Přístupy od 11.4.1999

Založeno v říjnu 1997
Last update:
3.9.2000, 21:30
Emulators CZ Logo, vytvorene Zdenkem Musilem

Tyto stránky by nemohly existovat bez pomoci firmy InterneXt 2000.

 

  

Novinky:
[Aktuální]
[Archiv novinek]
[Archiv odkazů dne]

Ostatní:
[Links]
[Articles]
[Download]
[Game History Line]

Arcade Emulators:
[Callus]
[JAS-SYS1]
[M72]
[RAGE]
[Raine]
[System 16]

Home Computers:
[Amiga]
[Amstrad CPC]
[Commodore C64]
[Commodore C128]
[Commodore +4 (C16/C116)]
[Commodore VIC20]
[MSX]
[Sinclair ZX80/81]
[Sharp X68000]

Konzole/Handheld:

[Arcadia 2001]
[Atari Lynx]
[CD-i]
[Neo Geo]
[Neo Geo Pocket]
[Gameboy]
[Gameboy Color]
[Sega 32X]
[Sega CD]
[Sega Game Gear]
[Sega Master System]
[Sega Saturn]
[PC Engine]
[Virtual Boy]

Kontakt:
  ICQ #2562871

  

Freedom of Speech
CLEAR - IDSA BoycottArchiv novinek: 20.8. - 2.9.2000

 

  2. září 2000
  New releases
After Burner Emu 0.005
Visual Boy 1.4.5
ZSNES 1.0
Emul
Emul
Emul
109 kB
111 kB
405 kB
  Nové zdejší downloady
afterburner.jpg (23023 bytes)After Burner Emu 0.005
After Burner je velmi populární, ovšem dosud neemulovaná (v arcade verzi) hra. Tedy - do včerejška. Na první verzi je emulátor přímo neuvěřitelně dobrý. Na mém ubohém P200 běží hra se všemi zvuky a hudbou docela snesitelně (odhadem tak 40fps minimálně), přičemž základem hardware AB je double M68000! O takové rychlosti se MAME ani nezdá... Jinak je ovšem program velmi jednoduchý, nastavit se nedá vůbec nic, a největším minusem je jasně podpora pouze joysticku/joypadu, na klávesnici si nezahrajete.
Potřebný romset (1.5mb) si můžete stáhnout tady nebo tady.
Emulátor obsahuje i skrytou částečnou podporu dalších her, běžících na podobném   Sega hardware - Outrun (spustit program s parametrem 1), Super HangOn (parametr 2) a Thunderblade (3). První dva romsety můžete použít z MAME, Thunderblade je ke stažení zde. Nicméně zatím především nedostatky v grafice nedovolují jinou hru než After Burner hrát.

Visual Boy 1.4.5
Tenhle GBC emulátor jsem začal sledovat od doby, kdy byl jediný freeware, ve kterém fungovali HOMM. A nutno uznat, že pokud máte rychlejší počítač (tj. alespoň Celeron), je to pořád zajímavá volba. Otvírá zazipované romky, poradí si výborně s hi-colorem, a zatím jsem nenašel hru která by v něm nefungovala. Z níže uvedených novinek této poslední verze je zajímavý ten přepínač "dark" barev. Ve skutečnosti to totiž barvy nebývale zjasní, a tak mne napadlo, že takhle nějak to možná bude vypadat i ve skutečnosti, až budeme za pár měsíců hrát GBC hry na kvalitním aktivním LCD u GBA... :-))
What's new:
- fixed bug with Turok 3
- improved digitalized sounds
- added color mode selection: washed colors (like real GBC) or dark colors
- added pause option
- you can enter up to 100 GameGenie and 100 GameShark codes (it will slow down emulator though)
- cheat codes will be saved with save game now
- multiple language support for English, French, Portuguese, Polish, Dutch and German!

  WonderSwan Color
wonderswancolor.jpg (4687 bytes)Ja jsem se zmínil v minulém bloku informaci o GBA, na tiskové konferenci předevčírem Bandai oznámili oficiálně barevnou verzi svého úspěšného handheldu.
WonderSwan (WS) si nevede v Japonsku vůbec špatně, uloupnul Nintendu 8% trhu, a to přitom absence barev dosud určitě některé, převážně mladší, zákazníky odrazovala. Barevná verze je zjevně připravená dosti narychlo, a od původního WS se liší asi jako GBC od GB - tedy nepříliš. Může se tak nyní poměřovat právě s GBC, ale v žádném případě ne s GBA, které zasáhne japonský trh pouhé tři měsíce po WSC (byť úhlopříčku LCD budou mít stejnou, ale to bude asi jediné čím se WSC bude GBA rovnat).

Hardwarové parametry nejsou zajímavé, vesměs vše je o něco málo lepší než u GBC (ostatně ten víc než rok náskoku musí být někde vidět), ale koho přesto zajímají, ať se podívá na nějaký copy&paste novinkový server. Ja bych se spíš rád věnoval tomu, co může Bandai nabídnout uživateli zajímavého oproti Nintendu:
- USB. WSC se přes USB bude připojovat k PS2 nebo PC,a Bandai slibuje free hry, updaty, demoverze apod. Nintendo (a americká část především) by nepřiznalo ani za nic že cosi jako "free hra" může existovat...
- funkční spolupráci s mobilními telefony. WonderGate už se prodává a funguje, obdobné zařízení pro GBC bude k dostání až v prosinci. Navíc pokud jde o podporu multiplayeru, dost bych si přisadil že moc her na GBC ho podporovat nebude, na rozdil od WS.
- Square. Square na Nintendo kašle, ale pro WS vytvořilo již několik her, a jejich remake NES verze Final Fantasy bude zřejmě hlavním lákadlem jako WSC launch title, další díly budou následovat v prvních měsících příštího roku.
- 20 hodin hry na JEDNU AA baterku!
- přístroj umožňuje hrát ve vertikální či horizontální poloze, jak to podporuje hra. Tohle se mi zdálo vždycky hrozně cool...

WSC se začne prodávat den před Silvestrem letošního roku za přibližně 65 dolarů.

Dosud není známo, bude-li WSC prodáván i mimo Japonsko. Osobně se domnívám že ne, nebo rozhodně bez většího úspěchu. Bohužel nabídka her je sice zajímavá, ovšem pokud neumíte japonsky, zužuje se na pouhých několik málo kusů. A Bandai se zatím nijak nechlubí s tím, že by nějaké větší množství titulů v angličtině chystali. Navíc pro WS afaik neexistuje žádná backup unit, což jeho rozšíření také příliš neprospívá... ;-)

  Čtenářský tip
Jak jsem zkoušel vypálená CD na Dreamcastu

Po krátké úvaze jsem se rozhodl popsat své útrapy s vypalováním CD na Dreamcastu. Jakmile jsem se dozvěděl, že na Dreamcast lze vypalovat CD, tak mi to nedalo a stáhl jsem si Utopia Boot CD 1.1 na půjčeném Dreamcastu jsem to chtěl vyzkoušet.

Den 1.
Musel jsem zakoupit nějaká CD-R média (1x No Name - 25,- ; 1xSamsung - 45,- ; 1x TDK - 65,-). Můj první výpal trval cca. 6 minut (pálil jsem rychlostí 2x na značkové TDK programem Win On CD). Ihned po vypálení klusám domů, odhazuji boty a po krátké tahanici se svým psem se dostávám ke konzoli. Zapínám ji, vkládám CD, konzole hrabe, laser lítá sem a tam a nakonec.....NIC. Cože nic? Jak to sakra? Nefungovalo....no nic říkám si, zítra zkusím znovu.... :o(

Den 2.
Zapínám vypalovačku, vkládám CD (No Name, rychlost pálení 2x, program Disc Juggler). Pálení trvá opět okolo 6 minut. Po práci zase domů, tentokráte již bez tahanice se psem (byl na procházce), vložím CD, konzole hrabe hrabe a ejhle naskočil obraz UTOPIA a celkem pěkný rotující 3D jelen (hmm zvláštní symbol Utopie, že by kvůli těm parohům co nasadili firmě SEGA?). Mno 50% práce je teď za mnou a zítra vypálím jednu gamesu....

Den 3.
Po stažení hry Mag Force Racing, ji zkouším vypálit na Samsung programem Win On CD. Po zkoušce doma mi hra nefunguje (já to věděl, už při prvním neúspěch s Win On CD mě to mělo varovat, že tento vypalovací soft nestojí za nic....). Zkusil jsem vložit CD do PC a jaké následuje překvapení...audio tracky jsou OK, bohužel ten pitomej program vypálil bin soubor v kuse a ne jako ISO image.Takže opět neúspěch..... :o(

Den 4.
Tak koupil jsem opět 2xNo name po 25 kačkách. Stahuji si ještě Namco Museum (ty 4 MB mě nezabijou). Usedám k vypalovačce a zkouším pálit (tentokráte s mým oblíbeným softem CDR WIN). Jelikož hry obsahují cue soubor, CDR WIN si vše nastaví sám. Pálím (rychlostí 1x neboť CDR WIN který mám je demo :o( ). Po asi 2 hodinách odcházím s Mag Force Racing a Namco museum domů. Už s trochou skepse pouštím Dreamcast a vkládám Utopia Boot CD 1.1, po zjevení jelena na obrazovce se mi vtírá myšlenka, zda ty jelenovy parohy nejsou určeny pro mě ;o). Vkládám Namco Museum.......a čekám......oopps dole na obrazovec se objevi jakýsi červený proužek, a procenta ...80%....90%....naskočilo Namco Museum....Uááááá ono to funguje, Začínám tancovat rituální taneček kolem Dreamcastu. Po ukončení rituálu si chvilku zahraji Pac Mana a Dig dug. Poté zkouším Mag Force Racing.....taky funguje.


Závěr:
Závěr, mno asi bych měl nějakej napsat. Zkrátka to všechno funguje a pokud vám něco nejde tak je to pouze způsobeno vaší neschopností a hloupostí, kterou byste se měli snažit překonat, nebo skončíme tak jako stupidní američané, kteří mají problémy s pálením dodnes (jejich lamerské dotazy jak vypálit to a to, kde sehnat tu a tu hru.....). Dle mého mínění je asi celkem jedno na jaké média se pálí (ale doporučuji postup Test ---> Write ---> Verify). Jinak celá tato sranda mě stála cca.500,- (musím započítat také vykouřené cigarety, kafe, a jídlo :o)) ).
Mno toť vše, a pokud se chcete někdo na něco zeptat pošlete mail na
  Odkaz dne
Something Awful o Nintendo Gamecube
http://www.somethingawful.com/news/8-28-2000/nintendo/
Something Awful je můj oblíbený server pro chvíle, kdy v mé rozpolcené  mysli začne cholerik vyhrávat na sangvinikem. Vytrvalost, s jakou tihle  hoši dokáží komentovat cokoliv (a občas to souvisí i s hrama) svým nenapodobitelným a občas i nepřeložitelným stylem je vskutku obdivuhodná. Tentokrát si podali novou Nintendo konzoli, a ruku na srdce - pokud si nebudu všímat hrubšího jazyka, ono na tom co trvdí něco přece jen bude... ;-))

"Geez, this thing looks really cool," said 15-year old Brian Nilbog, a stupid fucking idiot from Huntersville, Kansas, who was recently suspended from school for "inappropriate conduct" with the science department's anatomical mannequin. "I mean, check that out. It's like purple and it's in the shape of a box and the controllers are really colorful too. What's it made out of, plastic? That's so cool!"
  Krátce z domova i ze světa

Pro letošní hlasování o nového člena "elitní" společnosti Computer Hall of Fame je k dispozici i několik postav z historie videoher. Na této stránce je můžete pomoci posunout trochu kupředu v pořadí, aby se dostali do užšího kola nominace, a pomoci zabránit tak nepříjemným propadákům typu roku 1998, kdy se dovnitř protlačil Bill Gates. Má volba je Sid Meier, Jay Miner, Nolan Bushnell, Alexej Pažitnov, William Gibson, Clive Sinclair a Stevie Wonder. Posledně jmenovaný proto, že by bylo fajn aby symbolicky vyhrál hned po Gatesovi... 8-)

Na MAME WIP je opět nový rozsáhlý několikadenní update. Moc dobře vypadají obrázky z World Beach Volley a Xexex.

Saturn Team 2000 je novou sajtou, která si klade podobné cíle jako treba NGT2k nebo Sega Xtreme - dumpovat ISO verze Saturn her. Jako první release je tu Daytona USA.

Na Nově neustále běží několik různých reklam na Pokémony, začínáme
9. září!! :-)

Na Cyberspace proběhl fajnový flamewar na téma design iGames a proč jeho autor nedostal po mnoha výzvách zaplaceno. V průběhu hádky byla zveřejněna i "smlouva", kterou šéfredaktor iGames s příslušným grafikem uzavřel. Jelikož nemám nějak v zásobě žádné vtipné iRC quotes, poslouží mi tento scan smlouvy jako vhodná náhražka humorné rubriky. Takovou "smlouvu" jste určitě ještě nikde neviděli... :-)

 

  30. srpna 2000
  New releases
MAME32 0.37b5 CZ Emul 3137 kB
  Nové zdejší downloady
MAME32 0.37b5 CZ
Než začnete stahovat, dobře si povšImněte čísla verze. Ano, je to předposlední beta MAME - především díky tomu, že přestože ji mám už přes dva týdny, pořád jsem na ni zapomínal, za což se musím omluvit především autorovi. Tím je Otto von Vonnmann, a doufám že na mne nezanevře a českou verzi MAME32 bude kompilovat i nadále.
Přeložena jsou veškerá menu, do budoucna se počítá i s překladem history.dat (který je v originální verzi součástí archivu).
  MAME 0.37 beta 6 - nové hry
Poslední betu MAME jsem trochu odbyl. Jelikož dnes dopoledne jsem byl pod pohrůžkou vyloučení ze stravování nucen zůstat doma a lovit krysy (mrchy se před zimou stahují kolem našeho domu), podíval jsem se na novinkz betz 6 blíže. Přisunul jsem si počítač a židli blíž k oknu, a se vzduchovkou na koleni sledoval jedním okem dění na monitoru, a druhým pohyb v křoví odkud krysy vylézají.

Nejprve co je v 0.37b6 nového krom her? Ti, kdo stejně jako já nepoužívají ani MAME32, ani žádný frontend pro DOS verzi, jistě ocení že je konečně možné jako parametr při spuštění použít název souboru (a to i s plnou cestou), takže koncovka .zip už nezpůsobí start šílené funkce fuzzy name compare, a následně zvolení úplně jiné hry než jsme chtěli. A teď už k hrám:

megablst.jpg (10670 bytes) metalb.jpg (14367 bytes)
Mega Blaster - celkem tuctová a nepříliš zajímavá horizontální střílečka
Metal Black - horizontální střílečka se zajímavým sbíráním a používáním powerupů, mezi levely jsou neobvyklé bonus stages, které by možná vydaly na samostatnou hru

lastday.jpg (17133 bytes) pollux.jpg (12680 bytes) bluehawk.jpg (19922 bytes)
The Last Day - vertikální střílečka, nezajímavá a nehratelně těžká.
Pollux - taktéž vertikální střílečka, stejně nudná jako ta předchozí ale aspoň se dá hrát.
Blue Hawk - dotřetice vertikální střílečka, ale tahle je pěkná a hratelná... snadná volba z posledních třech her.

kurikint.jpg (14844 bytes) bigkarnk.jpg (16157 bytes)
Kuri Kinton - tuctová akční hra s ninjou
Big Karnak - až skoro dokonalá kopie Ghost'n Goblins, zasazená ovšem do prostředí Egypta. A tak místo zombie vylézají ze země mumie, místo havranů tu létají supi, nicméně mnohé potvory vypadají, že mají i stejné algoritmy pohybu. Nakonec jsem se někde ve třetím levelu přistihnul, že mne to baví víc než GNG... :-)
Gals Pinball - kdysi nekde na iRC z legrace navrhoval kompilace PornMAME, verze MAME kde budou jen hry co mají něco společného se sexem. Gals Pinball by tam byl určitě. Na pinballovém stole se to různými částmi ženského těla jen hemží, ovšem hry samotné si moc neužijete, neb romset není správně dumpnut a opravdu to je vidět. Hra navíc běží ve vysokém rozlišení, takže screenshot raději nedávám přímo sem, zájemci se mohou podívat zde.

tatsujn2.jpg (10617 bytes) skyfox.jpg (14785 bytes) rshark.jpg (24016 bytes)
Truxton II - jedna z nejúžasnějších vertikálních stříleček, k jejímž kvalitám není co dodat. Už zde totiž byly mnohokrát zmíněny, neboť tuhle hru podporuje Raine už dlouho. A v Raine je také emulována o mnoho lépe, a především (na P200) nevyjádřitelně rychleji. Aneb další potvrzení faktu, že emulace M68000 core nestojí v MAME za nic.
Sky Fox - ucházející variace na Galaxians
R-Shark - vertikální střílečka se skvělou grafikou a šílenými mega zbraněmi. Ujde.

plgirls.jpg (16982 bytes) plgirls2.jpg (11786 bytes)
Play Girls - Arkanoid se dá vylepšit lecjak, ale pokud jedinou "novou" myšlenkou je odhalovaní spoře oděných slečen, asi to není dobře. Do tohohle coinopu nejspíš vhodí minci jen skutečný nadrženec.
Play Girls 2 - stejná nuda jako v předchozím případě, ke svlékání tentokráte byla zneužita idea Galaxians.

logicpro.jpg (17248 bytes) logicpr2.jpg (20191 bytes)
Logic Pro - za vyloženě roztomilou grafikou se skrývá v podstatě jednoduchá variace na Minesweep.
Logic Pro 2 - totéž co v předchozím případě, jen ještě roztomilejší grafika (můj favorit je králíček), a i když se to hraje dobře, asi bych dal přednost těm minám co jsou ve windows zadarmo.

primella.jpg (19365 bytes) bssoccer.jpg (14747 bytes)
Primella - logický rychlík ve stylu Colors, jehož princip mi zůstal utajen. Sice jsem chvíli sledoval, jak se můj počítačem ovládaný soupeř snaží skládat karty, ale občas se vybourala taková kombinace, že jsem jen v úžasu zíral...
Back Street Soccer - docela nezábavný fotbálek, zpestřený různými speciálními kopy (ohnivá koule apod). Brankáři děraví až hrůza, a fauly bohužel nejsou tak brutální jak bych čekal... :-)

To nejlepší nakonec - Biomechanical Toy. Pro mne největší překvapení v MAME. Úžasná akční hopsačka s roztomilou, ovšem ani zdaleka ne infantilní grafikou. Původně jsem si chtěl jen típnout obrázek, a nakonec jsem to hrál skoro dvě hodiny v tahu. A taky dohrál na asi... dvě obří hrstě mincí... :-) Následuje smršť obrázků s omluvou nešťastníkům na dialupu:
biom0002.jpg (16210 bytes) biom0003.jpg (17322 bytes)
biom0004.jpg (17289 bytes) biom0006.jpg (21147 bytes)
...idnián je nepříjemnej soupeř, naštěstí jsou ve hře jen dva, a pozor na něj - je drsnější než leckterý boss. To vosáci napravo jsou v pohodě, pouze je třeba je likvidovat rychle, neb plošina na které stojím se sune nemilosrdně rychle dolů vstříc dalšímu jejich hnízdu...
biom0007.jpg (13845 bytes)biom0008.jpg (17038 bytes)
...nalevo lezu po stěně tak, že nechám zabodnout jednu z nebezpečných šipek, rychle na ni skočím, a čekám na další. Napravo celkem nepříjemný boss, který se dá porazit pomocí pružiny v levé části obrazovky, o které ve chvíli típnutí screenshotu zatím nevím... :-)
biom0010.jpg (14558 bytes) biom0011.jpg (13074 bytes)
... ta potvora nalevo, která je mimochodem vykreslena v prokládaném režimu, je zlej počítačovej virus. IMHO nejnepříjemnější boss v celé hře. Na druhém obrázku vidíte na stěně reklamu na hlavního zlouna...
biom0013.jpg (13702 bytes) biom0015.jpg (18264 bytes)
...napravo jeden z bosů, zelený drak. Lehkej, jeho dva druhy útoků jsou předvídatelné až hrůza...
biom0016.jpg (14800 bytes) biom0017.jpg (19639 bytes)
...na obrázku vpravo závěrečný drsoň! Neustále skáče ze strany na stranu, čímž převažuje tu kamennou lávku co na ní oba stojíme. Krom kamenů které občas shodí, a které nejdou sestřelit, je ale docela neškodnej...
biom0019.jpg (6908 bytes) biom0020.jpg (14823 bytes)
...a následuje aplaus a děkovačky. Zase jsem zachránil svět... teda ne svět, ale aspoň jedny kouzelný kukačkový hodiny. Lepší než proflákat den u Kursku, ne?

BTW - vystřílel jsem do krys za dopoledne půl krabičky diabolek, a myslím že jednou to bylo těsně vedle. Nic moc, co. Tak snad aspoň sežerou ty chutně vypadající otrávené granule...

Ještě tip na závěr. Díky Playchoice driveru, který je přidán neobvyklým způsobem, kolabuje na této betě MAME můj oblíbený MAMEmerge. Je nutno postupovat následujícím způsobem:
- jako obvykle rozbalit nové MAME, spustit MAMEmerge a vygenerovat jeho resource file
- nyní je třeba ručně přidat chybějící záznam pro Playchoice BiOS:

game (
name playch10
description "PlayChoice-10 BIOS"
rom ( name pch1-c.8t size 16384 crc d52fa07a region cpu1 offs 0 )
rom ( name pch1-c.8p size 8192 crc 30c15e23 region gfx1 flags dispose offs 0 )
rom ( name pch1-c.8m size 8192 crc c1232eee region gfx1 flags dispose offs 2000 )
rom ( name pch1-c.8k size 8192 crc 9acffb30 region gfx1 flags dispose offs 4000 )
rom ( name 82s129.6f size 256 crc e5414ca3 region proms offs 0 )
rom ( name 82s129.6e size 256 crc a2625c6e region proms offs 100 )
rom ( name 82s129.6d size 256 crc 1213ebd4 region proms offs 200 )
)
  Krátce z domova i ze světa

Emulatronia zveřejnila několik obrázků z údajného Dreamcast emulátoru. IMHO jasný fake...

V jednom z předchozích updatů jsem napsal, že Bludr vlastní růžový průhledný GBC. Abych nevystavoval svou osobu dalšímu teroru, musím tuto informaci prohlásit za mylnou. Bludr má žlutýho. Sorry.

Srandovní zpráva o falešném cracku na poslední verzi Liberty, emulátor Gameboye pro PDA, je na ZDnetu. Schválně jsem si zkusil Liberty dupechecknout, a zdá se že warezem prošel naposled jako Liberty.1.0c.CRACKED-PW, a verzi 1.1 opravdu ještě nikdo nevydal. Sice mne to vůbec nezajímá, nicméně tahle rada je univerzální - pokud chcete používat warez, nejdřív si ho dupnete...

 

  29. srpna 2000
  New releases
GBX Tool 1.7
MAME 0.37 beta 6
Raine 08192000
RealSpectrum Beta 7 Pentium
RealSpectrum Beta 7 K6
RealSpectrum Beta 7 i686
SNES9x Win 1.31
Z26 1.38
Util
Emul
Emul
Emul
Emul
Emul
Emul
Emul
79 kB
2203 kB
1029 kB
454 kB
448 kB
443 kB
1091 kB
60 kB
  Nové zdejší downloady
GBX Tool 1.7
Naposledy jsem se tu o nejlepší utilitě pro ovládání GBX zmiňoval někdy v dávných dobách verze 1.3. Od té doby se toho zlepšilo opravdu mnoho. Krom různých "interních" vylepšení, která využijí jen nešťastníci náhodně postižení nějkakou speciální chybou, je tu především skvělá podpora zazipovaných romek (zip, gz). Program nyní funguje i na WinNT/W2k. Přibylo nové tlačítko pro nastavení priorit při odesílání do GBX, a také podpora Pocket Voice (PV totiž může zároveň sloužit jako rewritable cartridge, byť tak lze využít jen 32kb jeho kapacity, tj. pouze opravdu ty nejstarší GB hry).

RealSpectrum Beta 7
Můj názor na tento emulátor ZX Spectra nezměnila ani poslední beta - nesmyslně pomalé. Nicméně pokud v INI vypnete onen úžasný parametr, co by vám měl umožnit sledovat dokonalou emulaci multicolors (ContendedMemory=0), nelze programu upřít množství zajímavých možností. V této verzi je tu nový přehrávač AY skladeb, který lze klávesou F8 aktivovat i kdykoliv cokoliv přes AY zvučí (výhodné pokud se chcete přesvědčit, jak by měla být hudba rychlá, pokud by nebyla zpomalena neschopnou emulací). Nově je tu i podpora sítě přes IF-1 a Disciple Network, včetně filetransferu a chatu, ovšem jelikož žádná ZX hra nikdy síťový multiplayer AFAIK neměla, je to imho nezajímavé. Zajímavější už je možnost za chodu měnit system rom, save/load části paměti, podpora lokalizovaných klávesnic, či vyloženě super režim na klávese Alt-F1, který umožní i ve 48k režimu psát příkazy po znacích, což po odeslání program sám přeloží do správného tvaru - aneb konec nutnosti pamatovat si hotkeye a přepínat se do různých režimů ZX klávesnice.

Raine 08192000
Vůbec poprvé v historii neoficiálních verzí Raine byla přidána nová hra. Playgirls 1-2 běží na Taito L hardware, který Raine zvládá slušně. Autorům se dokonce o jeden den podařilo předběhnout MAME, které stejné hry podporuje od verze 0.37b6. Jinak ovšem není zase tak moc o co stát - Arkanoid s postupným odkrývaním těla spoře oblečené ženštiny bohužel ničím jiným nezaujme, druhý díl je pro změnu až obdivuhodně nenápaditá střílečka.
Novinky z dokumentace:
- Kiki Kai Kai and Knight Boy fixed [Kayamon]
- Play Girls 1 & 2 added [Boukichi]
- Grind Stormer uses MAME rom now [Thomas Schmidt & Brian A. Troha]
- Added rom-version switch (Japanese/American) to Soldam [Thomas Schmidt]
- Added Bubble Bobble 2 (clone of Bubble Symphony) [Tormod Tjaberg]
- Misc. bugfixes [katharsis]

  Gameboy Advance
gba-famitsus.jpg (13979 bytes)Minulý týden, v rámci výstavy Nintendo Spaceworld 2000, byly veřejnosti poprvé představeny dvě nové Nintendo konzole - nástupce GBC Gameboy Advance (GBA), a pokračovatel N64, Gamecube (o tom více v dnešním Odkazu dne). Finální design GBA nicméně pronikl ven ještě před zahájením výstavy - na stránkách skvělého japonského herního časopisu Famitsu (obrázek napravo). Na první pohled nic zvláštního - ostatně co také vymyslet nového. Horizontální orientací se GBA přiklání ke vzhledu snad úplně všech ostatních handheldů, tlačítka Select/Start zůstávají trochu stranou pod directpadem, takže doufejmě většinu akce zastanou A/B, a nově přidaná Left/Rigt. To je to modré na boku/horní části škatule.

Technické parametry:

Screen Reflective TFT Color LCD
Screen Size 40.8mm x 61.2mm
Resolution 240 x 160 dots
Display Capability 32,000 colors
CPU 32 bit RISC-CPU 16.7MHz + 8 bit CISC-CPU
Memory 32 Kbyte WRAM + 96 Kbyte VRAM (in CPU) 256 Kbyte WRAM (external of CPU)
Sound Speaker, Headphone Terminal
Communication Function Multi-play by up to 4 people possible with Game Boy Advance Communication Cable
Power Supply 2 AA Alkaline Batteries or special Battery Pak
Battery Life 2 AA Alkaline Batteries: Approx. 15 hours Battery Pak: Approx. 10 hours
Power Consumption Approx. 0.6W
Dimensions 82mm(L) x 144.5(W) x 24.5mm(D)
Main Unit Weight Approx. 140g
Game Pak Max. of 256Mbits(Game Boy Advance Only) Compatible with Game Boy/Game Boy Color and Game Boy Advance Game Paks

Kupodivu údaje z jiných než oficiálních (tabulka výše je přímo od Nintenda) zdrojů se v některách parametrech liší. Především maximální velikost cartridge by měla snad být dvojnásobná - 512Mbits.

Z popisu hardware je jasné jedno - žádná 3D revoluce se nekoná. Ostatně Nintendo se od 3D jasně distancuje, při prezentaci bylo GBA označováno jako "Ultimate 2D Game Machine". A to je myslím jen dobře, za maximum toho, co snad lze označit jako 3d, bych byl sám ochoten akceptovat isometrické hry (na což stejně hardware podpora být nemusí), cokoli dalšího rychle se hýbajícího se prostě pro LCD display nehodí.

LCD display má být "jeden a půlkrát větší, reflektivní superkontrastní barevný TFT". To je pitomost, resp. zřejmě jde o reklamní trik spočívající ve fintě, že ne každý si pod pojmem 1.5x větší představí totéž - cca 1.5x větší je jen počet zobrazených bodů, nikoliv fyzický rozměr displaye. Ten je větší jen o třetinu. Každopádně ale aktivní LCD bude velký přínos, a kvalita obrazu se určitě zlepší neuvěřitelně. Údaj o maximální paletě barev, 16M, se může ještě měnit, protože na jednom z reklamních Nintendo materiálů, které mají na gameboy.com ke stažení v PDF, se jasně mluví o 32M barvách. Stejně tak maximální počet barev zobrazených najednou by mohl být dvojnásobný.

Pěkné shrnutí her, představených na NSW, lze nalézt na IGN zde. Obrázky bohužel nejsou příliš kvalitní. Nicméně z nově prezentovaných her se mi zamlouvaly: Monster Breeder, Castlevania, Silent Hill nebo Tactic Ogre Gaiden. Hlavně doufám, že všechny ty dobře vypadající japonské rpg se dočkají i anglické verze. Přestože je těžké posoudit kvalitu her na základě několik málo screenshotů (a případně biased názorů návštěvníků výstavy publikovaných v různých web auditech), některé tituly se mi už teď příliš nepozdávají. Především různé rybářské a dostihové pseudohry či infantilní japonské záležitosti mne nutí vzpomenout si na slibovanou velmi přísnou výstupní kontrolu - Mario Club. Bohužel tak, jak se vydání GBA blíží, se o Mario Clubu mluví pořád méně a méně... :-((

GBA se začně prodávat poněkud později, než bylo na počátku ohlášeno - na jaře příštího roku v Japonsku, v červenci pak v USA a Evropě. Přepokládá se cena pod 100 dolarů, což je fajn. V té době by mělo být také na trhu minimálně 10 her. Zároveň se určitě bude dál prodávat i GBC, Nintendo sice neoznámilo přesně jak dlouho, ale ledasco se dá odhadovat z toho, že i dnes se ještě dá koupit nový Gameboy Pocket... V prezentaci při představování GBA zazněla také zajímavá čísla - od roku 1999 se prodává zhruba stejný počet handheldů jako "stolních" konzolí, přičemž podíl GBC je nemalý. Jen od počátku tohoto roku se prodalo víc kusů GBC, než všech ostatních herních systémů dohromady. Úžasné.

Novinky pro GBC či N64 byly na NSW tentokráte trochu mimo hlavní pozornost, věnovanou Gamecube a GBA. Přesto některé GBC tituly nevypadají zle - v záplavě japonských neportovatelných her zaujal zejména Solomon, který se objeví na pultech už v září, konverze všech tří dílů Wizardry z NESe, či Mario Tennis, který se hýbe opravdu skvěle. Kompletní přehled novinek z IGN můžete vidět zde.

Všechny výše uvedené informace týkající se Nintendo Spaceworld 2000 pocházejí z následujících zdrojů: oficiální stránka NSW2k, IGN Pocket.

Jen co jsem si trochu zauvažoval nad možnou cenou GBA her, začala se má slova potvrzovat - Nintendo zdražilo cartridge o dolar padesát. Ono to zase není tak dramatické navýšení, ale jako předzvěst věcí budoucích to za pozastavení stojí. Navíc jak se zdá, cartridgí bude před vánoci nedostatek - údajně proto, že většina produkce je nyní blokována pro Pokomon Gold a Silver, kterých se plánuje vyrobit pro začátek (!) neuvěřitelných osm milionů kusů.

Pozítří se koná tisková konference Bandai, kde se očekává ohlášení barevné veze Wonderswan. Pravděpodobně se dostane na trh ještě před vánoci, a údajně Square vyrobí zbrusu nový díl Final Fantasy jako starting title...

  Čtenářský tip
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
From: Miroslav_Pešta
To:
Subject: Něco_pro_retrogamery
-------------------------------------------------

Ahoj

Tak jsem dnes odpoledne neměl co dělat a tak jsem se vypravil
na jednu hudební akci na pražském Výstavišti.
Začátek akce se pořád oddaloval, a tak jsem se jen tak coural parkem
a najednou jsem uviděl přízemní domek s nápisem "Video herna".
Ano byl to přesně ten domek, kde jsem asi před 8 lety házel
dvoukačky a pětikačky do automatů. Ach jaká nostalgie, jaké milé
překvapení ... No půjdu se podívat dovnitř co se za ta léta změnilo ...
No to snad ne ... nezměnilo se vůbec nic, jsou tu pořád stejné automaty.
Jako by se tady zastavil čas. Přede mnou jsou takové klasiky jako např.
Hang-On, Operation Wolf, Dragonbreed, ale i takřka historické skvosty
Pac Man, Amidar, Kung Fu Master. Celkom asi 30 automatů, kousky
většinou známé z MAME. K ménu největšímu pocitu blaha snad chybí
už jen mé dvě nejoblíbenější hry Salamander (kdysy OD Máj) a Toki
(kdysy OD Kotva). Bohužel 3 místnůstky, které kdysi žily výkřiky
náruživých hráčů a kde se mísili melodie z her dnes zejí prázdnotou
a staré automaty dál smutně vábí svým demem k vhození mince.
Já si toho Amidara v originále půjdu ještě zahrát určitě.

Retrogamerům zdar ! "Evenflow"
  Odkaz dne + Nintendo Gamecube
gamecubestart.jpg (21679 bytes)IGN Cube
http://cube.ign.com
Nintendo nakonec neuznalo název "Dolphin" hodný jejich nové domácí konzole, a zvolilo si jméno popisující dobře neobvyklý tvar zařízení - Gamecube. Okamžik prvního představení je zachycen na obrázku vpravo. Po odchodu modelek následovalo promítání předváděcího videa, které mělo ukázat úžasné možnosti nového hardware. V něm se objevily ukázky z některých chystaných her - Meowth's Party (jojojo, to jsou Pokémoni :-), Star Wars, Zelda, Wave Race, Metroid, Luigi's Mansion, Joanna Dark. Video má jen asi 1:20, ale viděl jsem jeho záznam a diváci hlasitě jásali při každém objevení další známé postavy. Obzvláště souboj ze Zeldy vypadal opravdu úžasně. Krom tohoto úvodního videa bylo k vidění i několik dalších technology demos, pokud máte rychlou linku tak si je můžete stáhnout třebas právě z IGN Cube (viz poslední odstavec tohoto textu).

gamecubeblue.jpg (10728 bytes)Pokud někoho zajímají přesné hardwarové parametry, může se podívat zde na IGN.

Mezi lákadla Gamecube patří bezdrátový ovladač Wavebird, operující až do vzdálenosti 10 metru. Jako ovladač se dá připojit i GBA (i když ne bezdrátově), což údajně bude hojně používané (čti ve hrách od Nintenda) coby chytrý Gamepad s vlastní pamětí, umožňující např. trénování Pokémonů.. a pak ještě.. asi něco dalšího s Pokémonama... :-) V praxi lze toto použití GBA očekávat jen těžko, už proto že originální Gamecube ovladač má osm tlačítek, dva minijoysticky a ještě directpad navíc. Tomu se asi GBA nevyrovná. Navíc ve finální verzi ovladače by měl být obsažen i rumble.

Gamecube se má začít prodávat v červenci 2001 v Japonsku, v září pak v USA a Evropě. Cena zatím nebyla stanovena.

A teď konečně k Odkazu dne. IGN považuji za jasně lejlepší herní sajt na světě. Jejich recenze na hry pro libovolnou platformu mají hlavu a patu, a nemilosrdně zničí špatnou hru stejně jako vychválí dobrou. Stejně jako v případě X-Boxu, okamžitě poté co se začalo objevovat dostatek informací o nové generaci Nintendo konzolí, založilo IGN vlastní novou stránku - cube.ign.com. Najdete tam vše, co se o Gamecube provalilo na NSW2k, všechny filmy o kterých jsem psal výše, mraky obrázků... Rozhodně se vyplatí booknout jako nejlepší oficiální zdroj informací do budoucna.
Ctrl+D.

  Krátce z domova i ze světa

Na Geoshocku je ke stažení opravdu skvělý CPS2 faq. Zde. Krom textu obsahuje i množství grafiky, a dokonce filmů, takže velikost je poněkud větší (9MB), ale stojí to opravdu za to.

Virtua, emulátor Sega Model 2, se přesunul na nové URL.

Nastává pomalu čas stáhnout si alespoň nějaké malé ISO Sega CD hry z výborné a stále aktualizované stránky Sega Xtreme. Emulace Segy CD totiž může dorazit na vaše PC každým dnem...

V dnešním update byli použity linky, které zaslali PiNa a Carlos. BTW mám dovolenou, a mám ji ještě týden. Takže není třeba si zoufat, že není častý update, bude až se vrátím...