Přístupy od 11.4.1999

Založeno v říjnu 1997
Last update:
16.4.2000, 19:35
Emulators CZ Logo, vytvorene Zdenkem Musilem

Tyto stránky by nemohly existovat bez pomoci firmy InterneXt 2000.

 

  

Novinky:
[Aktuální]
[Archiv novinek]

Ostatní:
[Links]
[Articles]
[Download]
[Game History Line]

Arcade Emulators:
[Callus]
[JAS-SYS1]
[M72]
[RAGE]
[Raine]
[System 16]

Home Computers:
[Amiga]
[Amstrad CPC]
[Commodore C64]
[Commodore C128]
[Commodore +4 (C16/C116)]
[Commodore VIC20]
[MSX]
[Sinclair ZX80/81]
[Sharp X68000]

Konzole/Handheld:
[Arcadia 2001]
[CD-i]
[Neo Geo]
[Gameboy]
[Gameboy Color]
[Sega 32X]
[Sega CD]
[Sega Game Gear]
[Sega Master System]
[Sega Saturn]
[PC Engine]
[Virtual Boy]

Kontakt:
  ICQ #2562871

  

Freedom of Speech
CLEAR - IDSA Boycott

Archiv novinek: 20.1.2000-11.4.2000

 

  11. dubna 2000
  New releases
Corn 0.2
Magic Engine 0.9.7b1
MAME 0.37 b1
Raine 0.28g
Vegas 0.92
ZX32 2.00.04.04
Emul
Emul
Emul
Emul
Emul
Emul
571 kB
408 kB
2025 kB
989 kb
156 kB
261 kB
  MAME 0.37 beta 1
Finální verzí 0.36 pochopitelně nic nekončí, a tak se můžeme těšit na další betaverze co každých 10 dní, tentokrát ovšem s pořadovým číslem 0.37. Autoři si od minulé verze nechali něco v zásobě, a tak je tu hnedle 16 zbrusu nových her. 
Kupodivu docela fajn se hraje box s pohledem shora - Pound for Pound. Jednoduchá klasická horizontální střílečka Rabbit Punch překvapí zajímavými nepřáteli a také dobře vybalancovanou obtížností. Mlátička Karate Blazers by se určitě neztratila ani mezi hrami emulovanými v Callusu. IMHOnejlepší nová hra je vertikální smažba Twin Eagle, která spojuje skoro fotorealistickou (v rámci možností a dobrého vkusu ;-) ) grafiku s metalovou hudbou, a fakt jsem se u ní bezvadně přes hodinu bavil. Podobné hry jsou i Arbalester a Meta Fox, byť k tomu, aby zaujaly, oběma něco chybí. Meta Foxu lepší ovládání, a Arbalester mne vytáčel tím, že když zahynu tak mne to vysadí bez obvyklé chvilky nezranitelnosti na rozkoukání. Házet do toho peníze, to bych ten coinop asi rozkopal. To Zing zing zip má jiný problém - je příliš těžký. Ovšem jelikož nejsem příliš dobrý hráč, je dost pravděpodobné, že vám zkušenějším se v dešti střel na neustále zuřivě blikající a pekelně rychle scrolující obrazovce bude líbit. Zajímavě vypadá také golf US Classic, bohužel jsem ho v krátkém čase, který mi po Twin Eaglu zbyl na ostatní hry, poněkud nepochopil. Poněkud vůbec. 
ROM: MAME DK.


  Sega 32x emulována!
Tak dlouho autoři AGES otáleli, až se jejich dílo nestalo prvním emulátorem 32x. Jak se můžete sami zde přesvědčit, AGES sice už zřejmě umožňuje hrát některé hry, ale public verze venku není a to se počítá.

A tak se historicky prvním emulátorem 32x o víkendu stal program VEGAS (už vyšly dvě verze, aktuální 0.92 je ke stažení v releases).
První dojmy z emulátoru jsou celkem pozitivní, ovšem s výhradou, že jeho vývoj se nezastaví, a novou verzi budu moci s nadějí stahovat alespoň jednou týdně. Emulováno je kompletně vše (včetně zvuku), byť ani zdaleka ne stoprocentně. Vyzkoušel jsem několik desítek her, a přibližně dvě třetiny se buď vůbec nespustí, nebo zamrznou na úvodním logu. Z toho zbytku některé fungují bez zvuku, jiné zase bez obrazu či s více či méně nepoužitelnou grafikou (FIFA Soccer, Doom), a dobře hratelných je opravdu jen několik (Tempo, Kolibri, Black Thorne).
Rychlost. Dle dokumentace byl původně program psán pro PPro200. Já ho zkoušel na PIII/600, a nemůžu říct, že bych byl nějak ohromen - doma na obyčejném P200 to zjevně nemá cenu ani zkoušet, protože i na téhle myslím dost nadupané sestavě se to vysloveně plouží. Některé hry jsou podivně pomalejší než jiné, což si příliš neumím vysvětlit, ale je to prostě tak. Nepomáhá vypnutí hudby, která sice zní věrně, ale pomalu a lupe (proč nepomáhá vypnutí je vysvětleno v dokumentaci), nepomáhá frameskip.
K ovládání je zatím možné použít pouze klávesnici, podpora gamepadů přes DirectX je plánována do další verze.
BTW - stejně jako AGES, i VEGAS emuluje také "obyčejný" Genesis. K provozu programu budete potřebovat image BIOSu, který si můžete stáhnout zde.

Kde vzít hry: 32x roms palace, Reverse Quartz.

  Corn 0.2
Nová verze emulátoru N64, honosícího se titulem "nejrychlejší". Neviděl jsem, nezkoušel jsem, a ani nebudu. Download v releases a zkuste sami.
  Raine 0.28g
Ne, není třeba dělat paniku. Stále platí, že vývoj Raine byl ukončen, a tahle nová verze je neoficiálně (leč se svolením Antiriada) nově zkompilována za účelem odstranění některých chyb. Z přiložené dokumentace je vidět, že autor si není moc jistý co vlastně opravil ;-), nicméně použitím novější verze Allegra a SEALu se rozhodně nic zkazit nemohlo.
Oficiální what's new:
* Compiled with Allegro 3.9.32 WIP
* Compiled with SEAL 1.07
* Dr Toppel, Plump Pop, Kiki Kai Kai, fixed hopefully.
* Twin Cobra 2 might be tweaked better with any luck.
* Now works properly with more than 256 games (hah).
  Krátce z domova i ze světa
Na Arcade Flyer Archive je k dispozici nový pack číslo 17.

Dnešní update vzniká ve Frontpage 2000, tak jsem zvědavej co se zase porouchá... minimálně ovšem ubyde pravopisných chyb... :-)

GeoShock ma vlastní doménu www.geoshock.com.

Jestli je něčeho na českém internetu dostatek, tak jsou to sinclairistiké weby. Těch aktualizovaných ale zase tak moc není, a tenhle navíc i opravdu moc moc pěkně stylově vypadá - zxspectrum.kpcp.cz.

 

 

  3. dubna 2000
  New releases
DBoy 0.58
HuGo 1.21
Emul
Emul
99 kB
833 kB
  Game Musac News
High Voltage SID Collection byla aktualizována o update #20 (1.5mb).

Docela zajímavé MP3 se točí na této adrese. Sice je stránka poněkud příliš zaměřená na anime, ale jsou zde některé opravdu pěkné (a rare) mp3 z jinak nedostupných komerčních remixů.

Když je řeč o remixech, myslím že jsem sem ještě nedával link na OverClocked Remixes. Povětšinou amatérská tvorba sice většinou za moc nestojí, ale pokud jste na rychlé lajně, a máte čas i chuť se zdejší tvorbou probrat, několik pěkných melodií si tam určitě vyberete...

Project AY je výsledkem probíhající reorganizace rozsáhlé sbírky na Voidu. Srdce každého pravověrného sinclairisty zaplesá... V budoucnu by zde mělo vzniknou cosi jako HVSC pro C64.

  Red Dragon restart
Dnes o půlnoci bude restart české online fantasy html strategie - vzácná to možnost zapojit se od začátku, a bojovat o místa v top10. Nezmeškejte!
Red Dragon.
  Krátce z domova i ze světa
Po třech urputných víkendech jsem konečně pokořil Might & Magic 8, takže snad budu mít zase trochu více času na tyto stránky...

Mrtvá stránka Geoshock se po několika týdnech vrací zpět na toto URL.

roms4all je nová stránka, shromažďující linky na tak často umírající ROM page. Zatím vypadá docela aktualizovaně.

Rozhovor s tvůrcem ZX32 si můžete přečíst zde. No, vlastně ani není moc zajímavý, především díky nedostatečné invenci tazatele. Ale potřeboval jsem nějaký úvod k omluvě za špatný link na první betu 2.0, který jsem vyplodil při posledním update. Fixed.

Ve warezu (a i v prodejnách těch zemí, kde není na prodej her monopol) vyšla kompilace Atari Arcade Hits #2. Zajímavé je, že krom nových her obsahuje i všechny hry prvního dílu, takže je tu celkem 12 kousků: Asteroids, Tempest, Super
BreakOut, Centipede, Pong a Missile Command (těchto 6 z předchozího dílu), Warlords, Crystal Castles, Asteroids Deluxe, Battlezone, Gravitar a Millipede.

Nová verze skvělého rychlého N64 emulátoru Corn je plánována na 9.4. - tj. už příští týden.

GameGear for the People je název nové dumperské grupy, která chce vydávat dosud nereleasnuté GG hry. Zatím jsou zde ke stažení dvě - World Series Baseball a PGA Tour 2.

MEP je stránka věnovaná emulace MSX, a je zde online velmi slušný archiv více než 1300 MSX her.

 

  27. března 2000
  New releases
DBoy 0.57
MAME32 0.36 Final
MESS 0.36rc2
Nemu64 0.7a
UltraHLE Voodoo3 Fix
WinAges 0.17c
ZX32 2.00.03.22
Emul
Emul
Emul
Emul
Fix
Emul
Emul
98 kB
2772 kB
1063 kB
645 kB
23 kB
68 kB
258 kB
  Komentář k novým downloadům
Některé nové releasy, které se v průběhu posledních pěti dnů objevily, opravdu stojí za povšimnutí.
ZX32 má novou verzi po roce a půl. Přiznávám, že sám dávám přednost DOSovým emulátorům, nicméně po víkendovém testování na opravdu rychlých PC musím uznat, že spolehlivost ZX32 vůbec není k zahození. Ostatně kdo má dneska ještě 486ku, aby nemohl mít wokna?
MAME32 se sesynchronizovalo s aktuální DOS verzí. Tady jsem ovšem trochu staromódnější i nadále, a používám DOS verzi, nicméně dostal jsem několik mailů proč tu MAME32 nikdy není k downloadu. Tak už tady je... :-)
Ages je slibný emulátor Genesis a Sega 32x. Bohužel tato úplně první public verze slouží jako zátěžový test Genesis emulace, a tak se premiérová emulace 32x zatím odkládá. Přes toto malé zklamání to na první release vypadá opravdu dobře.
Pozornosti majitelů silných PC by neměla uniknout nová verze Nemu64, momentálně spolu s UltraHLE jednoho ze dvou nejlepších N64 emulátorů.
  Gameboy News
Dost neuvěřitelně vypadá aktuální obsah homepage no$gmb, jednoho z nejlepších GB/GBC emulátorů. Jeho jedinou nevýhodou je, že jako jeden z mála není free, ale shareware (byť velmi laciný). Ovšem díky tomu celkem pravidelně vycházejí nové verze paralelně i ve warezu, což autor patrně dosud netušil. Objevil až tenhle release z předvčerejška:
200- /0day/0321/No-cash-Gmb.V2.4.WIN9xNT.cracked-UTOPiA (3F/0.1M/1d 12h)
Forma boje proti pirátství, kterou zvolil, je velmi neobvyklá. Za každou následující cracknutou public verzi se datum vypuštění opozdí o 4 měsíce, přičemž tohle "penále" se sčítá. Což v podstatě znamená, že už žádný další no$gmb nebude. Té grupě je to pochopitelně naprosto jedno, jediné co se počítá je release, a velmi pochybuji, že vůbec program kdy použili.
Z UTOPIA.NFO by si Martin raději měl vážit pochvaly: ;-)
Best GBC Emulator around even you need a fast CPU for this Windows version!
The protection on this one was quite tricky and unique, but we succeeded.

Kdo by se ale staral o mindráky autora no$gmb, když nejlepší stejně může být jen jeden - a tím zůstává IMHO DBoy, jehož novou verzi 0.57 si můžete stáhnout v dnešních downloadech. Japonská dokumentace ponechává široké pole představivosti co je asi nového, neb tentokrát není latinkou v textu ani slovo...

Na téhle, jinak dost lame stránce, je pravděpodobně ke stažení japonský Gameboy Advance Dev Kit. Proč pravděpodobně? V 10mb balíku není žádná dokumentace, a jestli opravdu umožňuje emulovat GBA hry se dozvíme asi až tak za rok... Zdroj není, pravda, příliš důvěryhodný, ale z principu by to nemusel být fake - oficiálně se anglická verze GBA Dev Kitu má začít prodávat od 10. dubna, kdy bude v americkém Seattlu probíhat Game Boy Advance Developers' Conference. K tomuto datu by také Nintendo mělo konečně oznámit opravdu přesné a konečné hardwarové parametry nového handheldu.

  Game Music News
Z novinek na Synsoniqu mne docela zaujalo album Audiophonik, což by měl být jakýsi reprezentativní výkvět PC a Amiga hudebníků z demoscény. Ostatní nová alba (Medal of Honor OST, Tomorrow Never Dies a Zelda Vol. II) mne neinspirují dostatečně, abych se lognul do Expandie a provedl příslušnou destrukci svého už tak dosti nízkého kreditu. Taky jsem, zdá se, prošvihnul zahájení prodeje Uematsuových soundtracků k Final Fantasy, bohužel cena v tomto případě je stejně nepříznivá jako ve všech ostatních obchodech - 120 marek za CD opravdu nedám... :-(

To za novou kompilaci Back In Time bych je ale klidně vysolil. Situace kolem BIT3 se neustále mění, a právě teď to vypadá, že ani zdaleka nebude následovat "smršť" několika dílů za sebou. Původně mělo BIT3 už touhle dobou vrnět v mém discmanu, ovšem současná optimistická předpověď mluví až o prosinci 2000... :-( BIT4 bude následovat v létě 2001, a BIT5 na podzim 2001. No, to se ale  určitě změní ještě mockrát. Odložením na konec roku jsem docela zklamán, navíc místo plánovaného dvojalba to bude "jen" obvyklých 74 minut, takže už proto bych čekal, že CD vyjde dříve, ne déle. V seznamu ohlášených tracků v podstatě každý měsíc nastává taková revoluce, že se ani nebudu namáhat vypisovat průběžný mezistav. Chce to prostě trpělivost, ať už tam ale bude cokoliv, bude to stát za to...

V MP3 diru na velkém sinclairistickém archivu ftp.void.jump.org se objevilo několik opravdu pěkných kousků - mj. Agent X, Chronos, Vectron.

Remix verzi intra z Great Giana Sisters (původně Chris Huelsbeck) spolu s jednou z melodií z Last Ninja 2 (původně Matt Gray) si můžete v MP3 vyslechnout zde.

  Krátce z domova i ze světa
Pokud se chcete podívat na práce, které se účastnili Forever 2000 demoparty, na oficiální stránce je zatím nenajdete. Můžete ale stahovat zde (pro ZX Spectrum) nebo zde (pro C64). Těch několik málo soutěžních příspěvků pro Atari 800 se mi objevit nikde nepodařilo...

Pouhý den poté, co byla stránka NGPC emulátoru Rape aktualizována s nadějí na novou verzi, oznámil další update ukončení veškerých dalších prací na projektu. Důvod - spojení názvu emulátoru s dětskou pornografií (WTF ???!!)...

Velký C64 archiv C64 Files se přesunul na vlastní doménu.

 

  22. března 2000
  New releases
EX68 1.08
MAME 0.36 FINAL
WinX68k 0.05
Emul
Emul
Emul
357 kB
2034 kB
108 kB
  MAME 0.36 FINAL
Finální verze 0.36 vyšla celkem podle předpokladů, nicméně poněkud nepříjemným překvapením je soubor whatsnew.txt - zřejmě je poslepovaný z většiny vylepšení dlouhé řady 0.36 betaverzí, takže zjisti co opravdu je nového není snadné. Pokud jde o nové hry, asi budu věřit tradičně preciznímu MAME.DK - jedna nová hra + její klon. Celkem nyní MAME podporuje 2048 her.

Dlouhý kompletní seznam novinek zde.

S MAME souvisí i zpráva, která se objevila na emulátorovém auditu Cyberspace, a možná pro někoho může být zajímavá:

PEPAK --- 22.3.2000 - 19:54

All: Jestli mate zajem zkompilovat si vlastni MAME, tak jsem pripravil vlastni variantu PK MAME (http://lide.pruvodce.cz/pepak/pkm036s.zip, 90 KB). Jsou v ni nasledujici zmeny:

- Pri prvnim startu MAME nenuti odmackavat OK
- Vsechny hry, ktery byly v oficialni verzi zakomentovany, jsem odkomentoval (CPS2, Impact, SFZCH a spousta dalsich). Berte na vedomi, ze ani CPS2 ani Impact hry v MAME nejdou, a i dalsi odkomentovany jsou jen ve velmi rannych alfa fazich - v podstate se to da pouzit jen ke kompletovani romsetu
- Pridal jsem KF99 (King of Fighters 99 - odkodovana verze) a GAROUB (Garou - Mark of the Wolves beta). Na romsety se ani neptejte, nedam.

Distribuce EXE souboru s temahle zmenama by byla proti licenci, proto zverejnuju jen zdrojak. Jestli tyhle zmeny chcete, musite si stahnout zdrojaky MAME 0.36 final, prehrat v nich nektery soubory tema ode me a pak zkompilovat

  Gameboy News
Dostal jsem se konečně i k pročtení hromady mailů z různých mailing listů, které si ve slabých chvilkách hloupě přihlašuju, a vydoloval jsem alespoň jednu zajímavou informaci - 20. července by měl vyjít Cannon Fodder! Což je zrovna hra, kterou bych na GBC opravdu rád viděl (možná spolu se Sensible Soccerem).

Dneska jsem se na IGN nasraně dočetl, že Worm Light je nejprodávanější periferií vůbec (pro všechny konzole). Všude, jen ne u nás - u nás ještě pořád koupit nedá... :-(  Já si snad nakonec tu desetidolarovou prkotinu budu přece jen muset koupit v online shopu.

Minulý týden vyšel neoficiální anglický překlad pro Pokemon Gold/Silver, tak fanouškové Pikachiho (-chuho...? ...-cheho? who knows...) si můžou opatchovat japonskou verzi, a nemusejí čekat až se Nintendu milostivě uráčí ji vydat.

Nejlepší scene sajta Subport se zákeřně bez varování přesunula na toto URL.

Už nějak dlouho jsem z žádné hry nebyl vyloženě nadšel (i když, pravda, Survival Kids už trápím druhý týden), takže mne docela zajímá, čeho bycho se společně mohli v příštím měsíci dočkat. Několik titulů je odkládaných už dlouho - především Capcom střílečka 1942. Jistou naději dobré zábavy vzbuzují Rainbow Six, Metal Gear Solid, Magical Drop, Lode Runner, a koncem měsíce můj největší favorit - Heroes of Might and Magic.

Naopak nikdy se nedočkáme jiného ambiciozního projektu Capcomu - Resident Evil. Vývoj hry pro GBC byl definitivně zastaven, údajně ze dvou důvodů - technické možnosti GBC nakonec neumožnili udržet dostatečnou kvalitu hry, a ze strany Nintenda byl jistý "nespecifikovaný tlak" ne nevydání krvavé hry pro platformu určenou primárně mladším hráčům...

  Archmage rulez!
front2.jpg (16925 bytes)Internetové HTML strategie mi užírají čím dál více času - ale nelituju toho. Přece jen trávit mnoho hodin denně hraním síťového Quake nebo Ultima Online, to je z vnějšího pohledu nehráče jasné plýtvání času. Ovšem mít jen tak lehce otevřené jedno okno IE, občas do něj nakouknout, provést nějaké zásadní strategické rozhodnutí - to se dá dělat i v zaměstnání bez toho, aby byl člověk nařčen z trestuhodného zneužívání pracovní doby.
Podobný závislák ze mne byl už před několika lety, kdy jsem objevil tehdy čerstvou novinku Earth 2025. Ale díky různým chybám ve hře mne to po půl roce pustilo. Loni na podzim mánie vypukla znovu, když se rozjela první česká fantasy html strategie - Red Dragon. Jenže ten momentálně poněkud umírá v překlenovacím období mezi neuvěřitelně zabugovanou starou verzí, a zatím neexistující novou verzí, a tak jsem se poohlížel po nějaké náhradě do zahálejícího IE okénka. A objevil jsem Archmage.
Archmage se od ostatních podobných her v mnoha směrech docela liší. Je (mohu-li po nedlouhém hraní soudit) docela vyvážené v možnostech jednotlivých druhů magie, ochraňuje docela spravedlivě nováčky, a více než na přesných kalkulacích ekonomických závislostí tady konečný výsledek závisí na schopnosti vybrat si dobře své protivníky, a dobře si poskládat svou armádu. Umění dobře vybrat jaké a kolik jednotek z těch několika desítek, které hra nabízí, si vyčaruju, v mnohém připomíná magii sestavování balíčku v Magic the Gathering.
Takže - pokud máte pocit, že chvíle toho času, a kousek té operační paměti na jedno okno browseru vám často zbývá, rozhodně Archmage na výše uvedeném URL zkuste. Nebo můžete použít zdejší lokální QuickList - pokud nevíte na co je, založte si vlastní zemi, a za chvíli pochopíte... Doporučuji server Blitz2, kde už existuje Česká Gilda.
  Krátce z domova i ze světa
Po dvou měsících byla aktualizována stránka jednoho ze slibných emulátorů NGPC - Rape.

Vyšlo nové číslo Retrogaming Times.

 

  20. března 2000
  New releases
nic zajímavého...
  Forever 2000
Trošku jsem ve shonu posledních dní zapomněl informovat o zajímavé, a relativně dostupné akci, která proběhla o uplynulém víkendu (sorry všem, co mne upozorňovali mailem). Forever 2e3 byla demoparty příznivců osmibitů (zejmena Speccy, Atari, C64), a místo konání, slovenský Trenčín, umožňoval účast i českých nadšenců. Na programu byly obvyklé scene soutěže - demo/music/graphics/intro. Výsledky ani předváděné kusy zatím nejsou na domovské stránce dostupné, ale doufejme že brzo budou.
Při prolejzání scene webu jsem ale už i tak našel spoustu opravdu zajímavých věcí, které si v nejbližší době zaslouší nějaké větší pozastavení.
  Gameboy News
Nintendo oznámí název, cenu, i všechny technické podrobnosti ohledně nástupce GBC (GBA je jen pracovní název) na letošní Nintendo Space World v Japonsku. Výstava proběhne o víkendu od 25.srpna, a všeobecně se předpokládá, že prodej handheldu v Japonsku bude zahájen jen o pár dní později.

Dalším z mnoha chystaných emulátorů GBC (GBC je nějak posledních pár týdnů populární) je Virtual Gameboy Color. Stejně, jako u včera zmíněného FwGBC, není autor žádný zelenáč. Jeho program VirtualTI sice emuluje "jenom" kalkulačky Texas Instruments, ale o technických kvalitách nemůže být pochyb. Mezi zajímavé slíbené vlastnosti (žádná public verze zatím není, a ani info kdy bude) patří přímá podpora XChangeru (zřejmě backup SRAM?), slib vyšší kompatibility než mají nejlepší dnešní emulátory, a také v neposlední řadě vyšší přesnost emulace. Uvidíme.
Homepage.

  Krátce z domova i ze světa
Sajtu Back In Time se vyplatí mít v NetLookoutu, protože ač není aktualizována často, její velmi exkluzivní recenze na arcade remaky už se staly pravidlem. Tentokrát se zde můžete podívat na preview Breakout - The Great Escape. Podle screenshotů to vypadá, že v celkem už hodně vybrakovaném nápadu se asi ještě dá najít něco nového, a patrně to bude stejná zábava jako nový Pong...

Na SegaXtreme se neustále objevují nová ISA Saturn a 32X her. Což mi připomnělo - minulý týden jsem se byl podívat v Levných knihách, jestli neaktualizovali svou nabídku výprodeje her. Bohužel vesměs měli jen staré, předvánoční kusy, a jediné dvě novinky jsem si nekoupil. Disketovou verzi Ballistix pro C64 za 10 korun proto, že jsem fakt netušil co bych s ní dělal :-), a jakousi Saturní action/RPG proto, že pitomá prodavačka se mě snažila přesvědčit, že na cenovce není 30, ale 90. Jelikož všechny ostatní Saturn hry stojí max 30, nehodlal jsem ze sebe nechat dělat vola, a z prodejny jsem odešel s pocitem morálního zadostiučinění při pohledu na neschopnou ženštinu, marně zápasící s funkcí "storno" na své pokladně. Bohužel jsem ale zapomněl, jak se ta, podle obrázků na krabici proklatě dobře vypadající hra, jmenovala... Další pokus v LK plánuji na zítřejší poledne.

 

  19. března 2000
  New releases
HuGo 1.12
Real Spectrum Beta 5 + ROM
Rew 0.12 STX
RockNES 1.04
Emul
Emul
Emul
Emul
836 kB
400 kB
113 kB
403 kB
  Hu-Go 1.12
Nejvýznamnější změnou v nové verzi výborného TG16 emulátoru je podpora CD (pro emulaci TG16 CD her) přes ASPI driver, což by mělo celý produkt výrazně zkompatibilnit (můžete nově volit v INI mezi ASPI a MSCDEX).
  Gameboy News
Chystá se zbrusu nový emulátor FwGBC - release zatím žádný, ale na homepage se už podívat můžete. Autorský tým, který má za sebou především výborný FwNES, je určitě zárukou kvalitního produktu.

Afera kolem ukradeného Rew se ukázala být jen výsledkem jazykové bariéry - ta verze je normálně public, a její autor není stejný jako u DBoye. Je to zajímavé, kolik existuje emulátorů s výhradně japonskou dokumentací, kdy minimálně několik tisíc lidí na celém světě při každém releasu čeká jako na smilování na nějakého šťastlivce, který jim WHAT'S NEW přeloží.
Od poslední aktualizace se ukázala další verze (viz New Releases), která krom stále kvalitní emulace GBC obsahuje i emulátor PC Engine, NESe, a přehrávač NSF hudeb z NESe. Projekt má i novou homepage, byť s její funkčností poněkud autor stále bojuje...

  Krátce z domova i ze světa
Několik zajímavých linků:
Digital Relics je docela zajímavá nová stránka s informacemi o asi 900 hrách pro Genesis a Lynx - vesměs krátký popis s obrázky ze hry.
Homepage velice slibného projektu emulace Segy 32x AGES, se přesunula sem.
Na této známé stránce, kde jsou vždy aktuální cracknuté verze Bleemu, přibyl ke stažení i Virtual Game Station.
Arcade Flyer Archive byl aktualizován o nový Raine Pack.
SNK má oficiální stránku, věnovanou skvělé hře Metal Slug. Mezi chystanými třemi tituly zaujme zejména Metal Slug 3, který bude opět běžet na NeoGeo hardware (domácí i arcade verze). Troufalé... :-)

Příští verze MAME už zřejmě nebude mít žádný obvyklý přívlastek "beta" či "release candidate" - po mnoha měsících se dočkáme FINAL verze. Každý o tom mluví, každý se těší. Nikdo ale neví proč a na co - ono na tom označení zas tak moc nesejde, že? :-)

 

  13. března 2000
  New releases
MAME 0.36 RC2 Emul 1882 kB
  MAME 0.36 RC2
Nová beta (teď tomu říkají Release Candidate) MAME přináší 13 nových her, několik nových klonů, a docela velké množství změněných romsetů - naštěstí většinou nepříliš velkých co do objemu dat, které budeme muset všechni znovu stáhnout.
Ještě jsem neviděl všechny hry, protože v této chvíli i na osvědčených zdrojích ještě pár kousků chybí, ale rozhodně mohu doporučit především Ghox. Je to jedna s nejlepších variací na Breakout (Arkanoid) jaké jsem kdy hrál. Rozhodně vás nezklame ani vertikální střílečka V-Five, která exceluje grafikou i docela vyváženou obtížností (pokud mohu soudit po té první hodince hry :-) ). Skvělou grafiku má i další nová vertikální střílečka, Dogyuun, ovšem systém vylepšování zbraní ala Gradius ve V-Five mi je přece jen bližší. Jen krůček k dobrému požitku chybí poslednímu dnešnímu představiteli klasických stříleček - Batsugun. Bohužel pěkná grafika je místy lehce poničena (oficiální chyba), takže se hrát moc nedá... Všechny výše zmíněné hry zatím mají trochu problém s emulací zvuků, ale to bude jistě v některé další betě napraveno.

ROM: MAME.DK
  Krátce z domova i ze světa
Značného pročistění se dostalo stránce Links, odkud byly vymazány 404ky, neaktuální mrtvé stránky, a naopak mnoho nového je přidáno...

Emuhype je nová stránka, která se chce věnovat různém (ne)ověřeným informacím o nových emulátorech. Jelikož za ní stojí Ivilded, známý propagátor Impactu dlouho před tím, než se objevila public verze, asi se vyplatí si ji bookmarknout a občas tam nahlédnout...

Arcade Flyer Archive byl aktualizován o další, již šestnáctý balík artworků.

Objevila se nová verze windoze GBC emulátoru Rew, označená jako 0.12PR. Rew je windouzí port skvělého DBoye, ale s touto verzí bohužel tentokrát není něco v pořádku. Oficiální stránka autora, jindy neochvějně výhradně japonská, totiž naprosto výjimečně byla aktualizována o několik anglických vět, kde se autor k této verzi příliš nehlásí. Ať už jde o ukradenou private betu, nebo fake, pokud někde uvidíte, doporučuju rozhodně nestahovat.

 

  11. března 2000
  New releases
nic zajímavého...
  Virtual Game Station pro PC
Bleem konečně dostává opravdovou konkurenci, a firmě Sony přibývá další vráska na čele. Conectix, výrobce VGS, dodržel, byť se spožděním své sliby, portnul svůj úspěšný PSX emulátor z Macintoshe pod Windows, a minulý týden ho začal prodávat.

Neměl jsem ještě možnost program osobně vyzkoušet - kupovat ho nehodlám, a po pravdě řečeno, emulace hi-end konzolí mne pranic nezajímá. Přesto jsem se zájmem pročetl první ohlasy uživatelů na webových auditoriích a iRC, a byl jsem docela šokován. V porovnání s Bleemem dopadá VGS dobře snad jen v jediném ohledu - kompatibilitě. Mnohé hry, které i v posledním Bleem 1.5b nefungují, zvládá VSG bez problémů (Syphon Filter, Tekken 2, Gran Turismo 2). Bohužel od prvního pohledu každého musí zarazit kvalita obrazu - prodejní verze VSG nepodporuje žádné 3D karty, a všechno táhne softwarový režim. Kostičkovanej hnus. A rychlosti a plynulosti emulace to pochopitelně taky nepřidá. Obecně je VSG absolutně user unfriendly, protože nastavit si tam nemůžete skoro nic, a pokud se vyskytne problém, můžete tak maximálně bombardovat marně hotline. Pochopitelně jen tehdy, pokud jste si program koupili, protože CD nemá žádnou ochranu před kopírováním...

Pokud si i po přečtení odstavce výše chcete VGS zkusit, koupit ho můžete na stránce Connectixu za 50 dolarů (USA/Kanada 30 dolarů). Cenový rozdíl 20 dolarů je docela zarážející, protože za prvé jde o naprosto stejný produkt, a zadruhé ač v Evropě zaplatíme víc, zrovna emulace PAL verzí her je "oficiálně" nedokončená, a tak většina her vám nebude fungovat. 

Narozdíl o Bleemu bohužel není možné vyzkoušet si produkt v demonstrační verzi.

  Imperium vrací uder...
V důsledku mumraje kolem X-Boxu zůstalo trochu stranou zájmu tiskové prohlášení Nintenda, které ovšem bylo vydáno už o den dříve - jistě ne náhodou. Neobsahuje prakticky žádné prakticky využitelné informace, pouze připomíná že Nintendo tu taky ještě pořád je, a že Project Dolphin bude na trhu dříve než X-Box, v první polovině roku 2001 (v Evropě a USA). Nintendo hodlá stavět na kvalitě svých her, což je nejspíš správná cesta. Naprosto mě ovšem dostal tenhle odstavec:
"A 2001 launch for Project Dolphin is not only in keeping with the normal product lifespan for our home consoles, but provides two important benefits," adds Peter Main, Nintendo's executive vice president of sales and marketing. "First, it allows the millions of current Nintendo 64 owners to devote their video game dollars to the best lineup of new games in our history-without having to buy a new system. Secondly, the new launch date for Dolphin means that our system will come to market next year with a portfolio of game names across all genres that simply can't be matched by any other company."
Sebedůvěra proste BigN nechybí, a to ani ve vztahu k již pomalu ale jistě mrtvému N64...
  Krátce z domova i ze světa
Opravdický americký dolary můžete vyhrát v Arcade Trivia Testu, který organizuje Arcade@Home. Je to poměrně snadných 10 otázek, kde je třeba jen přiřadit obrázku  jméno hry (ze 4 možností). Můžete test navíc zkoušet pořád dokola - otázky se vybírají z databáze náhodně. Odpovědi jsou bodované tak, že za první je 10, za druhou 20 atd. až za poslední je 100. Na výhru je potřeba více než 500 bodů, takže si zjevně chybu můžete dovolit jen na začátku. Mě se to teda povedlo až napopátý, a teď jsem zařazen do jakéhosi losování... No, když se někde losuje, to jako bych tam nebyl.

Už počátkem dubna bychom se měli dočkat jubilejního updatu číslo 20 na High Voltage SID Collection.

Na radiu KDVS bude zítra telefonický rozhovor s Timem Follinem! Není ale třeba marně kroutit knoflíkem vašeho přijímače, přepis kompletního interview s legendárním hudebníkem bude v nejbližším možném termínu (tj. až ho někdo předatluje) vystaven na této stránce.

Vyšla verze 6.5 programu Ultimate Cheat List. Kdo neznáte, mohu jen doporučit, obsahuje poměrně rozsáhlou databázi cheatů pro nejrůznější platformy, a pokud zrovna nejste online, hodi se. Jelikož kompletní data mají 6.5MB, nebudu trápit sám sebe taháním přes dialup tam a zpět, a pošlu vás radějí na homepage.

 

  10. března 2000
  New releases
Fellow 0.3.6 R1
Jum's A5200 Emu 0.1a
R80 0.30
RockNES 1.03
RockNESX 1.0

Emul
Emul
Emul
Emul
Emul

206 kB
345 kB
455 kB
382 kB
455 kB
  První info o X-Boxu
Microsoft splnil svůj slib, a dnes ráno našeho času vydal první opravdu oficiální informace o své dlouho hypované budoucí konzoli. Příslušné tiskové prohlášení bylo zveřejněno na zbrusu novém webu www.xcom.com. No, ono v tom samotném "prohlášení" vlastně vůbec nic zajímavého není - jen bezduché juchání nad tím, jak bude teď konečně všechno krásné, snadné, výhodné pro programátory i hráče. Technické parametry (viz níže) jsou jen letmo a bez komentáře uvedeny na hlavní stránce webu.

Technické parametry:
600 MHz x86 compatible CPU
Custom 3-D NVIDIA graphics processor
64 MB of RAM (unified memory architecture)
Custom 3-D audio processor
8GB hard drive
4X DVD drive with movie playback
Four game controller ports
Expansion port
Proprietary A/V connector
100 MBps Ethernet

Nepřipomíná vám to něco? Mě to připomíná lehce nadprůměrné současné PC. Jenže - X-Box bude na trh uveden pravděpodobně někdy na podzim roku 2001, tj. za rok a půl! Troufnu si tvrdit, že v té době bude průměrné PC tuto sestavu převyšovat naprosto bez problémů ve všech ohledech. Konkurenční konzole sice tak rychlé ve výpočetním výkonu nebudou, ovšem proč si něco namlouvat - od určité hranice zase tak moc na výkonu nezáleží, protože kvalita her oken skorem nezjistitelné rozdíly v grafice snadno převáží.
Zajímavá je parametrech 100MBit síťovka - k čemu se tak asi bude konzole připojovat? M$ asi ví něco, co já ne, a předpokládá rychlé domácí připojení (DSL/kabel?) všude... Jsem ochoten se vsadit, že se stejně i za ten rok a půl bude prodávat k X-Boxu také modem, alespoň pro nás ze zemí s telekomunikačním monopolem.
Také ten 8gb disk vypadá od pohledu divně, když hry zjevně budou na DVD. Říkal jsem si, že je tam aby bylo kam dávat patche a fixy na hry, které si bude muset člověk celej den tahat po báječným 100MBit připojení... :-)))  Pravda bude ale asi bohužel ještě horší - údajně umožní výrobcům her "odkládat" si pracovní soubory či video nebo hudbu, takže to vlastně bude takovej hodně velkej a luxusní swap... Neuvěřitelné. Alespoň že se počítá také s ukládáním save states a hiscore.
Zatím nespecifikovaná grafika od NVidia by měla být údajně taktovaná na 300MHz, a být o 3 generace dále, než nejlepší současné akcelerátory. Což se dá přeložit tak, že nikdo ještě neví jaký chip tam vlastně bude.
Další překlad - "unified memory architecture" = grafika bude sdílet paměť se zbytkem systému, což zní hrozně.
Rozhodně dobrou zprávou je, že nebude existovat více regionálních verzí konzole - každý přístroj bude fungovat na PAL i NTSC. Jak to bude se softwarem je asi ještě brzo hádat, ale celkem překvapivě se i zde zatím M$ kloní k nepoužívání regionálních kódů...

Krom hardwaru ovšem bude Microsoft potřebovat nějaké proklatě dobré hry. Vývojářské jásaní v tiskovém prohlášení asi bude podloženo konkrétními smlouvami - těžko lze čekat, že si někdo dovolí M$ ignorovat. I sám M$ zformuje novou herní divizi, což je fakt který nelze podceňovat - viz jeho poslední úspěšné kousky pro PC. Architektura X-Boxu je navíc natolik podobná PC, že portování her nebude určitě žádný problém.

Operační systém. Už se bojíte? Bojíte se právem. Základem bude krenel z Windows 2000, takže se můžeme těšit na dlouhé bootování, a časté pády.

Celkově se mi zatím ty stále kusé informace skládají do mozaiky naznačující, že X-Box bude vlastně něco jako ořezané PC pro blbce, co i dnes mají problém s nainstalováním a zprovozněním Windoze her. Dobře jim tak.

  R80 v0.30
Kdysi jsem se tu rozčiloval, jak většina emulátorových sajt naprosto ignoruje dění na poli emulace ZX Spectra. No - a sám nejsem o moc lepší :-(. Třebas o R80 jsem se tu snad ještě nikdy nezmínil, přitom už několik posledních verzí za zmínku rozhodně stojí. Pořád sice používám X128, ale je to už spíš otázka zvyku, protože R80 se mu snadno téměř vyrovná.
Běží i na slabších PC (486), pod čistým DOSem, nebo bez problému v DOS okně W9x (s podporou LFN). Emuluje Spectrum od gumáka přes všechny typy 128k až po Pentagram a Scorpion. Pochopitelně bez problému emuluje AY-3-8912 přes SB. Autoři se zaměřují na přesnost emulace, z čehož určitě budou mít radost kolegové Scalex a Flaška, kteří v přesnou emulaci nevěří... (Hi, guys) :-)
Podporované formáty: Z80, SNA, SLT, SP, SIT, TAP, TZX, VOC a navíc diskové TRD, FDI a SCL. Všechny formáty se přitom mohou bez problémů ukrývat uvnitř ZIPu nebo RARu.
Pokud ještě žádný emulátor Spectra nemáte, nebo pokud používáte takovej ten tragickej multiemulátor, co buhvíproč cpou na svoje cover CD všechny naše herní časopisy - rozhodně R80 zkuste.
  Garou: Mark of the Wolves (NeoGeo) dumped...
Není to sice horká novinka, ale zajímavá zpráva to nepochybně je. Zbrusu nová hra SNK pro NeoGeo, Garou: Mark of the Wolves (defacto Fatal Fury 4), byla ukradena a dumpnuta z betaverzí boardu na jakési předváděcí výstavě. V SNK musí asi běsnit, protože finální verze měla být (a asi i bude) zakódovaná tak, aby nebylo možné ji dumpnout a použít v emulátoru. Jenže - ukradená verze ještě zakodovaná nebyla, a tak si ji už dnes můžete zahrát v NeoRageX (a dost možná brzo i v MAME).
Ke stažení je na mnoha nestabilních mirrorech z iRC, a na ještě méně stabilní stránce, kde se objevil dump jako první... Způsob, jakým se dump na internetu objevil, ovšem rozhodně nelze schvalovat, a tak stahujte jen nemáte-li opravdu žádné zábrany. Podobné krádeže totiž dost možná způsobí, že SNK už žádnou hru pro NeoGeo nedělají... ;-(

This is "Garou - Mark Of The Wolves" Beta version.

Arcade Mode (beta):
The game will be a bit different than the real arcades.
You get Tizoc's 80 percent SDM.
You can also do Super Fients and Double Supers.
No Endings.

Home Mode (final):
Set NeorageX in Home Mode .
And it will be normal play and mode.
Meaning no cool beta shit. :)

  Krátce z domova i ze světa
Vývoj výborného emulátoru Amigy Fellow byl ukončen už před nějakým časem. I přesto se včera poměrně překvapivě objevila jakási víceméně neoficiální verze "TPF (The Project Fellow) 0.3.6 R1". V seznamu novinek je jasně nejzajímavější optimalizace pro pomalejší Pentia. Lokální download nahoře v Releases.

Tamtéž jsou ke stažení další zajímavé emulátory posledních dní - poslední verze RockNES, jednoho ze dvou nejlepších NES emulátorů, a úplně první verze jeho W95 verze. Jum's A5200 Emulator je dost ranná alpha emulátoru Atari 5200, zatím toho příliš neumí - viz compatibility list uvnitř archivu. K jeho provozování budete potřebovat kopii Atari 5200 BIOSu.

A na konec ani nepřijdete o již tradiční humorné číslo. Tentokráte se o ně postará tato zpráva, kde v hlavní roli vystupuje firma Nintendo. Když jsem se tuším předevčírem rozčiloval, jak Nintendo naprosto nepodporuje své uživatele, ani jsem netušil že náprava bude tak bleskurychlá... :-)))

 

  9. března 2000
  New releases
Bung 3rd Amateur Games Competition (22 her)
Corn 0.01a (nejrychlejší N64 emulátor)
DBoy 0.56
Good Utilities Download Page
Nemu 0.7
Nemu 0.7 unofficial INI update 3
Visual Boy 1.4
GBC
Emul
Emul
Util
Emul
Emul
Emul
581 kB
226 kB
106 kB
HTML
636 kB
7 kB
91 kB
  Game Boy News
Smutná událost se stala včera v Hong Kongu. Od dnešního dne již není možné koupit si prakticky žádné ze zálohovacích zařízení Bungu pro herní konzole Nintenda - čili vlastně kompletní sortiment. Konkrétně jde o:
Doctor V64 , 128M RAM Card for V64 , Emulation Adapter for V64 Connection Adapter for V64 , Power Supply for V64 , Doctor V64jr, Doctor 512 , GB Xchanger , GB Card 4M , GB Card 16M , GB Card 64M, GB Starter's Kit , GB Beginner Kit , GB Professor Kit , Mini MGD Kit, Pro MGD Kit
Po letmém průchodu ceníkem se každý může přesvědčit, že nyní vlastně Bung nabízí už jen nepoužitelné nesmysly typu PocketVoice... :-( Je škoda, že firma nakonec podlehla obrovskému tlaku Nintenda (a NoA především). Po prohraném soudní sporu z loňska, kdy Bungu byl zakázán prodej v Severní a části střední Ameriky, jsem osobně čekal problémy, ale že takto drasticky ukončí prodej i ve zbytku světa rozhodně ne.

Ale dost. Už jsem tohle téma pitval v minulosti dosyta, a navíc není důvod se rozepisovat, protože už to za mne u dělal někdo jiný - a cokoli bych teď napsal, vypadalo by že opisuju z tohoto docela dobrého a především dlouhého článku Lukáše Erbena na webu GameStaru.

BTW zajímavé je, že na titulní stránce Bungu je slíbeno brzké zahájení prodeje backup unit pro NGPC! SNK zřejmě nebude takovým oříškem jako Nintendo...

Labutí písní Bungu je vyhlášení výsledků jejich třetího ročníku programátorské soutěže (copak asi dělá Nintendo pro své zákazníky, že? [grin]). Výsledky, včetně screenshotů a pochopitelně downloadu všech prací jsou na této stránce. Nebuďte nedočkaví jako já, a nesosejte jednotlivé hry - úplně na konci stránky je zip se všemi 23 příspěvky (581kB). Pochopitelně můžete stahovat i lokálně odsud z Releases.
Většina programů jsou ale spíš náčrty budoucích her, zajímavých mnohdy technologicky, ale nepočítejte, že byste se snad bavili při hře... Jiné naopak za vyzkoušení stojí. Třeba trošku primitivní Falldown, RPG Horrid Demon, variace na Maria Ironhike, variace na PacMana Lock, nebo remake výborného starého sinclairistického hitu Psst.
Absolutně nejlepší (byť v soutěži mu porotci přiřknuli až společné třetí místo) se mi zdála vertikální klasická střílečka Mig 21, která by se naprosto klidně mohla okamžitě prodávat v obchodech...

gbc-psst.jpg (15338 bytes) gbc-mig21.jpg (19266 bytes)
Na prvním obrázku je Psst, což určitě okamžitě poznal každý sinclairista. Verze na GBC je ovšem free, byť ani zdaleka není dodělaná. Mig 21 na druhém screenshotu je klasická střílečka. Na GBC nezvykle dobrá hudba, grafika i hratelnost (ovšem v tomto pořadí). Určitě zkuste.

Nová verze emulátoru VirtualBoy - 1.4 - je tu připravena k downloadu z jediného důvodu. Podporuje Gameshark a Game Genie cheat kody, takže se leckdy může hodit. Pokud začnete na internetu hledat cheaty pro GBC hry, ve většině případů totiž bohužel najdete právě jen tyto kody, ktere vám bez příslušného hardware pochopitelně nejsou moc platné. Bohužel emulátor jinak není příliš dobrý, především je neuvěřitelně pomalý (=nepoužitelný) na čemkoliv pod PII.
A i proto jsem tu k němu do dnešních downloadů přihodil poslední verzi DBoy 0.56, která vyšla před měsícem, a stále je IMHO nejlepším emulátorem GBC pro PC.

  Update některých stránek
Konečně jsem dal online recenzi Killer Instinct 1, kterou zaslal PlombDentist už v lednu. Určitě stojí za přečtení, a podívat se na ní můžete tady, nebo přímo v menu Articles, kde byla po delší době také lehce aktualizována sekce Necropolis.

Byť ke všem Good* utilitám mám množství výhrad, faktem je, že nic lepšího prostě momentálně není. Pokud sbíráte hry pro mrtvé platformy, bez Good* se obejdete jen v případě, že si napíšete něco vlastního. A jelikož nové verze se na iRC objevují skoro každý den, a je v tom občas trochu zmatek, založil jsem tuto samostatnou stránku, kde vždy najdete aktualizované verzi všech Good*ů. Jen včera přibyly nové programy pro Atari Jaguar a Colecovision, a další, starší verze existujících systémů, byly aktualizovány.

  PS2 v prodeji v Japonsku
PSX2 (nebo asi správněji PS2) se začalo 4.3. prodávat v Japonsku za obrovského zájmu fanoušků i médií (první milion kusů je už údajně rozebrán).

Ale stejně jako u Dreamcastu, hned od prvního dne prodeje jsou hlášeny v masovém měřítku neuvěřitelně závažné chyby nové konzole. Člověk by skoro řekl, že konzole se vyrovnávají PC zrovna v tom, o co asi nikdo moc nestojí... [grin]
Zatím ohlášené maléry:
- problém s pamětovými kartami. Je možné pouhým hraním hry smáznout DVD drivery, takže je musíte znovu nahrát.
- pitomá kontrola regionu u DVD disků občas nepozná ani správný japonský disk. Proč nejsem nijak překvapen?
- kompatibilita s PSX není 100%ní
- při delším hraní se konzole přehřívá a zamrzá !!!!

Má cenu si koupit PS2 už teď? V USA se sice bude prodávat až na podzim, a v Evropě dost možná ještě o pěkných pár týdnů déle, ale počkat se určitě vyplatí. Krom toho, že se počkáním vyhnete výše zmíněným porodním bolestem, riskujete koupí Japonské verze zejména problémy při přehrávání DVD disků (byť se různé hacky zřejmě objeví brzo). Navíc i samotný akt koupě nemusí být zrovna snadnou záležitostí. Na vývoz PS2 se totiž vztahuje jakýsi divný japonský zákon o vývozu hi-tech technologií. A pak že nemají kluci jedni žlutí smysl pro humor :-). I přesto už údajně některé online obchody v Asii a dokonce Evropě PS2 nabízejí...

Docela jsem zvědav také na první statistiky prodeje, především na srovnání s Dreamcastem. DC se totiž právě v Japonsku prodával relativně dost špatně, a i díky tomu skončil letošní fiskální rok pro Segu nelichotivou ztrátou 408 milionů dolarů.

Novinky v dění kolem PS2 můžete sledovat na mnoha zahraničních sajtách, doporučil bych třeba Sony Otaku.

  Krátce z domova i ze světa
Na Oliver's Emulation Site, známé zejména díky svému archivu kompletních biosů pro MESS, jsou ke stažení všechny zatím dumpnuté hry pro Atari 7800. Rozhodně doporučuji si je stáhnout, protože některé z arcade konverzí pro tuto platformu jsou opravdu naprosto super (Centipede).

Na stránku nazvanou prostě ZX se vyplatí podívat minimálně ze dvou důvodů. Jedním z nich je opravdu velmi stylový desing úvodní obrazovky, a tím druhým přítomnost 'mp3 rips'. To by měl být způsob distribuce ZX her, umožňující si hru nahrát zpět na kazetu. Ehm ehm. Smysl této "akce" mi poněkud uniká, protože program si zpět na kazetu můžu nahrát už spoustu let z libovolného standardního formátu, utilit na to je několik.

Konami oznámilo, že v letošním roce vyrobí celkem 100 her. No, na tom faktu samotném není nic tak zvláštního, ale mne na informace zaujalo rozvrstvení toho čísla pro jednotlivé platformy: 41 PSX, 26 GBC, 25 PS2, 5 pro DC a 3 pro N64. Plány jediné firmy jistě nelze zobecňovat, ale jisté vodítko do které konzole se vyplatí investovat, a do které ne, to určitě poskytuje...

Když už je dnešní update takovej zahleděnej do budoucna, nemohu opomenout ani microsoftí X-Box. Jeho nadšenými příznivci jsou už teď lidé, kteří srovnávají jen parametry hardware. Ten, podle zatím dostupných informací (přesnější specifikaci by Microsoft měl zveřejnit ještě tento týden), bude mít X-Box jistě nejlepší ze strojů, které jsou momentálně na trhu. Tam ale X-Box jen tak neuvidíme - i podle optimistických předpovědí by se měl začít prodávat až na podzim příštího roku. Je směšné tedy jakkoliv spekulovat co je či není lepší nebo výkonější, natož na co jsou/budou lepší hry. A o hry tu jde snad na prvním místě...

KINOX je teď tady.

Dnes se začíná prodávat Metal Slug 2nd Mission pro NGPC! Dobrých her pro konkurenta GBC je stále málo, ale tahle bude určitě patřit k nejlepším...

A na závěr něco pro zasmání. V USA to mají blbý. Minimálně v některých státech unie. Třeba v takovém Connecticutu byl předevčírem přijat zákon, který zakazuje hraní násilných videoher osobám mladším 18 let. Přesná definice toho, jaká hra je "špatná" a jaká ne zní: device that involves one or two individuals firing simulated handguns at a video screen which depicts human silhouettes, life-life representations of human beings and civilian transportation services. Sbohem, Operation Wolfe.

 

  8. března 2000
  New releases
mnoho za 2 měsíce pauzy...
  Editorial... :-(
Nikdy by mne bylo ještě počátkem ledna nenapadlo, že se bude i letos opakovat téměř přesně stejně dlouhá mnohatýdenní loňská smrt Emulators CZ. Tentokrát ovšem nebylo příčinou mého nezájmu pracovní zaneprázdnění. Důvody byly čistě osobní. Dosud mne nikdy nenapadlo, jaké jsem vlastně měl ve svém bezmála třicetiletém životě štěstí, že se početnému okruhu mých blízkých vyhýbala úmrtí... Vlastně jsem byl vůbec poprvé na pohřbu až v lednu letošního roku - a bohužel určitě častěji, než bych si přál. Se smrtí mé babičky na Silvestra jsem se po její dlouhé nemoci ještě vyrovnat dokázal, ale náhlý tragický odchod mojí mladší sestry mne zasáhl plnou silou... Chtěl bych poděkovat touto cestou všem za projevenou soustrast, neb jsem opravdu neměl náladu odpovídat na všechny obdržené emaily jednotlivě. Díky.
  Pelmel scény uplynulých dvou měsíců
O dění na emulátorové scéně jsem se vlastně alespoň trochu začal znovu zajímat teprvě před čtrnácti dny. Kupodivu se nic moc zvláštního nedělo. Pochopitelně vyšlo několik dalších betaverzí MAME, takže můj ROM adresář už zase připomíná zbořeniště zastaralých verzí. Do velkých problémů se dostalo Raine, kdy bylo nejprve oznámeno úplné ukončení vývoje, poté byla vypuštěna jakási tragická gama verze s podporou dalších cca 50 her, z nichž mnoho nefunguje ani trochu. K Raine se v dalších dnech určitě ještě vrátím screenshoty z některých zajímavějších kousků, které náhodou fungují... Teď to nejvíc ze všecho vypadá tak, že se nakonec možná Raine a MAME spojí, z čehož osobně mám pramalou radost.

Konečně to vypadá, že se brzo dočkáme funkční emulace Sega Saturn. Publikované screenshoty vypadají nadějně, byť autor sám hovoří o kvalitách svého programu jen velmi zdrženlivě. BTW Saturn hry, které se stále prodávají za pár korun v Levných Knihách, nabízejí podnikavci v Annonci za 400-500 Kč. Tak pozor na ně... :-)

Můj projekt Guardian (guardian.cyberspace.cz), který jsem loni v létě odštípnul z tohoto webu, byl definitivně zrušen. Jedna věc je občas si přečíst nějaký časopis, a trochu si rejpnout do většinou zoufale znalostmi vybavené redakce. A úplně jiná je číst a recenzovat VŠECHNY vycházející časopisy, přičemž osobně mne vlastně pranic nezajímají a informace v nich lze bez výjimky nalézt na internetu zdarma a s přestihem. Ostatně hromádka nerozbalených čísel od prosince, povalující se v této chvíli v koutě mého pracovního pokoje, mluví za své...
Je proto možné, že až dostanu chuť, a když bude vhodná příležitost, zase se něco objeví i tady. Odpůrci kritiky se nemusejí bát - příslušný příspěvek bude jasně označen,  abych zase někoho  nepohoršil... ;-)

Další změnou, která všechny čtenáře postihne, bude s jistotou nějaká podstatná designová změna. Z donucení jsem si koupil konečně nový monitor, a poprvé tak uviděl tyto stránky ve větším rozlišení než 800 na 600. Hrůza. Protože sám jsem neschopnej, a všichni mí zkušení návrháři se na mne nakonec vyflákli (zdravíme zejména dvojici Luc a Rostej), budu muset někde něco pěkného a ergonomického šlohnout...

Podstatně jinak bude vypadat rubrika Releases, kde už nebudou žádné informace o GBC/N64/PSX warezu.

  Krátce z domova i ze světa
Na herním webzinu BonusWeb se krom PC recenzí budou pravideln2 (snad) objevovat pravidelně i recenze na hry pro PSX a GBC. Trochu v tom mám i prsty... :-)
První čtyři GBC recenze už jsou online.

Podle informací z mailing listu synsoniqu se od ledna prodávají některá zajímavá alba, která by asi neměla chybět příznivci herních soundtracků. Krom několik vesměs nezajímavých "skoroOST" (Tiberian Sun, Quake 3 Arena Noise, Ultima 9) bych doporučil především amigáckou kompilaci Immortal (Ruben Monteiro), nové album Bjorn Lynne Phoenix a také úžasný soundtrack z Atlantis 2 (Pierre Esteve).

Všechny starší novinky byly přesunuty do archivu.