Přístupy od 17.5.1999

Založeno v říjnu 1997
Last update:
13.5.2000, 20:30
Emulators CZ Logo, vytvorene Zdenkem Musilem

Tyto stránky by nemohly existovat bez pomoci firmy InterneXt 2000.

 

  

Novinky:
[Aktuální]
[Archiv novinek]

Ostatní:
[Links]
[Articles]
[Download]
[Game History Line]

Arcade Emulators:
[Callus]
[JAS-SYS1]
[M72]
[RAGE]
[Raine]
[System 16]

Home Computers:
[Amiga]
[Amstrad CPC]
[Commodore C64]
[Commodore C128]
[Commodore +4 (C16/C116)]
[Commodore VIC20]
[MSX]
[Sinclair ZX80/81]
[Sharp X68000]

Konzole/Handheld:
[Arcadia 2001]
[CD-i]
[Neo Geo]
[Gameboy]
[Gameboy Color]
[Sega 32X]
[Sega CD]
[Sega Game Gear]
[Sega Master System]
[Sega Saturn]
[PC Engine]
[Virtual Boy]

Kontakt:
  ICQ #2562871

  

Freedom of Speech
CLEAR - IDSA BoycottArchiv novinek - 12.4.-6.5.2000

 

  6. května 2000
  New releases
MAME 0.37 beta 2
NeoPOCOTT 0.31b
Emul
Emul
1962 kB
61 kB
  MAME 0.37 beta 2
Už když jsem v noci posílal poslední update, bylo nové MAME čerstvě venku. Stáhnul jsem binary, podíval se seznam nových her, a šel spát, protože MAME.DK nemělo ještě stejně nic (ROMsety vystavili až dnes v jednu), a tahat odjinud začíná být v poslední době celkem problém. Arcade Rom Heaven má nové hry mezi ostatními staršími na samostatných stránkách, a ne na jednom html jako dříve, a navíc jejich server je neustále down. Rozdělení na více stránek, vzhledem k tomu že po nutné změně stránky se vždy spustí další okno s reklamou, mne nutí zařadit si tento dříve dobrý web mezi nepoužitelné reklamní bullshity, a tak tu už tu na něj nebudu dávat odkazy. Všechny romsety byly docela rychle i na FTP Emulition, ale odsud je to pro změnu zase neskutečně pomalé (u větších věcí přes 1mb mám average cps vždy pod 500). Tím považuji otázku kde vzít nové romsety za zodpovězenou - MAME.DK.

Těch cca 32mb (nové+změněné romsety) downloadu si můžete nepodstatně zkrátit, pokud použijete obvyklý fixfile z
Sys2064, a podstatně pokud už máte tři hry z Raine - Uo Poko, Esprade a Feveron, které dohromady mají skoro 25MB. Sety jsou stejné, jen feveron.zip je nutno přejmenovat na dfeveron.zip.

Co tedy vlastně v 0.37b2 je. Podle dokumentace 12 nových her a o něco více klonů. Za vyzkoušení stojí určitě především zmiňované tři hry z Raine, které kupodivu ani neběží moc pomalu. Dále už je to střídavě o blačno - Pipe Dreams sice vypadá dobře, ale variací na Locomotion jsem už nějak nasycen. Překvapivě dlouho jsem vydržel u jednoduchého plachetnicového závodu Mermaid, který trochu připomíná prapředka Toobina... Screw Loose má moc fajn hlavního hrdinu, který příliš nedrží pohromadě, a bere tak novodobému Raymanovi čáku na originální vzhled. Východoněmecké Poly-Play, zřejmě jediný coinop vyráběný v zemích bývalého socialistického bloku, udivuje zejména neuvěřitelnou pitomostí všech jeho hříček. Celkově tentokrát MAME zmlsaného uživatele nijak nenadchlo...

uopoko.jpg (13901 bytes) pipedream.jpg (17325 bytes) battlerangers.jpg (6143 bytes)
Uo Poko (takovej Puzzle Bobble naruby), Pipe Dreams a nudní Battle Rangers

polyplay.jpg (7854 bytes)
Na Poly-Play je nudné všechno - od vybírání vody, přes nepochopenou variaci na PacMana, až po střílení jelenů...

Nová verze MAME se stala také příležitostí vyzkoušet poprvé utilitku MAMEDiff (download v novinkách 16.4.), která by měla poradit jak co nejefektivněji zaktulizovat romsety. Dosáhnout toho chce porovnáním výstupů z MAME -listinfo z nové a staré verze MAME. Celkem má pět více či méně podrobných výpisů, které vypadají nějak takhle:
--------------- Merged set changes (just rebuild the ZIPs)
Bandido [rebuild bandido.zip]
Hunchback (Donkey Kong conversion) [rebuild hunchbkd.zip]
Space Invaders [rebuild invaders.zip]
Mariner [rebuild mariner.zip]
Spinal Breakers (US) [rebuild spinlbrk.zip]
Wonder Momo [rebuild wndrmomo.zip]
--------------- Games requiring new/fixed ROMs (visit SYS2064!)
Demon [name: demon]
Hunchback (Scramble hardware) [name: hunchbks - parent: hunchbkd]
Mariner [name: mariner]
Space Chaser [name: schaser]
Space Invaders (SV Version) [name: sisv - parent: invaders]
Space War (Sanritsu) [name: spcewars - parent: invaders]
Spinal Breakers (World) [name: spinlbrk]
Wonder Momo [name: wndrmomo]
--------------------- Game additions (new ROMs required)
800 Fathoms [name: 800fath - parent: mariner]
Astro Blaster (version 3) [name: astrob]
[..]
Uo Poko (Japan) [name: uopoko]
Vapor Trail - Hyper Offence Formation (Wo [name: vaportra]

Při maximálních podrobnostech to pak vypadá pro každý set nějak takhle:
< Bandido [name: bandido]
> Bandido [name: bandido - parent: sheriff]
< rom ( name baj1-1 size 1024 crc 0aa8b79a )
> rom ( name j1 merge j1 size 1024 crc 0aa8b79a )
< rom ( name bag1-1 size 1024 crc 3fb7888e )
> rom ( name g1 merge g1 size 1024 crc 3fb7888e )
< rom ( name bag2-1 size 1024 crc 585fcfee )
> rom ( name g2 merge g2 size 1024 crc 585fcfee )
< rom ( name bai2-1 size 1024 crc 5c5f3f86 )
> rom ( name i2 merge i2 size 1024 crc 5c5f3f86 )
< rom ( name basnd.u2 size 1024 crc 75731745 )
> rom ( name basnd.u2 merge basnd.u2 size 1024 crc 75731745 )
< rom ( name bah2-1 size 1024 crc 79e69a6a )
> rom ( name h2 merge h2 size 1024 crc 79e69a6a )
< rom ( name baf2-1 size 1024 crc da67721a )
> rom ( name f2 merge f2 size 1024 crc da67721a )
< rom ( name bai1-1 size 1024 crc dda7d1e8 )
> rom ( name i1 merge i1 size 1024 crc dda7d1e8 )

Když jsem si ty výsledky prohlížel (to už jsem nebyl online), chvíli jsem si myslel, že alespoň několik romsetů si opravím sám. Trvalo mi asi půl hodiny (pravda, byly tři ráno, a ještě jsem u toho čučel na TV) než jsem zjistil, že si ani náhodou nevytvořím nic. Další půl hodinku jsem obětoval dnes v poledne u snídaně, a nakonec jsem MAMEDiff smazal. Důvod - když počkám pár hodin, můžu zjistit co musím downloadovat třebas z MAME.DK, a nebude mě to stát víc jak 5 minut času. Zajímavé jsou rozdíly mezi oficiální dokumentací, a výsledkem listinfo, kde se ukazují různé "skryté" změny - ale ani na to nepotřebuju MAMEDiff, protože můj oblíbený rommanager MAMEMerge na to přijde také...

  Nové zdejší downloady
MAME 0.37 beta 2
viz. výše.

NEOPOCOTT 0.31b
úplně nový NGPC emulátor. Po pravdě řečeno nebýt toho, že NGPC emulátory zatím existují jen dva, a budoucnost obou není příliš jasná, nikdy bych s tímhle programem neztrácel čas. Zatím je ovšem nutné sledovat každou naději... Oproti oběma svým konkurentům zaostává Pocott naprosto ve všem - nepodporuje komerční hry (ovšem je to záležitost technická, nikoliv "liceční"). Když jsem zkusil free intro, které je součástí archivu, jinde, ukázalo se, že na P200 je Pocott odhadem asi o dva řády pomalejší než Rape i NGPocket. Zatím nebrat.

  Gameboy News
Na E3 se bude předvádět GBC periferie, která promění Gameboye v radiový přijímač! Zase jedna užitečná věc, kterou si koupím... :-)
  PS2 swaping snadnější...
PS2 hry procházely zatím PSX direm na ISO sajtách i přesto, že nikomu k ničemu nebyly. Bylo možné si je vypálit, ale na PS2 prostě nefungovaly, a jelikož nebylo co crackovat, releasovaly je většinou grupy, o kterých předtím nikdy nikdo neslyšel. Velcí hráči na PSX scéně (PARADOX, KALISTO) nechtěli zbytečně riskovat, že jim jejich release ponukujou - což se ostatně vesměs dělo. Dokonce i v NFO tyhle releasy měly zmínku, že je není možné použít, a že jsou určeny "pro sběratele".
Díky existenci velice komplikovaných swap technik (psal jsem o nich minulý týden) se ale přece jen začalo cosi dít, a v debatě za povolení PS2 na sites získávala stále více příznivců odpověd ANO. Definitivně se zřejmě rozhodlo tento týden, kdy PARADOX přišli na způsob, jako pomocí malého patche zjednodušit swap na pouhou jednu výměnu disku. A to bude s největší pravděpodobností akceptovatelné pro všechny siteopy. PDX svůj patch pojmenovali Swap Trick Disk X SYSCD V1.00, a zřejmě se zatím, než se objeví nějaké lepší, hardwarové řešení, budou objevovat patche na všechny PS2 hry. Zatím je venku:

Ridge_Racer_5_PS2_SWAP_Patch-PARADOX
Street_Fighter_Ex_3_PS2_SWAP_Patch-PARADOX

Popis z pdx.nfo:
There are 2-3 ways to play a backup game on the PS2 by using the swap
trick. We found an easy way that allow you to swap the original cd
only 1 time. Boot with the original PS2 Utility Disk, swap with backup
cd and play the game. But you need to apply our patch to use this easy
swap trick. So, create the imagefile for your game and apply the patch.
As everytime, we are the first and the best. PARADOX rulez!!!

Sony se i jinak moc nedaří - pod tlakem firma updatovala DVD driver v PS2 na verzi 1.01, aby zabránila možnosti přehrávat DVD disky bez omezení na region. A ouha - finta jak blokaci obejít se objevila jen po několika málo dnech... A tak jediné, z čeho může Sony mít opravdu velkou radost, jsou výsledky ekonomické. PS2 se prodává výborně, a i PS2 hry ovládají pravidelně alespon 5 příček v top10 prodávanosti her pro všechny konzole.

  Odkaz dne

SegaArcade.com - http://www.segaarcade.com/

Sega Enterprises, jako snad vůbec první společnosti vyrábějící coinopy, bude své stroje prodávat od června online na tomto svém novém webu. Stránky jsou plně funkční už teď, a i když přímo na prodej se jen tak bez hesla nedostanete (pokud jste nevyhráli první ve Sportce, ani není důvod se snažit tam dostat), zajímavých infromací je tu spousta. Obrázky kabinetů nejnovějších Sega hitů, manuály v PDF, screenshoty, cheaty (!!) a dokonce Quicktime přímo z hraní takových titulů jako Crazy Taxi, House of Dead 2 nebo 18 Wheeler. Snad jen škoda, že tu jsou opravdu jen aktuálně vyráběné hry, nějaká historická stránka by byla moc fajn.

fishlife.jpg (13697 bytes)Nenechte si také ujít screenshoty z Fish Life. To kupodivu není hra, ale simulátor akvária! Mopy Fish, nebo jak se ta rybka od HP jmenovala zřejmě inspirovala tvůrce k domněnce, že něco podobného se prodá i jako samostatný hardware. Patnáctipalcový plochý barevný LCD display, systém pro rozpoznávání řeči (abyste si mohli rybky zavola jménem, možnost doinstalace dalších prostředí a druhů rybek - to vše asi za půl milionu yenů. Japonci jsou fakt blázni.

  Krátce z domova i ze světa
Je to teda dost offtopic, ale v páteční MFDnes jsem se dočetl o této stránce. Najdete tam studentskou diplomovou práci CSDIAK - program, převádějící online texty bez diakritiky na plně české! Zkusil jsem to na několika svých elaborátcích, které se mi nikdy nechtělo přepsat, a i když je nutné si po převodu text po sobě přečíst, použitelné je to určitě skvěle. Doporučuji.

NeoGeo Team 2000 releasnul Double Dragon.

SNK oznámilo změnu své obchodní strategie ve vztahu k NGPC. V budoucnu už prý nebudou přednostně portovat své úspěšné arcade tituly, ale zaměří se na vývoj nových her, šitých NGPC na míru. Ne že bych chtěl nějak polemizovat s velkými chytrými manažery, ale já bych hlavní problém NGPC viděl spíš ve faktické neexistenci 3rd party developerů. NGPC má cca jednoprocentní podíl na trhu (v USA, v Japonsku to jsou možná tak 3%), a bez většího počtu her po něm příští rok prostě neštěkne ani  pes...

 

  5. května 2000
  New releases
Jum's A5200 Emulator 0.2a
TRWin 2.28
Emul
Emul
349 kB
142 kB
  Lik Sang bere objednávky na NGPC Backup Unit!
Tak jsem včera letmo koukal na nějaké nové GBC hry, a znepokojil mne počet zajímavých titulů o velikosti 32MBit. Když jsem kupoval kartu do GBX, zdálo se mi 16MB dost, neb 32MB mělo v té době asi jen 5 her, a všechny byly nezajímavé a japonské navrch. Jenže doba nám pokročila, Bung už GBX neprodává, a tak můžu jen litovat, že jsem neupgrejdoval včas. Při dnešním hledání online obchodu, kde by se ještě 64MB karta dala koupit, jsem nakonec z těch několika posledních mohykánů vybral jako nejlepší (nejdůvěryhodnější) Lik Sang. Kartici tu mají za akceptovatelných 85 dolarů, a i když se mi nepodařilo zjistit jak zaplatit kreditkou, můžu pořád vzít zavděk spolehlivým bankovním převodem. Nejvíc mne ale potěšila překvapivá zpráva, že už se zde přijímají předobjednávky na NGPC backup unit! Zatím je záloha 50 dolarů, s tím že celková cena přístroje plus jedné 32MB karty by se měla pohybovat kolem hranice 100 dolarů. Letmo jsem prolétl tu necelou čtyřicítku her, které dosud byly dumpnuty, a většina jich je 16/32MB - takže kapacita dostatečná. Samotný přístroj (který se u nás, jaké to překvapení, koupit nedá) se dá sehnat nový kolem 60 dolarů, když budete chtít hodně škudlit tak použitý včetně her kolem 30 US$. Celkem tedy budete muset vynaložit necelých 6 tisíc korun na to, abyste si mohli zahrát Metal Slug v tramvaji... No, těžko říct zda je to výhodné. NGPC bohužel zatím nenabízí žádnou obrovskou škálu titulů, a při pohledu na novinky z poslední TGS - asi ani nikdy nabízet nebude. Skoro každá SNK hra je ale velmi zábavná, a třebas na GBC má jen zřídka ekvivalent. Já už se rozhodl - jdu do toho...

Původní text novinky Lik Sangu:
Good news for all NeoGeo Pocket (Color) freaks:

We today received a sample of the new NGP XChanger and 32M flash cartridge.
After a short time of usage we realized that this product will be a hot item.
You can download your expensive NGP (Color) games to your PC and later upload them to the 32M flashrom cartridge.

The product is going to be released coming month.
Since the price is yet unknown, Lik Sang is accepting preorder deposits for those who need to be the first owners.

Using your credit card you need to deposit US$ 50 only. As soon as the retail price is known we will email you again with the remaining amount (which can be paid by Credit Card once more - no extra transaction charge!).
Since Lik Sang has an excellent relationship to the manufaturer you can then be sure to be one of the first proud owners.
We estimate the retail price for the set to be approx. US$ 100

  Nové zdejší downloady
5200dump.jpg (7518 bytes)Jum's A5200 Emulator 0.2a
- Non-debug 320x240 modex mode
- New interface - menu to change options.
- Speedup of I guess about 30% after a few optimisations.
- More accurate timing -> better compatibility.

Na zdejší stránce s Good Utilitami je ke stažení nový GoodGBx 0.998, kde krom aktualizace o nové GBC releasy jsou i docela hodnotné změny v samotném programu. Především se dá konečně nakonfigurovat přejmenovávání do podadresářů (textovým konfigurákem), takže je snadné zbavit se elegantně všech cizojazyčných verzí, hacků, bad dumpů či free her. Super. Momentálně mi už snad vadí jen nemožnost volitelně si ověřit chybějící GBC releasy podle jejich zaběhaného číslování, taky IMHO nesmyslné zařazení trained verzí, namísto evidence IPS patchů.

TRWin 2.28
N64 emulátor, o kterém se díky rozpínavé konkurenci už moc nemluví. V archivu není seznam novinek, údajně má nová verze "lepší kompatibiltu a vyšší rychlost grafiky". No, to není moc konkrétní - která nová verze čehokoliv to nemá?

  Gameboy News
Ve středu jsem měl několik volných tisícikorun, a tak jsem vyrazil do města užít si horka, turistů a nakupování. Toho posledního především. Skončil jsem práci na jedné firmě nečekaně brzo, a další jsem si odložil na příští den, takže i času bylo dost. A tak jsem si řekl - proč si nevyrazit do Conquestu. Stejně potřebuju GameLink, a docela bych si koupil TetrisDX, abych mohl v klidu a bez šachování s GBX překonat neustále se vytahujícího Bludra... Vyzbrojen vytištěným kusem mapy jsem prodejnu nalezl docela hravě - jedna zastávka 11kou za Synčákem, pamětníci možná vzpomenou na výborný scifi antikvariát, který byl jen o pár metrů dál. Z vnějšku ještě vypadá prodejna dobře. Za výlohou je všemožný GBC a N64 stuff, na monitoru běží demonstrace z nějaké N64 hry (1080 ?). Bohužel, tím dobrý pocit končí. Uvnitř je zoufale málo místa, a vystaveno zřejmě i proto není naprosto nic. Stojan s GBC hrama, který mají na Zličíně? Pche, ani náhodou. Pokud nejdete najisto pro konkrétní titul jako já, vybrat si nemáte šanci. Krabice s hrama jsou uskladněny za prodejním pultem, hlídané ostražitým prodavačem. Na dotaz k možnosti vyzkoušení vybrané hry jsem dostal jasnou odpověd "Hry nezkoušíme". Přičemž já měl na mysli čistě jestli hra funguje, ale jak vidno, kdybyste se chtěli jen přesvědčit, jak vlastně vypadá, budete muset zajít jinam. V Nuselské ulici 46 jsem tak sice koupil vše, co jsem chtěl, ale příště pujdu určitě jinam - sortiment a ceny jsou u nás stejné všude, a tak není důvod táhnout se na opačný konec města. Howgh.
  Game Music News
Projekt AY byl aktualizován o množství skladeb z her i dem. Bohužel teď už nějak nejsou k dispozici všechny v jednom velkém ZIPu, což mi nepřijde jako nejšťastnější řešení.

Novou verzi titulního motivu Huelbeckova Turricana 2, vyrobenou speciálně pro MP3.com, si můžete stáhnout tady. A věřte tomu, že ani na modemu tahání těch necelých 7mb rozhodně nebudete litovat. Ostatně - sám velký Huelsback na své homepage Nebulariův remake doporučuje.

Na OverClocked Remix jsou ke stažení nové výtvory inspirované hrami Megaman 2, Starfox a Space Harrier 2. Docela to ujde...

Minibosses je kapela, co se údajně inspiruje melodiemi ze starých NES her. Obětoval jsem se, stáhnul všechny jejich skladby po modemu, a nevím... Tenhle druh hudby nemusím.

  Odkaz dne

Nový chlívek "Odkaz dne", který právě čtete, tu bude při ode dneška při každém update. Chtěl bych v něm vždy upozornit nějakým delším textíkem na zajímavé URL, které se tady ještě nikdy neobjevilo.

3DO Xtreme - http://litespeedcomputers.com/3do/
3doextreme-lucienne.jpg (18058 bytes)3DO Xtreme je sesterská sajta Sega Xtreme založená se stejným cílem - releasovat ISO her, jak z názvu vyplývá tak ale nikoliv pro Saturn, ale pro 3DO. 3DO nebyl příliš populární stroj, a tak nejenže se AFAIK nepracuje nijak usilovně na žádném emulátorů, ale ani hry se zatím nedaly nikde sehnat. Přitom některé zajímavé tituly, které se na jiných platformách neobjevily, 3DO má. Na stránce je zatím ke stažení RPG Lucienne's Quest (160 mb), dost zvláštní pinball PaTaank (228 mb), zajímavě vypadající logická hra Icebreaker (50 mb), basketball Slam'N Jam 95 (57 mb) a Bust A Move (124 mb) který ale existuje skoro pro všechny platformy. Pokud musíte mít všechno co vyjde, a optimisticky věříte na budoucí 3DO emulaci - neváhejte, nebudou... Abyste si mohli hry stáhnout, musíte se zaregistrovat na serveru který jim poskytuje diskspace coby uživatel. Doporučuju použít funkční email, protože vám přijde validační kód, bez něhož vás server po pár hodinách sám smaže. Je to trošku opruz, a navíc download probíhá výhradně jakýmsi šíleným stahovačem, který má tendenci padat dvakrát do hodiny. Na druhou stranu musím velmi ocenit, že soubory jsou přístupné stabilně, a nestane se vám že by na serveru bylo plno.

  Fámyzdat
Povídá se, že utajované přakvapení, které má Bleem předvádět příští týden na E3, bude funční port jejich PSX emulátoru pro Dreamcast. Domény bleemcast.* jsou sice už registrovány docela dlouho, takže je tu možnost čistě spekulativní cizí registrace, ale co jiného by mohl Bleem chystat?

Jak jsem se zmínil už minule, existence Metal Slug 3 bude zřejmě excitovat některé jedince do doby, než někdo hru opravdu dumpne. To je pochopitelně příležitost pro nás ostatní řádně si z nich zatím utahovat, a sem tam předhodit nějaký fake důkaz, že my ho už máme, a on ne. Hehe. Zvláště screenshot ze hry působí věrohodně. A protože v Japonských herních časopisech už byl MS3 recenzován (resp. je v právě vycházejících číslech), množství nascanovaných ilustrací utěšeně vzrůstá. Třeba tady. Kvalita není příliš dobrá, ale kdo chce v MS3 věřit, toho s tím napálíte snadno...

  Krátce z domova i ze světa
Nová verze comp.sys.sinclair FAQu je k nahlédnutí/stažení zde.

Docela dobrá stránka Eidolons Inn se přesunula na vlastní doménu. EI se specializuje na Sega konzole, a je to již mnoho let místo, kde se mimo jiné objevují jako první bezvadné seznamy Sega her, které sepisuje The Scribe. Ten po ukončení prací na všech starších listech, které prohlásil za "very close to complete", začal teď vytvářet zbrusu nový Dreamcast list. Aktualizovaná verze 1.60 z konce dubna je na EI ke downloadu.

Back In Tiime má nové URL.

Jak se zdá, v posledních dnech stránka není občas od některých ISP přístupná (Telenor, Eunet). Netuším proč, protože jediný počítač, kde se to stává i mě, je zrovna za baterií firewallů a nemám možnost nic zkusit. Nicméně tipnul bych na v .cz tak obvyklé problémy s routingem na NIXu.

 

  2. května 2000
  New releases
Corn 0.29
DBoy 0.59ghost
Handy 0.70
StellaX 1.1.3
Emul
Emul
Emul
Emul
98 kB
119 kB
321 kB
404 kB
  Fámyzdat
Čučel jsem dnes (ehm, update se trochu opozdil, takže to bylo už ve čtvrtek) po delší době pár hodin na iRC, a tak mám spoustu naprosto nedůvěryhodných zpráv... :-)

Jde fáma, že Microsoft se pokouší koupit Square Soft, údajně za jednu miliardu dolarů... No, bejt to moje, tak prodám... :-) Docela bych byl náchylný tomu věřit, protože pro start X-Boxu příští rok bude M$ potřebovat nějaké opravdu hodně dobré hry. Dají se tedy čekat další pokusy o zakoupení úspěšných firem. 

Jedna ještě větší fáma :-) říká, že jako druzí jsou na řadě Capcom a Namco. Sice hry od Capcomu jsou v posledních letech nic moc, a většina příjmů Namco pochází z výroby hardware, ale třeba v to bude i něco jiného. Takové Namco by po plánovaném ukončení výroby coinopů běžících na System11 a System32 boardech mělo být jednou z firem, spolupracujících se Sony na tvorbě řady coinop her s hardwarem založeným na architektuře PS2 (Tekken už možná letos). A kdože to bude v roce 2001 největší překážkou úspěchu X-Boxu na trhu?
Jinak ale pokud jde o Square, souhlasil bych s tímhle názorem anonymního amerického mudrce:
age>doing things like making Final Fantasy (aka ".AVI Navigator") an exclusive X-box title would definately hit the playstation hard

Do dnešní rubriky fám přispívá s jednou opravdu pěknou včerejší článek na BonusWebu - X-boxy se zřejmě budou vyrábět v Brně!.
  Nové zajímavé emulátorové releasy
V poslední době, ačkoliv aktualizuju většinou jen jednou týdně, se tu neobjevuje
příliš mnoho nových verzí emulátorů. Není to proto, že by vůbec nic nevycházelo -
jen prostě nepovažuji za nutné psát o každém novém pokusu o emulaci NESe
nebo Genesisu, který stejně ani za rok nebude tak dobrý, jako už několik let 
existující programy. Proto píšu jen o emulátorech zajímavých či z libovolného důvodu převratných.. Samozřejmě IMHO. A tak co tu za uplynulý týden máme:

DBoy 0.59ghost
Novinky (překlad japonského textu jsem šlohnul na Retrogames):
- Fixed the cpu speed getting faster when you reset.
- Comes with super easy-going launcher "dbpipe".
- Added -rtsload option

Handy 0.70
Nejlepší emulátor Atari Lynx... teď si možná vybavuju, že vlastně asi jediný který jsem kdy skutečně používal. Slibovaná různá zrychlení v novinkách znějí zajímavě. Seznam je ale od poslední verze 0.60 z března 1999 trochu příliš dlouhý, takže nebudu vypisovat vše.

Corn 0.29
Údajně nejrychlejší N64 emulátor, což nemohu na svém hardwaru nijak ověřit - já mám slideshow (v nejlepším případě) ode všech. Nezbývá mi tak než věřit informacím z třetí ruky. Novinky:
-New games supported:
Chameleon Twist (with sound)
Pawafuru Puroyakyu 4 (with sound)
Waverace 64 US (with sound)
Snowboard Kids (with sound)
Rush 2 (with sound)
Doom 64 (severe graphics glitches)
Milo's Astro Lanes (partialy)
Wheel of fortune (partially)
-New feature
Gfx ucode autodetect. Gucode=xx is no longer needed.
Aud ucode autodetect. Enabling sound won't cause otherwise playable games to crash.
-Bugs fixed
Mario64 star glitch fixed
S.F Rush shows flags
bomberman hero runs faster

  Inzerát
Byl jsem požádán o zveřejnění následujícího inzerátu:
Prodam konzoli VECTREX+1x ovladac+4 hry.Cena 2000,- 
Piste na:

Budiž to i návodem pro každého, kdo prodává cokoliv, co by mohlo souviset s obsahem těchto stránek - šance, že se váš předmět tady dostane do dobrých rukou, je přece jen o dost větší než na těch velkých anonymních bazarových serverech, plných zlých lidí... ;-)
  Krátce z domova i ze světa
Když jsem dnes ráno četl na Lupě článek o možném prodeji portálu centrum.cz, uvědomil jsem si, že tam jsem ještě URL Emulators CZ nepřidal. Pro jistotu jsem si ale dal nejdříve vyhledat patřičné klíčové slovo - a vida. Našel jsem několik stránek, které v jiných vyhledávačích nejsou. Většina tedy byla obvyklý neaktualizovaný bullshit s linkováním ROMek odjinud, ale jedna stránka zaujala svým popisem "Největší česká stránka o emulátorech" - Fatal Design. Posuďte sami nakolik je to pravda, ale minimálně je nutno kladně hodnotit vlastní doménu, lokální downloady a příslib české verze MAME.

Když už je řeč o českém internetu. Potenciálně zajímavým novým webmagem by mohla být Kultura Kriplů. Mohla. Pan Holub určitě ani nedoufal, jakou inspirací se jeho loňské články v Reflexu stanou... KK se v úvodníků (?) sama popisuje jako "společensko-kulturní magazín, který poskytuje alternativní pohled na svět a to pohled počítačových hráčů". Nevím, ale z prvních několika herních, literárních a filmových recenzí "z pohledu hráče" se mi zdá, že autoři chtějí páně Holubův názor na primitivní hráče nikoliv vyvrátit, ale spíše potvrdit.

V pátek se v některých novinách (já to četl v MFDnes a Zemědělkách) objevila zpráva o tom, jak některé "televizní hry" výrazně ruší příjem televizního programu. Dokonce se to objevilo jako krátký shot ve zpravodajství (tuším CT1). Podle výčtu značek (Gamestar, Megaplay, Sega Megadrive 2 :-)), Mortal Kombat 3), a podle toho co bylo na chvilku vidět v televizi, se jedná ve všech případech o ten podezřelý asijský šrot, prodávaný výhradně na tržnicích (a kompatibilní jen sám se sebou). Prodej těchto zařízení bude údajně zakázán pod slušnou pokutou, na což jsem tedy v praxi opravdu zvědavý.

Pokud vás zajímají neobvykle ovládané taneční a hudební japonské hry, navštivte nový klub na Průvodci.

Jedna z mých oblíbených stránek, Sega Xtreme, krom svých chvályhodných ISO release aktivit hodlá nyní také překládat japonské Saturn hry do angličtiny! U některých zajímavých RPG her by to byla skvělá zpráva, zatím ale údajně pracují jen na Fantasy Pinball. Času mají každopádně dost, protože oba momentálně nejzajímavější projekty emulace Saturnu - Hyperion a PowerSEmu - mají do nějakého hmatatelného výsledku ještě dost daleko.

Autor Ages, emulátoru 32x, přepisuje program pro dynamickou rekompilaci, a údajně dosáhl 10%ního zrychlení. Ne že bych tomu nějak rozuměl, ale zdá se mi to dost málo, vzhledem k velice tragické rychlosti poslední verze. Na URL homepage se určitě podívejte, obrázky z funkčního Pitfallu jsou pěkný. Škoda jen, že na nich taky není vidět hodnota FPS.

Game Haus je server, kde si můžete zahrát free hry, vytvořené v Macromedia Shockwave. Některé jsou docela dobré, na download klienta nenáročné (pokud tedy už máte v browseru příslušný plugin), a dají se očekávat některé arcade remaky...

Historie se opakuje - i u "starého" PSX se nejprve objevily různé swap triky, kdy se ve vhodné chvíli nahradilo originální medium vypálenou kopií. Později už nikoho nenapadlo něco takového dělat - snad každý uživatel má modchip, v ideálním případě dokonce nějaký super hi-tech nejnovější neodhalitelný stealth-modchip. PS2 je ale příliš nový na dokonalé pirátské vymoženosti, a tak si jeho majitelé musí zatím vystačit se swap trikem. Jak na to se můžete dočíst zde na Magic Boxu.

Nintendo si neodpustilo okomentovat své poslední (březen) ekonomické úspěchy v oficiálním tiskovém prohlášení. Že si vede dobře GBC, na tom není celkem nic překvapivého (v nějakém jiné ekonomické statistice jsem nedávno viděl, že na trhu handheldu v USA se GBC podílí cca 92%), ale že v poctu prodaných konzolí bude mít N64 46% (PSX 43%, DC 11%), to mne docela překvapilo... Obzvlášť když to není ani tak kvůli hrám, ale prý díky nové sadě různobarevných průhledných kejsů. 

Sega začne na konci června prodávat Sega Genesis Pack Vol. 1. Uvnitř by se mělo skrývat osm Megadrive hitů: Outrun, Phantasy Star 2, Altered Beast, Columns, Super Shinobi, Golden Axe, Sonic The Hedgehog a Vectorman. Zatím není známo, jestli to budou remaky nebo emulace, ale tipnul bych si že emulace. Nezbývá než doufat, že na CD nebude jen trapných 20mb dat, ale že si Sega vezme příklad z Atari a naplní CD zajímavými historickými informacemi až po okraj.

MAME WiP byl aktualizována o dalších více než 10 dní novinek. Vsadil bych si na novou betu 0.37 do konce tohoto týdne.

Na msgboardu Emuviews se objevila zpráva od autora System16 emulátoru, Thierry Lescotta, ve které vyjadřuje velkou pochybnost nad možností nové verze emulátoru, jehož vývoj on sám už ukončil. Jeho zdůvodnění bohužel zní dosti pravděpodobně, takže si na Turbo Outrun a AfterBurner asi budeme muset nechat zajít ještě na nějaký čas chuť...

Podívejte se na moc pěkný NGPC compatiblity list, kde jsou testovány všechny zatím dumpnutý NGPC i NGP hry. Pokud se vám zdá, že je jich nějak moc (není to tak dávno, co kolovalo po netu cca 16 releasů), tak jste asi nezaznamenali záplavu nových dumpů z posledních dvou týdnů. Stáhnout si je můžete třeba na stránkách, kde se objevují i aktuální GBC releasy (Picard).

Už za devět dní začíná E3 (11.-13.5.). Krom přehršle informací o spoustě nudných budoucích PC her očekávám především další bližší info o Gameboy Advance, které by zde snad Nintendo mělo vypustit.

Skoro jsem zapomněl - od 10. dubna se prodává Metal Slug 3 pro NeoGeo... Určitě se brzo objeví i nějaký zloduch, co ho dumpne pro již řádně nažhavený zástup majitelů NeoRageX. Já bych ale byl radši, kdyby někdo dumpnul bootlegový The King of Fighters 2000 - Pretty Girl Stripping Street Fighter, což by měl být hack na bázi Street Fightera s velmi spoře oblečenými postavami SF a KOF. Mlátičky vůbec nehraju, ale kdyby třeba Mai nebo Chunli měly nějaké opravdu SPECIÁLNÍ chvaty... proč ne... :-))
Oficiální informace k Metal Slugu 3 lze nejlépe načerpat zde. Některé nové možnosti mne fakt dostávají - třeba že se postava bude moct proměnit v zombie nebo sněhuláka... animovanej gif se slonem napravo je pochopitelně také z MS3.

 

 

  25. dubna 2000
  New releases
BrMSX 2.05
VX2VAW
Emul
Util
281 kB
31 kB
  Update webu
Do aktualizovaného tvaru jsem uvedl stránku o GBC a stránku o System16. Krom toho je v Articles nově kompletní obsah mého bývalého webu Guardian. Stránka s Good Utilitami je aktualizována o dnešní release GoodGBx 0.99.

Majitelé zvukových karet a zapnutých reproduktorů si možná všimli, že od včera při pobytu na stránce hraje náhodný (zatím ze tři souborů) pěkňoučký MIDI z několika her... První příspěvky pocházejí z her Warhawk, Zoids a Last Ninja 2, jsou lehce zremixované, poněkud delší co do délky souboru, ale o to kvalitnější co do poslechu. Všechny tyto MIDI i všechny další co tu budou jsou samozřejmě XG, pokud XG kartu nemáte, tak se styďte a rychle si reproduktory zase vypněte, protože poslouchat na nějaké zoufalé obyčejné je fakt hrůza...
  Krátce z domova i ze světa
Na téhle italské stránce je rozhovor s tvůrci RealSpectrum, údajně nejvěrnějšího emulátoru ZX Spectra. Rozhovor je absolutně nezajímavý, nicméně beru to jako vhodnou záminku, kdy se mohu zmínit o mých vlastních zkušenostech s tímto programem. Po prvotním opatrném nadšení si teď myslím, že je hroznej. Program neudrží stejnou rychlost ani chvíli, neustále zrychluje či zpomaluje (a to včetně AY hudby) podle toho, co se zrovna děje na obrazovce. Chápu existenci optimalizovaných verzí pro různé procesory, ovšem Pentium verze je na 233MMX jasně nejpomalejší ZX emulátor co jsem kdy viděl (pro jaké lepší obyčejné pentium je asi proboha optimalizováno?), a ani P2 optimalizovaná verze na Pentium III/600 není plynulá, což se mi zdá být skoro neuvěřitelné. Doporučuju se RealSpectru vyhnout obloukem.

Nová verze Cornu, 0.29, kterou už betatesteři mají od minulého týdne, by měla být vypuštěna na veřejnost 27.dubna. Krom lepší kompatibility by hlavní změnou měla být emulace zvuku.

Dnes v noci se na EmuChristu objevil redump Euro Champ 92, jedné z dosud chybějících her podporovaných v Raine. Bohužel v této chvíli jejich link nefunguje, ale možná budete mít víc štěstí...

A když je řeč o Raine, na Emulation Statusu se objevila finta, jak si zahrát jednu z nefungujících her z 0.28g - Feveron:
"The latest release of Raine, 0.28g added the great shooter Feveron from the japanese company Cave. It seemed to be unplayable because it was not possible to enter coins ... but now warlock from Emulation Status found out that if you press the service key (that should be mapped to "Y") also coins will get inserted and the game is fully playable then =) .

V dnešních Releases si můžete stáhnout utilitku VX2VAW, která konvertuje sound romky z NeoGeo  her na WAVy.

Na SegaXtreme je ke stažení několik nových ISO/MP3 releasů.

Chcete vyhrát NGPC? Máte možnost tady, stačí vyplnit jen jméno a email.

Bouchichi, autor emulátoru DBoy, vystavil na své stránce několik dalších zajímavých utilit pro GBX, přehrávání GB hudeb (i jako WinAmp plugin) apod.

 

  22. dubna 2000
  New releases
Ages 0.18b
FeMAME 2.01
Emul
Util
86 kB
243 kB
  Game Music News
Na trochu crazy stránce www.micromusic.org (pokud nemate browser nabušený nejnovejšími technologiemi, ani tam nelezte) byla vyhlášena Last Ninja Remix Competition 2000. Pokud se cítíte na to, upravit či dokonce vylepšit původní Daglishovu hudbu z C64 verze, máte možnost se proslavit. Deadline je 15. květen.

Už před 14 dny vyšla, pokud dobře vidím tak nepovšimnuta většinou emulátorových stránek, nová verze windoze portu SidPlay. Homepage.

V posledním update C64 Audio je vystaveno k downloadu několik fakt dobrých MP3.

  Update GOOD Utils
Trošku jsem to zanedbával, ale v téhle chvíli je zdejší download stránka s Coweringovými GOOD utilitami kompletně aktualizovaná novými verzemi k dnešnímu datu.
  Krátce z domova i ze světa
Na stránce MAME WiP se objevila aktualizace za poslední týden, a z chystaných her pro novou betu mne opravdu dost zaujala Poly-Play. Ani ne proto, že by to měla být nějaká herní bomba, ale údajně jde o jedinou coinop hru, vyráběnou v bývalé socialistické východní Evropě - konkrétně v NDR. Cool.

FeMAME byl dlouho jediný frontend, který jsem kdy pro MAME používal. Pravda, je tomu už nějakej ten pátek, protože FeMAME trošku ztratilo krok s konkurenčními produkty (především díky fixně danému maximálnímu číslu podporovaných her), a poslední verze je už skoro 10 měsíců stará (a proklatě nestabilní). Proto překvapila nová verze, která se na homepage objevila minulý týden. Nových věcí tu zase tolik není - podpora některých nových commandline přepínačů MAME, HotRod, a snad především stabilita...

Atari Games Database.

Nové číslo Retrogaming Times (32). Jako obvykle nemá chybu, i když je poněkud kratší. Nejvíc mne dostalo doporučení, jaká píseň by se hodila k té či oné hře coby hudební doprovod - třeba u BreakOut by to byla Another Brick of the Wall od Pink Floyd, nebo u Pac-Man Nowhere to Run od Marthy Reeves... :-)

Japanes Computer Emulation Centre se přesunulo sem ne vlastní doménu.

Jak se zdá, jakási skupina studentů začal pracovat na nové verzi System 16 emulátoru. Jeho vývoj byl ukončen už před delší dobou, a ačkoliv zdrojový kod je k dispozici, ještě se ho nikdo nechopil. Zřejmě proto, že všechny dosud neemulované hry bežící na podporovaném hardware mají nejrůznější druhy ochran (většinou zakodovaná část ROM). Noví autoři si ale věří minimálně na Turbo OutRun a AfterBurner 1-2.

Nemám Win2000, a ani jejich instalaci neplánuju v této pětiletce - pokud nenastane nějaká nepředvídatelná katastrofa, jako třeba že je bude vyžadovat další díl HOMM. Nicméně jsou mezi námi tací, kteří neodolali ďábelským svodům "nového" operačního systému, a tak se jim možná bude hodit stránka W2K Emulator Compatibility Page. Autor zatím vyzkoušel cca 30 emulátorů, a jak se zdá, problémy mají většínou ty horší programy, které tak jako tak nikdo nepoužívá, a ze zajímavějších produktů pouze Bleem a PSEmu.

Když jsou ty velikonoce, tak se hodí nějaká optimistická zpráva - třeba tahle z ABCNews, která krátce informuje o popravě čínského majitele videoherny, který zabil a spálil tři děti které nezaplatili 30 fufníků.

 

  16. dubna 2000
  New releases
Ages 0.18a
MAMEDiff 1.0
Emul
Util
192 kB
36 kB
  GameBoy News
Minulý víkend v Seattlu, na Game Boy Advance Developers' Conference, muselo Nintendo konečně alespoň částečně poodhalit závoj, zakrývající tolik žádané podrobnosti o nástupci GBC - GameBoy Advance. Co se provalilo:
  • až dosud se spekulovalo, že grafika her bude zhruba odpovídat SNESu. Teď Nintendo tvrdí, že bude lepší... Na konferenci byla jako ukázka možností GBA předváděna nová verze Yoshi Story. A ten už nebyl přítomnými srovnáván se SNESem, ale dokonce s N64! Více v samostatném article na IGN.
  • LCD display bude větší než nyní, "much like Neo Geo Pocket Color" - což zřejmě znamená že zase ne o moc větší než u NGPC, jinak by se Nintendo jistě pochlubilo.
  • orientace bude na šířku, tak jako u veškeré konkurence (i když Wonderswan umožňuje hrát i na výšku). Direct pad nalevo, tlačítka napravo - o dvě víc než nyní. Samotný finální design krabičky ale ještě (prý) neexistuje.
  • infraport, který u GBC využívá naprosto zanedbatelné procento her (Pokemoni, Rayman), u GBA nebude. Podpora hraní po kabelu bude ale rozšířena až na čtyři hráče zároveň. To zní super, bohužel já mám problém sehnat kolegu byť i jen na dvouhru... :-( Přes kabel bude možné hrát hry i s majitelem starých GBC.
  • nejslabší stránka GBC, zvuk, dozná podstatných vylepšení. V GBA by měly být chip s dvěma 8bitovými PCM kanály, schopný přehrávání MIDI. V developer kitu, rozdávaném na konferenci (spíš tedy prodávaném), jsou nástroje pro mixování až 32 kanálů, ovšem jelikož tohle má dělat hlavní CPU, doufám že se nedočkáme her co se zpomalují kdykoliv zapíská znělka po sebrání předmětu...
  • Nintendo vyhrožuje novou protipirátskou ochranou. Vzhledem k nutnosti zpětné kompatibility bych se toho moc nebál, byť věřím, že se právě teď inženýři BigN určitě ve svých laboratořích zuřivě snaží spolehlivě detekovat GBX cartridge... :-))
  • prodej handheldu by měl být zahájen v Japonsku už v srpnu, v USA na jaře dalšího roku.

Hrozně mne zaujal nový proces schvalování her. Už to, že si Nintendo uvědomuje, že docela podstatná část nových GBC her je naprostej šunt, a dokonce to víceméně přizná, je nesporně zajímavé. Na konferenci byl proto oznámen vznik tzv. Mario Clubu, který by měl do budoucna schvalovat naprosto všechny GBA hry. Základní dokument popisuje co se všechno musí stát, než se GBA hra dostane na pulty:
- tvůrce hry musí mít licenci od Nintenda. Žádná změna, bylo tomu tak i dosud.
- základní koncept hry musí být schválen Nintendem. Údajně kvůli eliminaci příliš primitivních her či her-neher. Je mi jasný, že to znamena že Porno Pokemon nebude, ale co třebas hry o rybaření? :-)
- přibližně v polovině a ve třech čtvrtinách vývoje hry bude rozpracovaná verze poskytnuta Nintendu. Cílem je najít neoptimalizovaný kod, a pomoci programátorům lépe využít nových možností GBA... Uff. Zní to dost šíleně, jak se kdosi hrabe v cizím kodu a snaží se ho vylepšit...
- ve chvíli, kdy hra bude těsně před dokončením, bude ohodnocena Mario Clubem (pravděpodobně 10 členy) v kategoriích: grafika (10%), zvuk (10%), ease of play (obtížnost ?) (20%), game consistency (20%), celkový dojem (40%). To procento v závorce znamená, jak moc jednotlivé   kategorie ovlivní finální hodnocení. Pokud to nebude dosahovat 70%, hra NEBUDE připuštěna do výroby.
- v závěrečné fázi bude hra testována na hw kompatibilitu, a nakonec uvedena na trh.

Celé to zní až neskutečně pěkně. Dává to Nintendu velikou moc nad 3rd party developery, ale to sám o sobě zajišťuje už staronový první bod. Nejdůležitější asi bude, jak v praxi bude vypadat bod čtyři. Bohužel o tom se už asi na veřejnost nic nedostane...
Celé prohlášení Mario Clubu na mne celkově působí trošku moc pateticky, ale přesto jim opravdu přeju, aby to takhle pěkně fungovalo...

V uplynulém týdnu potěšila zpráva o chystené hře Mario Tennis - komu se tak jako mě líbil naprosto boží Mario Golf, může čekat něco podobného... Navíc by se měla hra objevit co nevidět. Naopak nečekané průtahy zřejmě postihnou GBC verzi Tomb Raidera, který stále ještě nemá distributora. Jiné očekávané hry už vyšly - Rainbow Six (nebavil mne ani na PC, na GBC je to imho vyloženě nuda s komplikovaným ovládáním), Pokemon Trading Cards (to vypadá  na nějakou dobu na mého favorita) nebo Pop'n Music (variace na Beatmanii, což mi tradičně moc nejde).
Dostal jsem email ohledně GBC verze Grand Turismo 2 - ehm, bohužel, sice to opravdu ve warezu vyšlo, ale pouze coby aprílový žertík grupy LightForce. Jak se zdá, docela povedený... :-)

songboy.jpg (12376 bytes)Dalším hardwarem, který bude umožňovat na GBC přehrávat MP3 (a také WMA, AAC, AC3, MPR, VRC, WAV a SDMI), by se měl ještě do léta stát SongBoy.Com. Za předpokládanou cenu 79 dolarů získáte kapacitu 16MB, rozšiřitelnou na 32. Zajímavé je připojení k PC přes USB. Parametry jsou tedy podobné jako konkurenční přístroje, o kterých jsem se tu již před pár měsíci zmiňoval, a stejně jako tehdy musím říci  - já bych si nic s tak mizivou kapacitou nepořídil ani kdyby to bylo zadarmo.
SongBoy se bude prodávat i v NGPC verzi.
Homepage.

lightshield.jpg (21654 bytes)V tomhle článku na IGN jsou první dojmy z nového "osvětlovacího" hardwaru pro GBC. Light Shield by se měl stát konkurentem červího světla (ne, opravdu se ani dnes, více než půl roku po uvedení této skvělé věci na trh, NEDÁ Wrom Light v naší zaostalé republice koupit).  Konstrukčně je osvětlení řešeno tak, že LS je k GBC připevněn zezadu, a v klidovém stavu přikrývá celý přístroj coby poklop (něco jako sklopený Light Max). Pochopitelně nepřekáží zasunutí hry - naopak v poklopu je krom dvou AAA baterií ještě místo na uložení další kartridge. Pokud jsem to z obrázku dobře pochopil, tak se umístění světla dá nastavovat pouze nakláněním dozadu/dopředu, což nezní proti ohebnému WL příliš dobře. Cena je ovšem stejně nízká jako u WL, necelých deset dolarů, takže není problém si koupit obojí a vyzkoušet. Pokud nežijete v Africe nebo v Čechách. Jinde se začne prodávat už zítra.
Homepage.

  Emulace Sega32x podruhé
V nové verzi emulátoru Ages (0.18a) se autoři konečně rozhoupali, a zkompilovani ji krom podpory Genesisu i s emulací Sega32x. Přestože Ages už i tak ztratil prvenství v souboji o první 32x emulátor, srovnání s VEGASem z minulého týdne je každopádně zajímavé.
Emulátor v této první verzi neběží ve fullscreenu. Ovládání je možné jen přes klávesnici, která se zatím nedá definovat - i když v options už jsou připraveny volby jak na změnu kláves, tak na podporu joysticku/gamepadu. Program sám nepozná region u jednotlivých her, a nutnost jeho ručního nastavování je oproti VEGASu docela opruz. Další opruz je v dokumentaci avizovaná nutnost zkonvertovat všechny hry do raw bin (pomocí Genesis utility UCON), a přejmenovat na .32x. Co jsem zkoušel, tak minimálně to přejmenování je zbytečné, funguje to i na .BIN. S konverzí bych si také nijak hlavu netrápil - v dalších verzích to určitě bude určitě řešeno nějakým uživatelsky přívětivějším směrem, a nemá smysl si hry skladovat na disku ve dvojím tvaru.
Rychlost emulace je bohužel ještě o znatelný fous horší než u VEGASu. Dokumentace se decentně zmiňuje o potřebě "rychlého pentia s MMX", což se v praxi ukázalo být cokoliv rychlejšího než Celeron/400 (a ovšem zapnutý největší frameskip).
Kompatibilita první verze je zhruba na úrovni VEGASu - alespoň pokud jde o počet funkčních her. Většina je funkční jen částečně nebo vůbec, jiné zamrzají po pár minutách hry, spolehlivě funguje jen několik titulů (Black Thorne - jak naschvál funguje hra, která je na PC úplně stejna :-) ).

Stejně jako VEGAS potřebuje AGES 32x bios, i když je tu náznak jakési budoucí funkce "bios faking". Jména dumpu BIOS souborů jsou poněkud jiná než pro VEGAS, takže stahujte zde fungující kopii.
AGES homepage.

Zajímavá URL s testy obou 32x emulátorů:
VEGAS compatibilit list z 32Xcellence.
AGES testy na EmuHQ.
  Další krok - Sega Saturn
Po emulaci Segy32x je zřejmě dalším horkým kandidátem, toužícím být konečně emulován, Sega Saturn. Zatím veškeré pokusy skončily víceméně do ztracena (typicky třeba A-Saturn, který tak dlouho vydával týden co týden nefunční kostru emulace některých CPU, až byl nakonec nedávno zrušen). Nový projekt Hyperion zaznamenal, vzhledem k tomu jak dlouho se na něm pracuje, docela zajímavý pokrok....
Emulace Saturnu je zajímavá i proto, že koupit CD hry ve výprodeji je i u nás docela snadné a laciné, a navíc jsou ISO image na inetu docela běžně ke stažení. Nejlepší stránkou, která se jim věnuje, je s jistotou SegaExtreme, kde se třeba jen tento týden objevilo - House of the Dead, Golden Axe: The Duel, Dark Savior, Virtual On, Shining Force 3. Jelikož žádný z vyvíjených emulátorů zatím nepočítá s podporou ISO obrazů z disku, kdo myslí na budoucnost, vypaluje si hry už teď... :-)
  Krátce z domova i ze světa
Docela zajímavě vypadá prográmek MAMEDiff, jehož první veřejnou verzi si můžete stáhnout na tomto URL nebo zde lokálně v Releases. Slibuje porovnat novou verzi MAME s předcházející, a upozornit na všechny změny v romsetech. Pokud půjde jen o kosmetické změny jako přejmenování nebo merge, měl by program upozornit co dělat bez toho, abyste museli  cokoliv znovu downloadovat. Vyzkouším v další betě MAME.

Výborná stránka s detailním popisem novinek v poslední neoficiální verzi Raine 0.28g je tady. BTW většina romsetů ještě z 0.28f, které dosud nebyly nikde k nalezení, je teď vystavena na Arcade ROM Heaven.

Moje obllíbená stránka s novinkami především z Japonska (anglicky ovšem), Magic Box, zmizela před pár dny z GeoCities, a konečně se objevila na své vlastní pěkné doméně http://www.the-magicbox.com.

Arcade Flyer Archive vystavil k downloadu MAME pack #18.

Starší novinky do 11.4.2000 byly přesunuty do archivu.