05-99 16:34 0a033ac5 jst-11m
4194304 DeflatN 3485662 17% 04-05-99 16:37 43bd2ddd jst-12m
4194304 DeflatN 2589318 39% 04-05-99 16:41 6b443235 jst-13m
524288 DeflatN 113034 79% 10-06-99 23:16 28b8000a JST-04J
------ ------ --- -------
Velikost: 43253760 bajtů, ZIP: 28359871 bajtů

Street Fighter EX, dirname: sfex
Length Method Size Ratio Date Time CRC-32 Name
------ ------ ----- ----- ---- ---- -------- ----
4194304 DeflatX 2903261 31% 04-05-99 14:55 f5afff0d sfe-01m
131072 DeflatX 33472 75% 04-05-99 14:57 1908475c SFE-02
131072 DeflatX 24345 82% 04-05-99 14:58 95c1e2e0 SFE-03
4194304 DeflatX 374513 92% 04-05-99 15:01 eab781fe Sfe-05m
4194304 DeflatX 2283988 46% 04-05-99 15:05 999de60c Sfe-06m
4194304 DeflatX 1803478 58% 04-05-99 15:09 76117b0a Sfe-07m
4194304 DeflatX 904804 79% 04-05-99 15:13 a36bbec5 Sfe-08m
4194304 DeflatX 2029824 52% 04-05-99 15:47 62c424cc Sfe-09m
4194304 DeflatX 582147 87% 04-05-99 15:18 83791a8b Sfe-10m
524288 DeflatX 11039 98% 04-05-99 14:58 08247bd4 sfe-04a
524288 DeflatN 10989 98% 09-28-99 16:27 ea100607 SFE-04J
------ ------ --- -------
Velikost: 30670848 bajtů, ZIP: 10961860 bajtů

Street Fighter EX Plus, dirname: sfexp
Length Method Size Ratio Date Time CRC-32 Name
------ ------ ----- ----- ---- ---- -------- ----
524288 DeflatX 3456 100% 09-04-99 07:38 18d043f5 sfp-04j
131072 DeflatX 33472 75% 09-04-99 07:38 1908475c sfp-02
524288 DeflatX 3458 100% 09-04-99 07:38 305e4ec0 sfp-04e
131072 DeflatX 24345 82% 09-04-99 07:38 95c1e2e0 sfp-03
4194304 DeflatN 974928 77% 12-18-99 18:53 65eabc61 SFP-08
4194304 DeflatN 2268432 46% 12-18-99 18:53 1d504758 SFP-06
4194304 DeflatN 1821410 57% 12-18-99 18:53 0f585f30 SFP-07
4194304 DeflatN 427775 90% 12-18-99 18:54 ac7dcc5e SFP-05
4194304 DeflatN 2230851 47% 12-18-99 18:34 15f8b71e SFP-09
4194304 DeflatN 410042 91% 12-18-99 18:34 c1ecf652 SFP-10
------ ------ --- -------
Velikost: 26476544 bajtů, ZIP: 8198169 bajtů


Pokud máte správný romset Psychic Force, a stejně nefunguje, vložte tento soubor do CFG adresáře.

Linky na ROM soubory z posledních dvou dnů vesměs stále fungují, ale občas je tam prostě plno. Na filebotech na iRC není plno nikdy, a jsou tam správné romsety - kanál #rareroms na Efnetu. Občas volno je i na FTP od Emulition.

  Sbírám hry, sbíráš hry, všichni sbírají hry...
Do rodiny Good** utilitek přibyly další dva přírůstky - GoodGG a GoodPCE, navíc GoodGBC a Good2600 mají novou verzi. Vše k downloadu v Releases. GameGear byl slíben už minulý týden, a ostatně po SMS to byl logický krok, PCE je příjemné překvapení. Posledních pár dní se celkem zuřivě zabývám kompletací svých adresářů právě pomocí Good**, a všechno bohužel není tak veselé, jak se na první pohled zdá. Především databáze všech utilit vychází ze sbírek jednoho člověka, který navíc není příliš online na iRC, a tudíž se nedá zdaleko mluvit o kompletnosti. To by se dalo ale ještě akceptovat, postupně se databáze naplní, a to, co teď zůstává v rootu, se přesune do /rename diru. Mnohem horší je, že součástí seznamů jsou i různé hacky, free/pd hry a především BAD dumpy. Oficiální stanovisko je, že jde o sběratelský program, a tudíž baddump má stejnou, ne-li vyšší hodnotu než funkční verze. Budiž, ale proč to proboha není optional feature? Když listuju souborem nesmiss.txt, a vidím že od každé druhé hry existují dva tři špatné dumpy, které vytvořili nějací lameři, a kterých sám můžu vygenerovat kolik chci, tak se mi začíná pěnit krev. Také na #rareroms se denně producírují zoufalci, kterým chybí posledních 30 her z těch více než 3000, vše pochopitelně bad dumpy.
Poslední má výhrada směřuje k GoodGBC. Přejmenovávací konvence s číslem releasu na začátku je neuvěřitelně stupidní věc, stejně to číslo nesouhlasí (je to konvence zavedená SubPortem z Dextrose, a třeba Catz nebo Dogz jsou starší věci, které někdo "objevil" až v poslední verzi), a adresář se pak nedá třídit dle abecedy bez toho, abych si předtím zase vše přejmenoval odseknutím prvních čtyřech znaků. Tahle fíčura by rozhodně měla být volitelná.

N64 Rom Rename je nová utilita, plnící obdobný účel jako Good**. Nabízím ji tu ke stažení, i když její použitelnost velká není - neidentifikuje dumpy CRC, ale jen headerem, což je k ničemu, zůstanou vám na disku bad dumpy. Na druhou stranu má databázi v INI souboru, takže ho lze snadno modifikovat. N64 navíc, narozdíl od starých konzolí s tisíci malých her, má dobře zdokumentovány všechny existující releasy, tudíž nějaké přejmenovávání je celkem k ničemu. Také představa, jak si znovu přepaluju všechny N64 záložní CD není příliš lákavá... [grin]

  Krátce z domova i ze světa
Pokud se chcete trochu odreagovat, můžete zkusit hokejovou java hru na iDnes... ;-)

To bych rád věděl, jestli včerejších 118 unique sessions (největší návštěva od 13.10.1998) padá na vrub každodenní aktualizaci posledního týdne, nebo spíše prvního pracovního dne po svátcích??? Doufám že k větší oblibě přibude zvětšení písma na size 2, i když se mi to osobně ani trochu nelíbí... leč stížností bylo prostě příliš mnoho.

Pokud si krom Impactu chcete zkusit, jak na vašem počítači poběží Bleem, ale nemáte žádné CD - snadná pomoc. Čtyři krátké PSX hry, které mohou snadno stáhnout i dialupisté, najdete na této stránce. A to konkrétně: Cotton (2.6mb), Hot Blooded Family (11mb), Wild Boater (12.8mb), GunPey (5.6mb).

Při sosání výše jmenovaných PSX her budete muset zabojovat krutě s vaším svědomím, moc legální to není. Pokud svědomí nezvítězí, můžete ho trochu uchlácholit novým updatem Kojote Legal Roms, kde jsou nové free/PD hry pro GB/GBC/N64.

FCE Ultra, podle mnohým nejlepší NES emulátor (podle mne jeden ze dvou nejlepších spolu s Nesticle) nebude dále vyvíjen v DOS portu, a nové verze se snad dočkáme pouze pro windoze a Linux.

Cyberspace je down, a spolu s ním tak i guardian.cyberspace.cz a má pošta. Jsem k zastižení na ICQ.

 

  3. ledna 2000
  New releases
Come Back 64 0.9d
Killer_Instinct_Gold_v1.2_USA-TC
Legend_of_Zelda-Ocarina_of_Time_v1.2_USA-TC
NLKE 0.5b
Wave_Race_64_v1.1_USA-TC
Emul
N64
N64
Emul
N64
246 kB
16 MB
27 MB
443 kB
6 MB
  Impact - první dojmy
Přesně jak jsem očekával, mé pocity z Impactu nejsou nijak rozjásané. Majitelé našlapaných highend PC sestav budou ale asi nadšení poněkud více, protože ač Impact emuluje v podstatě hardware srovnatelný s PSX, je na stejných PC mnohem rychlejší než Bleem. Dosavadní technická nedokonalost betaverze může ale způsobit, že ač dobrý počítač máte, nezahrajete si stejně. Na mnohých sestavách totiž program vůbec nenabíhá, a pouze smutně kolabuje s nějakou typickou windoze hláškou. To je třebas případ mé domácí sestavy P200/48MB/Voodoo2. Nejsem ale ani zdaleka jediný, na iRC si dnes stěžovalo mnoho lidí s Celerony či PIII a 128MB paměti, autoři ovšem veškeré chyby odmítají slovy "je to jen betaverze".

Doporučenou sestavou je PII/450, 128MB RAM a dobrá 3D karta. V praxi (mé zkoušení na cca 10ti počítačích plus zkušenosti uživatelů z iRC) se ukázalo, že stačí i Celeron na 366MHz, 64MB RAM, a TNT2 k běhu na akceptovatelných 40fps. Bez 3D karty nemá smysl ani zkoušet - PIII/550MHz/160MB s jakousi parodií na videokartu od ATI produkuje pouze nehratelné slideshow. Žádné obrázky sem zatím nedávám, bez pořádné kartice to vypadá stejně hrozně.

Výborný článek o Impactu je na EmuHQ, včetně doporučeného nastavení, mnoha screenshotů a tipů.

Kde vzít ROMky. Krou dvou včerejších adres, z nichž druhá uvedená ještě stále funguje, můžete zkusit toto nebo toto URL, kde jsou navíc dumpy už v přijatelných jednom či max. dvou kusech.

  Gameboy News
Pokud vás bere Pokemon, mohl by se vám   hodit překlad japonského manuálu Pokemon Gold / Silver, zveřejněný zde.

Podle mailů, které dostávám poslední týden, se zdá, že GBC bylo letos hojně naděleno pod vánoční stromek... Zjevně zapracovala mohutná reklamní kampaň Conquestu v herních časopisech. Teď ještě kdyby na webu měli, co mají nového...

Co nás čeká a nemine. Máme nový rok 2000, a tak si lze směle proškrtat release list roku loňského a podívat se, jaké nové pěkné hry nás postihnou tento měsíc. Především by to měla být kompletní odložená produkce Capcomu - 1942, GnG a Resident Evil. Sám se dost těším na Towers: Lord Baniffs Deceit, což bude klasický krokovací dungeon (a nebude konečně japonsky). Z dalších titulů by mohli příjemně překvapit: Bionic Commando, Viewpoint (i když v tomto případě pořád netuším jde-li o remake skvělé isometrické střílečky), Int. Track & Field 2000 či Blaster Master. Celkem by se během ledna měla objevit na pultech asi čtyřicítka titulů, což hned po vánocích jistě není špatné...

Nové počtení o hrách:
Knockout Kings (GBS - 3/10), WWF Wrestlemania 2000 (DMG - 68%), Tomb Raider (DMG - preview).

  Krátce z domova i ze světa
Samurai Spirits (13672 bytes), obrazek pochazi z GeoShockuNeoGeo Team 2000 se může pochlubit hned dvěma novými releasy. Puzzle Bobble zřejmě nemá smysl v ISO pálit, ale Samurai Spirits určitě ano! Zatím největší NeoGeo CD dump, zvíci 130mb, v MVS verzi neexistuje, tudíž lze jen pochvalně zamručet a stahovat... Tedy až se rozšíří na mirrory.... Dle mojí datábaze tahle hra ovšem existuje pouze v japonské verzi, o čemž se kupodivu nijak hlasitě nemluví, a bude asi hodně smutnejch co si tuhle výbornou RPG vysmahnou a zapláčou...

Na Nazově stránce je nový CPS2 dump (tj. pro optimisty) - Rockman 2 The Power Fighters.

Nová verze SNES emulátoru NLKE se objevila po více než roce. Ke stažení je zde v Releases, a ač zjevně nedosahuje kvalit ZSNES/SNES9x, je tu znát opravdu velký pokrok. Především nyní také podporuje SuperFX, umožňuje ukládat video ze hry, dokáže si vzít savegame ze ZSNESu...

Vyšlo první číslo webzinu MAMEZine. Jak každý pozná už dle názvu, časopis je věnován všemu kolem MAME, a imho je opravdu moc pěkný. Zkuste.

Quote of day:
<< Lamer Count: 1654 people have mentioned "boardrom.bin" >>


 

  2. ledna 2000
  New releases
Impact Release 1
Turok_The_Dinosaur_Hunter_v1.1_USA-TC
Visual Boy 1.3
Emul
N64
Emul
181 kB
7 MB
102 kB
  Impact Emu - první public release
Street Fighter EX Plus (9793 bytes), obrazek z impactemu.comKdyž jsem se krátce před půnocí připojil čistě abych si vybral poštu, na iRC to jen hučelo jak všechni zuřivě stahovali Impact, který právě před chvílí nečekaně vyšel. No nemohl jsem odolat, a i když můj systém je tak podprůměrný, že snad ani nebudu emulátor zkoušet, přece jen jsem cítil povinnost informovat majetnější uživatele co nejrychleji. Ostatně za pár hodin ho také prověřím v zaměstnání na svém novém PIII/550.

Na homepage je vylíčena podrobně story s ukradenou kopií programu, ale to už teď asi nikoho stejně nezajímá... Je zde také aktuální datafile pro RomCenter, takže si můžete zkontrolovat správnost svých romsetů.
Tak jak bylo ohlášeno, emulátor nepodporuje hry novější než 1997, přestože funkční dumpy existují, a tak lze v této verzi zkusit: Psychic Force, Rival School, Street Fighter EX, Street Fighter EX Plus a Battle Arena Toshinden 2.

První osobní zkušenosti přinesu zítra, teda vlastně už dneska (3.1.) odpoledne, spolu s linky na ROM sites (pokud už nemáte příslušný adresář dávno připraven jako já... ;-) ). Zatím můžete zkusit  Geoshock nebo tuhle brazilskou stránku.

Každopádně budete potřebovat soubor BOADROM.BIN, ktery si můžete lokalně stáhnout také zde, samotný emulátor stahujte v Releases..

  Krátce z domova i ze světa
Na iRC jsem sledoval v noci zajímavou debatu, při které se počítalo, jaký počítač je třeba k tomu, abyste si mohli zahrát Cisco Heat a F1 Grand Prix Star v plné rychlosti. Při zachovaných vstupních podmínkách - no frameskip, full screen interlaced, vsync off a tripple buffer on - se nakonec po mnoha hádkách všichni zúčastnění shodli na správném výsledku. Pentium III / 933 MHz... :-(( Sám tomu prd rozumím, ale argumenty lidí, kteří stojí za MAME optimalizovanou pro různé CPU vypadaly velmi autoritativně, takže bych tomu věřil. I když nerad.

Arcade Art Museum má ke stažení nový artpack. Doporučuji. A stejně tak si nelze nestáhnout nový pack z Arcade Flyer Archive, kde navíc v budoucnu bude možno najít už ne jen art z her emulovaných v MAME / Raine.

Trochu hodně offtopic - pokud stejně jako já hodně hrajete HOMM3, možná vás už neustále se opakující  hudba po těch desítkách hodin trochu omrzela. Na této polské stránce si lze sosnout náhradu, stačí nahradit konkrétní MP3 soubory novými.

RAPE - Rather A Pokemon Emulator, je nový, zajímavě vypadající NGPC emulátor. Homepage udává slušnou kompatibilitu, obrázky vypadají dobře, stejně jako všechny zatím existující či chystané projekty zatím nemá vůbec zvuk. Zatím není žádný public release, ale vypadá to, že by nás mohl postihnout v relativně nepříliš vzdálené budoucnosti. Jediným stínem na růžové budoucnosti je tak fakt, že emulátor patrně bude součástí Moonlite Coalition projektů. To jsou takové ty, co už vznikají dva roky, a zatím krom hromady flamesů na konkurenci a nepoužitelné kostry N64 emulace nic nepředvedli.

Vyšla nová beta 2.0 verzí DOS i W9x CCS - jednoho z nejlepších, i když shareware emulátorů C64. Ke stažení na homepage.

Vyšlo čtvrté číslo retročasopisu Bit Age.

Threash FiringSquad, což je sajta zabývající se především 3D PC hrami, má opravdu velice zajímavý, a pokud mohu posoudit z pozice někoho, kdo tomu vůbec nerozumí, fundovaně napsaný článek, srovnávající technické možnosti současných vyspělých PC a Dreamcastu.

Podle infa z EliteGamer funguje US verze Gran Turismo 2 v Bleemu 1.4a, ale v aktuální 1.5b ne. Poučení - nevyhazovat staré verze emulátorů... ;-)

iRC Quote of Day:
hey can you hook me up with some dc roms?


  1. ledna 2000
  New releases
BARBiE_SUPER_SPORTS_USA_FINAL-MiNiME
Catz_GBC-MNC
Deja_Vu_I_and_II_USA_GBC-MNC
Dogz_GBC-MNC
Fighting_Force_PAL-NIL
Formula1_World_Grand_Prix_USA-KALISTO
GoodGBC 0.92
GoodSMS 0.1
MAME 0.36 beta 13
Renegade_Racers_PAL-KALISTO
Speedy_Gonzales_Aztec_Adventure_GBC-MNC
Super_Mario_64_v1.1_USA-TC
PSX
GBC
GBC
GBC
N64
PSX
Util
Util
Emul
PSX
GBC
N64
148 MB
381 kB
418 kB
341 kB
9 MB
511 MB
14 kB
12 kB
1886 kB
378 MB
479 kB
6 MB
  MAME 0.36 beta 13
thndblst.jpg (16971 bytes)Nové hry: Thunder Cross 2, Gradius 3, Splash, Dottori Kun, Minivader, Ninja Emaki, Fast Lane.
Thunder Cross 2 je celkem nudná vertikální střílečka. Jedinou, ovšem velmi zajímavou originální myšlenkou v ní je způsob střelby. Čím rychleji totiž bušíte do tlačítka střelby, tím více stoupá ukazatel Power, a tím je také větší palební síla vámi ovládané rakety. Je to cool, ovšem kdo hraje na klávesnici, může si asi pomalu jít do obchodu vyhlédnout novou... ;-)
gradius3.jpg (8640 bytes)Gradius 3 je opravdu mnohem pomalejší než v poslední verzi Sparcade, takže ho raději hrajte tam. Pokud tedy nemáte lepší počítač než já. Hmm. To má asi každej... :-( Každopádně je to suprová horizontální střílečka, která se graficky minimálně vyrovná své skvělé SNES verzi. Krom grafiky prostředí a nepřátel je to ale pořád ten samý stejný Gradius jako v předchozích dílech. Ale neodpustím si - já dávám přednost Parodiusu... :-)
splash.jpg (13071 bytes)Splash je docela originální variace na Qix. Po hrací ploše pohybujete malířskou štětkou, ale plochu neohraničujete, ale musíte opravdu zabarvit co se dá (přes 80%). V tom se vám snaží bránit bubliny různých velikostí, které se ovšem pochybují předvídatelně - úhel dopadu/odrazu. Jednotlivé levely se liší počtem bublin a překážkami na ploše, které jsou neprůchozí pro bubliny i pro štětku. No, jak to teď po sobě čtu, zní do celkem infantilně ;-), ale je to prostě jednoduchá, leč skvostná zábava. BTW - po obarvení plochy se objeví obrázek spoře oděných slečen, pokud to snad někoho motivuje... ;-))
Dottori Kun a Minivader jsou diagnostické ROMy, a poněkud mi uniká důvod jejich zařazení do dokumentačního projektu. Fast Lane nefunguje oficiálně (protected), Ninja Emaki nefunguje u mne.
ROMs: MAME DK, Emuviews, Arcade Heaven.
Fixfile ze SYS2064 tentokrát pomůže opravit 6 her. Download zde.
  Co přinese nový rok 2000 Emulators CZ...
Subj. Rozhodně nechci nic slibovat - cokoliv jsem vždy slíbil dopředu, vždycky nějak krachlo, nebo jsem to nestihnul, nebo to přestalo být aktuální... A to pak nevypadá moc dobře. Sám jsem se stavem tohoto webu dlouhodobě nespokojen (snad krom novinek), ale protože den bude mít i v novém roce jenom 24 hodin, nemohu s tím zatím nic dělat. Rád bych však postupně zahájil jakousi proměnu tím směrem, kdy by se historii videoher a retrogamingu dostalo mnohem většího prostoru než dosud. Na úkor emulátorů. Emulace je totiž pro mne samotného jen prostředkem, nikoliv cílem snažení, byť poněkud nešťastně zvolené jméno webu trochu naznačuje něco jiného...
Prvním příznakem postupného přerodu je ignorování nových emulátorových releasů, pokud nemají zásadní význam, větší diferenciaci novinek přinese brzká (hmm, pokud obživne můj designér) chystaná změna grafiky. Emulators CZ rozhodně nekončí - proč ničit něco, co už je tu přežívá čtvrtý kalendářní rok, ale bude... jiné.

Stále také trvá můj zájem o spolupracovníky - novinkáře, recenzenty, možná vbrzku SQL programátory... Jelikož ale tohle je fanouškovský, nevýdělečný web, jedinou odměnou pro takové nadšence může být vděk a uznání té stovky čtenářů, která sem každý den zavítá...

  Krátce z domova i ze světa
gridseek.jpg (20146 bytes)Další nové hry v Raine: Metal Black, opravdu dobře vypadající horizontální střílečka, a Soldam, zřejmě další nudná variace na Colors.
Když už je reč o Raine - konečně se objevil public dump podporované hry Gridseeker, díky lze směřovat na RomList. Leechnout se dá krom RomListu třeba na Arcade ROM Heaven (5mb). Jak můžete vidět na obrázku napravo, jde o moc pěkně vypadající vertikální střílečku.

MEKA 0.33 byla rozeslána betatesterům, takže public release lze očekávat tak někdy příští týden.

Po dloóóuhé době by se měla hned po novém roce objevit nová verze VisualBoye. Homepage.

RPG Central je nová sajta, hostující na ZD. Obzvláště mne zaujala jejich celkem dobře organizovaná sbírka hudebních soundtracků. Omrkněte, bookmarkněte...

The Dump, nejlegendárnější Genesis sajta, je konečně zpět v nějaké zaznamenáníhodné formě. Bohužel, nejsou zde žádné dumpy, a asi by bylo naivní čekat, že po problémech, které s tím tvůrci stránek měli, se znovu budou pokoušet... Takže si tuhle stránku vložte spíše jako zdroj zajímavých informací o Genesisu, například nyní tam vzniká potenciálně pěkný archiv boxartů...

Docela zajímavý article se objevil na MSNBC. Narozdíl od omílaného tématu která nová konzole ovládne trh a proč, se zde autor zamýšlí co se stane se stroji, které jsou na trhu teď... Můj tip je, že rozhodně bude ještě nějakou dobu trvat, než nebude možné si koupit N64/PSX/GBC, či nové hry pro ně. Přece jen, je celkem logické, že developeři dají přednost jistotě mnoha milionů potenciálních zákazníků před pár nadšenci, kteří si novou konzoli koupí okamžitě po uvedení na trh. Ostatně viz současnot - Dreamcastu se až poslední měsíc začalo prodávat více než Gameboy Pocket (ano, monoverze), přičemž číslům prodeje PSX se DC ani nepřibližuje. Ještě markantnější je to u her, kde se DC tituly jen vyjímečně dostávají do TOP20 týdenních prodejů.

Stránka D.Wintera o historii Pongu se přesunula na vlastní pěknou doménu sem.

Zajímavá samostatná stránka, poskytující informace, tipy a triky pro hry emulované v MAME a Retrocade hostuje na Emuviews.

V posledním  update mi vypadly v textu o NGPC odkazy na download zmiňovaných her. Ke stažení jsou tady, tady nebo tady (tenhle poslední doporučuji). Pokud máte přístup na GBC FTP sites, NGPC releasy se zatím stále vyskytují jen v GBC direch... a vzhledem k tomu, že backup unit se v dohledné době vyrábět nebude, a her vychází stále pramálo, na vlastní adresář se asi jen tak NGPC nezmůže...

Velmi kvalitní přejmenovávací ROM utility GoodGB, GoodGBC a GoodNES dostaly nový přírůstek do rodiny - GoodSMS. Databáze Sega Master System her je zatím velmi neúplná, a obsahuje něco přes 300 her. Byla také vypuštěna nová verze GoodGBC, jedinou novinkou je aktualizace databáze o poslední releasy. Vše lokálně k downloadu nahoře v Releases.


 

  23.12.1999 - 3.1.2000
  Dovolená!!!!!!
Ač je to neuvěřitelné, nakonec se mi podařilo vyintrikovat dovolenou přes celé svátky, tudíž relaxuji doma. Veškerý update těchto stránek až do 3.1.2000 je tedy velmi nepravděpodobný, ač nikoliv nemožný...

Proto tedy musím popřát už nyní všem čtenářům

VESELÉ VÁNOCE a ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2000

 


  29. prosince 1999
  New releases
Biomotor_Unitron_JAP_NGPC-IND
Dark_Arms_USA_NGPC-IND
Deja_Vu_I_and_II_USA_GBC-MNC
Matchbox_Cat_Construction_Zone_GBC-MNC
Mickeys_Tetris_Adventure_JAP-OS
Mirco_Machines_1_and_2_Twin_Turbo_GBC-EURASA
South_Park_Rally-KALISTO
The_Great_Battle_Pocket_JAP-GBC-OS
Wings_Of_Fury_GBC-MNC
Yakochu_JAP_GBC-GBL
NGPC
NGPC
GBC
GBC
GBC
GBC
PSX
GBC
GBC
GBC
627 kB
649 kB
418 kB
484 kB
376 kB
530 kB
384 MB
330 kB
94 kB
2101 kB
  Impact Emu News
Domovská stránka tohoto highend emulátorového produktu zeje černotou. Veškerý obsah stránek byl odstraněn na protest proti hackerům, kteří ukradli jednu z betaverzí programu a zveřejnili ji na Usenetu. Nestalo se to poprvné, a stejně jako ve všech předchozích případech nyní stojí autoři emulátoru před volbou - pokračovat, nebo se vykašlat na tu hromadu lamerů?
Na Usenetu se vůbec objevuje Impact pomalu každý týden - ono taky proč ne, když si ti zoufalci tam ochotně pustěj každej EXE, proč jim nějakého trojana nepřihrát. Mezi třemi podobnými posty z minulého týdne ovšem jeden údajně (dovolená --> dialup --> nesosám nic) opravdu obsahuje onu výše zmíněnou ukradenou betu. Ať už to je pravda nebo ne, zlořád se nemá podporovat, a tak na tomto webu nebude nic o Impactu, pokud nevyjde oficiální verze.
  Nové NGPC releasy
Dva nové NGPC releasy - Biomotor Unitron a Dark Arms, které se objevily v uplynulých dnech, myslím velmi dobře demosntrují klady i zápory tohoto handheldu. Grafika obou her, musím uznat, převyšuje většinu GBC her (no i když tedy... srovnávám skutečný GBC a emulovaný NGPC... takže brát s rezervou), ovšem jinak nejsou příliš zajímavé. Biomotor pravda především díky japonštině. Přesto vlastníci NGPC nad oběma nekriticky jásají - při tom naprostém minimu her, ze kterých si mohou vybírat, není také divu. I přesto je dobře, že na NGPC trhu už existuje potřebná žánrová pestrost, takže by mělo smysl si ho koupit. Bohužel, v naší zaostalé zemi - no way...
  Krátce z domova i ze světa
Další novou hrou v Raine je Dead Connection - což dělá z Raine jeden z nejočekávanějších releasů...

NeoGeo Team 2000 má na svých mirrorech dva nové releasy - Crossed Swords 2, a především redump Ironcladu. Tak teď můžu svou lennost vydávat za chytrost, protože kdybych si vypálil první release (někteří jedinci z Mageo ho dokonce prodávali, ehm ehm), měl bych místo dvaceti audiotracků jen devět, a v mnoha levelech tudíž ticho. A to by byla škoda, ne?

Vyšla třetí beta nové generace Magic Engine (údajně third and last), nicméně jelikož tam ZASE není napsáno, co je nového, a jelikož s disablovaným zvukem (omezení shareware verze) je to stejně o ničem, nudám ho tu k lokálnímu downloadu. Zájemci mohou přesto zamířit na homepage.

V minulém update jsem doporučil vánoční nabídku PC dem na Back2Roots. Jak na to teď zpětně koukám, nezdůraznil jsem dostatečně kvalitu jednoho z produktů, a mohlo by se tak stát, že třeba někomu unikne! X-Mas Chips je musicdisk nevšedních hodnot (tedy pokud rychle skipnete úvodní intro), a zejména Liljedahlovy skladby jsou fakt super. Download now!

Na Amiga Flashback jsou nově online MODy ze 49 amigáckých her. Sice nic, co by už nebylo na jiných sajtách, ale dle vyjádření v news se bude tato sbírka rozšiřovat, takže uvidíme.

Do třetice na hudební téma - SegaXTreme vystavila ve své MP3 sekci první MP3 z Dreamcast hry - Flag to flag. Bohuzel vzorek, ktery jsem pracne pres dialup sosnul, ukazuje neprilis zajimavy tvrdy rock. Takze asi neni duvod stahovat...

Pokud si chcete vsugerovat více vánoční pohody, sosněte si ze ZSNES homepage speciální Snow verzei 0.988.

Aktualizovaná page se všemi BIOSy pro MESS - zde.

iRC Quote of Day:
Send all your neo geo stuff to me. I will make it Y2K compliant


 

  25. prosince 1999
  New releases
Brunswick_Circuit_Pro_Bowling-AGS
Dance_Dance_Rev_2nd_Remix_append_club_ver_vol_2_JAP-WACKYiSO
Earthworm_jim_3d_pal-nil
Harvest_Moon_64_USA-TC
Little_Magic_GBC_JAP-OS
Metal_Walker_GB_JAP-IND
Monster_Farm_Battle_Card_JAP_GBC-OS
Nadesco_Ruri_Ruri_Mahjong_JAP-IND
Pro_Pinball_Fantastic_Journey_PAL-KALISTO
Robot_Ponkottsu_Moon_Version_JAP-IND
Street_Fighter_Alpha-GBC_MNC
Tiny_One_GBC-RMK
Yoda_Stories-GBC-QUASAR
N64
PSX
N64
N64
GBC
GBC
GBC
GBC
PSX
GBC
GBC
GBC
GBC
11 MB
414 MB
12 MB
7 MB
112 kB
393 kB
599 kB
694 kB
285 MB
559 kB
535 kB
325 kB
594 kB
  Gameboy News
Nepříjemná zpráva dorazila z Ameriky - americká část společnosti Nintendo (dále NoA) vyhrála svůj soudní spor proti Bung Enterprises, výrobci backup units pro GB/N64/SNES. Soud udělil Bungu pokutu 7 milionů dolarů, a zakázal prodej jejich produktů jak v klasických obchodech, tak na internetu v USA, Kanadě, Mexiku, a v dalších zemích střední a jižní Ameriky. NoA se podařilo nějak prokázat, že zmíněná zařízení slouží především k hraní pirátských kopií her, což se mi zdá být skoro neuvěřitelné. Oficiálně jsou totiž backup units prodávány jako developerská zařízení, a tak jsou také často používána - mj. mnoha výrobci her s Nintendo licencí. Příznačné také je, že v Asii se japonské Nintendo nikdy o nic podobného nepokusilo, kdežto NoA, jejíž homepage www.nintendo.com je plná lží a nezákonných informací dokonce i podle amerického práva (viz jejich FAQ) to zkouší neustále, a nyní dokonce i úspěšně. Při prvním pokusu v dubnu 1999 přitom NoA spor prohrálo... Co naděláme, prostě stupidní američani. Otázkou ovšem nyní je, jak se v praxi bude dařit naplňovat zákaz online prodeje do Ameriky... Krom lokálních distributorů totiž vždy hlavním zdrojem objednávek bylo domovské místo Bungu v Hong Kongu - www.bung.com.hk.
zprávy.

Na Bung homepage zatím není žádné stanovisko firmy k prohranému soudnímu sporu, ale zato byl odtajněn produkt, o němž jsem se tu zmiňoval v souvislosti s cenami třetí GB programátorské soutěže. Multi Xchanger umožní používat GBX i těm uživatelům kteří nevlastní PC, ale mají doma PSX. Čili nic zajímavého, neb uživatelé bez PC měli již nyní možnost používat různá jiná konkurenční zařízení, kterým coby vstup slouží třebas disketa...
Ať již bude budoucnost Bungu jakákovli, kdo váhá ještě s koupí vlastního GBX, měl by krom možnosti úplného zániku firmy pospíchat ještě z jednodo dalšího důvodu - momentálních výhodných cen. GBX s 16mb kartou se prodává v bundle za cca 62 dolarů, s 64mbit je to o cca 30 amerických dolarů více.

Když je taková pěkná příležitost, musím uvést updatovaný link na Kojotes Ultimative - stránku, obsahující poze freeware dumpy pro různé systémy, mj. několik desítek free Gameboy her. To jsou takové ty, co k jejich hraní ve vašem GBC potřebujete GBX (nebo podobné zařízení), takové ty, co podle NoA vůbec, ale vůbec neexistují...

trgb10.jpg (6983 bytes)Tomb Raider 4 v GBC verzi nebude klasickou 3rd person akcí (překvapivě ;-) ), ale 2D plošinovkou. Každopádně zatím zveřejněné obrázky vypadají docela dobře, Lara bude zjevně oplývat celou škálou pohybů, a i když zdaleka není tak "vypracovaná" jako její PC předloha, určitě si hru i tak  rád zahraju... Hra by se na pultech obchodů měla objevit v dubnu.
Obrázek napravo pochází z Magic Boxu.

V goodie diru na Tendo Boxu si pro zpestření vánoční nálady můžete sosnout orchestrální verzi hlavního hudebního tématu Zeldy či Mario Bros - vše pochopitelně v MP3.

Nintendo zveřejnilo na svém webu informace o nových produktech pro rok 2000, z čehož je pro účely této rubriky zajímavé zejména toto URL, věnované Game Boy Advance. Myslím že oproti tomu, co se už o GBA objevilo v předchozích tiskových zprávách, jsou zde navíc jen přesné specifikace LCD displaye. Tabulka níže je převzata z nintendo.com.

  Game Boy Advance Game Boy Color

CPU

32-Bit ARM with embedded memory 8-bit Z80

Screen

2.9" TFT reflective screen

240x160 resolution

511 simultaneous colors

65,535 possible colors
2.3" TFT reflective screen

160x140 resolution

56 simultaneous colors

32,000 possible colors

Size (mm)

135w x 80h x 25d 75w x 133h x 27d

Weight

140g 138g

Power

2 AA batteries 2 AA batteries

Battery Life

20 hours 20 hours

Software

Cartridge format

GB Color compatible

Game Boy compatible
Cartridge format

Game Boy compatibleNové počtení o hrách:
Armorines: Project SWARM (IGN - 7/10), Survival Kids (IGN - 9/10), GTA (GBS - 5/10)
Pokemon Gold/Silver (IGN - preview), Metal Gear: Ghost Babel (IGN - preview), Crystalis (DR - preview), Boarder Zone (DR - preview)

  Krátce z domova i ze světa
Impact Emu nebude nakonec releasnut ani na vánoce (což už ostatně bylo), ani do konce roku, ale někdy... when it's done. Trochu nepříjemná zpráva je, že údajně bude vyžadovat 128mb RAM jako minimum, a nebude možné ho spustit na systémech s 64MB... Suxxor.. :-(

MAME WiP update, nic nezaujalo...

Na RS je krom ISO image NeoGeoCD hry ZinTrick (bohužel linky jsou v této chvíli nefunkční) také první kus dumpu Prehistoric Isle 2 - zatím jen audio ROM, které si lze přehrát v NeoGeo JukeBoxu. Zvláštní, co NeoGeo her se poráda vynořuje, přestože už před poměrně dlouhou dobou převládal názor, že jsou dumpnuty všechny... Tedy, ne že bych se zlobil... :-)

Vánoční update na Back2Roots zahrnuje mimo jiné i hry Banshee, Dragonspace, King Quest 4, Hero Quest, Bomber Blaster... Také čtyři nové přírůstky do PC dem jsou tentokráte obzvláště vydařené, i když modemisté asi nebudou nadšení z celkové velikosti 20MB. Ale sám jsem to před chvílí stáhnul na 33.6, a tak můžu říct - stojí to za to.

Jedna z nejznámějších firem coinop historie, Data East, stojí těsně před bankrotem. Tento týden na ni byla v Tokiu uvalena nucená správa. Ostatně není divu, poslední hru se jim podařilo prodat už před dvěma lety...

iRC Quote of Day:
im only here to let satan slowly enter my machine (downloading ie5)


  23. prosince 1999
  New releases
Aqualife_JAP_GBC-OS
Boarder_Zone_GBC-TC
Bomberman_Max_JAP_GBC-OS
Bomberman_Max_Hero_Of_Light_JAP_GBC-OS
Daffy_Duck_Fowl_Play_GBC-MNC
Deer_Hunter_GBC-TC
Dexanoid-PD_DX (public domain
Donkey_Kong_64_JAP-MNC
Nascar_Challenge_GBC-MNC
NHL_2000_GBC-EURASiA
SAMURAI_SHOWDOWN_WARRIORS_RAGE_2_JAP-MiNiME
Sparcade 2.33b
STREET_FIGHTER_EX2_PLUS-KALISTO
Test_Drive_OffRoad_3_GBC-MNC
XI_SAI_JUMBO-KALISTO
GBC
GBC
GBC
GBC
GBC
GBC
N64
N64
GBC
GBC
PSX
Emul
PSX
GBC
PSX
188 kB
648 kB
457 kB
459 kB
328 kB
167 kB
7 MB
28 MB
116 kB
288 kB
454 MB
228 kB
204 MB
623 kB
534 MB
  Gameboy News
Musím opravit chybnou informaci o www.nintendoupe.cz. Zdejší ceny jsou stejné jako na www.gameboy.cz, ale jsou uvedeny bez DPH. Přestože je to tam velkým tučným písmem, přehlédl jsem to, čili moje chyba. Sorry za dezinformaci. 

Použitelnost nových verzí GoodGB a GoodGBC v praxi je docela značná - dohromady obsahují v databázi cca 2300 programů, a úspěšnost vyhledání v vaší sbírce je tedy velká. Sám jsem neuspěl pouze s několika staršími verzemi free her, a větším množstvím nových her, které jsem kvůli GBC stripnul na o řád menší cartridge, což bohužel s CRC pěkně zamává. Tohle se asi autorům vyřešit nepodaří, stripovacích programů je vícero a jejich výstupy se většinou o pár bajtíků liší. A tak jedinou praktickou výtku bych měl ke GoodGBC, kde je součástí jména v databázi i číslo releasu. Umožňuje to sice pěkně sledovat aktuálnost databáze, ale já bych raději místo toho měl možnost třídit adresář dle názvu...

  Back in Time 2 Review
Díky dovolené jsem dorazil domů o den dříve - a nelitoval jsem. Na stolku u telefonu se na mne už od dveří smála obálka z daleké Anglie. A co jiného by to mohlo být, než dlouho a toužebně očekávané CD, zaslané laskavým panem Chrisem Abbottem? A taky že jo... :-)

K CD je přiložen poměrně rozsáhlý bootleg, kde krom popisu každého jednotlivého tracku je i zajímavý úvodník. Vedle popisu co všech si Chris mohl koupit za peníze stržené prodejem prvního dílu :-) jsou zajímavé zejména chystané nové projekty. Znovuvydání úspěšného BIT1, remixovaného novou technikou v novém studiu (o tom jsem se tu ale už tuším zmiňoval, bude se jmenovat Back in Time Plus, a vyjde někdy v příštím roce).
>>>>>>>> zbytek článku včetně detailního popisu všech 15 tracků...
Text je také přístupný z navigační lišty v Articles.
  Sparcade 2.33b
Naprosto nečekaně vyšla nová verze multiarcade emulátoru, o kterém už dlouho nebylo slyšet. No, tedy... není to tak docela přesné, početná skupina jeho fanatických příznivců nikdy nepřestala hajpovat co nového úžasného v nové verzi bude, ale jilikož poslední verze vyšla v srpnu 1998 (!!), už jim to nikdo moc nežral. Že se nakonec vůbec něco objevilo je nejspíše dílem náhody - na MAME WiP předevšírem proskočilo infor o podpoře Gradius 3, což je opravdu skvělá, dosud neemulovaná horizontální střílečka. A tak, aby uchránil své prvenství před MAME týmem, releasnul David Spicer rychle Sparcade... Krom Gradius 3 jsou v nové verzi jen tři nové hry - Galaga, Arkanoid a Airwolf. Takže nic moc. Ač se Sparcade často snaží honosit před MAME především rychlostí, u Gradius 3 to není nijak slavné - na P200 už je nutno pro dosažení hratelné rychlosti laborovat s frameskipem. Jinak je ovšem hra emulována skvěle, včetně kompletního zvuku, a dokonce se mi líbí i víc než výborná SNES verze. Bohužel se mi nijak nezdařilo típnout screenshot.
Homepage.
ROMs lze použít z MAME, krom Gradius 3, který je z MAME diru /NeededSoon nutno krom překopírování i přejmenovat (dle dokumentace). V této chvíli je ovšem link na Arcade ROM Heaven nefunkční, takže je třeba buď čekat na jeho opravení, nebo hledat jinde...
  Krátce z domova i ze světa
Atila má na Retrogames video ukázky z Impactu, grafika vypadá docela super, ovšem jak uvidíte sami, zrovna svižně se to nechýbe ani na jeho celkem našlapané konfiguraci... Mno, ja jsem v práci vyfasoval nové PIII/550, byť s jakousi ubohou videokartou, takže zkusit to tentokrat bude kde...

Sice jsem stále ještě nesehnal search engine, se kterým bych byl spokojen, ale jelikož už ani nedoufám, nakonec jsem se rozhodl použít nekvalitních služeb jednoho veřejného... Viz ikona Search pod levým navigačním sloupcem, měl by být zindexován kompletní web, ovšem hledat lze jen podle celých slov.

Na EmuSpace konečně opravili nefunkční cgi, takže jsem se přidal, a už vidím, proč je tenhle emulátorový portál naprosto k ničemu. On vůbec neindexuje vložené sajty, a veškeré hledání probíhá pouze na základě keywordů v definici každého URL. Čili je naprosto k ničemu.

Moonroeworld byl chvíli down, a tak, pokud jste tak ještě neučinili, máte prodlouženou možnost účastnit se Classic Gaming Gauntletu.

Nová hra v Raine - Continental Circus, dobře vypadající závody formulí.

Genesis Project je online databáze všech Genesis her. Není to ovšem nic světoborného, neb veškerá data pocházejí ze Scribových výborných seznamů (s jeho svolením), takže vynaložené úsilí autorů tohoto webu je poměrně malé.

MEKA 0.32b je už na homepage k dispozici i pro nejširší veřejnost.

Starší novinky 24.11.-19.12.1999 byly přesunuty do Archivu.

IRC Quote of day:
textmode doom rox :)

 

  20. prosince 1999
  New releases
Armorines_Project_Swarm_GBC-MNC
Chocobos_Dungeon_2-KALISTO
Formula1_World_Grand_Prix_99_PAL-KALISTO
GoodGB 0.22
GoodGBC 0.9
Gran_Turismo_2-KALISTO
Hu-Go 1.06
Knockout_Kings_GBC-MNC
Magic Engine 0.96b2
MAME 0.36 beta 12
March_Madness_2000-KALISTO
Mario_Party_2_JAP-MNC
Monopoly_64-AGS
MTV_Music_Generator-KALISTO
PocketMonsters_Gold_V1_1-JAP-GBC-OS
PocketMonsters_Silver_V1_1-JAP-GBC-OS
Roadsters_Trophy_PAL-INC
Rocket_Robot_on_Wheels_PAL-NIL
Shaolin_PAL_FIRSTIE-PARADOX
The_New_Adventures_of_Mary-Kate_and_Ashley_GBC-MNC
GBC
PSX
PSX
Util
Util
PSX
Emul
GBC
Emul
Emul
PSX
N64
N64
PSX
GBC
GBC
N64
N64
PSX
GBC
381 kB
317 MB
513 MB
39 kB
13 kB
1031 MB (2 CD)
662 kB
469 kB
257 kB
1893 kB
385 MB
25 MB
3 MB
324 MB
722 kB
722 kB
9 MB
9 MB
274 MB
460 kB
  Gameboy News
Identifikační a přejmenovávací utilitka GoodGB pro vaši sbírku her se během posledních pár dní vypracovala až na verzi 0.22 (pozná cca 1900 her). Sice stále neobsahuje podporu GBC, a asi ani nebude - autor nakonec zvolil cestu dalšího samostatného programu, GoodGBC, momentálně ve verzi 0.9. Ten obsahuje v databázi celkem 326 souborů, což je údajně VŠE co kdy pro GBC vyšlo. Hrubým odhadem se mi to zdá být velmi odvážné tvrzení, ale uvidíme, až se dostanu k vyzkoušení na svém GB CDRW...

Při organizování sbírky by vám mohl pomoci i čerstvě aktualizovaný checksum list na Rom Trading Post. Těžko říci, nakolik koresponduje s GoodGB* databázemi... List je z jakéhosi záhadného důvodu ve formátu Wordu.

Na URL www.nintendoupe.cz se zmaterializoval nový online obchod s N64/GB/GBC. No online... moc ne. Přestože dle adresy, na kterou se objednávka odesílá, je i za tímto webem firma Conquest, ceny zboží se mnohdy liší (třebas od těch na gameboy.cz). A liší se pozitivním směrem dolů, což je sice chválihodné, avšak stále dosti zvláštní...

Skončila GBDev'99, výsledky zde. Všechny výtvory, které se této demosoutěže účastnily, je pochopitelně možné stáhnout tamtéž. Některé celkem ujdou...

Nová, dobře vypadající stránka o všem od Nintenda - Tendobox. Koukám v Links mi chybí i IMHO druhá nejlepší page po IGN - GBStation. A nakonec stránka s cheaty pro mnoho her na všechny Nintendo konzole - David Dayton's Nintendo Code Book.

Nové počtení o hrách:
Gex 3 Deep Pocket Gecko (IGN - 6/10), Turok Rage Wars (IGN - 7/10), NFL Blitz 2000 (IGN - 2/10, GBS - 4/10), Classic Bubble Bobble (IGN - 7/10, DMG - 92%), Ready 2 Rumble (IGN - 6/10, GBS - 7/10), Rampage 2 Universal Tour (IGN - 6/10), Godzilla The Series (DR - 1/4), Marble Madness (GBS - 5/10), R-Type DX (GBS - 7/10), Z-Quence (IGN - preview), Turbo Racing Challenge (IGN - preview), G-Loop (IGN - preview), The New Adventures of Mary-Kate and Ashley (DR - preview)

  MAME 0.36 beta 12
Tentokráte jen dvě nové hry - Pinbo a HAL21. Také seznam vylepšení samotného programu je celkem krátký... No ale je to nové MAME, takže stahujte v Releases... :-)
  Magic Engine 0.96b2
Nakonec dlouho očekávaná verze PCEngine emulátoru ve druhém slíbeném termínu opravdu vyšla. Byť nadvakrát (první velmi chybová verze byla nahrazena stávající během několika hodin) a rozhodně ne jako final 1.0, jak bylo celou dobu prezentováno. Což je velmi překvapivé. Dalším nepříjemným překvapením je absence jakékoliv dokumentace uvnitř distribučního balíku, přičemž seznam novinek není ani na webu, což je opravdu neomluvitelné. Autor pravidelně aktualizuje pouze část jak a kolik zaplatit (ano, ME je stále shareware). Navíc dle jeho tvrzení, je spousta věcí v této betě disabled (včetně zvuku, jako ostatně obvykle), a tudíž - zapomeňte na ME. Tahle verze určite není lepší než 0.90, a rozhodně ne lepší než poslední verze Hu-Go, které vyšlo také tento víkend.
  Hu-Go 1.06
Stejně jako ME, vyšla nová verze konkurenčního TG16 emulátoru už v sobotu, a stejně jako ME nadvakrát - první pokus byl zkompilován s nějakými podivnými volbami, a byl během několika málo hodin nahrazen stávající verzí. Program je zkompilován s novou verzí Allegro, což by mělo přinést jakési blíže nespecifikované výhody, "minimum bios mode" se teď jmenuje "no bios mode", což ovšem vypadá jako změna kosmetická, starší verze už bios zvlášť také nechtěla. Krom jakýchsi vylepšení ISO emulace (s pozitivními změnami v compatibility listu) je lepší i CDROM support, byť mé jediné TG16CD stále odmítá fungovat. Nu, zřejmě jsem ho spíš blbě vypálil, než že by za to mohlo Hu-Gu... Novinkou je také zbrusu nový Linux port, ke stažení na homepage projektu. Jelikož emulátor je samozřejmě free, není momentálně na poli emulace TG16 lepší volby - snad až do objevení ME 1.0 full cracked... [grin]
  Krátce z domova i ze světa
The Impact má vlastní novou doménu impactemu.com. Krom množství starších obrázků z již ohlášených her je v galerii i jedna nová - Psychic Force.

NeoGeo Team 2000 nám přínáší další CD verzi hry - Samurai Shodown. Hmm, dal bych asi spíš přednost titulům, které v MVS dumpu neexistují... (z pěti zatím vystavených her je to pouze Ironclad).

DirectX 7.0a.

Moje kopie Back in Time 2 zatím bohužel nedorazila ;-(, nicméně už se poohlížím po dalších kvalitních titulech. Immortal je zbrusu nová "kompilace nejlepších amigáckých soundtracků", povětšinou v původním znění, ovšem ve studiovém provedení. Ukázky na webu jsou bohužel pouze ze tří z devatenácti tracků (plus je na CD datová stopa), ale i tak to za 19 dolarů vůbec nevypadá a hlavně nezní špatně...

Back to the Roots update. Já si nestáhnul z nově vystavených her nic, ale třeba si vy vyberete...

Na EmuHQ můžete vyhrát NGPC, a stačí přitom odpovědět na čtyři snadné otázky. Nápověda - odpověď na první dvě se skrývá v archivech Emulators CZ... ;-)

CPS2 ROM page, sice cizojazyčná, ale who cares, když jsou tam k downloadu všechny existující dumpy...

NeoGeo Pocket House je moc pěkně vyhlížející stránka (Flash needed) o NGPC, včetně mnoha screenshotů z her. Pokud se rozhodujete zda NGPC koupit či nekoupit (i když, zdá se, u nás už do do vánoc možné nebude :-((( ), mohl by vám tenhle link pomoci.

Americký mincovní úřad rozeslal všem velkým výrobcům coinopů vzorek nové jednodolarové mince, která se začne v USA používat v březnu. Panečku, to je starost, u nás to zní jako zpráva z jiné planety...